AKo ste vašim deťom vyberali krstných rodičov?

somtuporady
13. okt 2019

Zdravím, chcem sa spýtať, ako by ste sa cítili. Som v situácii že cakam dieťa, a krst mávame vo zvyku robiť chvílu po narodení, už sa všetko blíži, no žiaľ nie som stotožnená že by som za krstných dala švagrovcov, aj ked my sme ich deťom krstní. Bude to od nás veľmi hlúpe? Nie je to také, že sa to očakáva, byť krstní "na výmenu"? Hlavne nie som stotožnená kvôli tomu že s nimi nevychádzame najlepšie, teda, nie tak ako by som si želala, a ani sa nestretávame veľmi často. Chcela by som aby moje deti boli s krstnými častejšie. Ako ste krstných rodičov vyberali vy?

sapetka
13. okt 2019

@somtuporady nie nie je to povinnost. Dohodnite sa s manzelom a vyberte si inych krstnyvch. Mojmu je krstny moj brat ale ja nie som krstna ich synovi napriklad a zijem😁ak su ludia normalni pochopia vsetko

klarissa25
13. okt 2019

vôbec to nie je tak že ked ste vy ich deťom krstní musia byť oni vašmu dieťatu 🙂 je to na vas koho si vyberiete 🙂

marlenka222
13. okt 2019

@somtuporady HM u nás to nebolo ani na výmenu ale skôr čo sa očakávalo... A očakávalo sa že spravím niečo iné ako som spravila. :D dokonca som si to dovolila 2 x. A podľa správania by som to spravila podľa seba x krát. Krst nie je ani od toho že sa niečo očakáva ani od vymeny. Krst je pre dieta, záleží len na tom, aký príklad krstni rodičia dávajú dieťaťu. (Podľa toho som sa ja riadila a preto nebolo ako sa očakávalo odo mňa, nuž ale keď si niekto nevie dať život doporiadku, ja nebudem predsa robit niečo s čím nie som stotožnená. A čo je proti základným pravidlám cirkvi, čiže samotný krst by bol iba hatovanie cirkvi.) Moja rada znie- tvoje dieťa, tvoje rozhodnutie, tvoja voľba.

lenka2710
13. okt 2019

@somtuporady vôbec sa to od teba neocakava, napriklas môj muž bol krstny bratovmu synovi! Oni majú tri deti a každé.jedno ma iného krstneho! Podľa toho s kým sa v tu dobu rozprávali 😁 A našej malej je krstný zas môj brat,prečo by som mala dávať svagrovcov,len preto,že aj môj muž krstoval jedno z nich?? Určite nie, ja mám s bratom dobrý vzťah a určite je s malou častejšie,akoby boli oni

vendulka80
13. okt 2019

Ja osobne by som tuto funkciu zrusila. Bohuzial ci moja sestra alebo svagrina su svojské osoby a su krstné len preto aby niekto bol. Ale zaujem o deti ani z jednej strany nie je ziadny. No akoze kupime ti nieco ked uz teda sme ale viac nic. Švagrinu s muzom sme dali kvoli tomu, aby sa svokra neurazila lebo ta to isla hnať do extrému, hned zacne mat “emboliu” . Ale mozno keby som požiadala hocikoho na ulici tak by boli lepší krstní rodicia ako tí z rodiny.

somtuporady
autor
13. okt 2019

U nás to je tak, že úplne od svorkovcov vidím, že čakajú že im to vrátime....proste nerozumejú, že sa mi vôbec nepáči že krstniatka mám rada a rada by som s nimi trávila čas, brala ich von, na výlety, ibaže sa to nedá lebo proste neviem asi nám ich rodičia neveria. Takže viem, že ak im to "nevrátime" tak svokrovci mi to asi dajú pocítiť, no na druhej strane, ja by som asi sama odmietla byť krstnou keby som predtým vedela, že to bude takto, že s malými sa budem vídať raz za mesiac/dva.....

didi2102
13. okt 2019

@somtuporady v manzelovej rodine je zauzivane ze ak sa vyberie krstny prvemu dietatu,bude vsetkym .. cakame druhe a krstnt je mnzelov brat,nakolko sa argumentovalo ze moja rodinaa nechodi do kostola atd ... tak som suhlasila,svagor ma len 22,no cakala som vacsi zaujem fotecky a aspon nieco pubertalne a nic ... teraz som uz manzelovi oznamila ze on krstny nebude a nech to oznami hlavne svojej matke aby sa s tym vedela zmierit do predu😀 je to tvoje dieta,ja na to budem kaslat kasli aj ty

juliet86
13. okt 2019

ja som krstna najlepsej kamoske dietatku. a aj 6rokov neskor sa mame tak rady ze ona bude krstna nasim detom. nechcela by som aby to bolo iba pro forma. ja som dospela a mam rada svoju krstnu

hors
13. okt 2019

@somtuporady 1nie niej to povinnosťou. U nás to bolo skoro na podobné. My sme nemali na krste nikoho len ja a môj manžel a dcérky. Ak nemáš koho dat za krásneho tak nedávaj zbytočne niekoho. Ja som dala neter nemala som dat koho ale o krásna sa nezaujíma vooobec ako keby ani nebola krstná preto sme sa rozhodli pri druhej nedať nikoho.

janickacrazy
13. okt 2019

@hors akože nikoho? takže druhé dieťa nebude pokrstené, lebo nemáte koho dať za krstnú? správne som to pochopila? to nemáš žiadnu kamošku, ktorá by išla za krstnú?

hors
13. okt 2019

@janickacrazy nije moja dcéra je pokrstený aj druhá ale kňaz to spravil bez krsnich rodičov.

somtuporady
autor
13. okt 2019

práveže ja nemám problém, že by som nemala koho dať za krstného....len mám obavy že moje rozhodnutie nás rozháda s mužovými rodičmi a súrodencami...tak preto sa pýtam že či u niekoho z vás v rodine reálne kvôli takejto veci vznikol konflikt ☹

xxxkatka
13. okt 2019

@somtuporady ak vas toto rozhada, tak cim skro tym lepsie 😀 Srandujem. Bola som v podobnej situacii, ale bola som tlacena dat mojho surodenca, napriek nie dobremu vztahu medzi nami. V navale tehotenskych hormonov som suhlasila. A banujem dodnes. Pocuvaj svoju intuiciu, ak ty nie si presvedcena, ze oni su ti pravi na takuto ulohu, tak to nerob.

veronikaszabova
13. okt 2019

Prvy syn ma za krsnych moju starsiu sestru s muzom (my sme krsny ich dvom dceram), mladsi syn ma moju mladsiu sestru s muzom

deti95060810
13. okt 2019

@vendulka80 stotožnila som sa s tebou..tiež by som túto funkciu zrušila...hovädina.

pininka1
13. okt 2019

@somtuporady my sme dali staršiemu synovi za krstnych mužovho strýka a moju sestru. Ale keďže som videla že oni nemajú vôbec záujem o tieto veci, a teraz vôbec nemyslím nejaké dary a pod. Tak sme sa rozhodli že mladšie dve deti budú mať len jedného krstného. Tiež je z rodiny, ale nieje to ani súrodenec. Moja mama mala reči ako stále, ale myslím že sestra bola rada. Nikdy neinklinovala k náboženským veciam.

euka210
13. okt 2019

my mame 3 deti a krstni su na striedacku moj brat s mazelkou a svagrina s manzelom. Este je jeden svagor s manzelkou, ale ti tiez nie su podla nasich predstav. Vyberali sme podla kvality vztahov. Ale kedze sme od seba daleko, tak ziadne 1x za mesiac nehrozi. Ani vylety a podobne myslienkove podla mna ulety pri nasich poctoch deti.

janickacrazy
14. okt 2019

@hors to som teda nevedela, že sa dá krstiť bez krstných rodičov

hors
16. okt 2019

@janickacrazy áno dá. Bohužiaľ nemali sme koho dat nemáme tu na SK nikoho tak sme to spravili takto. Nam to sam kňaz navrhol. Poznám ho roky je to úžasný človek a ten nám krstil.