Detská oslava a alkohol

gledis
7. nov 2011

Ahojte, zaujímalo by ma ako robievate detské oslavy.Podávate na nich dospelým alkohol?Ja mám v pláne robiť dcére oslavu na ktorej absolutne nemienim podávať alkohol či sa niekomu z rodiny bude páčiť alebo nie.Som toho názoru že keď sa pred deťmi od malička pije tak sa vedú k tomu že alkohol je niečo prirodzené a patrí to k životu a to ju učiť nemienim.

katy1979
8. nov 2011

@irriss preco lebo to robia samotní odbornici na liecenie zavislosti. som abstinujuci narkoman a pamatam si ze sme rozoberali aj toto. ide o to ze tym naucis deti ze pit nie je zle. ked nechces aby tvoje deti fajcili tak im kupis take tie decke cigarety ze vsak nech sa hraju? myslim ze by sim to ani nekupila a ani sa nedovolila hrat. a tiez je to len hracka ziaden nikotin.

irriss
8. nov 2011

@katy1979
nesouhlasim..kdyz jsem byla mala, existovaly zvykacky v podobe cigaret..
NIKDY JSEM NEKOURILA, nikdy jsem to ani nezkusila...

lahvi jsem ve svem zivote videla spousty, chodim do obchodu i na oslavy....a nepiju....a nikdy jsem nepila...

mam satek s obrazkem marihuany a nedroguju..

Neprehanejme... 😉

katy1979
8. nov 2011

@irriss kazdy podla seba. nie je to prikaz ani nariadenie je to len moj nazor a nazor inych ludi.
inych ludi to ovplyvnilo teba nie. ja svojim detom detske sampanske nekupim. kazdy mame svoje dovody.

irriss
8. nov 2011

@katy1979
nechapu...a co hrani na vojaky, detske hracky - samopaly, zbrane...a rucni granaty...

myslim si, ze jsme zasli nekam, kde to neznam..toto je tema pro vylecene alkoholiky" co se boji i namalovane flasky... 😉 ☹

mataharyy
8. nov 2011

@gledis K příspěvku z první stránky, k tomu na co tady lidi jsou a nejsou, jsem z prahy, přestěhovali jsme se na vesnici na slovensko a lidi tu jsou opravdu trošku jinde, ale třeba je hezky zaučit, nemůžou stále žít v roce jedn dva 😎 Takže je tu lehce školím a oni mě pak ohovárají, já se dobře bavím nad jejich hloupostí a s úsměvem jim říkám že se těším až mou jedinou starostí bude řešit co dělá soused, tehdy budu šťastná, pak zas ohovárajů a těžce nesou že si z toho nervu vlasy.
Takže má rada, vyprdni se na lidi a udělej dítku oslavu jakou chceš a věř tomu že kdo chce ten tě pomluví i za něco jiného. Chce to jen nadhled a dobrou náladu, pač úsměv na rtech je nejlepší zbraň 😀

mataharyy
8. nov 2011

@katy1979 Ono to máš jedno, pokud jim do sklenky naleješ pomerančovou šťávu a budeš dělat přípitek, všichni si cinknete, tak to pro to dítě bude mít stejné "poselství" jako že alkohol je správnej. Myslím že více než na tomto, záleží na tom jakým způsobem to budeš dětem prezentovat, jak je budeš vychovávat. Také jsem toho názoru, že pokud budeš radikálně odmítat určité věci, tak děti to k tomu více potáhne, protože v určitém věku je zakázané ovoce dvakrát takové lákadlo 😉 Ale jasně je to subjektivní, pokud myslíš že ti nekoupení toho, či onoho usnadní vychovat děti tak že to nebudou brát jako něco super, normálního atp. tak proč ne 🙂

katy1979
8. nov 2011

@irriss po prve alkoholizmus sa vyliecit neda a abstinujuceho alkoholika pritomnostou alkoholu nerozkazes.
to je jedno povedala som svoj nazor vygooglit sa daju clanky a nazory odbornikov.
nikto nechce deti vychovavat v skatulke bola tu polozena otazka odpovedala som autorke to je vsetko.

lji
8. nov 2011

@gledis nečítala som príspevky predomnou tak reagujem priamo na otázku. musela som sa spýtať manžela či sme podávali alkohol na oslave lebo mi to ani nenapadlo. nie som proti alkoholu ale v našej rodine sa pije len prípitok na Vianoce a na Nový rok 😀 vždy som k tomu bola vedená a ked som aj bola v puberte a mala som potrebu sa "vybujačiť" tak teraz alkohol vyhladavam len vo forme piva raz za pol roka 🙂 čo tým chcem povedať?ak nechceš dcérku k tomu viesť tak nepodávaj alkohol a hotovo. je to detská oslava, bolo by priam nechutné ak by to náhodou niekto prehnal. ak si chce niekto vypiť tak má na to iné príležitosti. ty si pani domu, ty si matka dieťaťa, ty tú oslavu organizuješ a platíš. takže ked sa rozhodneš pre oslavu bez alkoholu tak to musí každý akceptovať bez výnimky. 😉

mataharyy
8. nov 2011

@katy1979 Ono článků je hodně, ale stejně si myslím že na konečný postoj dítěte k určitým věcem má stejně výhova rodičů a hlavně prostředí ve kterém se nachází, když si vezmu že naši rodiče kouřili oba, žvejkačkové cigarety jsme si kupovali, jeden brácha začal kouřit ve dvanácti, druhej v čtrnáci (protože to byla frajeřina) a já začla až po osmnácti a ne proto že jsem si hrála se žvejkou, ale protože jsem chodila do práce kde při přestávce si všichni zapálili (tedy vliv následného prostředí). To zda koupíš žvejkací cigaretu, nebo dětské šampaňské je až ke konci seznamu, určitě to na určité osobnosti může mít špatný vliv, ale nebrala bych to příliš všeobecně 🙂

digysa
9. nov 2011

No riesite tu "detske sampanske"...... Este som to nevidela, ale ak, by ho aj niekto podaval detom na oslave, tak to hned nemusime spajat s alkoholom.... 🤐
Ved aj Vinea je povazovana za nealkoholicke sampanske..... 😅

Ak sa vas deti spytaju, co je to sampanske, tak im predsa nepoviem, ze to je napoj, ktorym sa "ozieraju" dospeli, ale toto nema v sebe alkohol! 😖 😖 😒 🤐

Ak sa deti opytaju, co to je, tak im ani nemusim povedat, ze je to sampanske...staci povedat : " To je slavnostny napoj, ktory sa podava na oslavach namiesto malinovky". Hotovo, bodka.... velka veda... 🙄

Bohuzial s cigaretami uz to nie je take jednoduche.... 😅

A jasne....rodicia, spolocnost v ktorej sa dieta nachadza, aktivity a okolie su najvacsi faktor, ci dieta bude pit, alebo nebude...nie detske sampanskeeeee 😲

(Ja som kradla mame cigarety pravidelne zo srandy.....a mam k nim neskutocny odpor....nefajcila by som ani keby mi za to platili)

mamabiba
9. nov 2011

@mataharyy tak prepáč, neviem na akú dedinu si sa presťahovala, ale ja som na dedine maximálne spokojná a to som celý život žila v Bratislave. Keď sa tu robí detská oslava, niektorí alkohol podávajú, iný nie. Ja som nikdy na detskej oslave alkohol nepodávala ani tu na dedine a každému to tak vyhovuje. Ženy mi za to ešte aj poďakovali. Máš primoc mestské zmýšľanie. Ty si sa presťahovala, Ty sa musíš aj trochu prispôsobiť. Bola som aj na oslave, kde sa alkohol podával, ale v úplne inej miestnosti, ako mali deti oslavu. A nikdy sa mi tu nestalo, že by sa na detskej oslave niekto opil. A na rozdiel od mesta, tu si vieme aj pri oslavách pomôcť. jeden prinesie to, druhý zasa ono. Nikdy to nieje iba na rodičoch oslávenca.

Odpoveď na pôvodnú otázku...my na detských oslavách alkohol nepodávame. Iba detské šampanské 😉

mataharyy
9. nov 2011

@mamabiba Jestli jsi si všimla byla to reakce na něco úplně jiného než zda podávat/nepodávat alkohol 😉 A druhá věc je úplně jedno na jakou dědinu se nastěhuješ, vždy když něco uděláš jinak, nebo vlastně i úplně stejně jako všichni, tak protože ty jsi ta naplavenina tak tě budou ohovárat 😉 A v čem se mám přizpůsobovat, mám taky všechny ohovárat, dík to není nic pro mě, ať si kdo chce dělá co chce 😝 když je to baví 😎 Jen jsem chtěla zakladatelce říct že si může dělat oslavu jakou chce, že když budou chtít najdou si vždy nějaký důvod k pomluvám 🙂
Navíc nikdy jsem neřekla že nejsem spokojená, náhodou je to někdy fakt zábava 😀

lussy23
9. nov 2011

Podľa mňa by na detskej oslave nemal byť alkohol. Ak dieťa som mávala detské oslavy a podávala sa limonáda. Kamarátky ani tka nič z toho nezjedli, len sme sa hrali.
A aké jedlo a nápoje by ste podávali na detskej oslave?

cecil36
9. nov 2011

Precitala som celu diskusiu a teda musim zareagovat.
@gledis urob presne tak ako to ty citis, je to predsa oslava tvojho dietata. A ak tam nechces mat alkohol a ani detske sampanske vyprdni sa na ostatnych. Ja osobne si tiez myslim, ze detskym sampanskym ukazujeme detom, ze teraz mas detske a onedlho (teda o par rockov) si mozeme pripit aj ozajstnym. Dieta bude mat pocit, ze proste alkohol k oslave patri. A dovod na oslavu sa vzdy najde......
@irriss uz dlho nesuhlasim s tvojimi nazormi, ale zatial som nereagovala. Ale toto mi fakt neda. Tvoja veta: "Myslim si, ze jsme zasli nekam, kde to neznam..toto je tema pro vylecene alkoholiky" co se boji i namalovane flasky... " ma fakt dostala. Prepac, ale ja nie som ziadny vylieceny alkoholik, nikdy som nepila, nefajcila, nedrogovala, napriek tomu mam k tymto veciam dost vyhraneny nazor a to je, ze flaska ani ta s detskym sampanskym na detsku ani rodinnu oslavu nepatri, pokial su tam deti. To akoze aky priklad im chceme dat???? Ze oslava sa vzdy spaja s nejakym "chlastom"???? Netvrdim, ze z kazdeho dietata, ktore zbada flasku alkoholu na obrazku sa stane hned alkoholik. Ale tak ako sme dospeli kazdy ini, plati to rovnako aj na deti. Kym s jednym to nic nespravi, druhe si da alkohol v dospelosti prilezitostne, tretie moze byt kludne alkoholik.
Preco? Lebo ma k tomu istu predispoziciu. Kedze u malych deti velmi tazko odhadneme, ktore z deti ma k niecomu takemu sklon, nevidim dovod ako matka ani jedno z nich v tom podporovat.Minimalne preto, ze si budem moct v buducnosti povedat, ze som pre vychovu a zdravie mojho dietata spravila vsetko, co bolo v mojich silach.

irriss
9. nov 2011

@cecil36
Nemusis se rozcilovat..priste, kdyz se mnou nesouhlasis, prijd, zrovna tak jako DNES a TED.. 😉 nemam rada vety typu: cituji Te: "..uz dlouho nesuhlalsim s tvojmi nazormi, ale zatial som nereagovala...."
Co Ti mam na to rict?
Jen toto: Bud reaguj, kdyz ti neco smrdi a nebo mne preskoc, kdyz uz dlouho se mnou nesouhlasis, tak mne uz urcite podle @ poznas a tak preskakuj a zbytecne se nenervuj...pokud nesouhlasis a dokazes zduvodnit sve "proc" je a bude Tva reakce VZDY VITANA... 😉

A doporucuju Ti precist si znovu muj prispevek, ktery odsuzujes a ktery je hlavni soucasti dnesniho Tveho nepokoje a nesouhlasu....a nezapomen si precist i to, co predchazelo tomuto prispevku...
nejlepsi je, kdyz nekdo prijde, neprecte vic nez "nick" a rozciluje se z textu vytrzeneho z kontextu..
Pomuzu Ti,ma reakce, kterou tu krituzujes, byla reakci na toto;

katy1979 @irriss preco lebo to robia samotní odbornici na liecenie zavislosti. som abstinujuci narkoman a pamatam si ze sme rozoberali aj toto. ide o to ze tym naucis deti ze pit nie je zle. ked nechces aby tvoje deti fajcili tak im kupis take tie decke cigarety ze vsak nech sa hraju? myslim ze by sim to ani nekupila a ani sa nedovolila hrat. a tiez je to len hracka ziaden nikotin.

p.s. doufam, ze neni treba vysvetlovat souvislosti...

😉 😒

sisaha
9. nov 2011

@cecil36 to, ze dieta v detstve vidi alkohol na stole mu nedava automaticky predispoziciu na to, ze sa z neho stane alkoholik....Mozes svoje dieta chranit pred alkoholom a cigaretami akokolvek chces, ale ked pride do puberty a budu ho ovplyvnovat nielen kamarati a partia, tak ked vtedy alkoholu a cigaretam odola, mozes povedat, ze mas vyhrane...dovtedy nie

cecil36
9. nov 2011

@sisaha precitaj si moj prispevok riadne, presne toto v nom pisem. Jasne, ze ho to neuchrani, ale ja to svojmu dietatu podsuvat nebudem 😉

sisaha
9. nov 2011

@cecil36 to nie je o podsuvani, lebo s alkoholom a cigaretami sa stretava kazdy den..

filipal
9. nov 2011

zbytocne sa rozculovat, lebo vacsina si vobec neprecitala podstatu. nejde o ziadnu detsku oslavu. zakladatelka temy hned v uvodnom prispevku zle opisala situaciu. vsimnite si prosim, ze ma len 6 mesacne dieta. planuje oslavu svojmu dietatu, na jeden rocik, (cize cca o 6 mesiacov) a planuje pozvat rodicov a svokrovcov. cize ide o rodinnu oslavu, nie o detsku party, na ktoru sa pozyvaju deti!!
to je prosim riadny rozdiel, tak si to vsimnite!
zakladatelke ide skor o eticky problem, ci vyhoviet svokrovcom, ktori si radi vypiju, ale ona je zasadne proti alkoholu.

filipal
9. nov 2011

zaroven by som chcela upozornit matky, ze tak, ze alkohol dieta ani neuvidi, nie je spravna metoda k uceniu zdrzanlivosti.
mozu sposobit opak. par prispevkov som uz v tomto duchu formulovala. vela mladeznikov konci hospitalizovanych v nemocnici s otravou alkoholom. ked opustia vase kridla, nebudu si vediet poradit. ovela lepsie je s dietatom vela diskutovat a v puberte si udrzat dobry vztah, netrestat....atd...atd...
co si myslite, ze je taky problem zohnat alkohol? cigarety, drogy?