Dá sa zmeniť krstný rodič?

tinkatin4
26. júl 2009

Ahojte viete my poradiť?...dá sa nejakým spôsobom zmeniť krstný rodič?..proste prekrstiť syna?..je to možné? ☹

etuska
27. júl 2009

K viere sa da viest podla mna len vlastnym prikladom 😔 -nie chodenim do kostola- i ked to k viere patri.Clovek podla mna nedokaze zit vo viere bez "pomoci" sprieznenych dusi,lebo vo svete je vela klamnych nastrach,ktore ho od Boha oddeluju

bejbypd
27. júl 2009

mne boh pomohol moja vlastna viera v neho velmi so stratou velkou stratou v zivote mozno som blba tvrdohlava a podobne ale nepresvedcitelna a pocuvat ake su mobily vynalezy diabla a podobne mna nebavi...ako som uz pisala verim boha nie v cirkev moji rodicia ma nikdy nenutili chodit do kostola povedali rozhodni sa sama a ja som sa po par navstevach kostola rozhodla ze verim v boha ale ako som uz hovorila...ked moje dieatko bude chciet chodit do kostola nech chodi...a v kostole sprianene duse?no niekto ich tam mozno ma ja nie..spriaznene duse su moji blizky ktorym verim ktorych milujem a pre ktorych zijem...moja dcera,moj priatel a moja rodina...a ked nad tym tak rozmyslam myslim ze ani prinajmensom nam ku stastiu nechyba za mala nie je pokrstena...ale uz som off topic takze bru noc..

etuska
27. júl 2009

Hmmm-kazda minca ma dve strany 😉
nie vsetko na svete je cierne a biele
a mobily a podobne technicke vymozenosti ze su diablove vynalezy? 😀 -no mozno niektori radikalni knazi to tvrdia-no ja som vdaka internetu spoznala kopec spriaznenych dusi,ktore do kostola chodia nielen preto,ze sa to v nedelu patri 😀 -ze baby 😀 -a tento vikend sme mali uzasne Modrokonikovske duchaplne stretko 😅

diddi
27. júl 2009

bejby,presne tak....tak to citim aj ja....

najjulinka
28. júl 2009

No ja nie som veriaca.. .Ale tak ako krasuliak piše, tak o tom krstní sú... Ja nechápem ako niekto len tak ledabolo dakoho vyberie, alebo dokonca rodina vyberie kto bude krstným/krstnou... Podla mna maju vyberať rodičia... A pokial možno by to mal byť manželský pár (alebo jednotlivec). lebo však maju plniť ulohu nahradných rodičov ak sa rodičom dačo stane... Takže nechápem ani tú logiku, ked sa vyberajú dvaja jednotlivci, že aby boli zastupene obe strany alebo čosi také... Však si deti neroztrhaju v pripade úmrtia rodičov... 😒 😖
Ci krstných rodičov oslovuju krstná/krstný alebo teta/ujo alebo menami alebo akokolvek inak je podla mna uuuplne jedno...

diddi
28. júl 2009

ved to uz pochopte,ze v pripade umrtia rodicov NEJDU deti ku krstnym rodicom!!!

markiza
28. júl 2009

etuska, priznam sa, ze ja tiez nechapem, preco svoje deticky krstia rodicia, ktori su veriaci len vdaka tomu, ze ich vlastni rodicia ich tiez dal pokrstit a nutili ich chodit na nabozenstvo. ja som na tom rovnako, som "papierova krestanka" a prave preto som sa nesobasila v kostole a ani moje deti nie su a kym sa sami nerozhodnu nebudu pokrstene. lebo bez viery vyznam toho celeho nechapem. ale kazdy robi ako uzna za vhodne...

tinkatin4
autor
28. júl 2009

bejbypd...zaujímavé...to asi skôr záleží od farára a nie od cirkvi...pretože my nie sme zobratý a krstný je slobodný...jediné čo sa nás farár pítal bolo to,že či budúci krstný mal birmovku..to bolo všetko,ostatné ho nezaujímalo.........čo sa týka toho nešťastného krstného...pochopila by som keby býva 100vky km...alebo čojaviem kde,že kvôli tomu sa nevie tak často stretnúť s malým..ale on býva len 2-3km od nás a aj tak mu je zaťažko prísť?!....velice uvažujem,či mu nespraviť to isté..s priatelkou čakajú dieťa..tak neviem či priatela nepošlem za ním aby mu tiež vo velkom vyplakával že chce byť krstným..a vrátiť mu to 😅 ..(moje čierne myšlienky 😅 🤐 )......čo sa týka považovať a oslovovať niekoho iného za krstného,nie je zlý nápad,ale otázne či by to tak trocha nebolo "blbé"ísť za dotyčným a spítať sa ho či by nechcel byť malému krstný..alebo viesť malého na to aby ho oslovoval a považoval za krstného....asi tomu nechám volný priebeh a ak nááhodou v budúcnosti budeme mať druhé mimi,tak určite by som dala toho koho chcem a dúfať že bude dobrým krstným aj Viktorovi 🙂 ...o čom nepochybujem 🙂 ..pretože od malička je ukážkový k Viktorovi..

tinkatin4
autor
28. júl 2009

ak by sa nám niečo stalo...v žiadnom prípade by som nechcela aby malý ból zverený kstnému..ak by to bolo v zákone čo chvala bohu nieje,tak hneď zajtra by som s notárom spísala poslednú vôlu,aby bol malý zverený do dobrých rúk..ale určite nie krstnému

darina77
28. júl 2009

Ozaj, aj u Vás je taký zvyk, že krstný rodič je na svadbe svedkom? V mojom okolí je to tak, že ten kto je krstný rodič pri krste je zároven aj pri prvom prijímaní, birmovke a aj pri svadbe je v roli svedka. Teda sprevádza svoje krsna pri všetkých sviatostiach. A ked sa dajme tomu pohnevajú, a trebárs na birmovku si zavolajú niekoho iného, alebo na svadbu iného svedka tak potom ten človek sa považuje za kvázi krstného rodiča.

potvorka88
28. júl 2009

Mna na krst brali ini krstni rodicia ako boli pri prvom svatom prijmani a birmovke. Prvymi krstnymi bol maminin brat s manzelkou. Ked krstna zomrela, tak krstny sa na mna doslova vykaslal kvoli novej zene, ktora mu branila stykat sa s rodinou. Ked som mala ist na prve svate prijmanie, tak mi nasi vybrali inych krstnych. Stali sa nimi tatinovi kamarati z detstva. Ti ma sprevadzali aj na birmovku aj na mojej svadbe. Postupne sa to dalo doporiadku aj s prvym krstnym tak mam 2 krstnych otcov a jednu krstnu mamu. Ako decku mi to bolo luto, ale novych krstnych som si rychlo oblubila a oni ma brali vzdy ako ich druhu dceru. Teraz je to vsetko ako ma byt 😀

vroni
28. júl 2009

Bejby, nám nerobili vôbec žiadne problémy s krstom a tiež nie sme manželia... A tiež som jedna z tých strašných neveriacich, ktorá má pokrstené dieťa. 😝 Veď to už konečne pochopte, že nie vždy sa stretne pár rovnakého viarovyznania (alebo názoru, ak chcete inak) a potom jeden z páru musí ustúpiť. Obvykle to býva neveriaci, pre ktorého krst neznamená nič iné ako privítanie do života....
Tiež som krstná celkom štyrom "kusom" a myslím si, že celkom dobrá. S deckami sa stretávame (väčšie dobehnú aj samé, menšie s rodičmi), zaujímam sa o ne (aj keď samozrejme, že nie sme v denno-dennom kontakte) a snažím sa nezabúdať ani na narodeniny, meniny a vianoce... V otázkach viery podporujem rodičovskú výchovu (tri rôzne verzie 😲 ), nakoľko ani jeden rodičovský pár nie je "militantne" veriaci - to by si asi nezvolili za krstnú ateistu - tak je to úplne v pohode.
Pri vlastnom dieťati sme šli inou cestou a vybrali si štyroch krstných rodičov (dva páry, z každej krajiny jeden 🙄 ) Farár skoro zhltol pero pri zapisovaní (miestni majú zásadne iba jedného krstného rodiča), ale rozdýchal to 😀 Rakúsky pár sa po roku od krstnorodičovstva dištancoval s odôvodnením, že sa im nedarí mať dieťa a pohľad na to naše ich zbytočne dráždi a tak končia s akýmkoľvek kontaktom s nami či s našim dieťaťom.... 🤐 Tak som celkom rada, že má malá aj normálnych krstných..... (tam sme si vzájomne krstní rodičia) U tých by som nemala problém s predstavou, že by sa raz mali starať o moje dieťa.....

nika251
28. júl 2009

Ahojte. Vcera som nemala cas odpovedat na otazky - Darinka77 - nie nie su. Rozmyslali sme ale chceli sme krstit neskor a ked sme videli ten nezaujem o nasho syna, vybrali sme krstneho proforma. Viem ze sa mu nebude venovat ako krstny ale mam brata- zial toho do kostola nedostanem a ten ho velmi lubi. Mam aj rodinu ktora ho miluje. Krstnymi nasho mladsieho aj starsieho budu pravdepodobne nasi priatelia- velmi mily par, ktory k nam pravidelne chodi, vzdy malemu donesu nejaku blbosticku, pridu pozriet aj druheho. Neocakavam, ze im budu nosit dary, ci budu sa mu nejako extra venovat, chcem jednoducho , aby ho vzali do kostola pokrstit, kedze bez toho to neide. Mne neide o funkcie krstneho rodica ako taku, chcem aby boli pokrsteny a hotovo. Slubila som to a chcem to aj dodrzat 😉

renatka86
29. júl 2009

mojho syna krstila priatelova sesternica studentka teologie a moj starsi brat ale ich vztah je uplne super a vidi ich iba raz za mesiac, a vola ich krstny a krstna.dobre sme si proste vybrali, vobec nelutujem...zatial 😀

jaja257
7. dec 2009

Ahojte, nasla som tuto temu, ani nie tak preto, ze chcem niekoho oznacit za zleho krstneho rodica, ale momentalne mi je strasne luto, ze ja som zle vybrala krstnu mamu pre malu. Barborka mala teraz meniny, vcera bol Mikulas a jej krtna mama si ani len nespomenula ze ma nejake krsniatko. Ani nezavolala ani nic. Nepotrebujem aby jej kupovala darceky a neviem co, ved vlastne mala dostala od nej len jedny kocky a to je vsetko, ale bola by som rada keby prisla, pohrala sa a tak. Mala ma 10 m a 2 t a krstnu mamu videla hadam 4 krat v zivote. Myslela som, ze vyberam dobre, ale asi som sa pomylila a je mi to strasne luto, lebo moji krstni rodiacia sa ku mne tiez nehlasia ani na svadbu mi neprisli a Barborku asi caka to iste ☹

leniciatko
7. dec 2009

vieš jaja, ono možno aj krstná mama potrebuje dozrieť na túto rolu.neviem ako je stará...nie všetky baby majú v sebe mamičkovský pud.
ja som mala takýto dojem o krstnej mame,čo som vybrala dcére. sme síce z rodiny, rovnako staré, z jednej dediny. za malú chodievala tiež veľmi málo.... mala som výčitky....
až raz, našla si frajera,fajn chlápka, on bol do našej malej úplne zbláznený. ona sa znormalizovala. narodil sa nám syn a to už bol volaný za krstného aj on,aj ked neboli zobratí.
teraz: navštevujeme sa, chlapi si rozumejú a ja čakám,kedy aj sa stanem krstnou mamou 🙂)
a krstná je na jedničku s * . 😵

nippa
7. dec 2009

ja mam krstnu mamu na krste inu(otcovu sestru) a ani neviem preco volame krstnych maminu sestru s manzelom. Nijake krstne povinnosti si nekonali, akurat mi otcova sestra bola potom aj pri birmovke. Ja si myslim ze dnes je uz krstny otec a mama niekto kto nam je blizky a chceme si ich podstit, zobrat akoze do rodiny. Skoda ze nie vzdy tie vztahy vydrzia a ani to ze je to niekto z rodiny nam nic nezarucuje. Ja by som dnes tiez volila niekoho ineho ako pred 6 rokmi(a to je ta osoba v rodine) 😒

dadex
5. jan 2010

ako riesit tu vec, ked si prestanes rozumiet s krstnou mamou tvojho dietata a ja som tiez krstnou jej dcery. proste zistila som, ze mame diametralne odlisne nazory na zivot a teraz neviem ako sa starat o krsna.

pancake
5. jan 2010

dadex ty ako krstna chod malej pekne pogratulovat ked ma sviatky, alebo v horsom pripade jej iba hracku posli.
no a tvojej dcerke si najdi inu kamaradku ktora bude tvoju dceru zobznovat a ono to pride samo. 😉

dadex
5. jan 2010

s mojim dietatkom problem nemam. moja sestra s muzom ho zboznuju, staraju sa onho, no nemohli byt krsnymi, lebo nie su zobraty v kostole. tato cirkev.

bibka151
11. mar 2010

nám tiež nechcú pokrstiť malú len preto, že krstná mama nemá birmovku, ale mi nemáme v rodine nikoho iného, kto má viac ako krst ☹ Malú chceme dať pokrstiť ešte ako bábenko, ale nechceme, aby bol krstným nejaký kamarát/ -tka, ktorého uvidí 2x za život (ten ho nebude viesť v ničom a už vôbec nie vo viere). Neviete, kde s tým nerobia až také problémy? Tiež mi to príde nefér voči tomu maličkému dieťaťu, akoby ho do cirkvi nechceli... ☹

jazminn
11. mar 2010

Ja by som tiež chcela vymeniť krsnú mamu mojej dcéry. Mala má 5 rokov a naposledy ju videla, keď mala 2 roky a to bývame v jednom meste. Stráni sa nás, lebo sa rozviedla so svojim mužom a teraz žije zo svojim šéfom, a to tvrdila pred rozvodom, že so šéfom nemá nič a nie je dôvodom jej rozvodu a opak bol pravdou a teraz sa hanbí a stráni sa nás. Malička nedávno si pustila DVD z krstín a začala plakať, že ona chce krsnú. Niejak som ju utešila a potom si sama vymyslela, že jej krsná odletela do Ameriky a že ona si nájde novú. A tak keď nedávno mala narodeniny 5 rokov prišiel krsný s manželkou a tej povedala z ničoho nič, aby ona bola jej krsná. Všetci sme od údivu len pozerali, ako si to vyriešila po svojom, a má pre seba novú krsnú.

katanka33
13. mar 2010

Čaute !
Aj ja som sa skalmala v krsných rodičoch ,ale už to nezmením.
Yvone :súhlasím s tebou .

petikd
15. mar 2010

Ahojte
Môjmu malému sú krstný moja sestra so švagrom 😉 Sú prerfektný,ked mi niečo treba vybaviť alebo ísť niekde na vyšetrenie,ochotne pomôžu a malého postrážia 😉,viem že je v dobrých rukách,som veľmi spokojná.Ano myslím si,že rodičia by mali zvážiť koho dajú za krstných,ale Tinkatin,nemohla si vedieť ako sa krstný tvojho malého zachová 😉
Darina77 u nás sa tak robilo niekedy,že krstný bol svedkom,ale už to mizne.Nám boli za svedkov naši dobrý kamaráti 😉

vinka
15. mar 2010

Tinkatin naše deti nepoznajú deda otca MM lebo o ne nejavý záujem.A to ho mám vymeniť?čo by som aj chcela. 😒 Ale to nejdeAj náš syn má krstného čo ho už neviem ako dlho nevidel.On je na papieri.to je bývalý priatel mojej sestri.oni obaja boli krstiť.A sestra si vzala úplne iného muža ten je krstný dievčatám a aj synovi. 😉 Takže nieje podstatné kto je zapísaný ale kto to tak cíti. 🙂

kafulienka
15. mar 2010

ahojte,

tak my sme bojkotovali krstiny a vsetko "materialne" okolo toho - a mali len krst - aj to som najskor chcela bez krstnych rodicov (ved ani Jezis ich nemal, ked ho sv.Jan krstil), ale, samozrejme, ze sa to "technicky" nedalo uskutocnit. Takze za krstnu mamu nam sla moja mama - cize babka.

Svoju dceru sa budeme snazit vychovavat tak, aby pochopila hlbsi zmysel "krestanstva" ako takeho a nie toho, ktoreho sme tu na Slovensku vo vacsine svedkami... ☹

xandriia
20. nov 2010

ahojte my sme mali dnes krstiny a sestra nemohla byť krstná lebo je rozvenedá a dosť na to hnevá lebo veľmi chcela byť ale nič už nenarobím či dalo by sa ešte? 😒

sabiatko
9. dec 2010

ja som pri svojom krste nemala krstnych rodicov. a neviem kde a na zaklade coho sa zaviedli krstni rodicia. si myslim, ze na krestanskej vychove by sa mala podielat cela rodina a priatelia (teda krestania).

capy
27. jún 2011

aj ja mam tazke srdce na krstnych rodicov mojich deti ☹ byvaju sice nad nami ale okrem narodenin, menin a inych sviatkov sa vobec nevedia ozvat. starsi ma sest a krstny ho zobrali raz v zivote na prechadzku a aj to som ich musela prosit. nechapem to. chcela som ich zmenit ale neda sa to. je mi to strasne luto ☹

slavuska30
28. jún 2011

ja mám tiež ten problém 😒 , krsná mama najstaršieho syna je moja spolužiačka zo ZŠ, boli sme výborné kamošky, vydávala som sa 1x veľmi skoro, sľúbili sme si jedna druhej, že sa podporíme 😀 😀 😀 😀 😀 , celé to nejak stroskotalo asi po dvoch rokoch lebo exmanžel ju urazil, tak zrazu všetko ostalo na mrtvom bode, nezavolá, nezastaví sa, keď ma vidí na ulici, tvári sa, že ma nevidí..čo už..nečakám žiadne dary od nej nič také, ale aspoň keby sa opýtala na krsňa, veď deti nemôžu za svojix rodičov...ale krsná mama dceryna a najmladšieho syna ich bere všetkých troch ako svoje krsňata, či už ide o sviatky alebo prázdniny, či navštevy...ďakujem, že ju máme a preto som ju vybrala ako krsnu aj k najmladsiemu synovi zo sučasného manželstva 🙂 , manžel si s kmotrovcami veľmi dobre rozumie a navštevujeme sa tak casto ako sa len dá aj ked bývame od seba viac ako 300km 🙂