Kdo neslavi Vanoce?

irriss
20. dec 2012

Potrebovala bych poradit..
Jak byste se zachovali vuci detem ,ktere ziji v rodine, kde se Vanoce neslavi..a VY byste je radi obdarovali i pouhou malickosti...?
Protoze VITE, ze jsou smutne a trapi je toto obdobi, kdy jejich spoluzaci a kamaradi ... slavi a oni ne...
Skryvaji tajna prani a VY o nem vite... 😔

V pripade, ze jsi prave Ty ...jeden z rodicu,co Vanoce neslavi, jak to resis s detmi?
Jak by ses zachoval, pokud by Tve dite bylo obdarovano ,,,

Davate detem darky nehlede na presvedceni jejich rodicu? Jakou cestu obdarovani byste zvolili nebo jak to resite???
!!!!
Nejde o diskusi ohledne DUVODU PROC se neslavi Vanoce 😉 ..ale o SPLNENEM PRANI diteti,ktery je vychovavano v rodine, kde tato tradice "neni" zvykem...
ale nema sanci se pred Vanocnim svatkem "schovat"...
je nucene "zit a dychat vanocni atmosferou" at uz v ochodech, ve skole ci prostrednictvim televiznich poradu... 😉

Predem dekuju za odpovedi🙂

sisaha
20. dec 2012

@irriss tazka tema, ale asi by som "hodila rec" s rodicmi a oboznamila ich s tym, ze ich deti chcem obdarovat a pockala na reakciu. Alebo tie deti pozvala k sebe a tie darceky si nasli u nas. 😒

zivika
20. dec 2012

@irriss veru, tazka tema, ale ja by som respektovala tradicie a vychovu rodicov, aj ked by mi bolo smutno, ze dietatu nemozem urobit radost...

hradnapani
20. dec 2012

@irriss ak by som to tak citila, ze deti su smutne,lebo nedostavaju darceky, tak by som im nejaku drobnost dala. A nemusi to byt prezentovane ako vianocny darcek, ale ako darcek. V tomto pripade, by mi boli rodicia ukradnuti...

hradnapani
20. dec 2012

@irriss alebo, ak by naozaj hrozil nejaky vazny pruser zo strany rodicov, tak by som im ten darcek dala nejako anonymne, aby to bolo tajomstvo aj pre deti.... akoze od jeziska ci od santa clausa,mikulasa,ci komu veria...

trish31
20. dec 2012

@irriss ja nerozumiem,preco sa v rodinach Vianoce neslavia.Darceky su o detoch.Ja by som detom tuto atmosferu umoznila zakusit a v dospelosti si same vyberu ci budu Vianoce slavit alebo nie

adelajda2012
20. dec 2012

@irriss hmm...zalezi aky vztah mas s rodicmi a detmi? Ak by sa dalo, tak by som sa porozpravala s rodicmi a potom deti pozvala ku mne, povedala im ze u nas sa vianoce slavia, takze im dedo mraz (ci ktokolvek) nechal darceky u nas. Pripadne im dat darcek nie na vianoce, ale proste len tak na Novy rok 🙂
A ak by sa s rodicmi nedalo, tak aj to anonymne obdarovanie ma nieco do seba...len aby to neurobilo viac zla :( (rodicia sa nastvu, darceky zabavia, vyhodia..)

catik
20. dec 2012

Páči sa mi myšlienka spýtať sa rodičov, či by im vadilo, keby som obdarovala ich deti a akou formou by im to najmenej prekážalo. Veď ty máš právo obdarovať koho chceš. Len by som sa spýtala na spôsob ako obdarovanie zrealizovať, aby to nenarúšalo presvedčenie rodičov o výchove a vedení detí. Veď oni naďalej nemusia sláviť Vianoce. Neviem vyslovene poradiť, len tak uvažujem.

mimi21mimi
20. dec 2012

Darovala by som to mimo Vianoc pretoze treba respektovat rodicov. Pripadne mozno anonymne.

cerez
20. dec 2012

Nemám nikoho takého v okolí, ale keby bola taká situácia, jednoznačne by som rešpektovala rodičov daného dieťaťa. Určite by som ich neobchádzala a spýtala sa či môžem obdarovať ich dieťa a či ich to nenahnevá.

trish31
20. dec 2012

@catik suhlasim

domak2
20. dec 2012

@trish31 no vianoce su krestansky sviatok, takze ak su rodicia ineho vyznania, tak ho proste neslavia 🙂 hmm ale veru neviem ako by som sa zachovala, predpokladam ze zas maju ine sviatky, kedy darceky dostavaju a hlavne mozno maju skreslenu predstavu o vianociach a ze je to len o tych darcekoch. Neviem veru, vela zalezi na ich rodicoch.

trish31
20. dec 2012

@domak2 to je mi novinka 😉 Unikla ti pointa mojej poznamky...

domak2
20. dec 2012

@trish31 no tak mi ju potom prezrad, lebo pre mna ako dieta boli sice vianoce aj o darcekoch ale hlavne o narodeni jeziska nie? a ak som hinduista , tak mi je jezisko ukradnuty a oslavujem velkeho brahmana a davam si dary vtedy, to aj ty potom chces oslavovat vsetky sviatky vsetkych nabozenstiev? A ponizit vianoce na davanie darov ?

prasiatko30
20. dec 2012

Nenapisala si preco rodicia neoslavuju vianoce a ake su vase vztahy - pokialje to preto ze su ineho vierovyznania tak ja bysom sa opytala priamo ich ci by im vadilo kebyze si deti u vas nieco najdu pod stromcekom - ja ked nad tym rozmyslam kebyze mame nejakych znamych/kamaratov ineho vierovyznania tiez by mi nevadilo ze im daruju nieco na ich typicke sviatky a ja by som sa im to asi snazila "odplatit" na tie nase typicke sviatky ale ak simyslis ze by im to mohlo vadit asi by som sa ich najprv opytala

prasiatko30
20. dec 2012

@domak2 - neviem ale u nas za sociku sa moc o jeziskovi nedebatovalo bolo to skor o rodine o tych darcekoch a o tej atmosfere ale nejako nabozensky sme to nebrali

gumimaci
20. dec 2012

@irriss Ja poznam rodinu : mama a dcera patra k SJ a syn s otcom su RKC. Vianoce si robia len syn s otcom, mama s dcerou nie. Ale darcek, ktory nebude volany "vianocny" alebo od Jeziska, by podla mna neodmietli.

domak2
20. dec 2012

@prasiatko30 ja inak suhlasim s tym co si napisala predtym, ale trish predtym pisala ze nechape preco niektori rodicia neoslavuju, tak len vravim, ze pri niektorych nabozenstvach by to bolo viac nez cudesne a ze to maju vacsinou deti vynahradene pri inych sviatkoch. Nechcela som tu zas rozputat debatu , len som sa snazila odpovedat 🙂

digysa
20. dec 2012

@irriss Daj mi viac informacii o detoch....aky mas k nim vztah ty a akeho su vierovyznania....

Nemozem ti poradit na zaklade danej informacie.... totiz sposobov je viac....

miskap2111
20. dec 2012

@irriss Podľa mňa je to skôr otázka dôvery. V zásade, ak by môjmu dieťaťu daroval niekto darček - hocikedy v priebehu roka, proste len tak- alebo aj z dôvodu, že u nich sa niečo slávi, čo sa u nás nie a ja toho človeka poznám, vážim si ho, doverujem mu, tak by mi to nevadilo. Pretože by som vedela, že ten darček pochádza z dobrých a srdečných úmyslov a vôbec nemusí narušiť naše vlastné tradície. Takže zváž, v akom vzťahu si s tou dotyčnou rodinou, ako ti doverujú resp. ako dobre ťa poznajú. Ak je tento vzťah v poriadku, tak im darovanie darčeka asi nebude prekážať- lebo nejde o dar pretože sú Vianoce, ale preto, lebo ti na tom dieťati záleží a robíš to jednoducho z lásky a nezištne.

trish31
20. dec 2012

@domak2 skor som myslela na to,ze deti tak Ci onak podvedome sa tesia na Vianoce hlavne z dovodu darcekov,nie?Ze pride Jezisko s prekvapenim.

usacek79
20. dec 2012

@domak2 presne tak, mas uplnu pravdu, to je tu zjavne len neschopnost niektorych odputat sa od "krestanskej" tradicie... 😠 lebo to proste je najma o nej, darceky su len doplnok - a vsetky ostatne nabozenstva maju podobne sviatky s darmi, tak preco im pchat aj pocas tych nasich nieco...
Odporucam v tom pripade davat si darceky aj na Chanuku, aj Ramadan by nebol marny, aj sviatok Sivu by stal za uvahu atd 🙂
Argumenty typu "ide o radost deti, darceky...", no tak to by som fakt dopriala krestanom, aby ich niekto nutil oslavovat vyssie uvedene sviatky inych nabozenstiev! 😠
nuz ale, necudo, ze svet je take "krasne a pokojne miesto", ked sa nevedia medzi sebou prislusnici nabozenstiev akcpetovat a pochopit 🙄
@irriss ja odporucam priniest na navstevu max drobnu pozornost - nie na urovni darceku, len nieco male mile a pokojne aj s vysvetlenim (ak uz su deti vo veku chapania), ze niektori ludia na svete teraz oslavuju a obdaruvaju sa 🙂 alebo sa rovno opytaj vopred ich rodicov, co by povedali na malu pozornost pre deti, ved je fajn, ked deti uz od malicka zacnu chapat rozdiely medzi tradiciami v roznych kulturach a nabozenstvach 🙂

huxy
20. dec 2012

takto,aj ja som vyrastala v rodine,kde sa vianoce neoslavovali tak,ako je tradíciou vo väčšine slovenských rodín.nebudem tu rozpisovať prečo to tak bolo,ale bolo to tak.keď som bola úplne malá,tak som to nejak nevnímala,bolo to pre mňa normálne,že sme také "vianoce" nemali.neskôr keď som bola väčšia,už sme si navzájom kúpili nejaké drobné darčeky,no stále to bolo iné,žiaden stromček,atď..dodnes moji rodičia neoslavujú vianoce tak,ako ostatní.no dávame si darčeky navzájom.
ja si myslím,že ak máš potrebu obdarovať tie detičky,tak by som sa najskôr porozprávala s rodičmi,a vysvetlila im to a počkala,či budú súhlasiť.myslím,že ak sú normálni,tak by nemali mať nič proti,aj keď vianoce oni neoslavujú.

irriss
autor
20. dec 2012

Dekuju vsem za odezvu..
Ano, jedna se o rodinu, kterou znam uz 15 let..pred par lety se zacali zajimat o SJ a posleze se jim celi oddali..
Duvodem bylo i nestesti v jejich rodine, kdy si moje kamaradka "musela" vzit k sobe maleho chlapce, synovce - syna sve "nemocne sestry"...
Maji 3 deti plus chlapce "v peci"
Chlapec,ktery "trpi" celou situaci, a ktery uz i vnima a dobre tzv. PROC, je spoluzakem od skolky me dcery. Je mu 13 let, tudiz uz ma svuj nazor a situaci nevnima jako jeho rodice... 😎

Druhe dite je spoluzacka mych dvojcatek, rodinu neznam jinak nez "pozdravem a usmevem"...,jako cinska komunita se dost strani vsech...a bohuzel se od ni strani i spoluzaci..
Vim, ze moje dvojcata ji maji rady...byla i u nas na oslave jejich narozenin, jedna se o velmi slusne a inteligentni devcatko..prilis "eskymackeho" vyrazu...a neni akceptovana v kolektivu..
Vim, ze si preje darecek..sverila se mym detem..ale napadlo mne jen posledni hodinu odlakat jednim dvojcetem holcicku z lavice a vyuzit druheho dvojcete k tomu, aby otevrela aktovku a dala darek dovnitr... 😉
a tudiz na to prijde az doma...a zrejme az v pristich dnech, az opet aktovku otevre a zacne psat ukoly.....a to bude zrejme az v pondeli-1.den prazdnin..., protoze sobotu a nedeli pomaha rodicum v obchode.. 😉

digysa
20. dec 2012

@irriss Nehovorila by som nic rodicom a nechala by som to na tvojich detoch....

Mas 2 moznosti....

1. zavolat deti k vam pred alebo pocas sviatkov, pozvat ich zahrat sa s tvojimi detmi... Tam by som pod stromcekom dala ich darceky a povedala detom, ze ked pridu s danym kamaratom alebo kamaratkou, tak nech nenapadne pridu ku stromceku a povedia: " Mama, aha tu je nejaky darcek...."

Ty sa robi ako nic a povedz: " Naozaj, tak pozri pre koho to je...."
A ked deti pozru na menovku, tak ten darcek bude pre dane dieta - toho chlapca, alebo to dievca....

Proste by som to nechala na JEZISKA a na tvoje deti... Seba by som do toho netahala.....

Druha moznost:

Nech tvoje deti prinesu zabaleny darcek pre toho chlapca, ci dievca do skoly (ak nie je moznost pozvat ich k vam).

Zase by som to nechala na detoch......

Ak by mi rodicia zavolali, tak by som sa vyhovorila, ze proste tvoje deti ta poprosili, aby sme obdarovali ich kamaratov a ty si nemala to srdce povedat nie.....
Podla mna rodicia nebudu namietat a nikto ti nebude volat a stazovat sa, ked to nechas medzi DETMI.
Ty akurat kupis darcek 😎

namornicka
20. dec 2012

O to ťažšie je to pre tie deti, že vianoce sa na ľudí "valia" zo všetkých strán už od začiatku novembra, či v obchodoch, či v TV, v školách, no proste všade. Deti píšu listy Ježiškovi, rozprávajú sa čo dostanú, mnoho z tých detí nie je kresťanských, vianoce sú zaužívané v našej kultúre takmer pre všetkých, nie všetky detí vnímajú ich náboženský kontext. Neviem aké staré sú tie deti, do akej miery sú vžité so svojim náboženstvom, či to vnímajú že ich sa vianoce netýkajú a sú s tým uzrozumené alebo im je to ľúto. Ja by som darček nedávala akože "na vianoce", mohlo by to rodičov podráždiť. Neviem či deti chodia k vám, ak áno môžete im ho dať akože "všetky deti čo boli na návšteve dostali nejakú drobnosť", alebo priniesť k nim. Nepísala si do akej miery sú rodičia striktní v náboženstve. Moja dcéra má spolužiačku, ktorej rodina neoslavuje vianoce, typujem že sú židia (dcéra nevie povedať). Ale napr. v škole na vianočnom večierku malo každé dieťa priniesť darček pre spolužiaka a losovali si kto si čo zoberie a spolužiačka sa toho normálne zúčastňuje, čiže rodičia tento vianočný ruch normálne akceptujú, aj sa do toho zapájajú, len proste doma si držia svoje tradície. Ak by rodičia detí o ktorých píšeš boli tiež na tom takto, kľudne môžeš deťom dať darček aj s tým že je vianočný, budú to brať tak že v sú to zvyky väčšiny ľudí v krajine v ktorej žijú.

namornicka
20. dec 2012

Aha, takže v takomto prípade by som deťom ten darček šupla nenápadne do tašky, teda tvoje deti. Takto si krytá. Aj s tou návštevou je to dobrý nápad ale môže sa stať že to časovo alebo z iných dôvodov nevyjde a bude po radosti. Zahrajte to na istotu 🙂

prasiatko30
20. dec 2012

@domak2 hej ale je nieco insie ak si v urcitej krajine s urcitou majoritnou kulturou a zvykmi - aj ked niektorym to je proti srsti ale europa ma krestanske zvyky a sviatky v drvivej vacsine. Aby som to extrapolovala to je akokeby som ja isla zit do spojenych arabskych emiratov a my by sme ramadam asi tazko slavili i ked by sme museli podriadit nas rytmus zivota tomuto sviatku kedze cela krajina tym zije a - ja neviem ci si musulmanes davaju darceky alebo nie - ale miestne deti by lutovali moje ze nemaju taky sviatok a darovali by mojim nejaky darcek- ja by som sa napr negnevala pripadali by mi to ako prijemna pozornist id domorodcov ktori sa snazua aby sme spoznali ich zvyky a zaclenili sa di spolocnosti a zivota v nej - nebola by som nastvana ze niekto sa mi snazi vnutit jeho zvyky!!!

irriss
autor
20. dec 2012

@digysa
a ostatni,-)
Myslela jsem si, ze si k Vam sem dnes vecer sednu..ale prisli jsme od zubare....a k bolesti celisti od zoubku (trapi nas uz 2 mesice)
nas trapi hlavicka..silna bolest.. ..je jen malilililinko nastydla...ale..com netrapi, nemuze se hybat..NEMA teplotu
nevite nekdo o co muze jit???
Deti jsou jen malokdy nemocne ani ATB jeste nikdy nemely..nevim si rady s tou bezmocnosti tela.. ☹

p.s. popripade mi napiste do Ip..at tu nejsme uplne od Temy..dekuju moc

namornicka
21. dec 2012

Daj urobiť krvný obraz, taký podrobný, či tam nie sú nejaké zápalové parametre, skôr by som typovala chronický zápal, ktorý zo zubov prešiel do hlavy. RTG zubov robili? Keď je zapálený koreň alebo je medzi zubný kaz môže sa to šíriť ďalej a spôsobiť bolesť hlavy, zubárka to nemusí vidieť na prvý pohľad. Možno to bude tentokrát treba preliečiť ATB, ale keď ich nezvykne brať tak neboj, zaberú. Toto mi vychádza z toho čo popisuješ, samozrejme treba ísť k lekárovi, nenechaj sa odpinkať a žiadaj tú krv.

irriss
autor
21. dec 2012

@namornicka Jej diky..
Nam se pak behem chvilky rozjela priserna horecka...delame zabaly..pozvracela co se dalo..po cipku a nurofenu se ji ulevilo a k ranu usnula... 😉
S tou krvi a odpinkanim je to slozite..tady krev nechteji delat..,vubec tu neni prevence...

Ted jsi mi dala brouka do hlavy s tema zubama..chodime k zubari asi 2 mesice...temer kazdy tyden..a kaz, ktery byl pod plombou se rozjel a zasahl az celist..
Jenze..ted nevim, zda je to spojitost..ale ulevilo se ji, kdyz ta plomba vcera vypadla....Plombu ji dali zhruba po 20ti dnech novou prave vcera...predtim jsme lecili otevreny zoubek....prrotoze MELA problemy s plombou..
zeby plomba? 😕 😨