Môže byť 12 ročné dieťa krstnou mamou?

tomta
2. sep 2015

dievcence ahojte...viete mi niektora povedat ci moze 12 rocne dieta byt krstnou mamou?dik

eeffka
2. sep 2015

myslim ze nie oficialne, nakolko este nema po birmovke, aspon u rimokatolikov, ale existuje nieco ako "svedok krstu" a tam to nie je potrebne, na prislusnom farskom urade ti povedia presne

sebi123
2. sep 2015

ahoj... presne ako pise eeffka, mam pocit, ze musi mat birmovku....

barla5
2. sep 2015

Krstny rodic musi mat minimalne 16 rokov a mat birmovku. Staci aj jeden, nemusi byt aj krstna mama aj otec. Len svedok krstu nestaci

ivasyc
2. sep 2015

Ak môžem, krstných rodicov si vyberať, je tiez velmi dôležité, lebo ak by sa niečo stalo rodičom, sú na druhom mieste aby akým koľvek spôsobom pomohli dieťaťu, a krstný rodičia musia mať asi 18 rokov a birmovku. My sme tiež velmi zvažovali krstných rodicov a ďalšia vec manžel je krstný neterke, a ked niečo ma a nevie ro povedat rodicom pride za nami a snazime sa jej problem vyriešiť. Asi toľko 🙂

lubi40
2. sep 2015

neviem ako je to z vekom, ale birmovku nemusi mat, musi byt krsteny, ostatne zavisi od farara.

sardinka32
2. sep 2015

Najlepsie mas zajst za konkretnym knazom, ktory bude krstit. Myslim ale ze vek nie je dostacujuci...toto je asi jednotne vo vsetkych farnostiach, ze je to minimalne 16 rokov. Nam bolo povedane, ze krstny rodic musi mat birmovku, ale tak ktovie, mozno zalezi od farnosti a farara.

gab
2. sep 2015

http://babetko.rodinka.sk/mudrosti/riesime-dile...
aj ked tam pisu: Evanjelická cirkev uvádza, že krstným rodičom nemôže byť ten, čo nemá pokrstené vlastné deti, alebo deti krstného rodiča ev. a.v . nasledujú vierovyznanie neevanjelického rodiča.
to neviem, ci to tak je, lebo ja som bola krstna mama este za slobodna, a bola som sama urcena ako krstny rodic
Nekatolík môže byť len svedkom krstu.

pupavka_pupavka
2. sep 2015

birmovka je potrebna len ku birmovke,ku kurstu nieje treba.len vek 15r,ale zasa kazdy farar ma ine zakony,treba sa spytat

jabadaba
2. sep 2015

nejde tu ani tak o to co vsetko ma uz krstny rodic mat z hladiska nabozenstva, ale najma o to, ze 12 rocne dieta je DIETA, nie je zarobkovo cinne a asi sotva krstnatu nieco ku krstu kupi. Pokial viem, krstni rodicia kupuju darceky pri prilezitosti krstu. V pripade dietata si toto neviem predstavit Myslim, ze to nie je dobry napad.

stankabk
2. sep 2015

nie

zuzanaete
2. sep 2015

jabadaba, musim reagovat. Pri vybere krstnych rodicov nie je absolutne podstatne, ci kupia dar alebo nie. O to pri krste absolutne nejde. Ulohou krstnych rodicov je pomoct rodicom vychovavat dieta vo viete.

Krstny rodic nemusi mat birmovku. Otazne je, nakolko je 12 rocne dieta schopne viest svoje krsna.

Ak je to vsak len krst z dovodu tradicii, tak je to vlastne jedno. Aj ked by ma zaujimalo, ze do akej miery si v takomto pripade uvedomuju krstni, ze k comu sa vlastne zavazuju. 🙂

0silvia0
2. sep 2015

@jabadaba prosím ťa neklaď na prvé miesto dôležitosti kupovanie darov, to sa nedá čítať!!! Úloha krstného rodiča je úplne iná, nie kupovanie darov 😢 😢 😢

erika_
2. sep 2015

Najlepsie bude ked si zbehnes za fararom kde chcete dieta krstit. Nam nechceli dovolit dat krsneho lebo nemal birmovku a museli sme dat ineho cloveka. Ale poznam jednich co maju ksneho a birmovku nema, takze je to o ochote farara.

safranka
2. sep 2015

Nie, podľa kódexu cirkevného práva z r. 1983, platí u rímsko-katolíkov, 16 rokov, musí mať 3 iniciačné sviatosti: krst, birmovanie, eucharistiu(sv. prijímanie).

simisi
2. sep 2015

moja sestra je krstna obom dcerkam,kazdu sme krstili v inom kostole a birmovku nema

ivetoy
3. sep 2015

moze my tak mame

janka0276
3. sep 2015

12 ročné isto nemôže byť krstným rodičom, musí mať minim.16 rokov