Krstní rodičia bez manželstva a s dieťaťom.

sasenah1
23. aug 2019

Ahojte, momentálne v rodine riešime krst. Švagrovcom sa narodilo babo, chceli by ísť vybaviť krst avšak za krstných chcú mňa a priatelia - no háčik je v tom ze my nie sme manželia a mame dieťa, takže my ako krstni rodičia ísť nemôžeme, ale je taka možnosť ze napr priateľ by bol ako krstny otec a ja ako svedok krstu? Da sa to aj v našom prípade? Ďakujem za každú odpoveď, vysvetlenie.

cistykvietok
23. aug 2019

Podľa mňa je to individuálne. Napr. keď som išla za krstnú, miestny farár ma nepoznal a neviem o tom, že by sa rodičov pýtal, ako žijem, nežijem...

nika3136
23. aug 2019

@sasenah1
Pre teba a pre priateľa by mali platiť rovnaké pravidlá a to, že máte spolu dieťa a žijete "nezáväzne" v hriechu.
Tým pádom by nemal byť krstný nik z vás.
Ale záleží to od kňaza. Ak máte napríklad dátum svadby (alebo to utajíte -_- ), tak by to mohol dovoliť.
Informujte sa priamo uňho.

krissmac
23. aug 2019

@sasenah1 nedavno sme sa s priatelom stali krstnymi rodicmi. Nie sme zosobaseni, mame dve deticky. Na pouceni sme sa o tom vsetkom rozpravali a farar nemal s tym najmensi problem.

galioska
23. aug 2019

@sasenah1 môj muž ešte pred našou svadbou bol krsny a keď sa somnou oženil vzali to akože automaticky a krsna som aj ja, je to aj po dohode...

sasenah1
autor
23. aug 2019

@cistykvietok
@nika3136
@krissmac neutajime to. Ani nič podobné, farár nás pozná, krstil nám maleho a to nechcel lebo žijeme v hriechu aj malý. A on nechce také deti krstiť a namiesto náuky o krste sme mali hodinové kazanie. Farár u nás v obci by problém nemal, to viem ale tento (21km od nas, totižto oni žijú ďalej od nas) s tým problém má. Je to mladý farár, ktorý mi príde ako keby si tým ze sa ním stal niečo v živote kompenzoval - jeho nemá nikto rad, v obci je najviac ohovarany a vlaci sa s vydatou ženou. Ale to je v poriadku. Prepáčte rozpisala som sa, ja len ci je taka možnosť ze sa to dá. Ale keď to cirkev nedovolí, lebo sme v hriechu tak viem ze pri tom farárovi neuspejeme. Aj keď za opýtanie nikto nič nedá, chcú sa ísť tento týždeň spýtať na krst a spomenúť nás, ale chcela som si pozisťovať ci je aj iná možnosť ze by mu to hneď povedali ale tak nič.

sasenah1
autor
23. aug 2019

@galioska aj môj priateľ je krstny ale to sme ešte maleho nemali a berú aj mna ako krstnu ale teraz chcú písať nás oboch, že aj preto keď máme dieťa. Nechápem ale chcú to.

galioska
23. aug 2019

@sasenah1 nerieš, nech opäť krsti len priateľ a ty sa pridás, papier je pre nich , ty budeš krsna srdcom🤷😉

ellieellie
23. aug 2019

Kľudne môžete byť aj obaja krstní - záleží to len a len od farára.

evkamotka
23. aug 2019

Ak vas pozna a vie ze spolu zijete a je z tych, co dodrziavaju pravidla do bodky, tak oficialne pravidlo je take, ze ani jeden z vas nemoze byt krstny, lebo aj ty aj priatel zijete v hriechu (spavate, spolu mimo manzelstva). Mozete byt obaja ak spu prestanete byvat, co neprichadza do uvahy, ze. Takze tak...
Samozrejme ludia to vseliako utajuju a farari vseliako obchadzaju. No ofic pravidlo je taketo. Da sa to aj vygooglit v podmienkach na krstneho rodica

janinah
23. aug 2019

Nestačím sa čudovať prečo stále a dookola ľudia hľadajú cestičky ako obísť pravidlá....načo práve vás volajú za krstných? asi pekné darčeky pokúpite deťom potom....lebo krstný rodič má v prvom rade pomáhať rodičom vychovávať dieťa vo viere a to vy asi ťažko za takých okolností...neuvedomujete si,že kňaz síce môže ustúpiť,ale pred Bohom a vo svojom kňazskom svedomí musí za taký ústupok niesť zodpovednosť....

tasticka59
23. aug 2019

Zalezi ako sa k tomu postavi farar. Mozno nad tym zavrie jedno oko alebo bude krsny rodic len jeden. Je to ted podla mna bezna vec

cistykvietok
23. aug 2019

@sasenah1 Ak sa môžem opýtať, máte nejaký vážny dôvod, prečo ste neuzavreli sobáš? Ono je vždy ošemetné riešiť tieto "sväté" veci, keď žijete bez manželstva. Podotýkam, že teraz nemoralizujem, to by som si nedovolila, len sa pýtam.

simona92101
23. aug 2019

@janinah volaju ich za krstnych lebo chcu??krstny rodic ma v prvom rade byt ako "zaloha" t.j. ak by sa s rodicmi nieco stalo,tak aby sa vedel o ne postarat,ma to byt zodpovedny clovek,clovek blizky rodicom dietata..co to ma co s vierou?idu za krstnych lebo chcu byt dietatu krstni,to ze niesu zosobaseni je cisto ich vec,a zalezi na fararovi ako sa k tomu postavi,aku zodpovednost ma za co niest?ale ze ten farar vodu kaze a vino pije je ok?
@sasenah1,nech skusia ineho farara v inom meste/dedine a bude po starostiach.my sme to tiez takto robili,kvoli tomu ze sme sa sobasili na urade s manzelom (aj ked mame vsetky sviatosti obaja),ale miestny farar tvrdil ze nase dieta nesie hriech a je hriesne a on take nepokrsti..tak som ho v duchu poslala doprdele a isli sme inam kde s tym problem nemali..

sasenah1
autor
23. aug 2019

@cistykvietok dôvod? Dôvod neexistuje momentálne. Proste dieťa prišlo náhodou a mat svadbu ako tehotná som nechcela a hlavne nie preto lebo som bola tehotná. Momentálne stavame dom, do toho maly bude mat len 2 roky. Tak chceme svadbu keď postavíme, keďže ano opäť svadba a financie, dá sa uzavrieť aj v kruhu rodiny ale aj to niečo stojí a žiaľ priateľ má 6 súrodencov a nepozvat ich lebo im nemáme dat za čo najesť nechceme. Takže chceme postaviť, nasťahovať sa, skolaudovat a nech aj malý podradtie az niečo z toho má. A prečo sme sa nevzali pred tým ako som otehotnela? Lebo sme to nestihli. Stačí vysvetlenie? Poprosím ďalej neriešit. Ďakujem.

cistykvietok
23. aug 2019

@sasenah1 Slušne som sa opýtala, takže nerozumiem tvojej nasrdenej bodke, ale ok. Nemusela si tu všetko vypisovať, osobnú spoveď som od teba nečakala. Samozrejme, rozumiem vašim dôvodom. Poprosím ďalej neriešiť. Ďakujem.

sasenah1
autor
23. aug 2019

@janinah pre vysvetlenie - cestičky nehľadáme, nepotrebujem nič zatajovat. Farár nás pozná a aj keby nepozná ja osobne pravdu poviem, ale ide o to ze dnes som citala o krstnom svedkovi, tak som sa o to chcela poinformovať. To je všetko. A áno viem o com je aj krstny zo strany cirkvi. Ale kázať im nebudem az si nás nedávajú, len zo súrodencov majú na výber 10ludi ale vybrali si nás, inak dajú cudzích. Maju na to nejaký dôvod, ktorý o peniazoch nie je. Keby poznáš situácie v rodine pochopíš. Takže som sa len v rámci slušnosti spýtala na svedka, to je všetko. Ďakujem za tvoje slová, mohla si si ich ušetriť a nás nedávať do vreca s ostatnými.

sasenah1
autor
23. aug 2019

@cistykvietok nebolo to nasrdene, prepáč. Ja som sa naučila davat všade bodky a pod. Možno to nevyznelo dobre. Takže nie ono to bolo slušne myslene,mna skôr nahneval komentár vyššie. A tým ze neriešut ďalej, som myslela ze vždy sa nájdu ženy ktoré radšej namiesto pochopenia riešia ďalej a ďalej 😉

rakahaka
23. aug 2019

@simona92101 ja neviem nacooooo sa ty stale vyjadrujes k teme o ktorej vies prd 😂😂😂 Nastuduj si co je to byt “krstnym rodicom” uplny zaklad je pomoc vychovavat ho vo viere! Cize to je jeho jedina a hlavna uloha. A ked chces nieco od cirkvi musis dodrzat pravidla bodka.
K autorke, ani jeden by nemal byt krtsnym kedze nesplnate podmienky.

sasenah1
autor
23. aug 2019

@rakahaka ďakujem, to som chcela čítať. Ci je možnosť alebo nie.

veronikaszabova
23. aug 2019

@simona92101 aka zaloha??
Krstny pomaha vychovavat vo viere.
Btw, ked sa na to pozries z pravneho hladiska - ak by sa rodicom nieco stalo, dieta potuje pribuznym v prvej linii. Nie krstnym, ktori mozu byt aj cudzi ( nie rodina ).

hettinka
23. aug 2019

@cistykvietok a na spoveď si pred krstom nesla, že farár nevedel?

@sasenah1 ja by som to nesilila, ak majú aj iných na vyber, nech dajú iných. A máš svedomie čisté a nikto na teba nebude blbo pozerať.

simona92101
23. aug 2019

@rakahaka stale?videla si niekde v takejto teme moj prispevok?pisem prvy x.pre mna je byt krstnym rodicom nieco ine ale je to kazdeho vec.a to ze niekto obvini autorku ze budu krstnymi kvoli peniazom,to uz co je? Vychovavat vo viere,ok,ale uvediem priklad- ja som si za krstnych rodicov vybrala moju sestru s muzom,pretoze za 1.uz vychovali 2 deti,za 2. Ak budem potrebovat pomoct,viem ze mi bude vzdy na blizku a pomoze, za 3.ano ak by sa nieco snami stalo,bude to prva osoba ktora sa o moje dieta postara.v neposlednom rade,ano aj bude viest k viere. Bola moznost sestry z muzovej strany,ktora je sice velmi pobozna no slobodna,bez zazemia,nevie sa postarat ani sama o seba nieto este o dieta a koniec koncov deti ju nezaujimaju..cize mozno aj autorka prispevku bola preto zvolena ako vhodna osoba byt krstnou mamou,lebo by sa vedela postarat.peniaze su myslim nepodstatne..takze klud,dobre?

rakahaka
23. aug 2019

@simona92101 krst nie je nieco co pre kazdeho znamena nieco ine 🙂 Krst je zmazanie dedicneho hriechu, preto sa tato sviatost vykonava. Volia sa k nej krstni rodicia, ktori budu viest dieta k viete a budu v tom napomocni rodicom. Nikde tam neslubujes ze sa o deti v pripade smeti rodicov postaras. Neviem s cim si to mylis. Ak sa niekto nezhoduje s nazor neviem navo chce od cirkvi vsetky tieto sviatosti a pohorsuje sa nad pravidlami. Ved mozu ist rodicia napr na uvitanie doetata do zivota v meste a zvolit pod notarskym dohladom porucnika pre svoje deti v pripde umrtia ;)

lusinda1989
23. aug 2019

Moja neterka aj synovec mali krst v katolickom kostole. Ja som evanjelicka aj moja sestra matka deti a som zapísaná ako svedok krstu. Oficiálne na papieri krstná mama neni ale som to ja ako svedok krstu. Samozrejme všetko záleží od farára.

marienka899
23. aug 2019

U nas to bolo tak ked sme krstili malu. Mali sme krstnu mamu a krstny otec bol len "svedok krstu".(kedze on nie je pokrsteny) Obaja stali pri oltari ale "podpisat papiere" sla len krstna mama. Ale v podstate vsetko zalezi od knaza. Drzim palce aby bol ustretovy.

dankovicova
23. aug 2019

@sasenah1 krstná mama môžeš byť aj bez toho aby ste to mali na papieri a treba sa aj na konkrétnej fare pýtať, niektorý sú v tomto ústretovejší, krstný by mali byť dvaja, ale ako sa dohodnete na fare, možno im to nebude prekážať už sa to nerieši tak striktne ako kedysi

simona92101
23. aug 2019

@rakahaka nemylim si to s nicim.krestanmi sme s muzom obaja ale nestotoznujem sa s kazdym vysvetlenim pojmov ktore cirkev kaze a hlasa.tod vsio.preto sme nemali s muzom cirkevny obrad pretoze sa mi nepaci akym stylom sa niektore obrady vedu a hlavne ake reci tam podaktori farari rozpravaju (u kamaratky na obrade rozpraval farar o potratoch,rozvodoch a cudzolozstve, velmi pekny obrad...),takze preto je pre mna pojem zmazanie dedicneho hriechu trosku pritiahnute za vlasy,preto si to vysvetlujem po svojom 😉 ja som len reagovala na margo toho,ze kazdy si zvoli podla svojho uvazenia kto bude krstny rodic 😉

mataduri
14. sep 2019

@sasenah1 netuším aké sú pravidlá v RKC, ale pýtaš sa na svedka o k tomu sa vyjadriť viem, pretože na pôde ecav som to absolvovala potom, ako môjho veľmi dobrého rodinneho priatela - farára požiadali o krst dieťaťa s tým, že v podstate nesplnali snáď žiaden z predpisov.... Ale je smutné, ak hocikto, hoc aj farár rozhoduje o Božej milosti.... preto keďže naopak všetky predpoklady na krstného, resp. svedka krstu som ja spĺňala, poprosil ma farár, aby som toto prijala.... Tí ľudia ma nepoznali rovnako ako ja ich, ale krst sa zrealizoval, ved Božia milosť je pre každého a dieťa nenesie zodpovednosť za rodičov a do matriky boli uvedené pravdivé údaje, nikto sa nemusí za nič skrývať a bolo tam uvedené, že všetko sa odohralo v prítomnosti svedka... Takto to proste zákony v ecav umožňujú.... Ali ci je to rovnaké v RKC, treba zistiť.