Aký darček pre krstného syna?

majuska2125
25. feb 2014

Ahojte, tento mesiac sa máme stať krstnými rodičmi chlapčekovi, veľmi sa z toho s manželom tešíme 🙂 Rada by som sa poradila, čo obnáša toto ,,povolanie"? Sme katolíci, malý by mal byť krstený v kostole. Viem, že by bolo treba kúpiť sviečku a košielku na krst. Aký darček malému na pamiatku? Zlatú retiazku s krížikom? alebo čo je teraz aktuálne? Tortu a oblečko rátam na hostinu automaticky potom... díky za rady 😉

mirkava
25. feb 2014

@majuska2125 ahoj, ja som mojmu dala na tu košielku vyšiť meno a vkladnú knižku s určitou sumou a fotoalbum s prvými fotkami ešte z pôrodnice a dat urobiť tortu tiež nie je zle 🙂

snopkulka
25. feb 2014

My sme mali krst na úrade, skôr teda privítanie nového občianka a mrňús dostal strieborný náramok so svojim menom 🙂 hoci ho mal asi 2x, ostane mu ako spomienka 😉

hrjanka
25. feb 2014

Môj manžel, keď šiel krstnému synčekovi na krst, tak kupoval kočík. Tak sa dohodol s jeho rodičmi, pretože nemali peňazí na rozdávanie a kočík sa im hodil 😉 . Skús sa spýtať jeho rodičov, možno ti sami povedia, čo chcú/potrebujú.

majuska1308
25. feb 2014

Moj syn dostal od kstních rodičov retiazku zlatu s krížikom dosta knihu denik babetka a a dostal koruni aby sme mu kupili niečo naseba a tortu 🙂

linda20111
25. feb 2014

@majuska2125 my sme toto riesili nedavno ked sme mali krstiny v rodine a zistila som ze retiazku davaju skor na dedinach, tym nechcem nikoho urazit, ale skratka pre babatko sa to nehodi. Kocik sa zvykol kupovat tiez uz davnejsie, pretoze vacsinou ked sa dietatko krsti uz ma nejaky ten tyzden a samozrejme uz davno kupeny kocik. Takze najlepsie je poradit sa s rodicmi, co potrebuju.. Krstna mojho syna nam doniesla oblecenie na krst, perinku, plienkovu tortu, nejake oblecenie, hracky a dala upiect tortu s jeho menom. Ja som kupovala obrovsku opicu (plysaka) - bola asi takej velkosti ako dospely chlap a tiez cestovnu postielku- to je prakticky dar a vyuziju to ked cestuju, ale aj na doma, dieta sa v nej moze hrat ako v ohradke.

shaga
25. feb 2014

@majuska2125 ahoj ja by som kupila zlatu retiazku aj moja mala tak dostala a teraz sa z toho velmi tesi lebo to bolo len pre nu 🙂 velmi osobny darcek 😉

radkanika
25. feb 2014

Moj syn tiez dostal retiazku s priveskom jeho znamenia. A este peniazky, hracky, oblecenie...

ichbinich
25. feb 2014

My sme sa s krstnou mamou nasho syna dohodli na klasike - zlatej retiazke s krizikom. A naopak, jej synovi sme my krstni, a to manzel sam vyorbil zo zlata krizik a dokupili sme retiazku. Takze klasika.
Inak dostal syn na krst aj velky album na fotky, dreveny krizik na zavesenie, rozne hracky, knizky a spol.
Na rovinu sa spytat bude ale najlepsie.

evka_szabova
25. feb 2014

kúpiť zlatú retiazku pre dievčatko je iné ako pre chlapčeka. Je to skôr darček do šuflíka, kedy ju bude nosiť? Pre malé dieťa sa nehodí, keď bude mať 10 či 15 rokov, možno povie, že je to trápne...

My máme tiež chlapcov krsniatka, kupovali sme buď hrubú rozprávkovú knižku, alebo detskú bibliu. Podľa toho, akú hodnotu daru chceš, môžeš k tomu doplniť hračky, oblečenie, niečo pekné do detskej izby - napr. vreckár za posteľ, ten sa dá použiť len tak na stenu, kým nebude mať veľkú posteľ, a pod.

evka_szabova
25. feb 2014

ešte doplním, že pre knižku / bibliu sme sa rozhodli okrem iného aj preto, že sa tam dá napísať venovanie a ostane to ako pamiatka na krst. Lebo je pravda, že ak sa nakúpia samé praktické veci, tak rodičia sa určite potešia, ale dieťatku možno žiadna pamiatka neostane. Takže ja by som to skombinovala.

vroni
25. feb 2014

@linda20111, keby mi niekto na synove krstiny dotancoval s plysovou opachou, tak ho pozeniem kade lahsie 😠 😠 😠, s takymito darmi by som bola opatrna 😉 Dcera dostala retiazku, predpokladam, ze aj syn, nakolko budu mat rovnakych krstnych rodicov, ja som krsniatkam tiez davala retiazky (nie, nie som z dediny, dokonca ani moji rodicia a ich rodicia, takze ani na dedinske tradicie to nezvediem), niekedy sa davala aj vkladna knizka s malym obnosom ako zaklad buduceho sporenia (to by sa mi pacilo asi ako ta plysova opacha, ale dava - alebo davalo - sa aj take). A vraj sa patri, aby krstna dala vysit krstnu kosielku (tvrdi moja mama) a krstny otec doniesol krstnu sviecu. Inak dcera dostala retiazku s priveskom, na ktorom boli namiesto znamenia hodiny s casom jej narodenia, to sa mi tiez pacilo (u nas sa akosi kriziky nerozdavali. Neviem preco)

bubelko
25. feb 2014

@majuska2125 my sme kupovali tanierik a salku, s rucne kreslenym motivom (jeden krstny syn ma slonika, druhy jezka), plus je tam meno a datum narodenia. 😉 sestra tento riad bezne pouziva - starsi, uz je väcsi, tak ma teraz oblubenu salku 😉 tiez mozes kupit kvalitny detsky pribor, to tiez vyuziju 😉

katrinka8
25. feb 2014

Ja som mojmu krstniatku - synovcovi - ako krstna (mm nie je krstny, krstny mu je jeho maminky brat - takze oni mu ako rodina davali nieco ine) dala upiect tortu s menom a datumom krstu, dalej sme mu darovali plienkovu tortu (sama som mu robila), potom som mu na pamiatku dala urobit dreveneho anjelika s menom a datumom krstu (http://www.anjelicek.sk/anjeliky-na-zavesenie/a25/ - ale dala som ho urobit cca 40 cm vysoky a na statie) a tiez nejake oblecenie dostal a knizky s riekankami (to chceli rodicia, lebo oni ziju v Prahe a tam sa k slovenskym nedostanu). No a este sme pridali flasu slivovice s jeho vlastnou etiketou na pamiatku a s pohladnicou, kde ma napisane prianicko s tym, ze si ju vypijeme na jeho svadbe 😀 - tu som sa inspirovala od dcerkinej krstnej 🙂
Dcerka od krstnych rodicov dostala cca to iste, len este dostala aj nausnicky (ja som vybrala, krstni zaplatili).
Krstne kosielky a sviecky zabezpecili rodicia - v oboch pripadoch. Aj ja ako rodic, aj rodicia mojho krstniatka.

katrinka8
25. feb 2014

@snopkulka - len Ta poopravim - krst je cirkevna zalezitost, je to jedna z hlavnych sviatosti. Cize ziaden "krst na urade" neexistuje 😉 Uvitanie obcana do zivota je nieco odlisne.

snopkulka
26. feb 2014

@katrinka8 viem viem, domotala som to 😉

anicka_bp
25. mar 2014

Reťiazka je taká povinná jazda a potom skončí v šiflíku. ak chceš byť ale hviezdnou krstnou mamou a zažiariť na krštinách vyber dajaký originálny darček na https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/baby_p... 🙂 všetci ti budú darček zaručene obdivovať a mamička bude mať isto veľkú radosť 🙂

nikawero12
25. mar 2014

@anicka_bp dieťaťu na krst darovať plienkový darček - to by mi muselo dobre "zašvitoriť v bedni", aby som sa strapnila takýmto darčekom

anicka_bp
25. mar 2014

namiesto kytice je to super ...

majuska2125
autor
3. apr 2014

ahojte, tak nakoniec sme im pokúpili také veci ako cumle, termosku, šaty, náleku na auto, a podobné čačky. Na pamiatku dostal krásnu zlatú retiazku s krížikom, dali sme im spraviť tortu, mamine kyticu kvetov. Sviečka a košielka mala úspech u pána farárka, veľmi sa mu páčilo meno a dátum krstu na sviečke. Nakoľko bolo všetko zorganizované nakoniec zo dňa na deň, myslím, že sme veľmi dobre všetko zariadili. Rodičia sa tešili, dedkovci boli spokojní a drobec krásne poslúchal 😉

nikawero12
3. apr 2014

@majuska2125 no vidíš, ako ste to pekne zvládli. A znovu sa potvrdilo, že darovať na krst zlato je stále akási klasika.

zuzgro
21. jún 2022

Ahojte, tiež som sa touto témou zaoberala pred pár mesiacmi. Bola som zúfalá až som natrafila na personalizované čiapočky značky pasadena. Vyzdobia čiapočku buď menom alebo prezývkou bábätka a k tomu Vám to príde krásne zabalené. Teda už nič viac riešiť nemusíte. K tomu dáte do obáločky nejaké peniažky, veď rodičia najlepšie vedia čo ich dieťatko potrebuje. Tak som si povedala, že možno to niekomu pri lustrovaní diskusií pomôže 🙂

vevericka554
23. jan 2023

Nášmu malému priniesli krstní rodičia tortu a k tomu zlatý náramok s prvým písmenkom jeho mena. Bude to mať krásnu spomienku na krst aj do budúcna.

frederika887
24. jan 2023

Hmmm, rozmýšľam, čo dostal ten náš malý, ale tým, že sme ho krstili neskôr, tak myslím, že bicykel a k tomu hodinky. A tak mal aj praktický darček aj pamätný.