Chcem byť krstná mama, ale nie som zosobášená v kostole

nikusik0306
23. mar 2019

Dobry vecer, mam sestru ktora caka buduci mesiac synceka, a chce ma dat za krstnu mamu, Ale ja som zosobasena iba na urade,v zahranici, lebo mam manzela inej viery, takze dekan v meste Kde sestra byva a kde by bol krst, mi povedal ze nemozem byt krstnou Ak niesom zosobasena v kostole, ze to neni problem zosobasit sa v kostole aj ked je manzel inej viery, ano o tom viem, Ale vidim to nespravodlive, ze nemozem byt krstna mama, mam vsetky sviatosti, zijem nadalej mojou krestanskou vierou len som neni vydata v kostole.
Ma niektora z Vas podobnu skusenost? Je na to dake riesenie, alebo viete o nejakej farnosti Kde by to menos problem byt krstnou mamu aj vez toho aby som bola vydata v kostole? Dakujem.

janinah
23. mar 2019

Môžeš byť svedok krstu. to je oficiálny termín,pre rodinu budeš krstná mama.Ale musí byť aj druhý krstný rodič- podla pravidiel.Mne sa zas zdá nespravodlivé,že sú isté pravidlá,mali by platiť pre všetkých a niekto si to chce obísť,lebo si myslí,že môže...

evaachesa
23. mar 2019

@nikusik0306 ahoj, ja som nepokrstena, zosobazena na urade a bola som pri krste ako svedok, som aj zapisana ako krstna vraj ... druhy krstny otec je riadny katolik so vsetkym

arcticcode
24. mar 2019

Asi moc sviatostne ten život teda nežiješ, ak nemáš sviatosť manželstva :D

loliki
24. mar 2019

@nikusik0306 Pravidlá sú dané, ked chces byt silou mocou krstnou mamou, tak urob vsetko preto, aby si nou mohla byt, spln vsetky podmienky. Ze tebe sa to zda nespravodlive? Mozno sa na sviatosti nepozeras tak, alebo ich vyznam nechapes tak, ako by sa chápať mali.

laila22
24. mar 2019

@nikusik0306 môj brat je krstný, nemal v tom čase ani prijímanie, ani birmovku a nebol ani zosobaseny. Jedine co mal, bol krst. Farár nemal žiadne námietky. Iného krstného rodiča pre dieťa nemám. Takže veľa záleží na farárovi. Do našej farnosti sa chodia krstiť aj detičky zo zahraničia. Napr. Z Austrálie, UK. Naš pan farár je pokrokový a moderný. 🙂

lubomir_j
24. mar 2019

Suhlasim s @laila22 . Vela zalezi na knazovi. My ked sme krstili nase deticky pan farar vyzadoval aby krstní boli veriaci. Prednedavnom mali byt krstnymi rodicmi moji kamarati (ateisti ani nie manzelia) a aj sa bali ci budu moct byt a cuduj sa svete nebol problem (podotykam ten isty pan farar)....takze asi tak

h_petra
24. mar 2019

@laila22 farárovi, ktorý obchádza pravidlá sa hovorí pokrokový a moderný?

gagik
24. mar 2019

celkovo asi nerozumies o co pri krste ide ,ked nevidis velky rozdiel medzi svatbou v kostole a na urade.

kikuska555
24. mar 2019

🤦 vsetko je o fararovi a fare. Dakujem zato ze som pravoverna a ze taketo caviky nerobia u nas knazi. Urcite najdete faru kde knaz nebude robit problem.

tehotna85
24. mar 2019

Tak ja som 2nasosbna krstna mama...pritom zosobasení ani s partnerom nie sme len spolu zijeme...knaz to neriesil nejako

nikusik0306
autor
24. mar 2019

@laila22 Aj tu v Spanielsku kde zijem,v mestecku kde byvame mame tiez velmi dobreho starsieho farara ktory sa len potesi ked vie ze chces pokrstit dieta,povie,ze dolezite,ze rodicia chcu a krstny rodic tiez,nepozera na ine veci,su radi,ze im do Cirkvy novy krestan pribudne.

nikusik0306
autor
24. mar 2019

@laila22 V ktorom meste zijete?

janinah
24. mar 2019

@laila22 z tvojho pohľadu kňaz obchádza pravidlá a je pokrokový a je to v pohode...no,nie je....on si totiž toto svoje rozhodnutie ponesie až pred Boha,kňazi majú tiež slobodu v rozhodovaní v takých veciach,niekedy sa to dá obhájiť vo výnimočných situáciách,napr. môj otec gr-kat. farár takto krstil cigánčatá z osád,však ku prijímaniu z nich máloktorý dôjde,aspoň nech ten krst /rozumej vstupná brána do neba/ majú....ale zodpovedať sa pred Bohom bude on,nie rodičia ani nik iný....osobne by som sa hanbila v tomto tlačiť na kňaza,aby porušil pravidlá,treba do toho trošku aj vidieť a chápať súvislosti...

kikuska555
24. mar 2019

@janinah a kebyze je slobodna? Musi si tiez najst niekoho skor ako bude krstna matka? Alebo ako? Podla mna je to chore ved ani rodicia nemusia byt zosobaseni a nie to este aby niekto tlacil na krstneho rodica ze musi mat svadbu

arcticcode
24. mar 2019

Tieto podmienkysu urcene kodexom kanonickeho prava, farar si ich nevycucal z riti. Ak vam napriek tomu pokrsti dieta, ze nesplnate taku zakladnu podmineku, akou je sviatostne manzelstvo, je to jeho problem a on sa za to bude zodpovedat

janinah
24. mar 2019

@kikuska555 slobodná je slobodná,je logické,že nemusí mať manžela,ide sama za seba....zosobášení nemusí byť nik,ani rodičia,ani krstní rodičia...len nech potom nepožadujú niečo od cirkvi a ešte sa napaprčia,lebo kňaz čosi od nich požaduje...predsa si v tak dôležitej veci ako je viera nebudeme vyberať len tie pravidlá,ktoré sa nám hodia...

arcticcode
24. mar 2019

@janinah to je dnes moderne. Nuz, sviatost krstu vyzaduje uplnu vieru a uplne sa zrieknutie zleho. Ako sa niekto, kto zije v permanentom hriechu konkubinatu chce zrieknut zleho?

tortelinka
24. mar 2019

@kikuska555 slobodná samozrejme môže byť, ale nesmie byť s niekým. No a nezobrati rodicia, to už vôbec nie

kikuska555
24. mar 2019

@tortelinka zaujimava teoria 🤷

tortelinka
24. mar 2019

@kikuska555 to nie je teória, to sú pravidlá

kikuska555
24. mar 2019

@tortelinka ako som pisala ja som pravoverna v rodine mame knazov dost, a nikdy sa ma nepytali na krstnych rodicov ci su zosobaseni alebo nieco spojene s tym. A prvu som mala krstenu 3 knazmi a neboli sme este s muzom zobrati. A ani jeden z nich nemal ziadnu pripomienku.

tortelinka
24. mar 2019

@kikuska555 to že kňaz porušuje pravidlá, ešte neznamená že je to v poriadku

kikuska555
24. mar 2019

@tortelinka je to tema na ktoru ja nerada diskutujem. Takze ty sa riad pravidlom svojim a ja svojim. Dodam len ze knazi robia casto caviky s krstom lebo idu dodrziavat nejake pravidla a potom o par rokov sa zisti ze zneuzival deti. Ja mam nastastie ludi okolo seba ktori su v tomto normalni.

marion09
24. mar 2019

@h_petra nie,vravi sa mu prijímač úplatku 😀

arcticcode
24. mar 2019

@kikuska555 pokrstene troma knazmi? To akoze jak? Lebo krst je len jeden za zivot.

kikuska555
24. mar 2019

@arcticcode normalne? 🤷🤦 Pri krste boli 3 knazi a kazdy mal svoju ulohu.

tortelinka
24. mar 2019

@kikuska555 to nie sú moje pravidlá, ja som taký problém neriešila

laila22
24. mar 2019

@janinah ja nesudim, ani neriešim. Farár vie co môže a co nie. Moje dieťa má predstav si aj prvé sväté prijímanie a určite pôjde aj na birmovku... Krstný sa medzičasom oženil a mal svadbu v kostole..... Ale prijímanie ani birmovku nemá.. Sobášil ho iný kňaz.... V inom regióne. Ja osobne do kostola nechodím..