Křest mimča evangelíci

zuzapraha
17. júl 2013

Ahoj všechny a všichni, chtěla bych se zeptat, jak je to s pravidly ohledně pokřtění mimča na Slovensku. Okolí Svidník a Bardějov. Můj manžel pochází odtamtud. Jsme svoji - civilní obřad, já nejsem pokřtěná. Manžel pochází ze tří bratrů. Všichni jsou pokřtění evangelíci a mají všechno potřebné vzdělání a prošli všemi "obřady" - moje laické vyjádření 🙂) Nejstarší bratr má dvě děti a oběma byl za kmotra nejmladší bratr. Nyní má miminko nejmladší bratr a chtěl za kmotra mého manžela. Nicméně tchýně-svokra trvá na tom, že to musí být ten nejstarší na oplátku, protože to jsou pravidla, že když nejmladší byl nejstaršímu, tak to musí být i obráceně. Co jsem si zatím našla na internetu, tak jsem žádné takové pravidlo nenašla, takže mám spíš podezření, že je to kvůli mojí maličkosti, protože nemám s žádnou církví nic společného a měli jsme jen civilní obřad a tak má kvůli mě manžel smůlu. Žádné takové pravidlo jsem nikde nenašla a ono pokud jde o pravidla, tak hlavně rodiče toho miminka spolu nejsou sezdaní, takže žijí vlastně v hříchu. Tak jen se chci zeptat, jestli toto pravidlo někdo zná, ráda se nechám poučit, jak to chodí. Děkuji za odpovědi a případné rady. Zuza 🙂

zsuzsuka
17. júl 2013

@zuzapraha ahoj..tak ziaden pravidla u evanjelikov nie su..je to jedna z mala cirkvi, co su uplne v pohode, ci sa vezme ecvvanjelik s katolikom, ci nekatolikom..mi sme vsetci evanjelici..a nie je ziadna vynimka, podmienka, a v tomto pripade uz toboz..takze presnea ako si napisala, svokra vymysla..kludne mozte byt aj vy dvaja s manzelom...

zuzapraha
autor
17. júl 2013

@zsuzsuka děkuju za odpověď, myslela jsem si to, co nadělám. kvůli mě je mi to jedno, mrzí mě to kvůli manželovi. už jenom logicky, když jsou tři sourozenci a my až budeme mít mimčo, tak by nám přeci neměl jít nikdo z bratrů za kmotra 😵 a to je asi divný 😉

zsuzsuka
17. júl 2013

@zuzapraha netrap sa vobec kvoli tomu...vy si date toho koho budete chciet...

jamabe
17. júl 2013

Trošičku opravím @zsuzsuka ... Je jedno pravidlo pri krste, aspoň 1 z krstných rodičov musí byť evanjelik, pokrstený, konfirmovaný. Takže vy môžete byť.. Svokra si asi vymyslela nové pravidlá 😉 No ale ja by som sa nasilu nenúkala, keď nechcú, nechcú...

cenculinka
17. júl 2013

@zuzapraha to bude asi pravidlo tchyne ze mladsi starsiemu a naopak 🙂 moja sesternica je ev. fararka vydata za ev. farara, ja som ev. a manzel je katolik. ked sme sa bavili o krste nasho syna, chcela som teoreticky sestru, ev.ale ma len krst, nema "vsetko" spravene, vravela, ze aspon 1 krstny rodic musi mat aj konfirmaciu a ostatni nemusia. jej sestra je slobodna mamicka, syna jej krstil svagor farar a sestra fararka je krstna s jednym kamosom, ktory tiez nema vsetky ev. sviatosti. takze sa nic neboj, moze sa vzdy vsetko, na com sa rodicia a farar dohodnu 😉

hori
17. júl 2013

nie je pravda, ze evajnelicka cirkev nema ziadne pravidla, nie je to holubnik...
@zuzapraha to, co tvrdi tvoja svokra zrovna pravda nie je, ale je tu viacero inych problemov...
1. kazdy farar sa co prve bude rodicov pytat, preco si davaju pokrstit dieta, ked nie su zosobaseni. nehovorim, ze to dieta nepokrsti, len bude chciet vysvetlenie.
2. krstnym rodicom moze byt len clovek, ktory ma nielen "vsetky obrady", ale je aj cirkevne zosobaseny (alebo slobodny samozrejme). Takze vo vasom pripade musite natrafit na farara, ktory bude ochotny tento cirkevny zakon obist.

Ono kazdy vidi katolikov ako prilis prisnych a evanjelikov ako super benevolentnych a liberalnych, ale nie je to tak celkom pravda, zakony su na oboch stranach (a sranda, ze v podstate rovnake), len ide o to, kto ich ako poctivo dodrziava.

sendy1977
17. júl 2013

@zuzapraha to čo tvrdí tvoja svokra nie je žiadne pravidlo, ale zvyk, ktorý ešte niektorý na východe dodržiavajú.

zsuzsuka
17. júl 2013

@janabe no mi nemame ani jedneho krstneho evanjelika...podla mna asi zalezi na fararovi...a presne ako pises ked nechcu, nech...

mirkapal
17. júl 2013

@hori Ahoj, ja by som chcela namietat voci 2. pravidlu, o ktorom pises - naozaj som si nie ista, ci plati. Ja som evanjelicka, krstena, mam konfirmaciu, som veriaca. Manzel je katolik s prvym svatym prijimanim. Dcerku sme krstili v ev. kostole, pricom sme trochu rarita, lebo mame pre dcerku 2 krstne mamy - jedna je moja sestra, ktora je sice sobasena v kostole, pokrstena, konfirmovana, ale druha je manzelova sestra, ktora v tom case nebola vydata a este je aj katolicka. Nasa pani fararka zistovala, ci je taketo nastavenie krstnych rodicov mozne a nebol s tym vobec ziadny problem. Takze ja by som povazovala 2. pravidlo, ktore spominas, za nie uplne pravdive.

hori
17. júl 2013

@mirkapal samozrejme, staci ak je jeden krstny rodic evanjelik. druhy moze byt z inej cirkvi, ale mal by zit "bezuhonny zivot" (cim sa v cirkvi mysli, ze nie zivot druh s druzkou alebo rozvedeni). Takze u vas to bolo hadam ok, nie? 😉

mirkapal
17. júl 2013

@hori U jednej krstnej ano, ale u druhej nie, ona mala vtedy nie manzela, ale druha a nebola ani ev. ...

hori
17. júl 2013

@mirkapal a ak sa smiem spytat, u koho to pani fararka zistovala nastavenie krstnych rodicov? kde sa to da zistit? lebo my ked sme boli krstit, tak nam pozical farar na prestudovanie cirkevny zakon o krste (nebolo toho vela nastastie 😉 ) a nebolo o com... z rodiny nikto nevyhovoval, tak som musela poprosit kamaratku...

mirkapal
17. júl 2013

@hori Pani fararka nam vtedy citala nejaky predpis alebo neviem, co presne to bolo (je kludne mozne, ze islo o zakon, ktory spominas - naozaj neviem a nemala som ani potrebu to vtedy zistovat) a jasne skonstatovala, ze je to v poriadku. Nemyslim, ze by v nasom pripade chcela nieco obist alebo nieco podobne. Ja samozrejme nechcem na teba utocit, ked mate inu skusenost s krstom, my mame takuto. A suhlasim, ze pravidla su asi v kazdej cirkvi, ale zaroven si myslim, ze v evanjelickej nie su take prisne ako napr. v katolickej (ja s manzelom sme napr. nemohli byt krstni rodicia dcerke mojej svagrinej, pretoze sme mali sobas v ev. kostole, nie v katolickom, aj ked teda ine podmienky sme splnili - svagrina krstila v katolickom, tak to nakoniec urobili tak, ze sme formalne evidovani len ako svedkovia krstu), ale to je na inu debatu a myslim, ze to ani nie je predmetom tejto diskusie. Osobne suhlasim s odpovedou @jamabe

hori
17. júl 2013

@mirkapal mozno je to brane tak, ze ked je jeden krstny rodic "v poriadku", tak druhy uz je jedno, kto bude... lebo pochybujem, ze by cirkevny zakon povolovat vychovavat vo viere dieta niekomu, kto podla viery zjavne nezije... ale asi to bude tak, ze farar moze posudit jednotlive okolnosti a vynimky...

mirkapal
17. júl 2013

@hori Zrejme ano, tak to bude aj podla mna.

zuzapraha
autor
18. júl 2013

děkuju všem za info, my se určitě vnucovat nebudeme, ačkoliv mladší bratr by raději mého manžela, ale když tchýně řekla, tak holt řekla. 😎 Mě jen zajímalo, jak je to doopravdy, protože už jsem jí několikrát přistihla při záměrném lhaní nebo zkreslování pravdy a protože o tomto nevím vůbec nic, tak jsem se jen chtěla přivzdělat. ještě jednou všem děkuju 🙂

simonova815
18. júl 2013

@zuzapraha my sme cela rodina evanjelici, sice z Dolnej zeme, cize zo Srbska a u nas taketo pravidla neexistuju. Dokonca je skor zauzivane, ze za krstnych isli nie z rodiny, ale vzdialenejsia rodina, resp, dobri znami. Tieto "rodinkarske" tradicie su skor slovenskym zvykom, najma u katolikov je to take, ze z rodiny su krstni (najma bratia, sestry) a ti idu potom detom aj za svedkov pri svadbe.
My sme sobaseni v evanjelickom kostole, manzel je krsteny katolik, ale viera ho moc neoslovila. Dotom je krstna moja sesternica a krstni otec nas dobry kamarat, on je katolik.
Ale mame susedovcov, tiez z Bardejova a ked som povedala, ze nasa druha mala krst v sobotu, lebo to vsetkym tak viac vyhovovalao, tak sa tvarili, ze je to nieco absolutne nepristupne 😎

simonova815
18. júl 2013

@zuzapraha a este myslim, ze jedinne co je u evanjelikov povinne, je aby jeden z krstnych rodicov bol evanjelik, podla moznosti aj konfirmovany. A to, ze kto to bude je fararovi uplne jedno.
Ked sa vlani vydavala sesternica v evenj. kostole, tak si vybrali katolickych svedkov, tak mi rychlo volala, ze ci jej za svedka pojdem, ja, lebo ze aspon jeden musi byt evanjelik. Takze aj tam plati rovnake pravidlo.
A este v com su evanjelici pri sobasi makksi ako katolici, rodicia mozu vybrat vierovyznanie deti (bud vsetky budu evanjelici, alebo jedno tak, druhe tak), a nasi farari mozu sobasit aj napr. v katolickom kostole, opacne to neplati....

slavka1508
30. júl 2013

Prosím vás, viete mi povedať či na evanjelicke krstiny treba kosielku a sviecku? Dakujem