Krstili ste?

seemani
1. nov 2013

My krstiť nechceme, dá sa povedať, že nie sme veriaci, veríme vo svoje... 🙂 Tak premýšľam, načo dať krstiť, veď nebudem sa predsa hrať na kostol a tie veci okolo toho len preto, lebo sa ešte stále krstí 90% detí. Čo si myslíte? Vy ste dávali krstiť aj napriek svojim názorom?

zita19
1. nov 2013

Moje su nekrstena a nema to na nich ziadne nasledky. Ak nie ste veriaci, nevidim dovod. Podla mna niektori sa sobasia v kostole a davaju krstit, poslu deti na nabozenstvo a aj na 1. sv. prijimanie len aby sa nepovadalo a celu vieru maju vies kde.. Na to aby clovek zil moralne, slusne a nerobil zle netreba behat kazdu nedelu do kostola a v piatok na spoved. Poznam takych co tak robia a mozem prehlasit, ze su to zli ludia. Netvrdim, ze je to pre veriacich pravidlo ale zlemu cloveku ani kostol nepomoze a dobry sa bez toho zaobide. Akesi povrchne a podvodne sa mi to zda v tychto pripadoch. Kto je veriaci, moze sa spravat podla svojho presvedcenia, kto nie takisto.
Hlbokoveriecich a dobrych nabozensky zalozenych prosim aby ma nepresviedcali o opaku. Je to moj nazor za nim si stojim a nevnucujem im ho. Dakujem.

lulu_lu
1. nov 2013

My budeme krstit, ale sme aj veriaci, ked v tom nic nevidite tiez nevidim dovod. Ale kamaratka je tiez neveriaca a dali krstit, je to len a len na Vas. Ono ak by sa ti dieta v buducnosti sobasilo v kostole a malo by partnera ktory je veriaci, tak tam by bol problem ze nie je krstene, myslim, ale nie som si ista. Tak ale to sa moze zmenit do vtedy 🙂

aristka
1. nov 2013

nie sme veriaci a nechávam voľbu na svojich deťoch ,keď budú mať rozum a presvedčenie o správnosti svojich krokov....

ketrinka17
1. nov 2013

@seemani Ja som maleho pokrstit dala, ale do kostola nechodim. Ked bude chciet moze chodit s babinkou. Je to pekna slavnost. A maly mal aj uvitanie do zivota. Toto by ste nechceli ? Tiez je to pekne 🙂

zutera
1. nov 2013

Já nejsem věřící.Jsem dokonce rozvedená.Když jsem si brala mého druhého manžela z jeho strany byli sklamani že nebude svadba v kostele.Když se nám narodila dcerka všichni hned zacli zařizovat krst.Ze začátku jsem nadšená nebyla, ale nakonec na nauke mě přesvědčili abych dala pokrstit i svoji první dcerku z prvního manželství tehdy 6ti leto.Takže jsme měli duo krst.😉.Nakonec jsem byla velmi šťastná že jsem svolila.Velmi se mě to líbilo a máme krásný vzpomínky a zážitky. 🙂

zuzanockamt
1. nov 2013

@seemani ja som veriaca, ale ide mi na nervy cirkev, takze nekrstim a pride mi zvlastne nanutit dietatu nejaku vieru, ked o tom same nemoze rozhodnut ... ked vyrastie, nech si vyberie co chce

zuzanockamt
1. nov 2013

@ketrinka17 ja som s malym nebola ani na uvitani do zivota, mala som doleyitejsi program s nim vtedy ... a krstit len preto, ze je to pekne je trosku zvlastne 😉

something
1. nov 2013

Tak my sme nekrstili. Priatel je ateista, ja sice mam vsetky sviatosti ale do kostola chodim len nasvadby a pohreby a nechystame sa vychovavat maleho v krestanskej viere. Ale moj otec sa na to strasne hneva, ze vychovavame pohana atd..take tie debilne reci. Ak by som dala, tak len nech ho nemusim pocuvat. Nie je to spravne a takeho krstenie je podla mna pokrytectvo, ale ked ma otec umriet s pokojom na dusi, tak by som to urobila. Ale nejak sa do toho nehrnieme kedze sa na tu temu nebavime velmi. Padlo, uz aj take, ze on da maleho pokrstit ani nebudeme vediet. Tak som mu povedala ze to ho uvidi poslednykrat

ketrinka17
1. nov 2013

@zuzanockamt to je tvoja vec, ze si mala dolezitejsi program.. Nekrstila som, len preto, ze je to pekne. Je to pekna slavnost. Ale ked sa bude niekedy v buducnosti zenit v kostole tak bez problemov, tak isto ked pojde na 1sv. prijimanie.. Kazdy robi, to co chce.. este nikomu krst neuskodil..

lienkafoj
1. nov 2013

nekrstili sme. som ateistka, muz ma vsetky tie veci hotove, a svokra to nemohla dlho predychat, ale mame svoje zasady a zdravy rozum. rozpravkam o kostole a bohu a inych veciach typu neposkvrnene pocatie,... neverim a nebudem tym krmit vlastne deti...

madono
1. nov 2013

Pokiaľ nie ste veriaci a tým pádom dieťa nebudete viesť k viere nemá zmysel, aby bolo krstené. Krst ho síce zbaví dedičného hriechu, ale pokiaľ potom nebude žiť s vierou, chodiť do kostola, modliť sa, neskôr prijať sviatosti, tak bude "z pohľadu" Boha žiť v hriechu celý život a to si myslím je horšie. Určite by som to neurobila len pre to, že to niekto robí, to môže platiť vtedy keď chcem dať dieťa na tanečnú, ale nie krstiť. ;)

ervenka
1. nov 2013

@seemani Nekrstili sme. A oznamili sme to este pocas tehu aby si svokra nerobila nadeje. reakcia svokra- ak dieta zomrie kde ho pohovate, lebo zem v Nl je vysvetena. blablablbeble... MM je krsteni katolik, do svojej 25 chodil kazdu nedelu do kostola. Ale ked zacali tie skandaly s pedakmi, tak prestal chodit. JA krstena nie som- mama evan. otec kat= nikde ma "nechceli". Ked bude synator starsi, nech si vyberie. A navyse- aj tu treba pozvat pri krste pomaly pol dediny, tetky, ktore som v zivote nepoznala... MM povedal,ze peniaze radsej usetrime a nebudeme nieco robit proti svojej voli.... Napr. moj brat bol krsteny evan. ale jeho manzelka bola grekokat. chcela mat svadbu vo "svojom" kostole. A bol problem- takze z brata sa stal grekokat, aby bola svadba. A viem ze to bolo veeeelmi tazke, zdlhave. Takze krst este nezarusi jednoduchu cestu ku svadbe v kostole.

povuma
1. nov 2013

@seemani podla mna to nie je pravda, že 90 perc. ludí krstí, zariadte sa podla seba, príp. pre rodičov pripravte nejaké posedenie na uvítanie babatka....my nekrstíme....nemáme potrebu 🙂

m_ij_ka
1. nov 2013

ja nemám deti pokrstené v kostole, tiež som ateista. Ja som si to poriešila po svojom. Tak , že keď sa narodila staršia mala dva mesiace, krstných rodičov sme vybrali oni súhlasili. Mali sme hostinu doma, samozrejme prišli krstný rodičia, moji aj priateľovi rodičia, zopár známych a priateľov a spoločne sme to oslávili a takisto som to riešila aj po narodení druhej dcérky.

povuma
1. nov 2013

@ketrinka17 to su velmi slabé argumenty, že sa bude moct ženit v kostole bez problémov.....to sa mohol dat aj slobodne pokrstit v dospelosti....príp. pred 1.sv.prijímaním...peknu slavnost si možno spravit aj bez kostola 😉

seemani
autor
1. nov 2013

ak sa bude chcieť sobášiť v kostole, alebo bude chcieť ísť na prvé sväté prijímanie, čo si nemyslím, lebo to by musel chodiť na náboženstvo a to nebude 🙂 , tak sa môže dať pokrstiť neskôr. Nikto mu to nezakáže a ani to nie je také ťažké, dodatočne si porobiť tieto cirkevné veci. Aj tak si myslím, že by to robil len kvôli partnerke, nie kvôli presvedčeniu.

zuzanockamt
1. nov 2013

@ketrinka17 tak ale ked ty do kostola nechodis, tak dat krstit je len fraska 🙂

barcelona94901
1. nov 2013

@ketrinka17 ked sa bude ženiť ,bude to mať tak, či tak uplne bez problémov..,dnes to nie je otázka viery ale penazí.
.náš známy mal sobáš v kostole,je z neveriacej rodiny ,dnes ti spravia krst,prijímanie,birmovku,aj spoved kľudne za jeden den..a to nie je jediný,je to bežné ,koľkokrát zosobášia aj dvoch ateistov,v tom páre nie je nikto veriaci...
a už dávno nie je zvláštnosťou ,že v kostole má sobáš aj pár,ktorý už počal dieťa ,či rozvedený párik,cirkev pozerá na peniaze,... 😝

adeala
1. nov 2013

ja krstiť nebudem z jedného dôvodu - nedokážem sa stotožniť s tým, že malé, čerstvo narodené, nevinné bábätko má na sebe smrteľný hriech. A ak sa raz rozhodne, že sa chce nechať pokrstiť v dospelosti brániť mu v tom určite nebudem, už to bude jeho slobodná vôľa.
Inak v kostole sa dá brať aj keď nemáte krst (resp. vo vybraných kostoloch), len vás neoddá kňaz, ale úradník.

mirka_aa
1. nov 2013

no u nas je to tak..ja sice verim v Boha ale nechodim do kostola ,ani na spoved,niesom pokrstena ani nic ine,ale snazim sa zit v sulade s mojou vierou,rada sa pomodlim...ale neverim v to co veria katolici...moj manzel je katolik,ma prve svete,chodil na nabozko,je pokrsteny,cela jeho rodina su katolici,a bol aj par krat na spoved ze napr pred svadbou :P a pritom on robi ovela viac prehreskov ako ja si myslim..ani sa nemodli a prosto ako keby vobec neveril...brali sme sa v kostole,a nasu dceru sme pokrstit dali...tento krat som sa prisposobila aby nebolo dusno v jeho rodine,ale keby bolo na mne,krstenie necham na dcere ked tomu bude rozumiet nech sa sama rozhodne ci chce byt pokrstena a v ktorej viere..ja som velmi rada ze ma rodicia nepokrstili ako katolicku,lebo s tym niesom vobec stotoznena,a aj by som sa teraz v dospelosti chcela dat pokrstit ale v inej cirkvi...
cize vy @seemani ak nieste veriaci a nebude z toho velke halo v rodine tak to royhodnutie nechajte na deti,ako sa rozhodnu oni ked tomu budu rozumiet..teda tak by som to zrobila ja 🙂

mirka_aa
1. nov 2013

@adeala ja som sa vydavala ako nepokrstena v katolickom kostole (Dom sv.Alzbety) a oddaval nas normalne knaz,pretoze manzel je katolik mal aj prve sv.prijimanie,len ja som musela podpisat ze mu nebudem branit vo vychove nasich deti v katolickej viere..

adeala
1. nov 2013

@mirka_aa myslela som, ak ani jeden nie je katolík 🙂

anjelicek26
1. nov 2013

@seemani - u nas väcsina deti uz pokrstena nie je. A krstit lebo sa to patri je somarina. Je to zaväzok pre vas a aj pre dieta na cely zivot. Ked o tom nie ste presvedceny, tak na co? Existuje oslava - nieco ako uvitanie do zivota - kde sa stretne cela rodina, urcia sa "krstny", je to velmi pekne. Len to nespajate s nabozenstvom, ale starostlivostou o dieta.

mirka_aa
1. nov 2013

@barcelona94901 presne tak 🙂 ja som nebola pokrstena uz som aj bola tehotna ked som sa vydavala v kostole..a nasu dceru sme krstili,a jej krstny rodicia boli inej viery ako sme ju krstili :D

zita19
1. nov 2013

@mirka_aa To som ani netusila, ze cirkev je az taka...(Ako to napisat? Nemam na to primerane slovo ale akosi cely ten dokument vystihuje tu katolicku cirkev, co sa teraz nestiha cudovat zo sposobov a vyrokov svojho papeza...).
Druha babicka od naseho buduceho vnuka je tiez cela hin z toho, ze Mima nie je krstena, neviem ako sa rozhodnu mladi, ak daju pokrstit tak tam samozrejme pojdem, ak nie aj tak bude dobre. Spravime si uvitaciu slavnost (grilovacku) na zahrade a pozveme pribuzenstvo a oslavime prichod spunta a budeme sa vytesovat. U nas sa vo vsebecnosti rodinne oslavy typu tri chody a torty darceky pre dospelakov nerobia. Zideme sa na zahrade, oslavime vsetky sviatky mesiac dozadu aj dopredu, darujeme si par drobnosti a tesime sa z toho, ze sme spolu. Syn mal na svadbe 12 ludi a posedenie pod pergolou na zahrade a bolo to v pohode. Peniazkov je v tejto dobe malo a treba zvazit ci ich investovat do slavnosti alebo pouzit na veci, ktoere su k zivotu nevyhnutne.

zuanach
1. nov 2013

Krst nie je o darčekoch a stretnutí všetkých členov pribuzenstva, kto o tom nemá páru, je to zbytočne zabitý čas. To akoby som si listovala v knihe o náboženstvách a z každého si vyberiem niečo, čo je 'milé´, zlaté a pekné... A neviem, prečo sa to vlastne robí....je mi smiešne z niektorých názorov, ale to by bolo na dlho... 😀 😀 😀

zita19
1. nov 2013

@zuanach Ale ja viem, ze sviatost krstu je o zmyti dedicneho hriechu a je prijatim do kruhu katolickej viery. Kto to berie takto ako sucast svojho nazoru na svet a sposobu zivota nech svoje dieta pokrsti (a nebude sa tu na to pytat, povazuje to za samozrejmost ako dychanie). To je o krste pre tych co neziju vierou a nie su praktikujuci katolici.

zuanach
1. nov 2013

no ved toto, ze ja to asi nikdy nepochopím, ze prečo niekto krstí, keď ani nevie co to je, ale hlavne, ze neznáša cirkev, kňazov a príkazy a blabla, tak načo potom ceremónie? .........
@zita19

emily76
1. nov 2013

my sme nekrstili v kostole, mali sme uvitanie na urade. Uz som to tu kdesi pisala.... podla mna je krst v kostole pre tych, ktori su veriaci, ziju vo viere a nie preto, ze su odtial super fotky a ze aj kamosky dali.... Ja byt knazom, tak to neurobim... a z toho dovodu sme ani svadbu nemali v kostole... pride mi to take divne, ze za cely zivot sa dostanem do kostola iba na svadbu a krst a potom uz on ani nezakopnem.... no ale, moj nazor., Niekto iny moze mat odlisny a aj tak si kazdy urobi podla seba, no nie? 😉

adigo81
1. nov 2013

Aj ja mám rovnaký názor,ako väčšina z váš,tiež nemienime krstiť v kostole,kazdy sme inej viery,ale do kostola nechodíme vôbec.Takže bude max.len nejaké posedenie a uvitanie do života,už sme to oznamili popredu,nech vedia čo mozu ocakavat 🙂 Máme už dosť rokov nato,aby sme si to urobili podla seba a je nám jedno čo si o tom kto mysli.Ked bude malý už veĺký a bude. mať svoj rozum a bude sa chcieť dať pokrstiť,nikto mu brániť nebude . 😉 😉