Dá sa zmeniť krstný rodič?

tinkatin4
26. júl 2009

Ahojte viete my poradiť?...dá sa nejakým spôsobom zmeniť krstný rodič?..proste prekrstiť syna?..je to možné? ☹

janka.janegova
27. jan 2012

@denisocka
@denisocka
Ja mám takú istú krsnú pre nášho maléhoo, moju segru. Mama chcela strašne aby bola ona krsná, lebo že sa to patrí a pritom ju malý ani tak nezaujíma ani ho nikdy nevozila ani mi ho nikdy nepovarovala...A to preto že má len 22 rokov a niekedy mám pocit že jej malý ide na nervy a len zavadzia ked prídu k nám na návštevu.

janka.janegova
27. jan 2012

@denisocka
@denisocka
Ja mám takú istú krsnú pre nášho maléhoo, moju segru. Mama chcela strašne aby bola ona krsná, lebo že sa to patrí a pritom ju malý ani tak nezaujíma ani ho nikdy nevozila ani mi ho nikdy nepovarovala...A to preto že má len 22 rokov a niekedy mám pocit že jej malý ide na nervy a len zavadzia ked prídu k nám na návštevu.
@denisocka

janka.janegova
27. jan 2012

A neviete náhodou či sa nedá urobiť niečo také že keď je malý pokrstený v katolíckom kostole, dám ho ešte pokrstit na úrade, tam si dám inú krsnú ktorú chceme a to bude pre nás platné...

lucia375
27. jan 2012

@janka.janegova Krstiť na úrade? To som ešte nepočula. To by ti ho akože pokrstil kto?

janka.janegova
28. jan 2012

@lucia375 no starostka obce

lucia375
28. jan 2012

@janka.janegova To u vás takto funguje že starostka krstí deti? Ja som bola doteraz presvedčená že krst je náboženský úkon a robí sa len v kostole.

ela2710
29. jan 2012

@janka.janegova ani ja som este nikdy nepocula o krste na urade, je to podla mna nezmysel, lebo ako pice
@lucia375 krst sa robi len v kostole

molka
29. jan 2012

@janka.janegova a v akej Cirkvi vykonava vasa starostka krst? Kedze krstom je dieta prijate do urcitej Cirkvi, tak by ma celkom zaujimalo, do akej Cirkvi je dieta prijate "krstom na urade".

terrs
29. jan 2012

Dámy, takto, dočítala som sa hneď na prvej strane tohto topicu, že u katolíkov nemôže byť krstný rodič evanjelik.. Viem že idem totálne od témy, ale reformácia s protireformáciou boli pred 500 rokmi, tak čo majú katolíci stále proti nám? 😀

prasiatko30
29. jan 2012

@terrs nemyslim si ze ide o to kto ma nieco proti vam alebo nema ide o to ze krstom sa dieta stava clenom urcitej cirkvy cize ked to dieta idu pokrstit do rimsko katolickeho kostola tak to dieta sa stava jej clenom ak vieme ze krstni rodicia maju pomahat vychovavat dieta v tejto cirkvi a jej uceni preco sa mnohe z vas rozculuju a cuduju zze farar nedovoli aby krstnym dietata boli prislusnici inej cirkvy pripadne neveriaci!!!! A o.i. pokial viem medzi ucenim rimsko- katolickym a luteranskymvsu iste odlisnosti ktore rimski katolici absolutne neakceptuju takze je na hlavu postavene byt luteranom a chciet byt krstnym dietata krsteneho v rimsko katolickom kostole takisto je na hlavu postavene chciet aby starostka ti" prekrstila" dieta - starostka nie je nabozensky status

terrs
29. jan 2012

@prasiatko30 tak prečo u evanjelikov nevadí, keď je krstný rodič katolík alebo akýkoľvek iný kresťan? u nikoho iného to nevadí, len u katolíkov 😀

prasiatko30
29. jan 2012

To ti ja naozaj neviem povedat ja nie som clenom ziadnej cirkvi a tak jedine co viem ze nemozem chciet byt krstnou dietara akejkolvek viery lebo by som nedokazala splnit to o co ma pri krste ziadaju vychovavat dieta v danej viere kedze neverim a nepoznam presne ich ucenie cize sa nebdem pchat do niecoho v co nie som presvedcena a ak chcem byt blizko dietata tak mozem byt aj bez takehoto oficialneho menovania do funkcie🙂 neviem ale pride mi to logicke

ikke
29. jan 2012

@terrs myslis sa, u pravoslavnych tiez nemoze byt krstnym nikto iny, len pravoslavny 😉
a pravdu ma aj @prasiatko30

@janka.janegova neviem, co pre vas znamena krstny rodic, no krstom sa clovek stava krestanom. ziadne dalsie pravne naroky z toho nevyplyvaju. to, co sa robi na urade, je "vitanie do zivota", teda ziaden krst. dalej mozte u notara spisat porucnictvo, teda opatrovanie vasho dietata, ak by sa vam nieco stalo.
ak mas naozaj vazne dovody, preco chces pre dieta inych krstnych rodicov, treba sa ist porozpravat na farsky urad, kde dieta pokrstili. ale myslim, ze ked im povies to, co si napisala tu a povies, ze sestra ma 22 rokov, moc nepochodis. podla mna je tvoja sestra este mlada a casom dozreje ona aj jej vztah k (tvojim) detom 😉

janka.janegova
30. jan 2012

No ja som chcela strašne za krsnú švagrinú, ale kedže ona je evanjelik tak mi to náš faraár nechcel povoliť a takto sme dopadli.
No moja známa bola na úrade s malým, ja neviem či to mali krst alebo alebo čo to mali ale mala tam pri sebe normálne aj krsných, ja som myslela že to mali ako akt krstu.
Všetko je to akési na hlavu postavené!!!

prasiatko30
30. jan 2012

@janka.janegova - ja by som sa s tym netrapila, nechaj to tak a absolutne si s tym nelam hlavu - tvoja svagrina je aj tak tetou tvojho dietata cize ma k nemu velmi blizky vztah a moze ho mat aj nadalej myslim si ze "funkcia" to nejako nezmeni a pokial je svagrina inteligentna osobka tak to chape.

to na tom urade to je vitanie novych obcanov do zivota - ci ako sa to vola ale to nie je krst,

giorgiogrados
30. jan 2012

@tinkatin4 Z technickeho hladiska sa to neda - a ani prekrstit. Toto je jednoduchy fakt.
Ak mas vsak nejaky problem s nim - komunikuj s nim. Alebo ak to nejde, tak to nejde. Moj krstny ma videl v zivote zo 10x (a aj ja jeho 😀). No nemozem povedat, ze mi nejako velmo chyba. Krstna na tom nie je lepsie. Neviem, kolko ma tvoje dieta, ale ver mi, v 5/6 rokoch sa uz nebude starat o krstneho ale o kamaratov a tí budú mať na neho vacsi vplyv.

giorgiogrados
30. jan 2012

@janka.janegova Na urade sa to neda a pri krste je moznost, aby jeden z "krstnych" bol iba svedok krstu - ty ho mozes volat ako chces, no tym padom moze byt aj hotentot. Nemusi byt katolik.

trinastka
31. jan 2012

No.a teraz poradte.....ako je to v pripade,ked sme boli prvemu krsnatu na krste este ako manzelia,a teraz ked cakaju svagrovci druhe mimino,a my sme uz rozvedeni.....chceli by len mna za krstnu mamu? Je to mozne? Je to individuallne??? .... je tam ten hacik "rozvedena" 😠

prasiatko30
1. feb 2012

@trinastka - bude asi zalezat podla toho ktoreho farara. i ked tiez je pravda ze podla cirkevnych zakonov ste stale zobrati - teda pokial si nepoziadala o nulitu manzelstva tak ste stale manzelia a ak si poziadala o nulitu a dali ti ju, tak tvoj status je ako keby sa nic nebolo stalo, ako keby to manzelstvo nebolo vobec nexistovalo a tym padom si slobodna. cize cisto aplikovanim cirkevnych zakonov by im nemalo vadit ze si rozvedena civilne 😝 ale mozno ti budu vediet poradit baby ktore s tym maju skusenosti a najlepsie je ist sa opytat priamo farara, ktory bude krstit.

potom ak sa pytas ci ta budu chciet rodicia za krstnu - nie je nutne aby si bola krstnou aj druhemu dietatu tvojich svagrovcov - deti rovnakych rodicov mozu mat rozlicnych krstnych rodicov, nie je dovod preco by si mala byt teraz krstnou aj druhemu

trinastka
3. feb 2012

@prasiatko30 nie,to tak neberiem-byt krstnou automaticky aj druhemu dietatu svagrovcov.proste oni chcu ,ja suhlasim, som rada ze ich mame aj napriek tomu ze som sa rozviedla so svagrovym vlastnym bratom a neprerusili sme vzajomne stretavania.myslim so svagrovcami. ex je ina kapacita 😠
ja to tiez uz sledujem zo vsadial,ze zalezi od farara....musia to zistit svagrovci co a ako.
dakujem ti moc

opica89
4. feb 2012

ja si chcem dat dieta pokrstit ja som katolicka ale moj manžel nie! da so to aj napriek tomu?

lucia375
4. feb 2012

@opica89 Poznám taký prípad že žena je katolíčka a muž ani nie je pokrstený a kňaz im pokrstil dieťa úplne v pohode. Takže určite sa to dá. 🙂

opica89
4. feb 2012

takže vlastne zavisi len od knaza

00matula
14. mar 2012

@opica89 ahoj, my mame tiez dcerku pokrstenu, moj partner je katolik, ale ja niesom pokrstena vobec...Niekde to vacsinou zalezi len od farara, ci dieta pokrsti a ci nie...my sme dokonca ani neni zosobaseny..
Ale mna by skor zaujimalo, co sa da zmenit krstny rodic...ale na zaciatku temy spominaly ze neda sa, tak zrejme si nenavyberame...🙂

zuzudanovska
23. mar 2013

Náš syn má úžasných krstných rodičov .Krst mal 27.10 2012 .Jeho krstnými rodičmi sú môj bratranec a jeho manželka ,ktorí sú zároveň aj našimi najlepšími priateľmi .Boli nimi už pred krstom však preto sme si ich aj za krstnych rodičov aj vybrali 😎 Stretavame sa a veľmi si rozumieme 😀 😀 😀 . Zažívame spolu kopec srandy a aj ich dcérka miluje nášho synčeka

kkatuska
19. jún 2013

krstny rodic nema ziadne prava na starostlivost dietata keby osirelo,pravo ma najblissia rodina a to nebohych rodicia ci nebohych surodenci--takto to je naozaj,,krst sa v dnesnej dobe robi len ako formalita