Koho pozvať a čo sa hodí na klasické zásnuby?

kicilanka
29. máj 2015

Zdravim vsetky zeny priadne aj muzov, ktore/y uz maju za sebou alebo este len pred sebou zasnuby. S priatelom sme zasnubení asi tak 2 mesiace a chceme spravit klasicku rodinnu oslavu, kde to vlastne oficialne oznamime, nase rodiny sa zoznamia, zblizia, aby sa lepsie poznali.

Moji rodicia vychadzaju s priatelom velmi dobre, ja s jeho taktiez. Problem vsak nastava, pri rieseni otazky kto vlastne do kruhu rodiny zapada.
Ja som usudila ze do nasej rodiny spada: moja mamka s dlhorocnym parnerom a ich spolocna dcera cize moja najmladsia sestra, potom mladsia sestra od nasho spolocneho otca, ktora ma niekolko -rocneho partnera, s ktorym si vsak planuje uz buducnost- deti, hypoteka atd. Spolocne ziju u neho s jeho rodinou. On ma v nasej rodine miesto, chodi k nam na vianoce, a podobne. Nasa babka, a JA.
Z partnerovej strany je to : mamka, ocko a brat. Ale- brat ma priatelku, s ktorou chodi tak cca 1 rok, obaja su mladsi od nas , osobne som ja ju videla tak 1 raz pred rokom, povedali sme si max ahoj pri prvom stretnuti, a tym to haslo.

No a ja by som rada pocula nazory aj druhych: hodi sa podla vas, aby prisla aj ona na zasnuby alebo nie?
Moj osobny pohlad na vec: nepoznam ju, priatel ju tiez vela krat nevidel a nerozpraval sa s nou, ale kedze je to jeho brata frajerka tak mu to nevadi. Ja mam vsak problem s tym, ze ona do " rodiny" nejako este teraz nezapada. Jeho rodicia s nou sem tam su, nejake stretko, a beru ju rovnako ako aj mna rovnako. Nerobia rozdiely. Priatel tvdi ze potom by nemal tiez prist sestryn partner, ze on jeho nepovazuje za rodinu, pricom sa s nim videl aj na vianoce, aj unas doma, rozpravali sa, videli sa podstatne viac krat ako ja s bratovou frajerkou. Ale predsa vidim velky rozdiel medzi partnerom mojej sestry a parnerky jeho brata- nemyslim ze je to ten isty " level" vztahu a ze by sa hodilo aby tam prisla aj ona. Takze sa na tom tak troska viac hadame, nerada by som mala na fotkach na pamiatku osobu, ktoru si o par rokov nespomeniem ani na meno. A pokial by bola situacia opacna, a mna by pozyvali na zasnuby jeho brata, asi by som sa citila ako piate koleso na voze. Snad som to upresnila dost jasne, aby si kazdy mohol spravit obraz.

Dakujem za vase nazory, rady, napady a podobne.

elementissa
3. júl 2019

Ja by som v takomto prípade určite pozvala aj ju. Aj na svadbu sa pozývajú členovia rodiny a priatelia s partnermi a je jedno, či sú spolu 20 rokov alebo rok. Takže keď takto pozývate celú blízku rodinu, tak ju rozhodne tiež. V každom prípade, je neslušné a naozaj mimo bonton pozvať na oslavu ci nejakú príležitosť len jedného z partnerov a toho druhého nie. Keď sa pozývajú ľudia na spoločenské akcie, vždy ide pozvánka hosť +1,nakoľko dotyčný, ktorý vytvára pozvánky nemusí vedieť, či ten daný pozvaný partnera ma alebo nie. Ak nemá, príde sám, pripadne za sprievodu niekoho iného. Ak má, samozrejme partner ide s nim, aj keby ho nikto nikdy pred tým nevidel. Jeden človek navyše nie je taký výdavok a utuzite si rodinné vzťahy.
My sme zásnuby robili len ako obed pre našich rodičov - dohodli sme sa na jednu nedeľu, že pôjdeme všetci spolu na obed, neobjednavali sme restiku ani nič. Boli sme tam ja a manžel, svokrovci a moja mama. 5 ľudí. Dôležité bolo, aby sa oni spoznali. Zvyšok rodiny sa zoznámil na svadbe. A to obaja mame súrodencov a oni majú aj rodiny. Nerobili sme z toho nejaké haló. Svadba bola obrovská, tam boli pozvaní všetci, celá rodina snáď do tretieho alebo štvrtého kolena. Ved od toho sú svadby. Na uvítanie do života nášho krpca ale budeme pozývať podobne ako vy na zásnuby - len blízka rodina, takže rodičia, súrodenci s partnermi a ich deti. Aj starých rodičov by sme pozvali, ale tých už nemáme ani jedného.

kicilanka
autor
4. júl 2019

20.5.2017 sme mali svadbu...zásnuby boli nakoniec úplne iné a podľa našich predstáv a mimo SK....švagor sa žení t.r. ale s úplne inou babou 😀 ...takže aj by som rada vymazala túto diskusiu, ale nejako sa to nedá...

Takže ďakujem všetkým babám ktoré majú ešte aj dnes potrebu mi "dávať nejaké psychoporadenstvo" bez toho aby si všimli že tento príspevok má rok vzniku MÁJ 2015 ...

a teda moja rada na základe vlastnej skúsenosti: urobte si zásnuby aj svadbu presne tak, ako chcete len VY a partner...toto jediné je podstatné...komu sa nepáči Vaša predstava - nech si zariadi svoje životné udalosti podľa svojich predstáv a nedajte si nič vnucovať...a či sa to niekomu páči alebo nie, stále je to celé v prvom rade o žene ako o budúcej neveste a potom neskôr ako o neveste...je tam síce aj ten muž...týka sa to aj jeho...ale my ženy sme emotívne osoby a ponesieme si pocity z vlastných zásnub a svadby vo svojej duši po celý život....muž to vo svojej šedej kôre postupne vymaže a ostane maxim nejaká spomienka na nejaký dátum, od kedy sa jeho možnosti "svojho vlastného rozhodovania sa " zmenili na prípustné a neprípustné - podľa nálady manželky (berte prosím s iróniou a nadhľadom 😀 😀 )

Všetkým želám krásne zásnuby, krásne svadby a krásne manželské životy 🙂

maciatkolulu
4. júl 2019

@kicilanka a prečo ti vadí? Sama si napísala,že skoro svokrovcov ju beru ako teba😉keď sa už teraz neviete na jednom stretnutí dohodnúť,tak neviem ako plánujete budúcnosť😂

kicilanka
autor
4. júl 2019

@maciatkolulu ty si nečítala môj posledný príspevok že?? odporúčam ti ho prečítať si (hneď nad tvojím) a nabudúce pozrieť aj dátum kedy bol príspevok zadaný - ušetríš si energiu za "dobre mienené rady" ktoré už nikto nepotrebuje 😂😂😂😂😂