Dá sa zmeniť krstný rodič?

tinkatin4
26. júl 2009

Ahojte viete my poradiť?...dá sa nejakým spôsobom zmeniť krstný rodič?..proste prekrstiť syna?..je to možné? ☹

bodka13
26. júl 2009

😕 prečo ho chceš zmeniť?

elise
26. júl 2009

je to jedno aj tak krstný rodič nemôže byť právny nástupca rodičov, myslím že je to iba formalita "krstný rodič"

babatko88
26. júl 2009

aj my sme si vybrali zlého krsného, teraz toho ľutujem, ale čo už!? počula som, že s tým sa nedá nič robiť, proste, ked raz dieťa pokrstíš, tak to tak zostáva

yvone
26. júl 2009

aj ja si myslim, ze je to len formalita...pravy vyznam krsneho rodica uz v dnesnej dobe zanikol, este na dedinach mozes pocut, ako sa ludia tymto tituluju, snazia sa udrzat tradiciu, ale ostava to len na jazyku ako v skutkoch... 🙂

markiza
26. júl 2009

co znamena zly krstny rodic???

rokka
26. júl 2009

aj ja som mala pri narodení ako krstného otca maminho brata, ale bolo to len papierovo, lebo pravou krstnou mi je mamina sestra, len ona nebola ešte plnoletá, keď som sa narodila. je to úplne jedno, kto je uvedený na papieri, dôležité je ku komu si to dieťa vytvorí vzťah.

rokka
26. júl 2009

a yvone má pravdu, tie tituly sú už teraz zastaralé, mne tiež moje krstniatko hovorí po mene.

kaktusik
26. júl 2009

co sa tyka krstneho rodica - mne pri krste bol niekto iny a ineho oslovujem krstny... ten, ktory mi bol pri krste sa ku mne potom kvoli svojej zene nepriznaval, prestal k nam chodit a taaak. ono v podstate by to mala byt iba formalita, aj ked pri krste sa hovori, ze krstni rodicia maju pomahat rodicom pri vedeni deti k viere a tak.. presne si to uz nepamatam.

krasuliak
26. júl 2009

no ale pri umrti rodicov su krstny rodicia opravneni starat sa o dieta 😉

denisocka
26. júl 2009

aj ja som zla krstna 😔

sirinka
26. júl 2009

akoze normalne sud prihliada na to, kto su krstni rodicia a tym potom popripade zveri dieta? aj ked ten clovek nepatri do rodiny?

norik1
26. júl 2009

krasuliak, neviem ci "opravneni" je presny vyraz.... pravne nemaju s detmi nic 😕

diddi
26. júl 2009

preco by boli opravneni starat sa o dieta?....na to su zakony statu,cirkev s tym nema nic...nastastie.....

markiza
26. júl 2009

opravneni urcite nie su, aspon nie pred zakonom statu... maximalne z pohladu cirkvi

markiza
26. júl 2009

deni, preco si zla krstna?

krasuliak
26. júl 2009

Úloha a funkcia krstných rodičov
Krstní rodičia, preberajú povinnosť starať sa spolu s rodičmi o kresťanskú výchovu dieťaťa. V jeho mene vyslovia spolu s rodičmi Vyznanie viery ako ručitelia za jeho vieru, ale aj ako zástupcovia spoločenstva Cirkvi. Stanú sa teda viac ako len svedkovia krstného aktu.
Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?
1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi. Koľko starostí robí rodičom, s kým sa ich deti kamarátia, aby neupadli do zlej spoločnosti. V krstných rodičoch im môžete už dopredu zaistiť dvoch dobrých kamarátov. Preto by krstní rodičia mali byť mladí, veriaci a bývať v dosahu.

markiza
26. júl 2009

ved prave... preberajú povinnosť starať sa spolu s rodičmi o "kresťanskú" výchovu dieťaťa nie pestunsku starostlivost

diddi
26. júl 2009

krasuliak....to je sice pekne,ale je to pohlad cirkvi.....pri opatrovnictve prichadzaju na radu vaznejsie veci a kroky.....nie sutany 😠

vroni
26. júl 2009

Krasulliak, povinnosti krsteho rodica su povinnostami vyhradne moralnymi, v zakone nemaju ziadnu oporu, takze krstni rodicia su de iure uplne cudzie osoby a nemaju na dieta vacsi narok ako susedia... Pre cirkev su krstnymi rodicmi ti, ktori boli pod tymto titulom pri krste, ich nasledna zmena mozna nie je.....

krasuliak
26. júl 2009

nuz lenze akosi sa uz v dnesnej dobe zabuda o com je vlastne krst 😝

vacsina to uz bere len tak ze sak pome krstit a potom to aj tak dopadne ze tinkatin

diddi
26. júl 2009

....btw,ja som krstna a pri krste som ani nebola a som tam zapisana....a navyse som krstna so zenou,takze sme dve zeny krstne....no a aky holubnik tam potom maju 😉

diddi
26. júl 2009

a co mam pri krste mysliet na to,ze ked s muzom NEDAJ BOZE zomrieme,tak krstni rodicia budu vychovavat moje deti?

krasuliak
26. júl 2009

no ved o tom hovorim 😝

markiza
26. júl 2009

moje deti nie su pokrstene a "krstnych" maju 😝

sue
26. júl 2009

Diddi, kedysi a nie tak dávno to bolo práve o tom... krstní rodičia boli náhradnými rodičmi ak deti osireli 😔 a teda nevidím na tom absolútne nič zlé. Bol to správny systém a je mi ľúto,že v dnešnej dobe k tomu tak všetci nepristupujú 😔

denisocka
26. júl 2009

ja som zla krsna,lebo som sa nou stala ešte ako pubertiačka,hadam spom splnila zakladne pravidla a hned ma šupli-mali isť naši,ale nakoniec sa rozhodlo,že krstna budem ja za našich a krstny bude z opačnej strany rodiny iny muž /s manželkou/ .nakoniec som na krstinach ani nebola,mala som kiahne 😅 a teraz som už maleho nevidela od svojej svadby, proste rodina sa pohadala .... a ja som teraz medzi dvoma mlynskymi kamenmi čo robiť..... aj tak u maleho som už "krstna,ktora na neho serie" ako som sa dozvedela

markiza
26. júl 2009

deni, ja som mala tiez podobnu krstnu, rovnaky pocit som z nej mala ako tvoje krsna z teba, ale ako cas plynul a ja som dospela mam s nou ovela lepsi vztah. obcas sa mi dokonca zda, akoby sa snazila vsetko vynahradit na mojich detoch... nikdy nie je neskoro na napravu...

diddi
26. júl 2009

sue,kedy a kde to tak bolo,ze stat pridelil deti podla krstneho listu z nejakej fary krstnym rodicom....v pravnom state asi nie,iba ak by o to poziadali,ale muselo prebehnut sudne konanie....v ziadnom pripade to nebolo automaticke,alebo na zaklade krstu

denisocka
26. júl 2009

no to hej .... rada napravim,nič nie je stratene....len kde vziať odvahu po takom čase,pozrieť sa decju do oči ....my dospely si aj tak najdeme nove dovody prečo začo

markiza
26. júl 2009

sue ma asi na mysli, ze krstny rodic sa stotoznil s tym, ze jedneho dna sa moze stat, ze dieta osirie a bude to on kto sa pokusi o to, aby mu bolo zverene do vychovy...