Ako sa zmieriť s krstom?

23. máj 2023

Maminky ako mam vyriešiť to , že chcem dať dieťatko pokrstiť ale nemáme koho dať za krstného? Naozaj nemáme koho dať z rodiny ☹️ Dieťatko bude mať čochvíľa rok 😐

barb06
23. máj 2023

to musí byť len niekto z rodiny? nemyslím si; moju malú sme dávali krstiť, keď mala takmer 2 roky a ani v tom nevidím problém

zzuunnaa
23. máj 2023

tak daj kamaráta / kamarátku. Nemusí byt len rodina 🙂

zuzliq
23. máj 2023

Požiadaj vášho kňaza o pomoc.

h2
23. máj 2023

Ani ja, ani moja sestra nemáme krstných rodičov z rodiny. (Máme každá iných). Kamarátku nemáš vhodnú?

sense
23. máj 2023

Nemusí to byť rodina

palculienka40
23. máj 2023

U nas bola kamaratka a kamarat a nevadi, ze ma rok. My sme krstili ked mal 8 a sam chcel.

januska12323
23. máj 2023

Odkedy musí byť krstný aj rodina? A krstiť môžeš kedykoľvek, dokonca to môžeš nechať na dieťa. Šokujúce, že?

zuzanaete
23. máj 2023

Dieta moze byt pokrstene aj bez krstnych rodicov.

bylinka25
23. máj 2023

Zrejme ide o cirkevný krst, stačí hocikto, aj cudzí, mal by byť tiež veriaci, pretože sa zaväzuje, že bude dieťaťu spolu s rodičmi príkladom vo viere.
Môžeš prizvať napríklad kamarátku, kolegyňu.

anjelicek26
23. máj 2023

Kamoskin syn ma za krstneho knaza, co ho krstil... a nie je jedine dieta, co to ma takto...

nevenka
23. máj 2023

Syn ide na 1.sv.prijimanie a niektore deti nie su pokrstene, tak ich budu krstit a ked nemaju koho krstneho, tak bude reholna sestricka, mame tu salezianky...😉. Co viac si priat, u krstneho rodica 😊.

evkamotka
23. máj 2023

Tak nedate nikoho. Rovnako to nemusi byt nik z rodiny. Prilis to prezivas

autor
23. máj 2023

@anjelicek26 😮 to sa dá? Skúsim sa opýtať 🙏
Baby nemáme nikoho ani v okolí, že by sa podujal...no mali sme ale už nemáme

autor
23. máj 2023

@zuzanaete to som netušila. Vďaka

janka1011
23. máj 2023

@evkamotka nemusí to byť nik z rodiny, ale nie je pravda, že nemusí byť nikto. Aspoň jeden krstný rodič musí byť. Pochybujem, že nájdeš farára, čo okrstí bez krstného rodiča.
@autor a to nemáte žiadnu rodinu? Bratranec, sesternica, teta...nemáš ani kamarátku, dobrú susedu, fakt nikoho? To sa mi nechce veriť...

lydiasabolova
23. máj 2023

evanjelici krstia aj bez krstného rodiča

janka1011
23. máj 2023

@lydiasabolova tak to ťažko, jeden krstný rodič musí byť a musí byť evanjelik.

kazuso
23. máj 2023

Moje deti majú krstnú mamu svoju babku.

lydiasabolova
23. máj 2023

@janka1011 nemusí, už dve deti mám tak krstené 😉

janka1011
23. máj 2023

@lydiasabolova nebudem sa hádať, ale veľmi silne o tom pochybujem, pokiaľ teda hovoríme o cirkvi ECAV na Slovensku. Aspoň jeden krstný rodič je pri krste vždy potrebný, má to svoj význam.

lydiasabolova
24. máj 2023

@janka1011 ja nie som evanjelička, až tak sa do toho nerozumiem, ale krstili sme v Prešove. Bez krstných rodičov. P.farár bol len prekvapený, že chceme bez, ale problém s tým nemal

evkamotka
24. máj 2023

Presne tak. Krstny je velmi odporucany ale nie je povinny. Podmienkou platneho krstu je materia a forma (voda a spravna formulka), nie existencia krstného rodiča.

autor
24. máj 2023

@evkamotka a platí to aj u evanjelikov aj katolíkov?

evkamotka
24. máj 2023

Ja pisem za katolikov. To si lahko aj vygooglis
Paci napr tu to pisu
http://www.starabystricafara.sk/clanok/krstni-r...

nazu
24. máj 2023

Mňa dala moja babka potajomky pokrstiť a krstnou mi bola naša kostolníčka😁

mirkava
26. máj 2023

@nazu ach tie babky 😊, no ako by to bolo, že by dieťa nebolo pokrste... vynašla sa 🙃👍