Krstný otec a krstná mama nie sú pár

20. apr 2021

Nahnevalo by vas keby vasa buduca svagrina (sestra mojho priatela s ktorym planujeme buducnost a rodinu, snazime sa uz o babo) dala za krstneho vasho priatela a za krstnu svoju kamaratku?
Vacsinou sa robi tak, ze sa da len jeden krsny rodic a v pripade ze bude mat svadbu, tak sa pripisuje jeho/jej muz/zena.

borka168
20. apr 2021

Je to vôbec možné? Mne sa to nezdá. Možno neoficiálne, ale podľa mňa môžu byť krstni rodičia spolu len manželia ci?

olli456
20. apr 2021

@borka168 je to možné nemusia byť manželia

pribinak
20. apr 2021

Nie nenahnevalo, ty si tiež raz vyberieš krstných pre svoje dieťa akých ty a tvoj muž budete chcieť

autor
20. apr 2021

@pribinak praveze sme sa o tom bavili a on by chcel jeho sestru, ktora jeho dala za krstneho, ale ja by som chcela dat moju sestru s mojim svagrom "potencionalnym" (su zasnubeni)

ciusinka
20. apr 2021

Nie vôbec sa to tak väčšinou nerobí,krstni rodičia vôbec nemusia byť manželia,veľakrát sa práveže robí,že jeden krstný je z jednej strany rodiny a druhý z druhej..Môj syn má napríklad len krstného otca,v čase krstu bol slobodný,oženil sa asi o rok a pol neskôr,ale jeho ženu vôbec nepovažujeme za synovu krstnu,proste ma len krstného otca a krstnu mamu nie..Je len na rodičoch,koho zvolia za krstnych pre svoje dieťa..

tosomja
20. apr 2021

Nemusia byť ani rodina a ani sa poznať. Stačí, že spĺňajú obaja podmienky. Nesmú byť rozvedení a musia mať sviatosti.

hipuska
20. apr 2021

Nie, je to bežné. Nakoľko sa ty stanes automaticky krstnou matkou. Môj syn má krstneho mm kamaráta, ktorého som prvý krát videla v pôrodnici, ked prišiel pozrieť krsna. Získal si ma tým, že kvôli nemu precestoval hore-dole 700 km aby ho videl na 15 minút

autor
20. apr 2021

@hipuska ja nebudem krsna. Krsna bude jej kamaratka a krsny moj priatel. Cize ja automaticky, formalne aj neformalne nebudem krsnou

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hipuska
20. apr 2021

Ja viem ako myslíš. U nás sa to automaticky tak berie. Asi podľa zvyklostí. A isto sa s tým netráp. A keď bude chcieť MM sestru, nech ma. Veď, hlavne, ako ten krst ponimaju. Pre mňa pri výbere krstného rodiča bolo dôležité jeho ponimanie viery. Byť krstným rodičom sa zavazujes, že v prípade smrti rodiča si vezmes krsnata.

jankalukasova
20. apr 2021

Podla mna aj keby ste hned boli manzelmi, tak je na svaginej a jej manzelovi akych krstnych rodicov si vyberu. Uz som zazila, ze jeden krstny rodic bol zo strany matky a druhy zo strany otca. Ved je to ich dieta a ich vec koho vyberu. Nemyslim to zle ani posmesne ale ja fakt niekedy nechapem tieto "ritualne tance" okolo krstin. Vecne sa niekto urazi, niekto sa citi dotknuty alebo rodicia "musia" vybrat tak aby nebolo dusno v rodine. Potom oslava... koho pozvali, koho nepozvali 🙈 no Maria panno... nato, ze sa ma jednat o duchovny akt, ktoreho zakladom je nieco uplne ine... sa riesia hlavne sprostosti. V neposlednom rade kto aky drahy dar dal a kto nedal a kto dal malo.
Som fakt rada, ze sme sa tomu vyhli a nekrstili sme (nie, ze by preto nebolo v rodine peklo..)

petamich
20. apr 2021

uprimne nie vobec by ma to nenahnevalo - ich dieta, ich krst, ich rozhodnutie 🙂 a ja by som si o tom mohla mysliet co len chcem 🙂

sweetlife001
20. apr 2021

Nie nebola by som nahnevaná , prečo by som mala byť, je to ich vec koho si vyberú.
Vlastne my sme to tak mali, dcerin krstný je manželov brat, ktorý má 150 rokov frajerku a krstna je moja kamarátka. Tiež tá frajerka bola odutá, a aj keby bola jeho manželka nebola by krstná, proste som si vybrala za krstnu osobu ktorú som chcela a ani na sekundu mi nenapadlo dať tu frajerku len preto že sú pár alebo aby nebola madam zduta, snáď ju to prešlo odvtedy, neviem je mi to jedno teraz a bolo mi to jedno aj vtedy, ja som už roky spokojná s mojím výberom.

mina17
20. apr 2021

nepočula som ešte o tom žeby krstný rodičia sa dávali len par alebo len jeden 🤔 moji krstný rodičia keď som sa ja narodila boly už vydaty/vyženeny a každy za niekoho iného aj ja keď som išla za krstnú tak krstný je môj bratranec a jeho manželka je len teta 🤔 ale možno každá viera to ma inak

petka_3
20. apr 2021

Na východe sa to vraj robieva bežne. Dieťa má potom dve krstné rodiny.
Ale tiež by ma to nepotešilo.

lopka1313
20. apr 2021

No ja mam 30 a krstny bol v case mojho krstu slobodny a krstna uz vydata. Tak isto su moji rodicia krstnymi rodicmi roznym detom a fakt neviem, ci vobec maju nejake spolocne krstnata, asi nie, a to sa bavime o pocte cez 10 "deti" (uz dospele)... pride mi to normalne. Tiez asi nedam par, mozno by som dala svoju sestru alebo svojho bratranca, alebo oboch, ale neuvazujem o tom, dat aj ich partnera :D

siska53
20. apr 2021

Cooo??? Moje deti maju za krstneho priatelovho svagra a za krstnu moju sestru.. nechapem, co ta nahnevalo na tvojej situacii..

nikaeli
20. apr 2021

v našej rodine to beží tak, že krstná mama je z jednej strany a krstný otec z druhej.. moja krstná je mamkina sestra, krstný ockov brat.. moje deti majú krstnú moju sesternicu a krstný je mužov brat.. aj moja krstná dcéra má za krstného otca (dokonca) ockovho kamaráta, nie je to ani rodinný príbuzný a v čase jej krstu som ja ešte bola slobodná.. ak som to správne pochopila, ty ešte nie si "v rodine" - to, že to plánujete ešte neznamená, že sa tak stane a si pre nich v podstate cudzia.. nemáš sa čo urážať, ja by som bratovu frajerku za krstnú tiež nevolala..

didi2102
20. apr 2021

Je bežné že krstni rodičia niesu manželia/pár,môj krstný boluz ženatý a krstná bola mamina kamoška, proste ako u vás kopu ľudí dáva takto,ty budeš tomu dieťaťu vždy blízka taká druhá krstná , neries

abcmajacba
20. apr 2021

Nenahnevalo. Ja aj sestra a vlastne celá rodina z mamkinej strany tak majú, je to úplne bežné u nás. Aj naša dcéra ma dokonca za krstnú moju sestru s za krstného švagrinej muža 😁

jullietka
20. apr 2021

Vobec nemusia byt manzelia. Krstna nasich deti je moja teta(o 4 roky starsia odomna) a krstny je mabzelov bratranec 🙂

kitycat
20. apr 2021

Ty si rozhodni o svojom doetati a nechaj ich aby si rozhodli o svojom dietati. A ak to nahodou este nevies tak nir vzdy bude vsetko podla teba a uz rozhodne nie krsTni rodicia. To slovo je odvodene od slova krst..

mandarinka555
20. apr 2021

Teba nahnevalo skôr to, že teba nechcú.

evaachesa
20. apr 2021

Čo ťa na tom nahnevalo? Veď nech si vyberú koho chcú oni, či? Napríklad ja som "krstnou" a krstným je brat mojej švagrinej...ja som dokonca len fejková krstná (nie som pokrstená) 😅 môj muž je zase krstným jeho synovcom a krstnou tiež niekto iný... absolútne sme to neriešili 🙄

gloria31
20. apr 2021

Môžete to tak urobiť. Môj syn má za krstných rodičov moju sestru a môjho brata a nikto s tým nemal problém. Jedine co treba aby aspoň jeden bol krstný, prijímanie a birmovka. Takže kľudne môžete....

zeleny_dinosaurus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilke
20. apr 2021

Ako tu už odznelo, krstni môžu byť aj vzájomne neznámi ľudia, aj môžu byť pár. Kamarátka tak dala deťom, brata s jeho dlhoročnou priateľkou, plánovali sobáš. Rozišli sa, prešlo už dosť rokov. A s krstnou sa nestykaju. A ver, že deťom chýba, majú na ňu pekne spomienky.
A napr. ja som krstná, môj manžel nie, a to sme už boli pri krstoch manželia. Manžel všetky 3 moje krsnata (rôzni rodičia) berie ako bližšie oproti iným deťom, hoci sú "len moje", a všetky deti ho berú ako moju súčasť, i keď on je ujo a ja krstná. Je to o vzťahoch, nie papieri.

oblecenie99
21. apr 2021

@viestta Ú nás presne tak, že akože"patrí sa" mat z jednej aj druhej strany.. O tom páre počujem prvýkrát..

janinah
21. apr 2021

Asi by som sa zamyslela,prečo nevybrali teba,ale nemáš nárok sa hnevať.Niekedy je tých blízkych ľudí k rodičom priveľa,tak si vybrali dvoch ,možno si bola tretia v poradí....Tiež by som sa zamyslela,či idem robiť dieťa len s priatelom,nie s manželom...ale to už iná téma a vlastne tvoja vec....ja len,že niekedy sa treba aj zamyslieť a niečo s tým aj urobiť,ak treba.

eternity24
21. apr 2021

@borka168 😀 absolutne nie. Ja som krstná synom mojej sestri a krstny otec im je švagrov brat. Teda ja a švagrov brat niesme manželia , ani par... 😀