Dve viery - dva krsty

miamafia
2. jan 2015

Ahojte. Mame velku dilemu ohladne krstu nasho drobca. Ja som evanjelicka, moj priatel je katolik. Chceli by sme dat moznost nasmu dietatu vybrat si v co chce samo verit. Chceli by sme ho preto pokrstit aj v evanjelickom aj v katolickom kostole, kedze kazdy z nas veri v svoje, nase rodiny su silno veriace (ale kazda v inej viere). Dietatko chceme pokrstit co najskor, lebo pre nas krst znamena, ze dietatko je pod ochranou bozou (cize je to dusevna potreba pokrstit dieta). Myslite, ze by papez alebo nejaky biskup namietal alebo nam nadaval, ze ho krstime v dvoch vierach?

namornicka
2. jan 2015

A v akej viere ho chcete vychovávať? Treba sa zhodnúť hlavne na tom, pretože o to tu ide. Keď ste sa rozhodli viest ho k viere, treba určiť líniu v ktorej pôjdete, pretože na dvoch stoličkách sa sedieť nedá. A hlavne si daj pozor, aj keď sa ti to zdá ešte skoro, aby mu babky, kedže sú "silno veriace", netlačili do hlavy každá svoju verziu s cieľom nakloniť ho na svoju stranu. Toto bývajú veľmi nepríjemne situácie v rodine, treba s tým počítať. Radšej krst o pár týždňov odložte a poriadne si to rozmyslite, uvedomte si čo chcete vy rodičia bez ohľadu na babky.

prasiatko30
2. jan 2015

@miamafia no neviem ale toto hadamNie je mozne ani v politickych stranach. Pokial mu chcete dat moznost vybrat tak ho nekrstite a oboznamte ho pocas jeho detstva rovnocenne s obidvomi nabozenstvami a ked bude vacsi nech si vyberie a pokrsti sa neskor ale je to predsa hovadina dat ho krstit v dvoch nabozenstvach ktore kazu v podstate to iste ale maju tam
Urcite zasadne rozdiely pre ktore by zaryty katolik nemohol byt nikdy luteranom a naopak - to ti ziadny farar neodklepne - uz maju problemy aj ked jedno dieta sa lrsti ako luteran a druhe ako katolik.

natalym
2. jan 2015

To ste sa mali dohodnúť na začiatku. Ste veriaci a nie ste zobratí?

katy1979
2. jan 2015

urobte z neho baptistu 🙂 to len na odlahcenie. ako naozaj sa budete musiet dohodnut. Sediet na dvoch stolickach sa neda a vo viere uz duplom nie. Ste sice kazdy inej viery ale nechala by som to na nom. ked vyrastie nech si vyberie svoje. krst a panbozko ho teraz zachranovat nebudu. Pre mna je krst babatka skor za trest ako za odmenu. To dieta do ma nanutene a nemoze si vybrat. Ked vyrastie nech si vyberie co chce on. Ale to je iba moj nazor a veriaci s nim suhlasit nebudu

miamafia
autor
2. jan 2015

Sme veriaci, ale nedodrziavame vsetky prikazania a pravidla viery 100%tne. Sme len ludia. A priatelovi sa to uz 4.5 roka taha s rozvodom. Nechceme cakat do nekonecna. Kazde dieta ma narok na krst, chceme ho teda krstit, co najskor. Chodit mienime do oboch kostolov (mozno na striedacku). Nikto nechceme toho druheho presviedcat o inej viere. Akceptujeme tak jeden druheho

namornicka
2. jan 2015

@miamafia ešte ma napadlo, keď vaši rozdýchali, ze máte dieťa bez svadby tak toto už je malina.

natalym
2. jan 2015

@miamafia Celé zle. Daj pokrstiť dieťa na svoju vieru. On nemá usporiadané vzťahy tak nech rešpektuje. No ale neviem, ktorý farár s týmto nebude mať problém. Ty máš dieťa so ženatým mužom?

cairka
2. jan 2015

@miamafia , ale sú už dlho tie prázdniny, čo? dnešná registrácia, príbeh skôr ako rozprávka...

prasiatko30
2. jan 2015

@miamafia neda sa to urobit tak ako to vy dvaja chcete - je to bud alebo - ako vysvetlis dietatu ze
V rimsko katolickej viere je pocatie neposkvrnene - panenka maria bola panna a v luteranskej tomu uz tak nie je - ako mozes verit ze to bolo tak aj v jednej aj v druhej viere????? Ano sice su podobne tie nabozenstva ale nie je to to iste a pokial
Veris ze panenka maria bola panna ked pocala tak nemozes verit v druhom kostole ze nou nebola a takychto protireceni je tam urcite viac. Proste bud sa rozhodnete pre jednu vieru a v tej dieta pokrstite alebo mu priblizite obidve a nechate to na rozhodnuti vaseho dietata comu bude verit

hradnapani
2. jan 2015

@miamafia myslim, ze na toto by nepristupil ani terajsi liberalny papez 😉 budete musiet vybrat, podla seba - podla vas dvoch, nie podla vasich rodin

meluela
2. jan 2015

@miamafia tie rozdiely su minimalne a nezijeme uz v 18 storoci, tak sa dohodnite nejako s manzelom kto "ustupi", pripadne aj podla praktickych zalezitosti kde to bude lahsie vybavit (ten rozvod napr. bude problem) a podla toho ktora babka to bude tazsie niest. Aj v dospelosti to dieta este moze zmenit.

1andrea111
2. jan 2015

Katolíci a evanjelici si vzájomne uznávajú krst, takže je jedno kde ho dáš pokrstiť, je rovnako platný pre obe viery
http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vy...
Krst je platný dokonca aj vtedy, keď ho pokrstíš sama. Určite dieťa daj pokrstiť čím skôr.

bonaqa2013
2. jan 2015

Aj my sme tak isto. Ja ev. a on kat. Aj doma sme to tak mali. moj otec kat. mama ev. Takže ja som od malička bola v takom prostredí a podľa mňa je to len o tolerancii. Nič viac, nič menej. Minule mi dal jeden kamarát vzdelaný takú otázku že ako moji rodičia žijú spolu toľké roky keď jeden je takej viery druhý inej viery. No myslela som, že zle počujem, Nezmohla som sa na odpoveď. Ale všetko je o tolerancii. poznám xy manž. ktoré sú v podobnom zložení. No a čo.
Ale maminka, malo by to byť tak, že dievčatá sú vždy po maminke. takže ak si ev., tak daj pokrstiť dcéru po sebe. Ak je partner kat. tak tam možeš očakávať problémy ohľadom rozvodu, krstenia..... Ale závisí to aj od kňaza. Ale určite to jednoduché nebude, ak mal prvé manž. uzatvorené v kostole.

namornicka
2. jan 2015

A z čisto praktického hľadiska si myslím, ze evanjelici ti budú klásť menej prekážok pri vybavovaní krstu. Katolícky farár ti tažko pokrstí dieťa ak ho máš so ženatým, pokrstil by dieťa slobodnej matke, ale otec by sa nemal objaviť na scéne-to je skúsenosť priateľov, ze buď si teda sama a pokrstím ti dieťa, alebo ste dvaja ale pekne sa zosobášte v kostole, potom môže otecko byt pri krste. Nezamotávaj si život ešte viac, hovorím ti v dobrom lebo vidím aká je realita, tiež som veľa veciam neverila keď som mala doma novorodenca:

bonaqa2013
2. jan 2015

@cairka nezdá sa mi aby sa mládež zaoberala takýmito otázkami. to skor sex, tehu, a pod témy.

cairka
2. jan 2015

@bonaqa2013 , a mne sa zas nezdá, že by silne veriace dievča malo dieťa s ženatým mužom...že keď už má dieťa s ženatým mužom, tak netrvá na svadbe... že ten silne veriaci partner sa už 4 a pol roka rozvádza (ako rozvod nie je za deň, ale 4 a pol roka? ) a že chce dieťaťu dať na výber , akú vieru si vyberie, ale preventívne ho pokrstí v oboch, to je už len aký výber...

0silvia0
2. jan 2015

@miamafia neviem, vidíš to príliš ružovo. Neviem, ako si môže dieťa vybrať samo, čomu chce veriť, toto si prakticky neviem vysvetliť. Predstav si sama seba v pozícii svojho dieťaťa - raz pôjdeš do ev. kostola, raz do kat. kostola. Podľa čoho si budeš vyberať, ktorá viera ti je bližšia? Skôr si myslím, že touto vašou teóriou dieťa akurát tak zneistíte.

natalym
2. jan 2015

Rodič dáva dieťaťu vieru. Ono si nemá vyberať.

simsalabim
2. jan 2015

Ja som pokrstena aj ako evanjelicka aj ako katolicka (podla viery rodicov) a rodicia mi nehovorili, ze s tym bol nejaky problem. Moje deti su jedna katolicka, jedna evanjelicka. Ale je pravda, ze ani jedna z mojich rodin nebola striktne dogmaticka, slo o vieru a toleranciu. Z pohladu mnohych nasi (aj ja) k tomu asi pristupujeme moc laxne.

terezka1947
2. jan 2015

@miamafia nejde to...a ani to nema nejaky " zmysel"...lebo katolici a evanjelici su krst navzajom uznavaju
no a v akej viere dieta vychovavat budete je predsa na vas a este aj tak nemate nikde istotu,ze dieta si nevyberie inu cestu....
skratka je to na vas dvoch,ukazat mu dve cesty a zvysok necht na neho,ale bude to velmi narocne,hoci nie nerealne...no nema zmysel robit krst 2x,aj keby to mozne bolo

01fialka01
2. jan 2015

Zial, v Pisme som sa nikde nedocitala, ze by niekde pokrstili male babo. Vsade v Pisme sa pise: " UVERILI A DALI SA POKRSTIT. Bez viery je krst len nezmyselny akt... Je to ako s novou prackou. Najprv si precitat navod, potom prat. Ako s telefonovanim...vytocit cislo a potom hovorit. Tak je to aj s krstom. Uverit a tak sa pokrstit....

bonaqa2013
2. jan 2015

@01fialka01 syna sme krstili keď mal 3 týždne a tam bolo asi zbytočné sa ho pýtať či uveril, alebo nie. V utorok ide mať 20 rokov a teraz je to už o inom. Pretože ide do kostola aj sám, bez toho aby ho niekto nútil.
Myslím si, že u takých malých detičiek je viera vec rodičov - od nich závisí kde bude dieťa patriť.

bonaqa2013
2. jan 2015

@simsalabim no tak to by som chcela vidieť tie dva krsty, popr. krstné listy. My sme pri krste syna dostali krstný list - samozrejme nie všade alebo v každom farskom úrade dávajú. To akože v ktorom meste spravili. Ešte som sa s tým nestretla. A už som počula kade čo.
A to si bola aj na prvom svatom prijímaní, a aj na konfirmácii? A na náboženstvo si chodila ako. týždeň tam a týždeň zas tam? Aj my sme rodina ev a kat. ale rodičia sa dohodli kto bude kde pokrstení. Nie je možné mať krst tam aj tam.

simsalabim
2. jan 2015

@bonaqa2013 krsty boli v 2 roznych mestach. Za sociku. Krstne listy mam oba. Preco by nebolo mozne mat krsty 2? A na nabozenstvo som nechodila nikam. Otec by mal problemy v praci. K viere ma vychovavali stari aj krstni rodicia, vlastni rodicia menej. Bez svateho prijimania a bez konfirmacie. Castejsie som chodievala na sluzby bozie, ako na omsu, ale chodievala sim na obe. I ked nie pravidelne. Musim povedat, ze pohlad na 2 rozne viery mi dost otvoril oci, neskor som skumala aj ine nabozenstva a v podstate sa utvrdila v tom, ze dolezita je viera v boha a to, ako sa clovek sprava, nez prisne nasledovanie dogmy. V tomto asi moja indoktrinacia do krestanskej viery zlyhala, nie som prisny evanjelik ani katolik.

natalym
2. jan 2015

Za socíku to bolo všelijak.

bibistec
2. jan 2015

no u nas je to zas tiez zaujimave, my sme sa sice brali v kostole ale dcerku sme odmietli pokrstit. mnohi v rodine nam to nevedia zabudnut, ale nas nazor je ze nech si dieta potom vyberie ci vobec nejaku vieru chce. tym ze dieta pokrstite uz bude mat urcene teda vieru, cize ak chcete nechat na dieta nech sa rozhodne nekrstite ho lebo uz mu automaticky vnutite vieru. Nic v zlom.

01fialka01
2. jan 2015

@bonaqa2013 Ved to je v tom. Krst bol zbytocny, kedze dieta este nevie uverit. A ano, je na rodicoch, aby viedli dieta k Panovi a ked vyrastie dost na to, aby uveril, potom by sa mal pokrstit. Cele krstenie deti je hlupost. Ale ak mi ukazete v BIBLII, kde sa pise o krsteni malych babetok, uznam, ze sa male deti krstit mali. Biblia je alfa a omega a ziadny ludsky zakon nie je nad Pismo....

miamafia
autor
19. okt 2015

Problem sa vyriesil tak nejak samo. Kedze sme nevedeli zohnat katolickych krstnych rodicov, nakoniec priatel suhlasil a maleho sme pokrstili v evanjelickom kostole (ja som evanjelicka a mam aj konfirmaciu, tak to nebol vobec problem). Dokonca prisli na krst aj priatelovi rodicia (snad najtvrdohlavejsi katolici na svete (nepaci sa im, ze zijeme v mimomanzelskom zvazku a ze sa priatel rozvadza). Po odchode z kostola mi podotkli: "vies, ze maly je aj tak katolikom aj ked bol pokrsteny v evanjelickom kostole, ze?" A ja, ze: " A to ako je mozne 🙂 ?" Oni, ze: "Lebo viera v Boha sa dedi po otcovi a kedze je ten katolik, tak aj maly je katolik". Pravdupovediac som vacsiu hovadinu este nepocula, ale ak su spokojni, tak mi to vobec nevadi, co si myslia. 🙂