Dávate deťom mená po príbuzných?

hedamaria
14. feb 2014

Čakáme dievčatko a už sa tak trochu rozhodujeme o mene. Priateľ je za také skôr staršiemená,napr. po mne Hedviga alebo Miluška, Milada. Ja by som vybrala napr. Vivien.Rozmýšľam, či je dobré dávať mená po sebe, či neskôr nenastanú zmätky, alebo po príbuzných. Poznám mamičky, ktoré dávajú aj podľa celebrít. No je to rôzne. Aký je váš názor?

sandrika1986
14. feb 2014

Ja som kedysi rozmýšlala dať meno po sebe, teda Sandra, ale po čase som si to rozmyslela. Deti nemajú mená po príbuzných. Najstaršia dcérka sa volá Nicol a najmladšia je Vivien 🙂 Keby som sa mala rozhodnúť , či dám meno po sebe alebo mužovi, prípadne po iných príbuzných, tak by som takéto mená ja nedala. Dala by som iné mená pre svoje deti 🙂

nikus23
14. feb 2014

ahoj, ja som od zaciatku chcela mena po nas...teraz mame maleho je to michal po tatovi 🙂

lucinocka
14. feb 2014

@hedamaria Nie! to bola tradicia , ktoru som hned zrusila ako som sa vydala a prestahovala do Chorvatska... hned sa ocakavalo ze sa deti budu volat po starych rodicoch... za prve sa mi ich mena nepacia a za druhe, som nazoru, ze kazdy clovek si zasluzi svoje vlastne meno...a ne v rodine 350 Ivanov... clovek pozrie na nahrobny kamen a tam Ivan a Ivanka vo vsetkych moznych obmenach..

eliska31
14. feb 2014

keby len po celebritach...ale co serial to novy osial na matrike 😅 😅 😅
Len preboha nedavajte take "Blue"...to neviem ci celebritny rodicia chceli identifikacnu farbu urcit...alebo "Nortwest"..to neviem ci na tej svetovej strane chcu dieta najst alebo ked nebude posluchat tak poslat 😀 😀 😀

andrejka1974
14. feb 2014

najstarsi syn je Juraj po tatovi, mne sa pacia viacere mena aj nezvycajne mam este doma Simona, Matusa a dve dievky Sindusku - Sindy a Rianku-Riana 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

dkb
14. feb 2014

my sme dali dcére meno po prababke, ktorá sa z toho veľmi teší, ale meno Barborka je jedno z tých klasických, takže žiadny módny výstrelok a hlavne dcérke pristane 😉

eliska31
14. feb 2014

moj brat je Stefan...tatino bol Stefan...a stary tato bol Stefan...este ze synovec je Samko 😀

beatrice18
14. feb 2014

ja by som nikdy detom nedala meno po rodicoch a ani starych rodicoch .. mne sa to vobec nepaci .... moja kocka je Martinka a keby mam druhe dievcatko dam Miska a chlapca by som dala asi Patrik a Adrian 😎

zabka79
14. feb 2014

@hedamaria my dáme meno, ktoré v rodine nie je, myslím že každý má právo na svoje vlastné nekopírované meno. a nebudú si to s nikým zamieňať,alebo porovnávať...

koniarova
14. feb 2014

@hedamaria Tá Miluška je náhodou super. Vivien neee. K slovenskému priezvisku si to neviem predstaviť.

monciky
14. feb 2014

@hedamaria
vzdy som si hovorila, ze moej dieta nebude mat meno po nikom z rodiny a tak to aj bude..., pre obe pohlavia mam vybrane meno take aby sa krasne hodilo k priezvisku, aby s nim nemalo problem a hlavne, aby malo meniny v slovenskom kalendari...🙂

selema
14. feb 2014

ani mne sa nepáči, keď sa dávajú mená po príbuzných, alebo po rodičoch ... potom, keď majú mama s dcérou rovnaké mená (alebo otec so synom) ich ľudia oslovujú napr. malá/mladá Eva, veľká/stará Eva a to sa mi strašne nepáči 😖
a to nehovorím, keď je v rodine každé druhé meno rovnaké 😝
Aj moji svokrovci čakali, že náš syn (prvý vnuk v rodine) sa bude volať po starom otcovi a vlastne aj po ocovi, ale hneď na začiatku sme to rázne odmietli ... vybrali sme meno, ktoré sa páčilo nám s drahým a na ktorom sme sa obaja zhodli ... čo ma tam po rodinných tradíciach 😉

monhla
14. feb 2014

My sme pri výbere mien hneď zrušili všetky mená v rodine. Nechcem dať meno po nás- rodičoch, ani po strarých rodičoch, ani po prastarých rodičoch. vylúčili sme nielen mená naich súrodencov ale i bratrancov a sestraníc 😀 /hoci 2 dievčenské a jedno chlapčenské sa mi veľmi páčili/
Myslím, že každé dieťatko si zaslúži meno, ktoré bude len jeho - aspoň v blízskej rodine. Mená sme vyberali podľa toho, ktoré sa nám páčia a ktoré sa hodia k priezvisku. Nevyberali sme podľa "módy" hoci spätne som zistila, že obe majú mená v "top 5" najpoužívanejších v tom roku. No u nás v dedine také nemáme 🙂

janinah
14. feb 2014

syn sa volá po ockovi a nemáme s tým žiadny problém,raz síce manžel rozbalil obálku so svojim meno /titul nebol,ale však nemusí byť/ a tam knižka Macko Brumík 😀 ,oveľa radšej dám meno po ockovi ako nejaké celebritné,cudzie či komplikované len preto,aby som bola "nad" či "in"

bajana
14. feb 2014

davat mena po celebritach je uplna hlupost 😀 nic nie je prchavejsie ako slava dnesnych celebrit 😉
davat mena, ktore sa traduju v rodine, je stara tradicia, ktora podla mna vymiera, uz to nie je moderne a mnoho mamiciek vybera mena len silou-mocou preto, aby znelo moderne a zahranicne a naozaj nerozumiem motivacii, ktora ich k tomu vedie...niekedy mam pocit, ze su to dve kategorie zien - bud velmi jednoduche alebo naopak prespekulovane ambiciozne zeny, ktore maju pocit, ze ich dieta predsa nebude uplne obycajne 😅
vyberat meno dietatu je velmi dolezita a zodpovedna vec...pretoze je to nieco, co sa v konecnom dosledku rodicov vobec tykat nebude...a navyse rodicia zabudaju na to, ze dieta prezije vacsinu zivota ako dospele a preto by malo mat meno, ktore neznie ako pre 5 rocne dieta....detska prezyvka sa da vymysliet vzdy
este co sa tyka rodinnych mien - v nasej rodine sa objavili mena, ktore sa davali po predkoch, ktori umreli mladi...napr. ockov otec umrel, ked bol ocko este mlady, preto moj brat dostal meno po nom...tiez starkin brat padol v SNP, takze jej syn dostal meno po nom...a tato tradicia sa mi paci, je to uctenie si nasich predkov, bez ktorych by sme tu neboli...a na to sa uz dnes zabuda - dolezite je len TU a TERAZ 😔

livka299
14. feb 2014

Nie nie, môj priateľ chcel Andreja, Ondreja. Nemám nič proti tým menám, ale nie pre moje dieťa 🙂 Takže nie.

domak2
14. feb 2014

moj nazor je , ze mi to je srdecne jedno, kto som ja aby som sa starala do mien inych ludi ? 🙂 Ked sa rozhodujem ci mi je niekto sympaticky, tak vacsinou nie podla mena. Ale naozaj ma pobavila @lucinocka , lebo este ma nikdy nenapadlo sa zamyslat kolko rovnakych mien je na nahrobnych kamenoch hehe, musim sa ist viac poobzerat 😀 😀 😀

koniarova
14. feb 2014

@bajana Krásny príspevok.Tlieskam. 🙂

janinah
14. feb 2014

@domak2 niekedy bolo len 6 ženských mien na slovensku,vravela moja babka,neviem ich presne vymenovať,ale jedna žena mala 7me dievčatko,tak jej dala to isté meno ako prvej dcére a to bola Barborka... 😉

oktobermimi
14. feb 2014

nie v po niokom z rodiny malá meno nemá...
len po mojej nebohej kamaratke ☹ na pamiatku super človeku a havne to meno a mi páči 🙂

domak2
14. feb 2014

@janinah aka pikoska hehe 😀 Ale ved ono sa tu kazdy bude navazat, ze treba davat klasicke mena, dalsi zas ze moderne, ako keby so nebolo jedno 😀 Ked bude moja kamaratka strasne super baba a bude sa volat Skolastika Sarah-Michelle tak mi to bude jedno a ak bude hnusna tak ju aj tak nic nezachrani 😀 😀

4stanka4
14. feb 2014

Ja by som tiež nedávala meno po sebe ani po priateľovi i keď jeho meno bolo pre mňa top...sme totiž Martina a Martin 😀
Moja mama je Magdaléna a mojej sestre sa to veľmi páči tak ona si raz možno dá po mame...Máme vybraté také mená ktoré sú v rodine ale vo vzdialenejšej. Sme dosť rozvetvená rodina takže vybrať také meno aby sa v rodine nevyskytovalo a zároveň sa aj páčilo by bolo zrejme dosť ťažké. I keď môj favorizovaný Michal už v rodine bol,ale to bol môj prastarký ktorého som nepoznala ☹

stellamaris
14. feb 2014

@hedamaria vyberte hlavne meno,ktore ladi s priezviskom.Na to mnohi zabudaju a detom sa smeju neskor spoluziaci v skole...........my sme dali synovi styri mena,iba to tretie je z rodiny a je to meno manzela .Zvysne tri nema z rodiny nikto 😉
K priezvisku pasuju vsetky ....

monciky
14. feb 2014

moj manzel mal napad, ze dame meno po jeho otcovi, ale volal sa tak jeho dedko, otec a aj svagor- ja som povedala, ze to meno patri svagrovmu dietatu, ked nejake bude mat, ze my si dame ine🙂
budem strasne zvedava, kolko x deti s rovnakym menom bude v skolke aj v skole, tak ako som to mala ja, v kazdom roku je jedno meno viac oblubene a potom je sranda v skolke alebo skole🙂 a pri vybere mena som myslela aj na to, ze deti su zle a vymyslaju rozne prezyvky🙂
po celebritach by som dietatu meno nikdy nedala, ale napr. po nejakom cloveku srdcu blizkom zosnulom alebo tak ano, to je take pekne..., mala som aj napad ze po oboch babkach Anna Maria, ale to sa nehodi k nasmu priezvisku

ynett
14. feb 2014

ja som tiež vylúčila všetky mená blízkej rodiny. nepáči sa mi keď sa deti volajú po rodičoch, môj priateľ tak má a v jeho rodnom liste je stále len to isté meno čo sa týka syn, otca, starého otca. takisto vidím problém potom keď sa kričí meno, pribehnú obaja.....my sme mali v rodine napr len podobné mená, danka, janka, danko, janko a ked nikto zakričal akékoľvek z týcho mien dobehli vždy všetci štyria 🙂
tiež sa mi nepáči to rozdelovanie, malá x/ veľká x alebo mladá x / stará x

cat
14. feb 2014

zásadne nie, meno sme vyberali také, aké ešte v rodine nie je, pretože môj názor je, že meno má byť jedinečné.

lilitela
14. feb 2014

@hedamaria Ja som nechcela mena po pribuznych, aby z toho neboli emocie. Dali sme klasicke meno, no a nakoniec sme zistili, ze sa tak volala manzelova prastara mama, co on uz si nepamatal, kedze bol maly chlapec, co je pochopitelne - ale teda aj tak z toho nakoniec boli emocie na tej strane. 🙂

elisadavinci
14. feb 2014

mne sa nepači davať meno po rodičoch, starych rodičoch. každy je individualita, nech ma teda aj svoje meno. neskor potom može nastať situacia ako nastala u svokrovcov, že svokor Palo, šagor Palo a došiel šek za telefon a svokra skoro porazilo kolko plati a potom až zistil ,že to vlastne synov mobil šek otvoril.

iv01
14. feb 2014

@hedamaria hlavne dajte take meno, ktore sa paci vam obom. My sme dali dcere meno Petronela, lebo sa nam paci a az neskor sme zistili, ze sa tak volala prababka mojej mamy. Ale pri vyberani mien pre deti som najskor vylucila vsetky mena deti, ktore sa v nasej rodine pohybovali, mena dospelych som neriesila.

kofoluska
14. feb 2014

@hedamaria V pripade dievcata by malo meno po mojej najlepsej priatelke, ktora mi bola aj za svedka na svadbe. A v pripade chlapca to bolo jasne - bude po ockovi. Aj tak je. 🙂
Ono, pri vyberani mien, hlavne tych modernych, ako Vivien, ktoru uvadzas sama v prispevku, si treba to meno dat do kombinacie s priezviskom. Aby nenastavali srandovne situacie :D