Krst v katolíckom kostole, ale krstní rodičia evanjelici?

majcamartinko
27. jún 2019

ahojte potrebujem radu chcem dat s priatelom pokrstit dcerku v katolickom kostele v okoli Malaciek, ale nas odmietaju lebo krstny rodicia co maju byt krsny malej su evanjelici a zevraj to je problem....Chcem sa spytat ci neviete ktorom katolickomkom kostole je to jedno Vopred dakujem Maja

matulik503
27. jún 2019

@majcamartinko musí by aspoň jeden katoli

klarissa25
27. jún 2019

nie je to jedno nikde, jeden musí byť katolík so všetkymi potrebnými sviatostami, evanjelik môže byť písaný iba ako svedok krstu...

majcamartinko
autor
27. jún 2019

ved toto ani jeden z nich neni kattolik a sestra s priatelom odmietaju byt ako svedkovia

klarissa25
27. jún 2019

@majcamartinko no bohužial... minimalne jeden musí byť katolík...

amelia000
27. jún 2019

@majcamartinko boze uz ake hovadiny vymyslaju v tej cirkvi :/

klarissa25
27. jún 2019

@amelia000 je to uplne normálne, a je to tak už veeľmi dlho....

janinah
27. jún 2019

@amelia000 všade inde pravidlá rešpektujeme- u lekára,na súde,na úradoch, v školách...a v cirkvi sú pravidlá zrazu hovadiny....isto? trochu nesprávny názor máš,nemyslíš?

amelia000
27. jún 2019

@janinah no mne osobne to pride ako diskriminovanie istej casti veriacich. Podla mna by krstny mohol byt aj moslim..ide pri krste o uplne nieco ine ako to jakeho vieroviznania je krstny/krstna.

janinah
27. jún 2019

@amelia000 pri krste ide o to,aby krstný rodič pomáhal rodičom vychovávať dieťa v ich viere..tak hádam nebudú v katolíckom kostole krstiť dieťa,ktoré potom bude niekto viesť k moslimskej viere.....v dobrom ti odporúčam si niečo o tom prečítať,lebo sa môžeš dostať do situácie,že tresneš hlúposť a budeš za hlupáka...resp. ak o niečom nemám ani páru,tak mlčím 😉

amelia000
27. jún 2019

@janinah pri krste ide v prvom rade o to zmyt ten prvotny hriech. V druhom rade o to ano pomahat vychovavat dieta v danej viere. Ale aj ked je dany clovek evanielik tak sa proste rodicov vie opytat co a ako robia. Ved predsa aj ked nieje katolik tak co to ovlada a ak si to rodicia zelaju tak vie s tym dietatom fungovat podla toho.

rakahaka
27. jún 2019

@amelia000 chod si zapnut nejaku telenovelu ;) resp nevyjadruj sa k teme o ktorej nemas paru.

amelia000
27. jún 2019

@rakahaka a co si taka nabrusena? :D je to diskusia tak diskutujeme :D

rakahaka
27. jún 2019

@amelia000 padla tu otazka od baby co hlada odpoved, nie bludy co si si ty vymslela a tvoj nazor. Vsak ked nevies nezavadzaj a svoj nazor si kludne napis na svoj blog ;)

amelia000
27. jún 2019

@rakahaka pozri ak sa ti nepacia moje prispevky tak ich jednoducho ignoruj 🙂 ved ta tu nikto nenuti odpovedat na vsetko co sa tu pise. Napisala som svoj nazor a pravdepodobne ma taky aj zakladatelka diskusie nakolko hlada kostol kde to je jedno alebo tam len fakt chce mat clenov aj ked su evanielici 🙂

rakahaka
27. jún 2019

@amelia000 ide o to, ze bude hladat znova niekto odpoved na podobnu otazku a najde tu tvoje bludy. Ved ak sa vyznas do strikovania, tak odpisuj na podobne prispevky ;) Ak sa raz do niecoho nevyznam tak nepisem nie? Ved si hryzni do prsta niekedy. Hovorit striebro, mlcat zlato. ;) 🏳️

amelia000
27. jún 2019

@rakahaka tak asi by si sa mala drzat toho zlata :D ty si jej tiez velmi poradila ako citam :D

amelia000
27. jún 2019

@majcamartinko drzim palce s tym kostolom. Dufam ze taky najdes ved niekedy aj neveriaci sa moze viac spravat ako krestan ako ten co o sebe hlasi ze je pomali svaty.

maja22
27. jún 2019

@majcamartinko sú tri možnosti: 1. nehľadajte katolícky, ale evanjelický kostol 2. hľadaj nových krstnych s katolíckou vierou 3. počkaj, kým si evanjelici povedia, že sa stanú katolíkmi a konvertuju ... Osobne sú reálne asi prvé dve možnosti. Krstný rodič nie je len na parádu, má isté duchovné záväzky, tak je to normálne, že v akom kostole krstis, takú vieru maj... a krstni dupľom.

kristina2412
27. jún 2019

@majcamartinko úprimne,nenájdeš taký katolícky kostol,tým som si ista. V zásade mas dve možnosti,buď si nájdete "riadneho" katolika za krstného rodiča, a sestra bude svedok krstu alebo ak trvas na krstnych rodičoch evanjelikoch,dať dieťa pokrstiť v evanjelickom kostole , s tým že krsty si ECAV a R.kat vzájomne uznávajú čiže potom by nemal byť problém,keby si chcela dať dieťa na r-kat.nabozenstvo či sv.prijimanie.

tana_v
27. jún 2019

takto to je aj u evanjelikov. buduca svagrina evanjelicka, brat a ja katolici a tiez im nemozem ist za krstnu, ak chcu v evanjelickom. ked som bola v leviciach na krste, tak ten farar bol uz "modernejsi", stotoznovala som sa s jeho nazormi, ze cloveka treba vychovavat moralne a k laske a nezalezi na viere. dokonca hovoril, ze mu neprekaza, ked krstny nema vsetky sviatosti. ale to bolo pred 5-timi rokmi. mozno si to zle pamatam a asi uz bude aj na inom mieste

ifca777
28. jún 2019

Ahojte, chcela by som sa opytat opacne. Ak su obidvaja rodicia katolici, krstni rodicia evanjelici,je mozne pokrstit dietatko ako evanjelika v evanjelickom kostole?

michellemary
28. jún 2019

@janinah Ďakujem 🙂 Skvelo si to vysvetlila.

michellemary
28. jún 2019

@ifca777 áno, to možné je.

dagmara17
28. jún 2019

@tana_v Tiež som sa s takým stretla, veď to dieťatko nemôže za to. Ale sú farári, čo majú veľké problémy s týmto a nechcú dovoliť aby krstní rodičia boli takto.
Ale niektorí s tým problém nemajú. To je tak ako pri krste keď niekto rieši či sú zobratí rodičia či nie

lubenecka
28. jún 2019

@amelia000 Zakladnou ulohou krstneho rodica je viest dieta k viere. Logicky k tej, ktoru vyznava on. Preto ked chcete mat dieta krstene ako katolika, nedava zmysel aby boli krstni rodicia evanjelici. Preto sa to u katolikov nepovoluje. Evanjelici su vsak v tomto benevolentnejsi. Moja sestra katolicka, mohla byt krstnou mamou mojmu synovi, ktoreho sme krstili v evanjelickom kostole. Tam s tym problem nemali

777januska777
29. jún 2019

Takže takto baby, evanjelici nie sú benevolentnejší, ale nemajú krst ako sviatosť. Katolíci majú 7 sviatostí (krst, birmovanie, eucharistia, spoveď, pomazanie chorých, kňazstvo a manželstvo) a sviatosti sú pre katolíkov najdôležitejšie body (úkony) ktoré vo svojom živote môžu dosiahnuť. Z tohto dôvodu na dosiahnutie sviatostí musia byť nejaké pravidlá. To máte ako napríklad v škole ak chcete maturitu musíte urobiť maturitnú skúšku a ešte veľa iných podmienok aby vám maturitu dali. Chápem, že pre ľudí, ktorí nie sú katolíci sa to môže zdať zvláštne veď je to "len viera" ale pre nás katolíkov to má byť životný štýl. Viera pre nás nemá byť len ako doplnok k životu, nás život sa má riadiť podľa našej viery.....a k tvojej otázke: nie nedá sa to, ako tu už jedna uzivateľka vravela, krstní rodičia pomáhajú dieťa vychovávať vo viere, oni majú byť pilierom pre dieťa ak rodičia tú možnosť nemajú alebo nevedia. Pomáhať s výchovou vie každý, ale len krstní rodičia majú tú dôležitú úlohu byť tu a pomáhať vo viere. Z toho dôvodu sú na krstných kladené určité základné podmienky. A aj krstní rodičia si musia uvedomiť svoju dôležitú úlohu, lebo oni sami pred oltárom to budú sľubovať. Aj my katolíci si musíme uvedomiť dôležitosť všetkého čo robíme a hovoríme. Lebo náš život má byť odrazom nášho srdca. Možno stačí začať uvedomovať si slová aké hovoríme pri modlitbe Otčenáš.

podkovickaa
29. jún 2019

@amelia000
Dufam,ze este nemas pravo volit,alebo sa radsej vsade zdrzuj hlasovania.🙏

maciatkolulu
29. jún 2019

@amelia000 ty máš riadne skreslený pohľad na to aku úlohu majú krstni rodičia😂😂😂😂 podľa mňa je neuveriteľné aké hovadiny vymýšľajú ľudia😅vydávajú sa v kostole pre "cool" fotky atď.... Predsa keď chce niekto krst,tak ma krstiť kvôli viere a s tým spojenými pravidlami. Keď sa mu nepáčia,tak ho nikto nenúti. Ja teda tiež vidím kopec "hovadiny"v cirkvi,ale predsa krstni rodičia snáď nebudú moslimami😂😅😅

amelia000
29. jún 2019

@maciatkolulu to bol len priklad..ze ak je rozumny clovek tak je proste jedno aka to je viera. Ale vela rozumnych ludi sa uz nenajde..vsetko zadebneny a zaskatulkovany :D

amelia000
29. jún 2019

@podkovickaa nk predstav si ze mam. Ale tu su teda riadny krestania ked cloveka hned vedia odsudit za nazor :D typujem ze si jedna z nich co si nedovidi dalej od nosa ;)