Nepozvali ma priamo na "krstiny" - ísť alebo nie ?!

itka39
21. aug 2019

ahojte,snažím sa to napísať stručne,
5rokov žijeme spolu s priatelom ,buducí rok budeme mať svadbu.
Jeho sestre sa v máji narodil syn ,on bude krstný, 8.9 budu krstiny .
Náhodne som sa dozvedela ,pritom medzi sebou nemame ziadne tajnosti,rodinne vztahy si myslim ze mame celkom dobre aspon z mojej strany.
čo by ste urobili na mojom mieste ? ísť na krstiny alebo nie?
velmi zle mi to padlo ,že nás nevolali ako pár , lebo keby moj brat mi oznámil ze budem krstna pritom by vedel ze mám niekoho skym mam vazny vztah a cakame spolu babatko tak moja reakcia by bola že bud spolu alebo nech si vyberu druhu osobu.
Dakujem za kazdu radu ,blbe komentare prosim vas nechajte si pre seba . 🙂

topasitta
21. aug 2019

Ano, chod, bud mila, predsa ta to nerozhadze.

veronikaszabova
21. aug 2019

@itka39 a vadi ti co?? Ze on bude krsny a ty nebudes krsna?? Ci?

itka39
autor
21. aug 2019

@veronikaszabova áno,vadí

lula313
21. aug 2019

@itka39 a bola si vôbec pozvaná? Mne z tvojho príspevku prišlo, že nie, tým pádom by si ist nemala.. možno nemajú toľko penazi a pozývajú len najbližšiu rodinu. Veď nie ste manzelia, ešte tým pádom nie si člen rodiny

veronikaszabova
21. aug 2019

@itka39 preco?
Je na nich, koho daju za krsnych, nech mate vztahy akokolvek dobre.

pracujucazienka
21. aug 2019

Tak krstny by nemal byt ani on lebo žijete v hriechu pokial spolu žijete na divoko ale pokial sa neprizná tak môže byt krstným ale ty nemôžeš byt krstná z titulu manželky iba ako známa..ale takto podľa mna je úplne scestné krstiť deti lebo sa to patrí ale budis.Mozno ta osobne nepozvali lebo vás automaticky berú ako pár a nevedia že teba osobne treba pozvať.Vsak sa opýtaj snúbenca či pozvali oboch alebo len jeho.

ali_inzercia
21. aug 2019

@itka39 Jedna vec je, ci ta zavolali na krstiny a druba ci ta volali za krstnu. Podla cirkevnych nariadeni krstni rodicia musia byt zosobaseni a musia mat vsetky potrebne sviatosti (krst, sv.oltarna, birmovanie). Kedze este zobati nie ste, nemozete byt krstni rodicia obaja. Chapem, ze ta to mrzi, ale zial je to tak.
Ci ist na krst alebo nie by som sa rozhodovala podla toho, ci ta nan pozvu. Netlacila by som sa nikam nasilu.

selest
21. aug 2019

No podla mna po 5 rokoch si uz clen rodiny a este ked planujete svadbu.. stvalo by ma to ze mi na rovinu nepovedali ze priatel bude krsny a krsnu ze chcu mozno nejaku kamosku. Asi by som sa opytala priatela ci som pozvana a ak ano isla by som a tvarila sa akoze nic. Ale je to cudne. Keby ste boli spolu pol roka a neplanovali svadbu tak budis to je ine

lula313
21. aug 2019

@veronikaszabova presne, krstná môže byt napr. Sestra matky dietata, nemusi to byt vzdy partnerka krstného otca. Farár by podľa mna mal navyse problem, keby sa krstnou stala tehotna, slobodna žena, ktorá sa dopusta veľkého hriechu, že zije bez svadby s chlapom v jednej domacnosti, lebo krstni rodičia sú o tom, že krsňa majú viezť k viere a ist mu prikladom

kristina2412
21. aug 2019

@itka39 a krstnu mamu majú inú? Alebo nemajú vôbec? Stretla som sa aj s tým že krstná mama je zo zenichovej rodiny a krstný otec z nevestinej. Moja dcéra má tiež krstnych rodičov ktorí nie sú manželia a každý z nich má svojho partnera ( manžela,manzelku) vedia že z našej strany to nebola nejaka schvalnost a nikto to neprežíval negatívne.

mariska1989
21. aug 2019

A čo si sa náhodne dozvedela lebo teraz tomu nechápem

hettinka
21. aug 2019

@itka39 možno to berú ako samozrejmosť, že pôjdeš. Nemali potrebu posielať extra pozvánku.

Inak, u nás je zvyk, že na krstiny sa nepozýva, kto chce, príde (samozrejme s darom pre babo).

A ty krstna nemôžeš byt, keď nie ste manželia a ešte aj čakáte dieťa, takze vlastne žijete v hriechu. Neber to ako fanatizmus, ja sní do kostola nechodím. Ale cirkev to tak berie...

lula313
21. aug 2019

@hettinka nemusia to tak brat. Môj muž prišiel na promócie sesternici spolu so mnou a to sme spolu boli ešte dlhsie ako autorka a tak nám bolo bokom povedané, že na promocny obed nie je pozvaný kvôli finančným dôvodom..

hettinka
21. aug 2019

@lula313 sesternici by som na promócie nesla ani ja, nieto tam priviesť ešte ďalšieho hosťa, s ktorým nerátali.

veronikaszabova
21. aug 2019

@hettinka zrovna som to iste mala rozpisane 🙂

lula313
21. aug 2019

@hettinka ale oni nás zavolali🤷🏻‍♀️ A zavolali dosť veľa ľudí a na promocny obed sme isli len ja, sestra, moji rodičia, jej rodičia a jej frajer.

kristina2412
21. aug 2019

Tak záleží na tom aké sú si so sesternicou blízke. Aby nebol trapas, ja by som sesternici dala peniaze na ten obed....

janinah
21. aug 2019

@lula313 je rozdiel,či vám poslali oznámenie promocii alebo vás oboch jasne pozvali na popromočný obed

lula313
21. aug 2019

@janinah normálne nám telefonicky zavolali, že vtedy a vtedy sú promócie, že mám s mužom prist. A potom za mnou prišla krstná(sesternicina mama), že aby som sa nehnevala, ale pôjdeme z finančných dovodov na obed len mi 8mi ľudia).

iveta143
21. aug 2019

ujasni si to s partnerom, ci pozvali jeho alebo pozvali vas oboch...on bude krstny,ale to automaticky neznamena, ze ty musis byt krstna...u nas dava matka dietata zo svojej strany krstnu a otec dietata zo svojej strany krstneho...no potom aj manzela aj manzelku dotycnych krstnych rodicov nazyvame tiez krstnymi....no my konkretne som to mali tak, ze sme dali sestru a jej manzela,teda svagra za krstnych, lebo nebolo koho, a chceli sme najblizsiu rodinu...a aj ja s manzelom sme krstnymi rodicmi ich synceka

janinah
21. aug 2019

Autorka,ako tehotná sloboná žena by som sa skryla do kúta a nie pchala farárovi na oči ako krstná,prepáč,rozmýšľaš trochu? resp. vieš čo je podstata úlohy krstných rodičov? žiť vo viere a viesť k tomu aj to malé dieťa....urážaš sa úplne zbytočne ,krstných rodičov vyberajú rodičia z istých dôvodov,že na túto funkciu majú aj bližšieho človeka ako si ty musíš rešpektovať,je to pochopiteľné.

pracujucazienka
21. aug 2019

@lula313 ja by som nenechala muža odísť a spokojne ísť na obed.By som jej povedala že ďakujem veľmi pekne za pozvanie ale naobedujem sa s manželom.Ak ste dali peniaze do obálky neriešila by som peniaze boli a budú ale ľudské vzťahy nie

veronikaszabova
21. aug 2019

@janinah tehotna, slobodna, uz s jednym dietatom

diablikovci
21. aug 2019

Tu je skôr otázka či aj vy ich budete volať ako krstných? Pre svoje deti? Ale proste bud rada lebo niekto potom budeš riešiť že ty si kúpila dar za 100€ a oni iba za 79€ a somariny.

petra7481
21. aug 2019

@itka39 vy kým nie ste zobrati ani krstna nemôžeš byt

kristina2412
21. aug 2019

@janinah no neviem nechcem byť zlá, ale on sa tiež bude pchať farárovi na oči ,potom čo má nemanželské dieťa a doteraz si nevzal jeho matku....a u chlapa to je podľa mňa horšie...keďže on je ten ktorý žiada ženu o ruku,od neho ide prvý podnet na uzavretie manzelstva,žena aj keby ako chcela to spraviť nemôže...

lula313
21. aug 2019

@pracujucazienka no len vieš ako bol muž rad, že tam nemusi ist?😂😂😂 On neznáša všetky rodinne oslavy, lebo my sa vraj stretávame v rodine pri každej “blbosti”, takze on sa z toho ešte aj tesil, že môže ist domov a ja som ten ich dôvod chápala.. skôr mi prišlo divne, koľko ľudí zavolali, ale na obed už potom nie. Ja keď som mala promócie, tak som volala na promócie len tých, čo isli na obed, nevolala som si kamosky, či vzdialenú rodinu.. ale teda, ja som chcela tým mojim príkladom poukázať na to, že s nou nemusia na krstiny ratat a môže to byt z finančných dovodov, tak nech nahodou nezostane po “kostole” niekde sama, lebo na obed s nou nerátajú, keď ju nepozvali

annamivo
21. aug 2019

@ali_inzercia somarina nemusia to byť manželia, stačí že majú všetky sviatosti a nežijú spolu - v hriechu. Máme takto krstnych - svadbu majú o mesiac a pokrstili sme bez problémov.
@itka39 takto : vadiť ti to môže ale je na rodičoch koho dajú za krstnych,pri prvom dieťati sme mali len krstného lebo s priateľkou bol krátko ( vysvetlili sme jej prečo bude len švagor krstný) a teraz sú už obaja krstný rodičia. Treba sa opýtať na rovinu bez zlosti, možno oni beru ako samozrejmosť že idete obaja a možno chcú mať krstného rodiča aj z druhej strany. Kľud hlavne si to vydiskutujte

janinah
21. aug 2019

@kristina2412 on nie je o nič lepší,ale ona tu seba rieši a chce byť krstnou...čo nemôže žena?požiadať o ruku? minimálne sa môže správať tak,aby to požiadanie o ruku prišlo /nezarobila by som si dieťa s frajerom,jedine s manželom,ak to dieťa so mnou chce,tak vie,že len ako s manželkou/..ale ok,neidem tému meniť

juliet86
21. aug 2019

@kristina2412 uplne s tebou suhlasim.... jeho by to nalo diskvalifikovat presne tak isto ako ju. resp. minimalne ako ju ...