Čo kupujú krstní rodičia?

martinka_p
16. apr 2013

Ahoojte chcem sa opytat ako je to s krstnymi rodicmi.....budeme mat dievcatko a neviem ako to chodi co kupuje krstna a co krstny?? 😖 ci kupuju nieco napoly alebo ako je to vlastne ? ☹

margaretka
16. apr 2013

krstní rodicia nie su manzelia?
vacsinou sa kupuje supravicka na oblecko pre krstniatko, peniazky...
ja som kupila supravicku, zavinovacku, zalozila zivotnu poistku a dala upiect krasnu tortu.

gretka2
16. apr 2013

Krstni rodicia su na to, "aby dieta viedli k viere", pripadne sa postarali o dieta, ked sa jeho vlastnym rodicom nieco stane. Tak to teda malo byt v minulosti. Teraz je to zvacsa zalezitost formalna. Z toho mi vychadza, ze by mali byt manzelia, alebo par. Pripadne ak je slobodny, tak je krstnym rodicom sam, a krstnu matku si "vyzeni" 🙂 v buducnosti.
Teda dar - jeden. (vacsinou privesok+retiazka, nausnicky....-je to zalezitost penazi 😔 )

andelok
16. apr 2013

@martinka_p Zavisi aj od financnych moznosti...u nas bola krstna moja sestra, ktora este studuje. Krstneho nemame. Dostali sme zlate nausnicky 🙂

jasminet
16. apr 2013

@martinka_p to je na nich co kupia ku krstu. a preco to riesis uz teraz, ked babo este ani nemate na svete? 😉 😀

1katkas
16. apr 2013

@martinka_p a naco sa to pytas ty ako matka? nech sa pytaju krstni rodicia

monika2606
16. apr 2013

@martinka_p ževraj by mali kúpiť náušničky, ale ja si myslím že je to celkovo blbosť niekomu kázať čo má kúpiť...podľa mňa je to na každom čo kúpi a či vôbec chce kúpiť, nie každý má také možnosti...ale u nás sa potvrdili tie naušničky, dcérka dostala tie...

gretka2
16. apr 2013

Uz je to tak, krst je o daroch, prijimanie o satach (teda uz sa akosi udomacnuju "rucha", co niektorym mamickam vadi), birmovka je o hodinkach.....svatba o veeelkej party.................... 😨 .Akosi ludia totalne zabudaju na podstatu..... 😖

margaretka
16. apr 2013

nas pozvali za krstnych ked bola svagrina v 8mes. tehot. takze som s tym ratala. Ked sa narodila, kupili sme po dohode nausnicky ako buduci krst. rodicia. A ked bol krst cca 2mes. po narodeni som kupila co som napisala vyssie.
Neprekvapilo ma to ratala som s tym financne takze som sa vytesila z toho ze si nas vazia a dali nam taku podstu byt krst. rodicom a k tomu som prisposobila aj darcek co som uznala za vhodne v ramci fin. moznosti. Ale na financie sa ludia radi vyhovaraju toto ja osobne nemam rada. Krst a slavnost okolo toho a darceky su o inom.

gretka2
16. apr 2013

preklep - svadba 🙂

milli3377
16. apr 2013

@andelok Ahoj! My budeme tiez onedlho krstit. Ale nikdy som nepocula zeby si mala len krsnu a krsneho nie... Ty si katolicka? CI ako? Na krsny list sa udava vzdy aj meno krsnej i krsneho...

margaretka
16. apr 2013

@milli3377 to nie je pravda, staci 1 krstny rodic.
Moja sestra je nasmu dietatu tiez len sama krstna mama lebo sme krstili dieta ked ona bola slobodna, takze je to uplne v poriadku.

mata90
16. apr 2013

u nás sa dávajú náušničky, alebo peniaze , súpravička, sviečka, košieľka. Ale podla mna krstny rodičia majú dať to čo uznajú za vhodné a samozrejme podľa financií.

mummy01
16. apr 2013

@milli3377 staci jeden krstny,vobec nemusia byt dvaja....

margaretka
16. apr 2013

@mata90 ano este kosielku som dala vysit meno a datum krstu, aj sviecku ..... to su take mile veci na ktore sa vacsina ludi tesi ak prijmu tu dolezitu ulohu v zivote dietata.
a som aj zabudla este knihu som Modlitbicky tuto http://www.martinus.sk/?uItem=80132

milli3377
16. apr 2013

Z manzelovej strany sa hovori ze krsna by mala dat krsnu kosielku, perinku do krstu i oblecko a mala by kupit tortu
krsny by mal doniest sviecku a dat kociar... Kedze bol svagor student a bol nam za krsneho vsetko hradili svokrovci...vybrali sme si za krsnu jeho priatelku aj ked sme nevedeli ci to vydrzi nakolko svagor striedal aj moje kamosky ako priatelky 😀 A kedze aj ona bola studentka neviem a nechapem dodnes preco to i za nu zatiahli nasi...I cestu ku nam do cudziny... Dali malej nausnicky, oblecko, sviecku, krsnu kosielku, perinku...teda svokrovci platili a aj nakupovali...Kociar sme nedostali, ten sme si kupili sami. Krsna sviecka prisla zlomena...kedze leteli...svagor to zistil az v den krstu takze smola nejako sme povoskovali, vyzerala otrasne... Moja kamoska jeho priatelka co sla za krsnu a svokrovci jej hradili i cestu a zatiahli za nu vsetko si za min.100eur nakupila vo vypredajoch a po ziadosti svagra nam urobila malu modnu rpehliadku...nakupila svojej mamke, segre, bratovi, kamoskam cokolady...A krsniatku nic... torta nejako nevysla den pred krstinami na ktoru sme vsetky prisady nakupili z nasho vrecka a mali sme ju s nastavajucou krsnou mamou i robit...zelatina sa posrala :D Nakoniec tortu kupil svagor na naliehanie. Splnil si povinnost za svoju nastavajucu manzelku-nasu krsnu. Medzi nami ona si ani nevazila ze nam ide za krsnu vidim to podla toho aka je...nemohla povedat nie u nas na SVK sa to nehodi...A gol bol ked sme tu v zahranici poziadali jednu za krsnu a povedala nam nie...Tak narychlo krsna, koho dame? Obaja mame bratov... Tak sme dali ju aj ked som nechcela...Nemali sme na vyber...A golom bolo ze nasim sme povedali ze nam tu jedna odmietla...a oni pakovia jej to vykecali...a este po telefone mi hovori to budem musiet kupit tortu nie? Aj tak nekupila, len handry svojim a krsniatku nechala nakupit cez uz nasich spolocnych svokrovcov bo zahrala spinavu hru. Ak nemam na tortu tak mam na handry pre svojich a pre seba? To je otazka!!! :D

miku1
16. apr 2013

@martinka_p Našej dcérke sú krstný rodičia môj brat so švagrinou. Ku krstu jej kúpili košieľku aj sviečku. A potom ako darčeky zlaté náušničky, hraciu deku a dali jej aj nejaké peniažky. Podľa mňa by krstný rodičia mali byť z rodiny, predsa len úlohou krstných by malo byť to, aby sa postarali o dieťa, ak by sa náhodou niečo s rodičmi stalo. Takže ja som skôr za rodinu a hlavne za manželský pár. S manželom sme krstný bratovmu synovi, ktorému sme kúpili taktiež ku krstu košieľku a sviečku, dala som mu robiť na pamiatku krásny veľký perník s menom, dátumom narodenia a krstu. A dali sme im taktiež finančnú hotovosť, nakoľko žiadne veci na oblečenie nepotrebovali a kupovať takému drobcovi retiazku alebo niečo iné cenné sa mi nezdalo vhodné. Samozrejme keby to bolo dievčatko, tak tam by som to tiež riešila náušničkami.

kikatko
16. apr 2013

naša dostala od krstných rodičov( moj brácho a moja naj. kamaratka-) vkladnu knižku- každy dal asi 20 e na nu( obaja študenti) a teraz ked dostane mala nejaké peniaze tak si ich tam hrdo ide vložíť

milli3377
16. apr 2013

@miku1 Si super zasadova to sa mi na tebe paci. My sme dali svagra vsak z rodiny a dali sme moju kvazi kamosku ktoru nabalil na nasej svadbe a ta sa nenalakala na jeho pekne modre oci. :D ALe to je o inom. Nedavno krstili i oni, clovek by cakal ked sme ich dali za krsnych ze budeme i my ich miminku. Svagor dal brata-mojho manzela a ona si dala segru. Naco davat manzelsky par, ktory ich dal, len vdaka nasej svadbe sa spoznali, inac by sa v zivote nestretli a vratili by nam to? Dolezitejsia je slobodna segra ktora je stale slobodna. 😀

margaretka
16. apr 2013

@kikatko super napad, no poznam jednu rodinu co takto dostali vklad. knizku pre dieta vtedy kapitalovu vkladnu knizku v slsp neviem ci este take existuje, vlozili pociatoc. stav, krst.rodicia posielali tam postupne ako mohli nieco .. a mater isla vybrala peniaze a pouzila na handry cigarety a fitnesko.

kikatko
16. apr 2013

@margaretka tak to je dost smutné- my by sme na to nikdy nešiahli- su to peniaze malej a pre malu

milli3377
16. apr 2013

Aby som nezabudla...Podstatou krsnych rodicov nie je davat velke dary, ale aby sa raz postarali o deti keby sa s rodicmi nieco stalo. Napisala som to preto, lebo tu ide o principy...Mam ale nedam, iba svojim, ked chcu nech davaju ti druhi...ja som studentka co mala na vkladnej aspon 700eciek nasetrenych z leta po brigade v cudzine...A nakupim si za 100 eciek sebe a svojej rodinke. Krsnatu ktore mimichodom asi ani nechcela staci ked nakupia priatelovi rodicia. Vsak ja nic nemam, ja chudobna studentka. 😀
Ide mi o principy, nie o peniaze. Keby sa tak nespravala, vazila by som si od nej ako krsnej kosielku a dupacky. Proste snaha nieco dat a ne takto vydzubat so systemom. Finalne od starych rodicov teda svokrovcov sme vlastne nic nedostali. 😀

margaretka
16. apr 2013

podstatou krstnych rodicov je aby viedli dieta k viere kedze sa rozhodli pokrstit ho, a ak sa nepodari koli nazorom ..... tak aspon viest ich k dobrote a slusnemu spravaniu sa, byt s nimi venovat sa im v ramci moznosti dialky a pod , oslavovat s nimi pekne dni, sviatocne, obycajne, byt s nimi pri sviatostiach..... Byt krstnym neznamena pokrstit dieta a cakat kedy sa s rodicmi nieco stane aby nastupila uloha krstnych ....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
margaretka
16. apr 2013

@margaretka a na margo toho co by som si priala a predstavovala v ulohe krsnej mamy, mam strasne sprostu svagrinu a svagra kt. sme ich dietatu krstny 🙂 nic si nevazia, neocenia snahu a potesenie. tak ja sa snazim co uznam za vhodne v mojej ulohe krstnej mamy aj ked dieta uz ma 6r. snad pochopi podstatu toho co je krstna mama.

gretka2
16. apr 2013

No ja nie som zrovna najlepsi priklad krestana- katolika, nechodim do kostola, ..ale to je vedlajsie. Ale o com tocite vsetci? O darcekoch, o peniazoch..akosi vam unika podstata veci. Krstom sa z cloveka stava krestan ( ak sa tu bavime o katolikoch ), a "ocistuje sa od dedicneho hriechu" - tot vysvetlenie. Ide o to, ze krstny rodic by v podstate mal byt "dobrym veriacim clovekom" - lebo ide o to, aby z toho dietata s pomocou rodicov vlastne vychoval dalsieho krestana. Na to sa snad davaju deti krstit, nie? Tak preco to brat tak povrchne?

martinka_p
autor
16. apr 2013

ja sa pytam len preto lebo ja beriem za krstnu kamaratku a buduci manzel bratranca oni sa nepoznaju cize preto sa pytam ci maju kupit veci napoly aspon tie nausnicky alebo vsetko kupuje krstna kedze niesu manzelia ani nic :D a babo sa narodi zaciatom maja preto to riesim :D

gretka2
16. apr 2013

@martinka_p Ja toho, manzel ineho...To je skoro ako ked si vyberas svedkov na svadbu. 🙂 Spytaj s ana to knaza, co ti bude babo krstit, co si o tom mysli, a ako by to malo byt. Nemusia byt dvaja. Staci jeden, ak je slobodny, spolahlivy, potom, ked sa vyda, aprip. ozeni, pripudne krst.mama,prip.otec.

salma22
16. apr 2013

krstny (a) by mali kupit sviecku a kosielku na krt aspon u nas je to tak je jedno ci je slobodny alebo slobodna ked si najde polovicku automaticky sa stava aj druha polovica krstnym (nou) ...alebo po dohode s rodicmi krsniatka co potrebuju pre babatko alebo mozte aj vy nejaku vacsiu supravku vziat (vybavicku maju isto kupenu) ...alebo hracku s ktorou sa bude hrat neskor....vsetko je to v limite vasich moznosti...nasej najmladsej kupil krstny nausnicky
@martinka_p krstny nemusi byt vydata ci zenaty... ty ktory sa stavaju krstny by sa mali dohodnut co vziat pre krsniatko alebo uz po dohode s rodicmi...isto nie kazdy sam potom toho bude vela a miesto na skladanie veci nikdy nieje 😉

salma22
16. apr 2013

@martinka_p my sme tiez mali dvoch vybratych no dali sme len jedneho ...krstnu ta sa vydala a uz ma obch krstnych .. a druheho (slobodny) sme dali pre druhu dcerku ktoreho sme uz mali tiez vybrateho tym padom sme uz nemuseli rozmyslat a aj pre tretie mame vybrateho....😀

maznacik007
16. apr 2013

uprimne tak niektorym prispievatelkam v tejto teme by som tiez za krstnu nesla....

Pre mna je krst najma o duchovnom zazitku a ano patri k tomu aj darcek na pamiatku ... u nas sa kupuje prevazne dievcatku nausnicky a chlapcovi napr. retiazku, alebo peknu bibliu s venovanim a pod. Nikdy by ma ani nenapadlo diktovat krstnym co musia doniest... ako poradit ak ak sa spytaju ... ale fakt nechapem ten princip ze krstny ma kupovat cele oblecko na krst a kociar a tak .... ved to je uloha rodicov hadam .... sa postarat o dieta krstny rodic ma dohliadat nad jeho vychovou k viere a postarat sa ak rodicia nemozu ...