Detská oslava a alkohol

gledis
7. nov 2011

Ahojte, zaujímalo by ma ako robievate detské oslavy.Podávate na nich dospelým alkohol?Ja mám v pláne robiť dcére oslavu na ktorej absolutne nemienim podávať alkohol či sa niekomu z rodiny bude páčiť alebo nie.Som toho názoru že keď sa pred deťmi od malička pije tak sa vedú k tomu že alkohol je niečo prirodzené a patrí to k životu a to ju učiť nemienim.

traktor
7. nov 2011

ano podavam..detske sampanske 😀 😉 ..oslavuje predsa dieta..nie dospely..

miroslava124
7. nov 2011

ahoj. V našej rodine su oslavy často. Dospelým chodime len na ,,okruhle,, sviatky surodencom a rodičom na všetky. Vtedy alkohol piju dospely. Na detské chodime všetkým teda aj širšej rodine. Alkohol tam vobec nikto nepije a deti maju detské šampanské. Všetci s tým suhlasime. Je to detská oslava tak nech si to užiju oni 🙂

gledis
autor
7. nov 2011

Práve to som čítala že aj tým detským šampanským učíme deti že piť nieje nič zlé a potom z detského prejdu na normálne v puberte a sme tam kde to začína, to písala jedna psychologička ale celkom s tým súhlasím

zuzana581
7. nov 2011

My na oslavách, či sú to oslavy detí, alebo akékolvek rodinné stretnutia, alkohol máme, podávame, ale keďže väčšina rodiny nepije, tak ho zas tak vela nie je. Nejaké to vínko alebo pivko. Myslím, že ak má dieťa zdraví základ od rodičov, čo sa alkoholu týka, tak nebude brať alkohol ako niečo prirodzené, čo patrí do každodenného života, ale povedzme si pravdu, alkohol je súčasťou života a nikto sa nevyhneme tomu, aby jeho dieťa neprišlo do kontaktu s ním. Ak bude alkohol u vás tabu, tak ho to v určitom veku bude o to viac lákať, si myslím. Dúfam, že som to nevyjadrila zle, ale podla mňa má byť dieťa oboznámené so všetkým a poučené o následkoch. Samozrejme pri takto malých detičkách je to zatial nejaké vysvetlovanie bezpredmetné, keďže to vôbec nechápu. A zas ja napríklad nie som vôbec zástanca detského šampanského. Podla mňa práve to dáva deťom pocit, že sa oslavy musia zapíjať.

gledis
autor
7. nov 2011

Podľa mňa má byť oslava o tom že sa stretne rodina porozprávame sa zabavíme, len škoda že väčšina ľudí sa nevie bez alkoholu zabaviť, to sa nebojím že moja dcéra nebude vedieť čo je alkohol, ja ani môj manžel nepijeme no manžel občas nejaký ten vínový strik na oslave ale zato svokrovci tak tam vodu nepoznajú ak viete čo tým myslím, preto sa obávam že keď nebudem na jej oslave podávať alkohol tak ani neprídu 😒 no ale čo už tak som sa rozhodla a tak to bude, ja pevne dúfam že ak bude pomne moja dcéra tak v tom tak isto nebude vidieť význam myslím v alkohole

sisaha
7. nov 2011

@gledis neviem aku konkretne detsku oslavu mas na mysli.. My sme robievali tak, ze ak prisli deti (kamarati) k nam, tak prisli same - bez rodicov a rodicia si ich prisli vyzdvihnut o tej hodine, ktora bola uvedena v pozvanke. Vtedy sa podavali iba torty, nieco na zahryznutie a malinovky. ak to bola oslava s rodinou, kde prisli aj dospelí, tak tam sa alkohol dospelým podával.. Deti vedeli, ze oni alkohol nesmú a ostatné nikto neriesil.. samozrejme, vzdy sa pilov rozumnych medziach. nikdy ziaden príbuzný neodchádzal v stave opitosti..

gledis
autor
7. nov 2011

@sisaha ja budem robiť oslavu len v rámci rodiny takže len dospelý pretože nikto u nás nemá také malé deti, veď ja by som im ten alkohol aj dala ale nemienim sa dívať jak sa na jej oslave všetci sepalia do nemoty a ona chúďa sa na to bude dívať lebo u nás sa nevie piť s mierou to je to

zuzana581
7. nov 2011

@gledis pozri, ako si urobíš tak budeš mať. Je to tvoja rodina, tvoj domov, tvoje rozhodnutie. Takže keď ty si presvedčená o tom, že to tak chceš, tak je to v poriadku. Ale inak ja osobne si myslím, že to, že svokrovci pijú nebude mať žiadny negatívny vplyv na tvoje deti. Negatívny vplyv by malo, keby si pila ty s mužom. A zas si zober to, že tvoje dieťa bude väčšie, bude chodiť k svokrovcom. Budú oslavy u svokrovcov. Taktiež pôjde na prázdniny k nim a tam uvidí, že pijú, tak nech si na to zvyká postupne a treba mu prízvukovať, že alkohol nie je dobrý a je návykový. Napríklad. U nás v rodine alkohol bol kedysi vo väčšej miere, ako by mal a my so sesternicou nepijeme. Ona vôbec a ja si dám možno na prípitok.

sisaha
7. nov 2011

@gledis aha, tak je u vas taky problem, ze im nestaci jeden poharik, tak potom radsej nedat nič, alebo nejaku light verziu z coho sa neopiju.. Ja osobne si myslim, ze pit sa moze, ale s rozumom. A takisto detom treba vsetko co sa tyka navykovych latok postupne primerane veku vysvetlovat. Male deti to neriesia, ale napr. moja 13 rocna dcera by uz rada ochutnavať - zatial iba namočením malíčka... 😒.

titkovamiriam
7. nov 2011

ked detska oslava tak bez alkoholu 😉 ,popripade niaky pripitok/dospelí/,treba povymyslat hry a sutaze pre deticky aby oni mali radost-ja milujem detske oslavy 😀 😀 😀

zuzana581
7. nov 2011

A keď u vás nevedia piť s mierou, tak kúp napríklad len víno alebo pomenej z toho, čo zvyknú piť. Ja napríklad viem, že môj otec pije džin s pivom, ale potom sa opije. Síce nevyvádza, ale aj tak mi to vadí a tak som džin na poslednú oslavu nekúpila. Pil iba pivo a bolo dobre. 🙂))

sisaha
7. nov 2011

no...alebo im kup pivo RAdler- tam je minimum alkoholu a chuti dobre 🙂

irriss
7. nov 2011

@gledis
s tim detskym sampanskym nesouhlasim 😉

Detske sampanske je pouze limonada zabalena JINAK... 😀 😀 😀

preci se neopijeme z nazvu... 😖

Syn dostal pekne zabaleny sampon v podobe lahvicky od piva..bylo tam napsano "pivo"..preci to nebude znamenat, ze v dospelosti bude pit sampon ci pivo.. 😉

Nektere psycholozky, aby vynikly, tak prehaneji, aby se zviditelnely...jinak by si jich nikdo nevsimnul...

gledis
autor
7. nov 2011

@zuzana581 moje zlaté tak som sa pobavila keď som to čítala myslím tú časť že pojde k nim na prázdniny, tak toho sa nebojím oni moc o ňu záujem nemajú, aj môj muž povedal že jeho mama nemá rada deti a to že oni budú robiť oslavy to tiež nehrozí oni toho nie sú schopní radšej sa opijú sami doma a kašlať na rodinu.Ale to je na dlho a na inú tému.
Mňa zaujímalo či som neni jediná čo nechce podávať alkohol, lebo doma na mňa pozreli jak na zjavenie ked som s tým prišla.

tea333
7. nov 2011

Moji rodicia a ich znami pili na kazdej detskej oslave svojich ratolesti.Poniektori fajcili.Neviem co je to za oslava pre deti, ked rodicia piju alkohol separe od deti a este sa nebodaj zavru do obyvacky,Nech sa det hraju v detskej.Ja si to velmi dobre pamatam, ako sme dufali ze ked vyrastieme budeme ako velki pit a fajcit s nimi v obyckami. Pitie alkoholu a fajcenie pred detmi im dava zly priklad do zivota.
Odmalicka som s kamoskami kradla rodicom cigarety a alkohol!!
Navyse si pamatam, ako vsetci dospeli potom smrdeli a boli veseli a trepali blbosti. to si ludia neuvedomia a myslia si, ze su este ok 😠
ja nebudem svoje deti ucit, ze ku kazdej zabave a oslave patri alkohol 😠
u nas sa vsetky rodinne oslavy a sviatky konaju bez alkoholu.vieme sa zabavit, porozpravat, jeme a pijeme trebars kofolu a dzus, zabavame sa napriklad aj hrami 😝

irriss
7. nov 2011

@sisaha
tak moje male..."male" maji pri pobytu na Sicilii 1/4-1/2 sklenicky cerveneho vina k obedu... 😉

irriss
7. nov 2011

@gledis
Muzu se zeptat. o jakou oslavu slo? Nebo melo jit? koukam do pasu, ze male je 6 mesicu... 😉

olika37
7. nov 2011

Keď bola dcéra malá, žiadne detské šampanské neexistovalo a naše oslavy boli super, dospelým som nalievala džúsik alebo bylinkový čajík, deti si tiež mohli vybrať(napr. aj kakao)..Mali sme super susedov, deti boli v približne rovnakom veku, rodina alkohol tiež nepotrebovala. Čo bolo nádherné? 🙂 deti viac tešilo, že si mohli pripraviť program pre nás rodičov aj s oslávenkyňou, spapkať dobrotky, zahrať sa s nami dospelými, nik z nás alkohol k šťastiu a detskému smiechu nepotreboval 🙂

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://e.exps.me

viera27
7. nov 2011

na detskej oslave alkohol podavam dospelym s mierou. Ale podavam. Ked im namiesto detskeho sampanskeo nalejem do poharika na pripitok "dospelacke sampanske", tak v tom problem nevidim. Ale vsetko to zavisi od zlozenia navstevy. Pokial je tam problem s alkoholom a ludia co su pozvani to radi prepalia, tak akurat ten pripitkovy poharik sampanskeho dostanu a tym som skoncila.
A nech si mysli kto chce co chce. Pokial ma nezivi, tak si moze svoje pocudovanie nad nepodavanim alkoholu na MOJEJ oslave, respektive oslave MOJHO dietata strcit kam chce.

maggie2
7. nov 2011

@gledis no ono je v tom trochu rozpor - píšeš že detské oslavy - a zároveň že pre dospelých čosi... Tak pre mňa je detská oslava to, že sa na nej AKTÍVNE NEZÚČASTŇUJÚ dospelí, maximálne ako doprovod, s pohostením pre dospelých mierne osobitne sťa separé.

Detská oslava sú deti, s detským pohostením, s detským programom a žiadne dospelé debaty. Mala si asi na mysli RODINNÚ OSLAVU. V tom prípade to ale NIE JE detská oslava. A na rodinnej oslave to vieš, Slováci radi pijú, ja to riešim (po veľmi pestrom a živom poučení na vlastnej koži z prvých troch rokov) tak, že rodinné oslavy pri príležitosti narodenín dieťaťa VôBEC NEROBÍM, a robím LEN detské oslavy.

Rodičia vybraných detí dostanú pozvánky minimálne týždeň vopred na meno svojho dieťaťa, kamaráta, kamarátky môjho drobca, kde je presne napísané, ČO, KDE, KEDY a hlavne OD KEDY DO KEDY bude trvať oslava.

Rodičia dovedú deti, a v určený čas si ich z oslavy prídu vyzdvihnúť. Kto chce je vítaný aj dospelý, hoci to pozvánka neuvádza. Dostane rovnako kus torty, kávu, džús, prípadne obložený chlebík, či pizza koláčiky. To je všetko a dosvidania rodina pri inej alkoholickej sešlosti. Ale narodeniny detí, nie, neprosíme. Dosvidanja. 😀

gledis
autor
7. nov 2011

@irriss to ja zatial len planujem oslavu prveho rôčku tak som sa chcela popytať ako sú na tom iný lebo som čakala nepochopenie u mojej rodiny tak ich na to pripravujem pol roka dopredu ale bude to ťažké 😀

irriss
7. nov 2011

@maggie2
Krasne jsi to vystihla a rozebrala....
proto jsem se ptala, o jakou oslavu jde, kdyz mluvila o male a je ji teprve 6 mesicu... 😉 - odpoved jsem nedostala, ale nevadi...

Moje dcerka nedavno slavila narozeniny, prinesla do skoly pozvanky, kde bylo VTIPNYM zpusobem dopsano "dospelym vstup zakazan"...
Sla jsem si vyzvednout devcata pred dum osobne a po oslave jsem je vsechny zase rozvezla zpet do svych domovu...(pokud si je nevyzvedli rodice)
a ja? zakazala jsem jim oslovovat mne "signora" a "porucila"pouzivat me krestni jmeno..abych jim nenarusila oslavu ja svou pritomnosti..

irriss
7. nov 2011

@gledis
Ja si to myslela, ale prislo mi to s velkym predstihem...ale zrejme- aby zacli abstinovat ??? 😉 😀 ...6 mesicu jim postaci... 😉

janka_pn
7. nov 2011

pokym je dcera mala, tak nerobime typicke detske oslavy, ale to len v kruhu rodiny akoze oslavime, najcastejsie cez vikend a to si k obedu pohar vinka dame. nie preto, ze sa bez alkoholu zabavit neviem, ale pohar vina alebo trochu piva mam raz za cas jednoducho rada. a mala dostane detske sampanske, ale pre nu to neznaci, ze je v tom alkohol, ale ze je to specialna bublinkova narodeninova malinovka. u nas sa totiz sladke napoje velmi nepiju, takze tak 😉

maggie2
7. nov 2011

@gledis Jaj. Práve pozerám. To ako pre toho drobca čo máš na fotke ideš robiť detskú oslavu? To je nezmysel. Dieťa do 1,5 roka nie že len nevníma (a ak aj) hlavne NEOCENÍ detskú oslavu. Normálne pozvite rodinu, zapózujete pred tortou, pobabre ju, hrátky so sviečkou na nej a podobne, ale zbytok sa Ti iba unaví, pokuká pomrnčí, vystresuje sa z explodovania balónov, ktoré zarachotia práve vo chvíli na just keď je dítko najviac kľudné. A pooslintáva darčeky čo podostáva, bez záujmu, najviac sa zabaví so šuštaním a trhaním baliaceho papiera od darčekov. A či alkohol? To máš zajedno, dieťa vo veku 6 mesiacov neregistruje kto a čo pije. Hahahaha. 🙂 No ale poznám rodičov, ktorí onakvejšie oslavy aj pre 1 ročné robia, kúzelníci, pľuvači ohňa, dokonca nejakého speváka či zabávača dotiahnu, výzdoba pestrá ako pri voľbe prezidenta v Amerike, peňazí vyhodených von oknom - no škoda reči. Takže, záleží len na peňaženke a eutuziazme matiek usporiadateliek týchto estrád, ale na svoje si prídu skôr ony uspokojením si ega, nie ten usoplíkovaný drobček 🙂

zzzz128
7. nov 2011

Ja som bola s dcérkou na oslave u susedy,jej syn mal 2 roky,bolo to takto minulý rok,vraj detská oslava,tak som šla. No páni,bolo tam asi 10 dospelých,nikto z nich samozrejme nemal dieťa,ten malý čo oslavoval bol v izbe s bratom,tam sa hrali od ôsmej do desiatej,čosme tam boli,ale ešte o polnoci som ich do postele počula(tie deti). Všetci,samozrejme odchádzali ožratí,a čo malo to decko zo "svojej" oslavy... Ja som proti alkoholu,oslavuje dieťa,max tak si na zdravie pripiť...

gledis
autor
7. nov 2011

@maggie2 no asi som to zle formulovala myslela som oslavu pre moju dcéru ale v kruhu rodiny u nás v okolí tie detské oslavy moc pochopenia nemajú každý si hned myslí že čakáme dary a neviem čo a len človeka poohovárajú že chce byť strašne moderný ako vo filmoch to sa stalo mojej kamarátke, ja by som si tiež taku oslavu pre dcéru priala ale tu na to niesu ľudia bohužial

irriss
7. nov 2011

@maggie2
nemam rada estrady... ☹

Naposledy jsem videla na videu podobnou estradu u me sestrenice ve Venezuele...

janka_pn
7. nov 2011

😉

maggie2
7. nov 2011

@gledis treba si ľudí vycvičiť 😀 😀 😀

To ja takisto poznám takých ľudí čo kalkulujú a čakajú kadejaké dary, to sú práve tí z tej sorty megaorganizátorov, ktorí fungujú na princípe, veľa investujem, tak aj veľa očakávam...

Z toho si nič nerob. Treba byť priamy a povedať, viete čo, no tak my chceme urobiť takto a takto, jednoducho sće ale priateľsky k deťom, pár girland, torta, gumené svinstvá, medvede, červíky a pod. džúsy, nugety, hranolky (to čo deti najviac milujú a je nezdravé, aspoň na narodeniny sa im dopraje) a povieš v zmysle srdečne je dítko pozvané k nám, NAOZAJ si nerobte starosti s darmi, nerobíme oslavu PRE DARY, chceme len aby sa deti spolu zabavili.

A ak aj predsa budú rodičia pozvaných podozrievaví, že ako čo sa od ích čaká, a budú dopytovať, tak povedz rovno limit, no keď už niečo chcete, tak malá sa hráva s tým a s tým, a nerobte si výdavky viac ako 5-7 euro (či inde v kraji sú zvyknutí na 10-13 euro) napríklad.

Proste pre obe strany je určite príjemné a osožné vedieť základné pravidlá, lebo nikto nie je rád, keď nevie čo čakať. To sa Slováci ešte musíme naučiť. Bohužiaĺ často sa naučíme a práve preberieme tie negatívne veci...a potom majú ľudia odpor k "novotám". Ale toto by mala byť fakt normálna vec.