Farár odmieta pokrstiť dieťa

reskator87
26. mar 2019

Ahojte, nie som síce mamička, ale som novopečený otecko. Mám však problém s tým, že by som chcel môjho malého dať pokrstiť, avšak nastal problém u nášho farára. Vzhľadom na moje povolanie (nechcem špecifikovať) proste prichádzam do styku s rôznymi prípadmi zneužívania maloletých detí aj zo strany kňazov a pod. a v minulosti aj v súčasnosti som viackrát verejne cirkev ako inštitúciu kritizoval (aby sme sa ale chápali, som veriaci, ale jednoducho zdravý rozum mi vraví, že kritika nie je predsa zlá). Problém je, že v očiach nášho kňaza som sa kvôli tomuto stal persona non grata a napriek rôznym presviedčaniam mi odmietol vystaviť aj licenciu v zmysle kanonického práva, aby mi malého mohli pokrstiť aj inde.

Moja otázka je zameraná hlavne na ľudí znalých kanonického práva, resp. kňazov a teda, čo mám vlastne robiť, keď môj farár mi dieťa odmieta pokrstiť (popravde už by som ani nechcel, aby ho krstil on po tom všetkom čo som s ním prežil za posledné týždne / dni) a odmieta mi vydať aj licenciu, aby ho pokrstil niekto iný. Za každú konštruktívnu radu vopred ďakujem.

elizabeth175421
26. mar 2019

@reskator87 tam treba nejakú licenciu? Mám strýka kňaza. Mojmu druhému strýkovi (jeho bratovi) sa narodil syn. Trvalý pobyt mal zapísaný v meste a napriek tomu ho strýko pokrstil u nás na dedine. Je to síce už 5 rokoc dozadu, ale že by sa to takto zmenilo? Lebo tam sq vôbec neriešila žiadna licencia, nič :/

elizabeth175421
26. mar 2019

@reskator87 a to podotýkam, strýko nie je kñazom našej farnosti, dokonca je z inej diecézy.

petra7481
26. mar 2019

@reskator87 my sme mali tiež problém skús napisat na diecezu do nitry sťažnosť u nás farár dokonca odmietol spraviť krst jediné len cez omšu rodičia napísali sťažnosť a už bol krst pred omšou

ukulela
26. mar 2019

@reskator87 znala cirkevneho prava sice nie som, no zrejme sa da ist postupne - obratit sa na prvu vysiu instanciu. bud priamo na biskupsky urad, alebo cirkevny sud aj? neviem .. ale asi by som skor skusila volat na urad a pytat sa, kam podat nejake oficialne dovolanie (alebo staznost) - nech ma odkazu.

livinka181
26. mar 2019

@reskator87 uz to bolo sice davnejsie , ale sesternica chcela dat pokrstit svojho syna, ale knaz odmietol, pretoze jej muz bol ineho vierovyznania.....
Nakoniec teta napisala na biskupsky urad a ten krst povolil ....
Ja uz neviem co je toto za bordel....
Nechceme deti korunovat za kralov, chceme ich len pokrstit !!!

janci05
26. mar 2019

Ja teda neviem, ale ani môjho nechcel farár pokrstiť v našej farnosti, tak sme ho dali pokrstiť inde. Žiadne iné zvolenie sme nepotrebovali. Išli sme do iného okresu a nebol problém. Obidvaja sme boli katolíci, len sme neboli zosobášení v kostole.

reskator87
autor
26. mar 2019

Citujem zo stránky jedného z tých lepších farských úradov, ktorý to má informatívne rozpísané: "Navštívte farský úrad aby sme mohli vypísať vypísaný krstný lístok a, ak je potrebná, prineste aj licenciu a doklad o absolvovaní prípravy na krst u rodičov a krstných rodičov dieťaťa (či už v našej alebo v inej farnosti)." (http://www.farar.inky.sk/KrstDietata.htm) - pokiaľ som si vedomý v rámci kanonického práva táto podmienka nie je, ale slovenské diecézy si to ustanovili ako lokálnu podmienku. A zrejme mi neostane asi nič iné ako zájsť osobne na biskupský úrad, alebo podať podnet na cirkevný súd. Aby ste chápali, a prosím neodsudzujte ma, ja verím podľa katolíckej viery, avšak neuznávam neomylnosť katolíckej cirkvi ale v srdci som presvedčený kresťan. Len pánu farárovi to akosi nestačí, jemu vadí tá moja otvorená kritika, pretože poľa neho sú to všetko "výmysly". Nepresvedčilo ho ani stanovisko pápeža k týmto veciam...

reskator87
autor
26. mar 2019

Oprava citácie: "Pokiaľ v našej farnosti kánonický trvalý ani prechodný pobyt nemáte, je potrebné vyžiadať si povolenie ku krstu dieťaťa (čiže licenciu) od Vášho farára, ktorým je alebo farár fanrosti, kde máte trvalé kánonické bydlisko, alebo farár farnosti, kde máte (ak ho máte) prechodné kánonické bydlisko."

saskia_98
26. mar 2019

@reskator87 Choďte za inym fararom. Ak povie ze dietatko pokrsti, tak od Vasho farara musite mat povolenie ze babo bude krstene v inej farnosti a potom Vam ho moze dotycny farar, ktory to spravi pokrstit. Ja som si toto povolenie tiez musela vyziadat od nasho farara lebo s nim nemam dobre vztahy a kvoli viacerím konfliktom som nechcela u neho ani svadbu ani krst. Najprv robil caviky ale nakoniec mi to povolenie dal. A vobec netrebalo tam mat prechodny pobyt alebo nieco. Nasmu fararovi som povedala ze je to rodinny znamy a vela to pre mna znamena ked mi pokrsti dieta on a bolo. Ja som to riešila v januari tohto roku.

dskjhfdlkdjhl
26. mar 2019

@reskator87 nie som sice znala uplne dokonale, ale myslim, ze staci ist za fararom, ktory bude ochotny pokrstit a on by si mal potrebne dokumenty vyziadat. Dalsia moznost je, ist na biskupsky urad a riesit to priamo tam.

janinah
26. mar 2019

Dieťa nemôže za to čo robí rodič /kritizuje atd/ ,predpokladám,že ste zosobášení v kostole.Máte dve možnosti- obrátiť sa so sťažnosťou resp. otázkou ako postupovať na nadriadených teda biskupský úrad.....alebo ísť za iným kňazom bez akéhokolvek papiera od vášho kňaza a vysvetliť situáciu.On vás poučí o dalšom papierovom postupe,nie je nutné mať vždy povolenie z vašej farnosti.

laska201
26. mar 2019

Toto je chore ze povolenie.Ved aj Jezis bol krsteny vo vode a od nikoho si nepytal ziadne povolenie.Este ze som deti dala na evanjelicku vieru a ja ako katolicka som sa bez problemov vydavala u nich a nemusela som mat konfirmaciu ako to chcu katolici od evanjelikov.Aj ta spoved je o mne a Bohovy a nie to rozpravat nejakemu tlkovy co sa hra na Boha.

babi81
26. mar 2019

my mame dcerku pokrstenu mimo trvaleho pobytu, nie sme zosobaseni a nebol s thm
problem, dokezite ze krstny rodicia su zosobaseni.

laska201
26. mar 2019

Aj toto ze krstni zosobaseny.krstna bola moja sestra a krstny muzov brat.Segra rozvedena.Jaj tieto ich zakony no chore.

mitta1436
27. mar 2019

Ja len na odľahčenie - bývali kolega mal tiež problém pokrstiť, ( niečo s krstnými rodičmi myslím) . Tak sa postavil slušne farárovi poďakoval za jeho drahocenný cas, a rozlúčil sa so slovami - vďaka Vám je o jedného katolíka menej, u luteránov mi ho pokrstila. A dovi dopo.na druhý deň už farár volal že ho pokrstí 😀😀😀

zuzanka.zuzu
27. mar 2019

@reskator87 toto tu už raz bolo (zdá sa mi, že vtedy dokonca 2x krátko po sebe, preto som si to zapamätala), PRESNE táto istá téma, rovnako napísané, daj sa liečiť ❤

galioska
27. mar 2019

To mi pripomína Ako sme sa my s mužom brali keď sme nemali sobáš v kostole kde sme bývali ale úplne inde, farár nezabudol dopísať že muž nechodí do kostola😃 a mne ako evanjelické podal farár ruku a dal povolenie na sobáš v inom kostole s inou vierou bez problému aj keď ma v živote nevidel😁 ti katolíci sú fest mimo, sorry 😂 taká formalita u nás len kvôli rodine a pokoj a dokáže tak znepríjemniť život, neskutočná manipulácia, sa nečudujem že veľa ľudí kostoly obchádza😛

terezka1947
27. mar 2019

Ak clovek nie je katolik...resp.presvedceny katolik,tak preco.chce dieta krstit ako katolika?ved mne sa sice pacia "zvyky" u inych,ale krstit som tam nedala. Krst je pre vas co?ak mu neverite,naco krstite?vyberte si nabozenstvo,kt.vas vnutorne bude naplnat a najma,budete mu verit.
Samotny krst dieta neochrani....pokial sa,na nom nestavia,nerozvija viera.
To nie je nejaky ukon,kt.ked rodic okazalo urobi,dietatu sa nic nestane.

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@galioska zase ak je to len formalita, tak potom je to zbytocne a staci sa vziat na urade. Predsa ak sa dvaja chcu vziat, tak nebudu skakat ako im povie rodina, ale maju sa zariadit podla seba. To iste aj pri krste, ak rodina tak nezije, tak potom preco sa tak domahaju krstu? Aj ked v pripade zakladatela je to zrejme o inom, ale to sa tiez da vyriesit.

saskia_98
27. mar 2019

@terezka1947 je to blbosť čo píšete pretože aj ja verím v Boha no neverím v Cirkev katolícku. Okrem toho, že znasilňuju deti a funguju ako mafia na peniaze a majetky od ľudí, mi nemaju čo ponuknuť. Modlitba ma byť medzi bohom a mnou a to aj spoveď a nie že ja sa spovedam nejakemu pajacovi, ktory si robi z toho srandu .. A od kauzy znasilňovať detičky ja do kostola nevstupim.

saslavka73
27. mar 2019

Ja si myslím, že by sa mal ísť spýtať niekde inde a hotovo.

beky1813
27. mar 2019

Toto bude zase len ucelova vymyslena diskusia na hadky

saslavka73
27. mar 2019

@beky1813 Máme celý deň čo čítať.

terezka1947
27. mar 2019

@saskia_98 je to vas nazor,ok.

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@saskia_98 vsak ak neveris v cirkev, tak do kostola nechodis, nepotrebujes potom sviatosti a mas po probleme, nie? To sa nijako nerozchadza s tym, co napisala @terezka1947

saskia_98
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl praveže krst áno, ten potrebujem.

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@saskia_98 no, vzhladom, co si napisala, tak si myslim, ze nepotrebujes, vsak podla Teba je farar len nejaky pajac, tak nechapem o com tocis😉

galioska
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl prečo? Všetko sa dá vyriešiť a kompromis ti niečo hovorí? Čo prečo a čo bolo pred mnohými rokmi nezmení, hlavne mladý človek, dnes je taká doba nechceš nedaj, tiež nevieš čo ti obnasalo u nás, tak tiež sa môžem opýtať bola si u nás? Zazila si tu situáciu? Zakladateľ o inom točí? No ak vykrikoval niečo o fararoch a k nim sa to dostalo, ťažko riešiť,,, tiež sme tam neboli a nevieme, net znesie, takže múdrosť môže každá😃

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@galioska viem, co je kompromis, ale naozaj nevidim jediny dovod byt falosny-ak nie som veriaca (resp. ak aj som pokrstena, ale inak mi to nic nehovori), tak sa nebudem tlacit do kostola a ak si sa vydavala ako plnoleta, tak potom si sa snad mohla rozhodovat sama. Ale nemienim sa hadat, nemam na to ani cas, ani chut.

laska201
27. mar 2019

Po krstit sa da aj bez farara ale to su pripady kedy naozaj neni cas riesit tieto ich vymyslene blbosti.Uz ked sa dieta narodi ma hriech no staci mu dat meno a nejake slova povedat a je to tak isto povazovane za krst.Pred Bohom.