Krst - manžel je evanjelik a ja som katolíčka

aicha15
22. apr 2014

Dobrý deň! Bola by som rada ak by sa mi ozval niekto kto bol alebo je v podobnej situácii. Ide o to že ja som katolíčka a manžel evanjelik. Sobáš sme mali v katolíckom kostole kde manžel podpísať že mi nebude brániť vychovávať deti. Podpísať to podpísal ale my sme sa dohodli že budeme mať jedno dieťa evanjelické a jedno katolícke. Teraz čakám bábätko a on by chcel evanjelika. Ja s tým nemám problém pretože on súhlasil so sobášom tak súhlasím aj ja. Ale v čom vidím problém? Ak by sme náhodou druhé dieťa chceli pokrstiť v katolíckom kostole, neviem či nám ho pokrstia. Nebudú zisťovať ako máme krstené predošlé deti? A toho sa najviac bojím že obaja budú evanjelici. Kto bol v podobnej situácii prosím poraďte.

quixina
22. apr 2014

nepredpokladám, že niekto bude niekedy zisťovať, ako máte pokrstené prvé dieťatko
držím palce a nezabúdajte - nie je dôležitý krst v tej ktorej Cirkvi, ale skutočný sviatostný život

zuzlicek44
22. apr 2014

Reálne si situáciu delenia deti neviem predstaviu..

buffinko
22. apr 2014

@aicha15 nie, na predošlé dieťa sa vôbec nepýtajú (v katolickom) ...

aicha15
autor
22. apr 2014

@zuzlicek44 ja som si to tiež nevedela predstaviť kým som si nenašla manžela inej viery

pitik
22. apr 2014

Na predosle dieta sa nepytaju. Svagrina je katolicka, manzel je evanjelik, brali sa v evanjelickom kostole, dceru krstili v katolickom

buffinko
22. apr 2014

@aicha15 u nás je to tak, že manžel je grekokatolík, ja rimsko. vraj bol taký zvyk pri miešaných manželstvách, že svadba bola v kostole nevesty a deti krstené v kostole manžela. svadbu sme mali v rimskokatolickom, obe deti sú tiež tu pokrstené, ale len preto, že greckokatolicky kostol najbližší je od nás 60km, inak by boli tam. ke´d sme boli krstiť druhorodené, potrebovali sme súhlas na pokrstenie v inej farnosti ako sme mali sobáš a nikto sa nás na prvé dieťa nepýtal.
ale u nás je tak zaužívané, aj v oblasti, z ktorej je manžel, že chodia grekokatolici aj do rimokatolickeho kostola a naopak...

tilly
22. apr 2014

@aicha15 podla mna je to delenie hlupost... ste tak velmi veriaci, ze nemoze ani jdden ustupit? Ja som katolicka, vsetky sviatosti som si robila v blumentali, strasne som sa tam chcela aj vydavat, ale nasla som si evanjelika, ktoreho matka by do katolickeho kostola nevosla, tak sme sa prisposobili...

aicha15
autor
22. apr 2014

ďakujem za rady a som rada že som tu našla mamičky ktoré majú podobnú skúsenosť

betunka39
22. apr 2014

@aicha15 problem potom by nemal byť, ale otazka je prečo chcete deti krstiť rozdielne? AKo ich budete spolu vychovavať, ked jedno bude svatiť take sviatky ,druhe ine? Ako to bude s prvým sv. prijimanim, birmovkou ,ked u evanjelikov je konfirmacia, podla Vas je to spravne? Mne sa vidi ,že nie, raadšej dajte obe deti pokrastiť rovnako. zaleži potom ako ich budete vychovavať. Je to už len na BVás. Poznam rodiny, kde su taket zmiešane manželstva, ale chodia aj tu aj tu do kostola, deti učia aj jednemu, aj druhemu, ked budu velke, nech same rozuhodnu. Aj ja som rimo.kat, vydala som sa za grecko. Nie je tu velky rozdiel, ale určite rozdiely su. Kedže žijeme v rodnej dedine manžela, postupne som si to vzala za svoje, učim tak aj deti, pretože by mali zmatok v hlave.Aj vy by ste sa mali s manželom dohodnuť, vychovavať deti rovnako. Podla mna je to nie velmi štastne riešenie.Ale dufam, že sa napokon rozhodnete spravne.

tilly
22. apr 2014

@aicha15 este jedna vec.. vies si v buducnosti predstavit do delenie? Jedno diet bude chodit na nabozenstvo take a to druhe na ine? Jedno dieta pojde na prijimanie a druhy?

aicha15
autor
22. apr 2014

@tilly všetko je o dohodne a my sme sa s manželom dohodli takto, ja v tom problém nevidím pretože viacero rodín poznám ktoré to majú takto

aicha15
autor
22. apr 2014

viem že ste asi pohoršené tým čo som tu napísala a verte mi že si to sama neviem predstaviť ale ja som vás žiadala jedine o názor na to či nám pokrstia aj katolíka ak budeme mať predtým dieťa pokrstené v evanjelickom kostole. Ja nesúdim vás, vy nesúďte nás... Mier s vami
@tilly
@betunka39

nikawero12
22. apr 2014

@aicha15 ja osobne poznám viacero rodín, kde sú rodičia rôznych vieroviznaní a deti tiež a nemajú s tým v rodine žiadny problém.Dokonca napríklad na Vianoce chodia spolu do kostola - najskôr evanjelického a potom na polnočnú do katolíckeho. Samozrejme, každý príjma sviatosti v takom kostole, kde bol krstený. Takže si myslím, že ani u teba s tým nemusí byť žiadny problém. Ak sa dohodnete vy dvaja s manželom, ostatní, ktorým sa to nepáči, ti môžu akurát tak "vyliezť na hrb".

alami
22. apr 2014

@aicha15 Ahoj, ja by som uvažovala takto - dieťa by som pokrstila podľa toho, ktorý rodič berie svoju vieru zodpovednejšie, či hlbšie ju prežíva. Lebo ak by si pokrstila dieťa v evanjelickom kostole a potom manžel s ním nebude chodiť na bohoslužby, ale ho budeš ty brávať na katolícke omše , malo by v tom asi chaos. Rovnako potom s tým, kde ho prihlásiš na náboženstvo v škole a kde sa bude pripravovať na 1.sv.prijímanie. Ak ste na tom s vierou rovnako, tak je to o dohode, ale inak by som sa prispôsobila tomuto. Teda - dala by som mu priamu otázku - a budeš ho vychovávať v tvojej viere, Budeš s ním pravidelne chodiť do kostola atď? Aby to nebolo len hrrr - pokrstime podľa mňa a tam to skončí. Ale to už musíš vidieť aj ty teraz, či je evanjelik len na papieri, alebo svoju vieru aj žije🙂

aicha15
autor
22. apr 2014

@nikawero12 ďakujem 😉 , niektoré tu reagujú na to tak akoby sme chceli spáchať nejaký zločin proti ľudskosti, tak keby sme boli prví na svete čo to tak majú asi sa aj tak cítim ale myslím že nie je na tom nič zlé.

aicha15
autor
22. apr 2014

@alami aj v tom je problém manžel vôbec nechodí do kostola, jeho názor je že nemusí chodiť do kostola že verí v Boha a to mu stačí, myslím že potom ako prídu deti ho aspoň raz za čas presvedčím nech ideme spolu do evanjelického kostola ale inak si ho ja budem brávať so sebou do katolíckeho.

aicha15
autor
22. apr 2014

@alami myslím že sa to bude dať zvládnuť aj bez ujmy na zdraví, takto keby boli obe deti evanjelici tak si myslím že by sme sa viac hádali a vykrikovali si niečo podobné ako to sú tvoje deti atď. a tomu sa chcem vyhnúť...

nikawero12
22. apr 2014

@aicha15 neboj sa, určite nie ste prví, ani poslední. Ja žijem v oblasti, kde je je to približne pol na pol čo sa týka katolíkov a evanielikov, zmiešaných manželstiev je tu viacero, deti majú rôznu vieru a nikto sa nad tým nepozastavuje...a ešte raz opakujem - dôležité je to, že sa zhodnete s manželom a názory ostatných ti môžu byť ukradnuté. Prajem všetko naj!

slnieckko
22. apr 2014

nemyslim ze by mal byt problem, ja som evanjelik mm je grekokatolik, sobas sme mali len civilny nie v kostole... maly je krsteny greko a farar vobec nic neriesil ani nase krstne listy nechcel, ani potvrdenie o sobasi a pod 😉 ale zalezi na tom na akeho farara natrafite, pocula som uz hociake historky o "premudrelych" fararoch pravda ale je ze by ho to vobec nemalo zaujimat

heni79
22. apr 2014

@aicha15
@nikawero12
@tilly
@betunka39
@buffinko
Baby, možno úplne od veci, ale neveria katolíci, evanjelici a grekokatolíci v toho istého boha?
😕
Áno, obrady možno nie sú jednotné, ale nie je podstata tá istá?

A k veci: @aicha15 Problémom pre krst v katolíckom kostole by možno bolo, keby ste nemali katolícky cirkevný sobáš. Ten máte, takže je to ok. 😉

betunka39
22. apr 2014

@aicha15 ja Ťa vobec neodsudzujem ani sa nepohoršujem, nemyslela som to zle, len si to neviem v reale predstaviť. Lebo aj my sme dvoch vierovyznani, ale kedže byvame tam ,kde je len greck.kostol, vychovavam deti podla tejto viery, aj ja som sa prisposobila, aj ked manžel do kostola chodi len sporadicky., hoc ije veriaci. Nechal to na mne. Ale keby som mala na vyber, tak neviem, asi by som ich vychovavala v rimo,. kat viere.Ale u nas su rodiny, kde su obaja rimo. kat a všetci chodia do grecko. hoci sviatosti prijimali v rimo. Myslim ,že všetko zaleži od toho ako hlboko ste veriaci, a čo je pre vas priorita. Je to vaša vec, ja som len vyjadrila svoj nazor.Pre mna je doležita vychova deti k laske k Bohu, k životu, terazk ked su dospele je na nich ako to zužitkuju.Ale či by boli krstene jedno tu, druhe tu, vešetky by som vychovavala rovnako, nerobil rozdiely.

betunka39
22. apr 2014

@heni79 ano, ved prave, su tam sice rozdiely, ale su to vyznania, ktore maju k sebe najbližšie, len ja by som deti vychovavala všetky rovnako.

buffinko
22. apr 2014

@heni79 môžem hovoriť za greko a rimo - podstata tá istá...sviatosti možno príjimať v oboch, či už si greko alebo rimo, spoločný pápež. rozdiel je v obrade, možnosť grekokatolickych kňazov oženiť sa pred vysviackou, ale aj napr. v bohatšej výzdobe kostolov...
preto ani nijako nebazírujeme na tom, či sú deti rimo alebo greko, sú katolíci.

dankariska
22. apr 2014

@aicha15 Ahoj. Ja som katolicka, manzel evanjelik. Svadbu sme mali v katolickom taktiez s podpisom ze deti budu katolici. Manzel s tym suhlasil, lebo videl, ze moja viera je pevnejsia ako ta jeho a ide predsa o to, aby tie deti boli vedene a vychovavane vo viere. Preto sa nehandrkoval o to, aby deti boli aj evanjelici po nom. Casom sa to trochu zmenilo, lebo aj on pochopil iste duchovne veci a tym sa zmenila aj jeho viera. Ale myslim, ze vie, ze ak deti budu katolici, nema sa coho bat, lebo ja ich v tom smere budem viest svedomite a srdcom. A tiez si myslim, ze on mi v tom bude pomahat.
Preto vo vasom pripade by som sa zamyslela nad tym, aka uprimna je vasa viera. Ja si myslim, ze nie je dobre miesat vierovyznanie u deti. Kto je u vas ten, co by sa v tomto smere detom venoval naozaj uprimne. Lebo casto pocuvam podobne problemy ludi a vo vela pripadoch ani matka ani otec nema ziadny vztah k viere, k Bohu, k cirkvi. To ze sa deti krstia sa robi len z akejsi tradicie a nie z presvedcenia, ktore vychadza zo srdca cloveka a jeho tuzby po Bohu. Aky to ma potom zmysel handrkovat sa nad vierovyznanim deti, ak samotni rodicia nevedu uprimny krestansky zivot? Podla toho by som sa rozhodovala a riesila situaciu.

iza29
22. apr 2014

a vy nechodíte do kostola spolu? je jedno, do akého, ale ved ste predsa rodina

sarinka123
22. apr 2014

Bratislava - Modry kostolik ( katolícka cirkev ) ti beru vsetko.
Najdi si tel. cislo na internete a zavolaj na faru.

aicha15
autor
22. apr 2014

@iza29 manzel do kostola nechodi ako je rok dlhy. A ja chodim do svojho. Sama som z tejto situacie smutna ale neviem to inak riesit ako tym ze to spravime takto. Lebo on aj ked do kostola nechodi jemu staci ze veri v boha. Podla mna aj keby boli obe deti evanjelici on ich vobec do kostola brat nebude

aicha15
autor
22. apr 2014

@sarinka123 len my sme trochu od ruky Poprad

alami
22. apr 2014

@aicha15 V prípade, že manžel do kostola nechodí by som vôbec neriešila krst v evanjelickom. Budeš s tým mať celý život iba oštaru. Keď nechodí teraz, never tomu, že zato, že prídu deti, bude chodiť. Budeš teda brávať deti pokrstené v evanjelickom kostole do katolíckeho bežne na omše? A potom ako mu vysvetlíš, že v škole má chodiť na evanjelické náboženstvo a má ísť na konfirmáciu? Bude to pre ne čudné. Nepochopiteľné. V žiadnom prípade to nie je mierené ako útok. Naopak, myslím to v dobrom. Môj svokor je evanjelik. Ani o tom v podstate nik nevie, lebo do kostola nechodí (tiež len verí v Boha 😅 😀 ) deti pokrstili aj vychovali v katolíckej viere. no vychovali, ako vychovali, MM teraz tiež nie je praktizujúci katolík, hoci verí v Boha 😅 😀 do kostola nejde čo je rok dlhý. Ja mám zas hlbokú vieru a neviem si predstaviť, čo by som robila, keby som deti nemala vychovávať podľa svojej viery.
Samozrejme, rozhoduješ sa ty a tvoj manžel, ale v tomto prípade by som naozaj obe(všetky) deti pokrstila v katolíckom kostole. očividne ich k viere budeš viesť iba ty.
ALEBO iho nepokrsti hneď a uvidíš, ako to u vás bude prebiehať v praxi a rozhodneš sa napr keď budú školáci a budeš uvažovať nad 1.sv.prijímaním. Aj to je cesta. V prípade potreby (ohrozenia života) je platný aj krst od rodiča, keby si sa obávala. (A možno ti bude všetko jasné už po roku, či dvoch 😉 )

iza29
22. apr 2014

@aicha15 my sme tiež zmiešané manželstvo, ale opačne, t.j. ja evanjelička a manžel katolík
malý je evanjelik
do kostola chodíme aj do ev. aj do kat., ale všetci spolu, keby sme v nedeľu išli každý do svojho, to by som asi nepredýchala