Dá sa zmeniť krstný rodič?

tinkatin4
26. júl 2009

Ahojte viete my poradiť?...dá sa nejakým spôsobom zmeniť krstný rodič?..proste prekrstiť syna?..je to možné? ☹

sue
26. júl 2009

Diddi, ja viem, že právne to teraz nejde... i keď ťažko povedať. Ak zomrú obaja rodičia, tak žiadosť o adopciu si dať môžu a v spolupráci s cirkvou by to ísť mohlo...a deti by nešli k cudzím ľuďom...

markiza
26. júl 2009

deni, kolko ma maly? co tak zacat pisomne, pohladnice, priania k narodkam, meninam.. nech ma pocit, ze si na neho nezabudla...

denisocka
26. júl 2009

ma 8/9r. ?

diddi
26. júl 2009

no,kedze nie sme cirkevny stat,tak sa na ziadnom sudnom konani neprihliada na zakony cirkvy.....ziadost si samozrejme mozu dat,ale zvyhodneni nebudu

markiza
26. júl 2009

moja ma 12 a tiez to nie je ake by to malo byt 😔

denisocka
26. júl 2009

najhoršie je,že ked bol ešte školkar,tak mu dali do ruk telefon,vytočili ma a ten detsky hlasok že -krstna,kedy prideš?.....

sue
26. júl 2009

Diddi a nebolo by v záujme detí, keby boli zverené do výchovy niekomu s kým vyrastali? Koho poznajú, komu ich rodičia dôverujú? Je jedno či sú to ateisti, katolíci, evanjelici, pravoslávni, židia alebo moslimovia... "krstní" rodičia i keď pod inými názvami fungujú v každej jednej spoločnosti... všade rodičia určia niekoho,kto by ich v prípade tragédie "nahradil"

diddi
26. júl 2009

no ved o to ide,ze urcuju rodicia....castokrat sa stava-vid tato tema,ze krstny je niekto cudzi pre to dieta.....napr.kamarat,sused,dedko,babka....no....a potom co?

markiza
26. júl 2009

a musi splnat xy cirkevnych kriterii na to, aby tym krstnym rodicom mohol byt...

diddi
26. júl 2009

markiza,zial tak to je....ked sa nieco chce od cirkvi,musi sa podriadit ich zakonom....nie zakonom Boha!!!!.....knaz sa stavia do ulohy Jana Krstitela a rozhoduje.....zas je to od roku 0 niekde inde....skoda

eriqe
26. júl 2009

ale to je normalne, ze cirkevny krstny rodic musi splnat urcite kriteria k tomu, aby rodicom pomahal pri krestanskej vychove. Ved musi byt len pokrsteny a ak je zenaty/vydata, tak cirkevne. Podla mna to nie je nic strasne. A ozaj ked rodic vybera krstneho rodica, tak by si mal uvedomit, ze je to na cely zivot a preto sa rozhodnut ozaj dobre. Ja tiez nemam vzdy uplne idealne vztahy s krstnou mojej dcery, ale je to preto, ze sme len ludia a proste mame kazda svoj zivot a svoje nazory. Ale preto nie je zlou krstnou mamou mojej dcery. Ale teda neviem ake dovody ma zakladatelka temy

tinkatin4
autor
26. júl 2009

za krstného sme dali brata môjho priateľa...ja som ho moc nechcela z viacerých dôvodov,ktoré mu boli aj povedané..(ja som chcela úplne niekoho iného o ktorom som vedela že bude vynikajúcim krstným ).. velice ako sme mu pár vecí vysvetlili že prečo nie,tak v tej chvíli začal nás vo velkom prosiť,aby sme dali jeho za krstného, normálne mu pritom aj slzy vyšli do očí,sluboval že nebudeme lutovať,že malého lúbi a bude lúbiť nadovšetko...tak sme sa nad ním "s ťažkým srdcom zlutovali"...verili sme mu ..dúfali a mysleli sme si ,že si to bude vážiť...no ale stal sa pravý opak..malý ho vôbec nepozná..keď sa náhodou(raz za rok) stretneme u "svokry"tak vtedy ho horkoťažko chytí na ruky a opíta sa ho "kto je tvoj krstný 😝 ?"Keď má syn nejaký sviatok mama mu musí pripomenúť,aby náhodou nezabudol..a o daroch?o tom radšej pomlčím..to by bolo na dlho...ale dary sú to najmenej čo ma na tomto všetko štve ..práveže som zvažovala strašne dlho či ho dať,alebo nedať..nebolo to pre nás vôbec jednoduché pretože krst sme brali za vážne rozhodnutie a najmä sme si uvedomovali že krstný rodičia budú na celý život..tak práve preto to nebolo vôbec jednoduché..a preto ma to tak zožiera ☹ ...ja som chcela len tolko aby malý (ako KRASULIAK spomenul ...aj s tou vetou presne vystihol dôvod prečo by som to chcela zmeniť,že...citujem"Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi,..")a len toto,nič viac....proste aby ho mal rád 😢

denisocka
27. júl 2009

tinka,to mi uplne pripomína moju ešte rozumovo adolescentnu sestru.Tiež sme mali vybratých iných krstných malemu,ale prišla moja sestra a rozplakala sa že prečo?prečo nechceme ju? že ona je moja sestra a že mám len jednu sestru a ja davam iných ludi....že kto bude krstným jej detom?že predsa ja a že ona chce byť krstna simikovi ...a plakala a plakala .... až som sa tiež zlutovala,no ale zatila sa tak teda nespráva a manžel mi to stále pripomína 😅

womenne
27. júl 2009

tak sa pridavam ja som doslova musela dat za krstnu jednemu z eti moju švagrinu,a ta nema absolutny zaujem o deti,vobec mi nepomahala,sice sa pred ostatnymi tvarila že ano ale večšinou sedela v bare a ja som ju kryla. 🙄 všetci mi hovoria že raz dostane rozum no pekne ked si to onej mysli vlastna rodina 😖 tiež som sa na to pytala žial mame smolu ☹

denisocka
27. júl 2009

aj naši vravia,že hadam segra dostane raz rozum

cuchre
27. júl 2009

no, ja uplne nechapem, preco sa okolo krstnych rodicov robi taky rozruch....ja som krstnou mamou sesternicinym dceram, ale nevidame sa, byvame daleko od seba. samozrejme, spomeniem si, ked maju svaitok, ale darceky si nedavame. su to uz velke baby a myslim, z esom im pri vychove nechybala, okrem toho, neznasam ich otca. asi tak...

no a sud krstnym rodicom dieta urcite len tak nezveri, dostavaju ho ludia v priamom pribuzenskom vztahu, ak su schopni sa on postarat, inak ide do domova.

alami
27. júl 2009

tinkatin4 - na milion% sa nedá krstiť druhýkrát a kto bol pri krste, ten je krstný rodič, s tým nič neurobíš

junovka
27. júl 2009

tinkatin4, ja tiez budem lutovat dokonca zivota, ze sme vybrali Timke za krsnych rodicov toho koho sme vybrali.Od krstin sa krsni rodicia k Timke nikdy neozvali, aj ked sme raz za polroka v kontakte/rodinne oslavy..../, ale Nelke sme vybrali inych krsnych rodicov a tych rodicov, co sme vybrali jej, tak tych budeme pokladat aj za krsnych rodicov Timke, hoc nie su uvedeni na papieri.Co je napisane na papieri ma vobec nezaujima, mna zaujima ich zaujem o krsna, ich osobnost...... 😉

lienockaa
27. júl 2009

jemine, tak to uz aby som sa aj ja pridala medzi zlych krstnych.. 😔 ja som krstna bratovej dcere, ma 6rokov, pred 4 rokmi sa ale brat so svagrinou rozviedli a nerozviedli sa "ako kamarati",ci ako sa to hovori, pretoze svagrina mala priatela, nevydrzala, ze brat robil v zahranici, ale to je teraz jedno..ja byvam na opacnom konci republiky, s malou sa takmer nevidame, zije so svojou mamou a s nejakym jej partnerom, neviem ani jej adresu..som teraz zla krstna?..ja by som ju vidat chcela, ale zariadit sa to neda, vidime sa len ak pridem 3xdo roka k nasim a svagrina da nahodou malu tiez k nim..dary ma az tak nemrzia, to vybavim aspon 3x do roka, mna mrzi to, ze nemam ziaden vplyv na krestansku vychovu a ani na vychovu ako taku a ani ho pravdepodobne nikdy mat nebudem.. ☹ a o tom by mal byt krstny rodic..ja som na malu nezabudla, nikdy nezabudnem, aj ked si to mozno niekto mysli.. 😢

este mam dalsie dve krstnata, tam je to v poriadku, nastastie..aj ked sa tiez velmi nevidime..vsetky svoje krstnata lubim..

lyongirl
27. júl 2009

tinkatin, je mi ľúto, čo sa vám stalo a viem, že ťa to mrzí, ale kašli na to, kto je napísaný v papieroch. Ľudia robia v živote oveľa vedšie chyby, ako bola táto. Urči si ty, koho chceš mať za "ozajstného" krstného a tak sa k nemu so synom chovajte. Podľa mňa je to tiež tak, že krstní by mali byť tí, čo sa starajú ako sa dieťa má, prídu ho kedykoľvek pozrieť a stretávajú sa s ním, niečo mu prinesú aj napriek tomu, že nemusia...
To čo je v papieroch je len blbá formalita...tí ktorí sa naozaj zaujímajú o tvoje dieťa a chovajú sa k nemu ako krstní sú ozajstní krstní!

ja som tiež nesúhlasila s krstným, ale nevedela som to nijako ovplyvniť, tak som sa podriadila...povedala som si, že to je len papier, na ktorom mi nezáleží... 😉

lyongirl
27. júl 2009

v podstate ide o krst a ten moje dieťa má a platný, aj napriek tomu, že má krstných s ktorými som nesúhlasila, ale ustúpila som pre dobro v rodine...

diddi
27. júl 2009

no ako vidim,tak su s k.rodicmi len problemy...aj u nas to tak je....ale u mna je to vpodstate uz jedno,uz neriesim krstnych,nekrstnych....mojim detom som dala zmyt dedicny hriech a to je pre mna a muza najdolezitejsie...a tiez,ze sme tam obaja/plus deti boli z vlastneho presvedcenia a lasky...ostatne neriesim

nika251
27. júl 2009

Ahojte- tak ja som tiez zla krsta. A preco? Mam krstneho syna, ma 3 roky. Jeho rodicmi su bratov svagor. Spociatku som sa malemu celkom venovala, nevynechala som ani jediny sviatok, zaujimala sa onho. ALe ked sa mi narodil starsi syn,boli ho rodicia krstniatka pozriet, dali dar a tym sa nanho s prepacenim v.....li. Nemal meniny, narodeniny, vianoce, mikulasa, nic. Tak som sa nastvala a povedala si, ze ak dakto zvysoka kasle na moje deti, nebudem ani ja lietat a kupovat ako blbec.Viem ze si teraz poviete ze krstna mam ja a mala by som sa starat ale vzite sa do situacie ze dakto berie ako automaticke acakava, ze sa budete o jeho dieta zaujimat a pri tom on vase ani nezakopne. JE to smutne ale je to fakt 😠 😠

maja22
27. júl 2009

Je to ťažké, lebo človek sa mení a nikto toho druhého nepozná natoľko, aby vedel odhadnúť jeho správanie v rôznych situáciách a o x rokov... Je to smutné, keď do niekoho vložíme dôveru a on nás sklame, takéto veci bolia dosť a na vlastné deti sme snáď ešte citlivejší ako na nás samých...Podľa mňa je dôležité sa za svoje deti a krstňatá modliť, ak sa dá, venovať sa im (keď je niekto vzdialený stovky kilometrov, dá sa poslať aspoň pozdrav, keď máme adresu) a pokiaľ nás naši kmotrovci sklamali, dieťaťu sa nevenujú, vytvoriť si vzťah s niekým, s kým nám je dobre... Zložiť svoje starosti do Božích rúk...aj to pomáha 😉

markiza
27. júl 2009

nika, ale mna by v tomto pripade skor napadlo, ze rovnako ako sa citi a bude neskor citit damianko, take iste pocity bude mat aj tvoj krstny syn...
mna tiez velmi mrzi, ze rodicia mojej krstnej dcery videli moje deti len na ulici, hoci nie su krstny je mi to luto ten ich nezaujem, ale rada by som bola lepsie krstna ako si pamatam moju z detstva... ale na dialku sa mi to velmi nedari.

darina77
27. júl 2009

Nika, a oni sú tiež krstní rodičia tvojmu synovi?

bejbypd
27. júl 2009

a my sme este nekrstili lebo ked mala mala asi tak tri mesiace cize uz davno sa moj drahy bol pytat za fararom ci by nam ju mohol pokrstit...farar sa ho prva otazka jasnacka ci sme zobrati?no nie sme...druha otazka ci su krstni rodicia zobrati?no nie su...a farar ze nie to nepojde lebo zijeme v hriechu a neviem co tak mu moj inak celkom kludny a zdrzanlivy chlap vynadal no vynadal nakrical nanho ze ked nechcu dalsiu ovecku tak ju mat nebudu ze ci ide krstit nas alebo ju a podobne...no vytmavil mu to riadne...nemam rada cirkev za tieto krasne zdrzovacky a neviem co vsetko...tak sme sa nakoniec dohodli ze ked mala dospeje nech sa rozhodne sama ci chce byt pokrstena alebo nie a hotovo...ma super ujov a tety ktori ju strasne lubia a vynahradzaju jej akychkolvek krstnych rodicov...

diddi
27. júl 2009

bejby.....aj my sme mali ten isty problem...zohnali sme ineho farara,v inej farnosti....nie takeho,co rozhoduje,ci toto dieta pokrstim,alebo nie...obycajny smrtelnik,ktory sa stavia do pozicie Jana Krstitela....z pohladu cirkvi,je taketo dieta splodene v hriechu,ponechava v nom diabla...ale z pohladu Boha,je splodene z lasky...tak neboj,mozes si babo aj sama doma vo svojej viere pokrstit....zial,tak to je - cirkev zabija vieru

etuska
27. júl 2009

Suhlasim s Krasuliakom,Sue a Majou 😉
1.Nerozumiem preco davaju neveriaci krstit svoje deti?-aky to ma pre nich vyznam,ked pri krste sa slubuje,ze rodicia i krstni rodicia budu vychovavat deti vo viere 😔

Moja dcera ma krstnych rodicov,kt. nie su nasimi pribuznymi.Su to nasi dobri kamarati a my sme krstnymi rodicmi ich dcerke.

Pri vybere krstnych sme mysleli prave na to "zastarale"-ze ak sa nam nieco stane-budu nase dieta vychovavat-neznamena to vsak,ze by si ju museli osvojit,alebo by musela zit u nich-nie-pre nas je dolezite to,ze vyznavaju rovnake hodnoty ako my,nasu dcerku maju radi a ak by sa nam nieco stalo,tak by urcite pomohli trebarz mojim rodicom s vychovou.

Byt krstny rodic neznamena len zucastnit sa krstu a obcas priniest darcek 😔

Krstny rodic by si mal vytvorit s krsniatkom pekny vztah-travit s nim cas,venovat sa mu,mysliet nan,modlit sa zan.-tolko moj nazor

bejbypd
27. júl 2009

ja som veriaca no neverim v nasu cirkev...malu som chcela vychovavat vo viere no nie v tej viere kazdu volnu chvilku ju tlacit do kostola pocuvat ako farar kritizuje vsetko co sa da...ja verim v boha dufam ze aj mala bude ked uz ju nechceli prijat medzi krestanov nakoniec budem rada ked sa rozhodne ona sama vlastnym rozumom ja ju k viere budem viest aj bez vydatnej pomoci akychkolvek fararov...