Krst - koho vybrať za krstných rodičov?

ona12
17. jún 2019

Ahojte, o par mesiacov budem mat problém.... Problém bude ten, kto bude krstni mojmu dieťaťu. Priatelia sestra sa už teraz hlási. Ma 19 rokov ale nemá priateľa a to je u mňa trochu problém.
Môj priateľ si to predstavuje tak, že z jeho strany bude jeho sestra a z mojej moja sestra a to mi príde dosť zvláštne. Ako by ste to riešili vy?

klarissa25
21. jún 2019

@kvetinka75 no, takto ale nie je to nejaké pravidlo, že to dieťa nemôžu pokrstiť, to už je len o tom ako sa ktorý knaz robí dôležitým, podla mna...

dskjhfdlkdjhl
21. jún 2019

@klarissa25 pravidla su taketo:

Ak žiadajú o krst dieťaťa rodičia, ktorí nie sú cirkevne sobášení, je to pre nich príležitosť hľadať spôsob, ako sa dostať k sviatostnému životu. Ak sa nemôžu cirkevne sobášiť, (pretože napr. po rozvode žijú v druhom manželstve), treba zistiť, ako vytvoria prostredie rastu vo viere pre svoje dieťa. Kódex kanonického práva hovorí, že krst možno udeliť dieťaťu vtedy, ak je zaručený rast dieťaťa v krstnej viere. Ak tento rast nie je zaručený, treba krst oddialiť na neskorší čas. A je možné, že napr. po polroku od chvíle odloženia krstu sa rodičom podarí dozrieť k takým praktikám viery, ktoré sú im prístupné: modlitba v rodine, účasť na sv. omšiach a pod. Rodičov k cirkevnému sobášu nenútime, ani ho nekladieme ako podmienku pre pokrstenie dieťaťa. Rodičia k tomuto rozhodnutiu majú dozrieť sami. Avšak nech sú si vedomí, že žijú v ťažkom hriechu!

Toto teda plati pre katolicky krst.

kvetinka75
21. jún 2019

@klarissa25 veď práve preto treba ísť za farárom a priamo jeho sa spýtať čo môže byť a čo nie, príp. ak si chcem niečo iné presadiť, nájsť iného

anesim
21. jún 2019

Kamaratka zije s partnerom, nie su zobrati, maju dve deti, a obidve su pokrstene. A oni su obidvaja krstni kamaratkinej sestre, teda jej detom.

lenka2710
21. jún 2019

@ona12 našu malú krstoval môj brat,tiež sme dostali doslova instruktaz kto môže a nemôže krstovat
Musí mať krst,prijímanie,birmovku,pokiaľ ide o pár,musia byť zobrati riadne v kostole a pokiaľ ide o jednotlivca,musí byť slobodný,nesmie žiť s niekym na voľnej nohe
Ale záleží od postoja,o par dedín ďalej pokrstia aj bez birmovky aj kde ako

uzanka16
21. jún 2019

@michaella94 od kedy majú evanjelici podmienku krstný rodič od 18 r.ja som evanjelicka a krstila som pred rokom dačo syna a podmienka bola že krstný rodič musí byť pokrstený a konfirmovany,takže za krstnu šla moja vtedy 15 ročná sestra a aj sa podpisovala.

kazuso
21. jún 2019

U evanjelikov nie je určený minimálny vek, vyžaduje sa iba, aby bol krstný rodič po konfirmácii.

michaella94
21. jún 2019

@uzanka16 to vazne? Moja sestra mala 17 ked som krstila najstarsieho a farar nam nedovolil 🤔🤔

uzanka16
21. jún 2019

@michaella94 vážne,farárka kázala doniesť len potvrdenie že je konfirmovana,konfirmovala zas u iného farára a ten deň konfirmacie dodal všetkým :no a od teraz môžte byť vsetci aj krstnými rodicmi.Starsia zas má iných krstnych lebo sa narodila keď sestra ešte nebola konfirmovana.