Kto zabezpečuje slávnostný obed?

emulienka99
4. máj 2014

Čaute koníčkarky. Neter si ma zavolala za birmovnú mamu. Dnes som skoro spadla zo stoličky, keď mi brat zahlásil, že ja budem financovať aj obed, nakoľko je to taký zvyk na birmovkách.
Vraj birmovný rodič hradí všetko - šaty ( už som jej kúpila ), darček k tomu a aj obed. Ako je to vlastne ?

lulka12
4. máj 2014

Som krstná aj birmovná mama viac násobná a toto som nezažila. Je možné ,že iný kraj iný mrav, ale podľa mňa o tom treba komunikovať vopred.

Z môjho pohľadu je birmovka sviatosť, ktorú dieťaťu sprostredkuje rodič a birmovný rodič má pomáhať svojím príkladom rozvíjať dary Ducha Svätého. O tom ,že by mal byť SPONZOROM pri tejto sviatosti pochybujem.

Osobne mám veľké výhrady aj pre kupovanie darov ako odmenu mladým ľuďom ,že išli na birmovku ☹

macamac
4. máj 2014

@emulienka99 a o svadbe sa bráško ešte nezmienil? 😀
lebo šak birmovná mama, nie? 😀 😀 😉

emulienka99
autor
4. máj 2014

@macamac Hech, zatiaľ nie. Už aby som šetriť začala 😉 😉

nika1020
4. máj 2014

Ale áno vážení - existuje taká dedina, kde je toto zvykom a nie len nejaký ten rok, ale niekoľko rokov.
A dodržuje sa to.
Mám s tým totiž skúsenosť.

Zvolila by som však na tvojom mieste kompromis.
Ak by som bola rodič birmovného dieťaťa - Buď by som odmietla, obed by som chcela robiť ja - zdvorilo, ale myslím, že do obálky potom dostalo moje dieťa peniaze, s dovetkom birmovnej mamy, že "mali obed robiť oni", ale ak budem birmovná mama ja, prispôsobím sa, robím obed. Je to ale náročné, pretože o počte osôb nemôžeš len tak rozhodnúť a zas, aj financie to stojí.

A druhý prípad, ja som krstná mama (pri krste), mám birmované krstné dieťa v máji, ale nebudem birmovná mama. Myslela som si, že budem pozvaná, na obed, odovzdám darček. Ale pozor priatelia, birmovní rodičia, ktorí organizujú a platia obed, zrejme rozhodli o pozvaných hosťoch a tak som pochopila len informáciu, kedy bude birmovný obrad a kde v ktorom kostole, podám nejaký darček krstnému dieťaťu, opäť zdvorilo a po omši pôjdem domov.
Trošku ma to zamrzelo, lebo si myslím, že krstní rodičia by mali byť na obrade aj na tom obede s krstným dieťaťom, aj keď už nie sú birmovní rodičia.
Podľa mňa, je to tiež zvláštny zvyk, obed by mali organizovať rodičia dieťaťa, pozvať aj krstných rodičov dieťaťa, aj birmovných a aj platiť obed, tak ako píšu aj ostatní.

arabela88
4. máj 2014

@emulienka99 Ja som tiez birmovna svojej sesternici no u nas sa to riesilo nasledovne. Pozvala som sesternicu cize birmovanu k sebe na obed objednala tortu a dala jej aj darcek ale jej rodicov som nevolala. Ked chce mat brat obed v restauracii tak nech prispeje ale cele by som to urcite nehradila. Jasne ze clovek nechce vyzerat zgrlo alebo ze by nechcel dopriat ale zase otat potat. A hlavne birmovka by mala byt o niecom inom ako o peniazoch a darcekoch a to by mal aj brat pochopit a nechciet sa najest a este aj dostat pre dceru dar len preto lebo sa ona rozhodla ze bude birmovana.

davita
4. máj 2014

@emulienka99 🙂 podla mna si spravila super vec, ze si kupila satocky a tak si svoju birmovnu dceru potesila 🙂 ..... ostatne si urob po svojom, podla mna rada kasli na vztahy nie je ok, ale ved ty si s tym poradis 🙂
ja by som tomu mojmu povedala, ze som schopna urobit nejaky kolacik, alebo nalozit zmrzku do poharov a spravit naozaj suprovu kafčo ale ze ked on urobi obed, moze so mnou ratat 🙂 .... ale to som ja 🙂 ....

baby mnohe ste napisali, ze ste kupovali dar? smiem sa spytat co to bolo??? dakujem

monicm
5. máj 2014

@emulienka99 opýtaj sa svojich birmovných,u nás to ale takto nefunguje.môj manžel je birmovný môjmu bratovi a neplatil žiadnu oslavu,platili ju moji rodičia,môj manžel mu dal darček,peniažky a zaplatil mu fotenie a video.o tomto zvyku som nepočula,ale ako čítam,občas sa to vyskytne,ale vidíš za akých podmienok,len birmovný rodič a birmovanec.

konecnefree
5. máj 2014

Tiez som toho nazoru, mali sme aj krstiny aj prve svate ale vzdy obed platili rodicia , lebo krstni, birmovni vzdy donesu nejaky dar pre krstna. Treba sa porozpravat.

silviami
5. máj 2014

@davita u nás sú dary zaužívané nasledovne, krst retiazka alebo naušnice pre dievča, prímanie krížik na retiazku alebo retiazka, birmovka hodinky. A krstný rodičia vždy donesú tortu.

heni79
5. máj 2014

@nika1020
Môžeš prosím napísať názov tej dediny? Naozaj ma to zaujalo, že kde na Slovensku sa dodržiavajú takéto zvyky.
@emulienka99
Ja si spomínam na svoju birmovku - mali sme slávnostný (?) obed doma. Teoreticky aj s birmovnou mamou, bola ňou moja sestra 😀 (trošku divné, viem, ja som o tom nerozhodla 😅 ).
Ak by som na tvojom mieste pristúpila na možnosť, že máš obed platiť ty, tak potom iba v prípade, že ideš iba ty a birmované dieťa. 😉

martul
5. máj 2014

U nás /okr.Nové Zámky/ sa to robí tak, že krst komplet rodičia bábätka, krstný rodič darček + torta.
na birmovku birmovný rodič darček + slávnostý obed ale iba s birmovancom!!! Jeho rodičia potom len na kávu prídu ak vôbec.

baryana
5. máj 2014

ked niekde existuje zvyk, ze birmovni rodicia platia obed, logicky by mali mat aj mat pravo urcit, kto sa na nom zucastni a to je zase trochu divne, aby oni urcili, koho pozvat. takze mi z toho vychadza, ze bud idu v tom pripade na obed len birmovni rodicia a birmovanec, alebo si niekto ten zvyk upravil podla toho, ako mu to vyhovovalo. 😀 😀

loliki
5. máj 2014

@emulienka99 Vsade je iny zvyk, ak sa to dá zvykom nazývat. Ja som vyrastala v tom, ze krstni a birmovni su proste Niekto. Ked som mala birmovku, oni doniesli darceky, mama im nieco darovala a na obede som bola ja u nich. Ked mna zavolali za birmovnu ( vzdialena rodina) prebiehalo to podobne, ja som svojej birmovnej dcere kupila dar a zavolala som ju na obed, ona vtedy doniesla dar. Ked ma vybrali pre oblubeneho synovca za birmovnu, na obed sa "nechala pozvat" - ponukla sa prist cela rodina ( birmovanec, jeho rodicia, krstna, stari rodicia) a aj ked sa ocakavalo , ze vsetko budem hradit ja, dohodli sme sa na fifty/fifty.Ja som dala dary, ale uz nic nedostala. Na krsteni sme to aplikovali tiez, lebo nikto nevedel povedat ako sa to ma, volakedy sa to zbuchlo doma pri klasickom obede, ktoru navarili babky, ale teraz kazdy byva samostatne a problem byva zmestit sa okolo stola, tak sa zbehne do restauracie.

cherset
5. máj 2014

u nás v rodine obed zabezpečujú vždy rodičia birmovanca (a samozrejme aj šaty a pod.) birmovný rodič prinesie darček (retiazku, hodiny, naušnice, náramok a pod.) Ešte som fakt nepočula, žeby birmovná mama mala toto na starosti.

cinnamon111
5. máj 2014

Počujem to prvý krát, podľa mňa je to maximálne neslušné. Birmovný rodič je hosť na udalosti, bol tam pozvaný a odkedy hosť má niečo platiť. Keď niekto pozve, tak je logické, že zaplatí pozvanému. Birmovný rodič prinesie darček, možno aj tú tortu...a pod. Veru ani o tých šatách som ešte nepočula, ale fajn....tak teda aj šaty. Ale viac teda určite nie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sense
5. máj 2014

hm zvlastne ja ked osm mala birmovku moja birmovna mama prisla na birmovku a doniesla mi darcek, a nie zeby platila celu oslavu, a saty som mala tiez ake som chcela ja a platila ich mama, bratovi povedz ze odkial ma take zvyky....

ivett1
5. máj 2014

@emulienka99 odkiaľ ste?...lebo o tom som ešte nepočula😀 možno brácho len žartoval😉 ... alebo sú to nejaké nové zvyky?... naši sú silne veriaci a ani v kostole kam chodia (skoro každý deň) o tom nepočuli ... a o šatách tiež nie... možno, ak by to bolo myslené ako darček na birmovku ?... 😅

davita
5. máj 2014

@silviami Ďakujem. Takže starí rodičia sa zúčastnia a dar dodáva tede krstný /birmovný rodič. inak žiadne dary, tak asi???
Ďakujem za info 🙂

silviami
5. máj 2014

@davita u nás to tak funguje, ale počula som o prípade, keď mali na birmovke tri torty, babky, krstní a aj rodičia kúpili. 😀 Ale to asi nefungovala komunikácia.

karabashka
5. máj 2014

@emulienka99 to je pekná blbosť..slávnostný obed robia rodičia, ale ako vidim chceli to hodiť na teba. Ty len kupis pre neter dar, to je všetko ani tie šaty si nemusela...

barcelona94901
5. máj 2014

@emulienka99 čo chcu mať z teba dojného somárika ,obed vždy platia rodičia 😉 šaty tiež kupuju rodičia 😉

karabashka
5. máj 2014

súhlasim s príspevkom vyššie

jabadaba
5. máj 2014

@emulienka99 sikovny ten tvoj brat. Potom mozes ocakavat v podobnom duchu poziadavku na uhradu svadobnej hostiny. Ak nahodou pojdes za svedka!

emulienka99
autor
5. máj 2014

baby, tie šaty bola moja iniciatíva. Neterku mám veľmi rada. V podstate to je ako moja druhá dcéra. Často je u nás . Brat je totiž druhýkrát ženatý a macocha ju moc nemusí. Z toho podľa mňa pramení celý problém.
Asi sa naseriem a zoberieme neterku na obed - len moja rodinka a ona. Veď je to jej birmovka 😉 , Ostatní sa môžu zúčastniť svojho programu.

25daniela
5. máj 2014

@emulienka99 na to netreba ziadne nas..., to si pekne popisala, co treba spravit 😀 😀 😀 a budes platit vsetko 😀 😀 😀

barny
5. máj 2014

@emulienka99 aj u nas obed zabezpecuje birmovna, bola to pre mna novinka, ale tak tvrdila to aj moja mama a aj mm, tak som spravila, nebolo to nic prehnane, len obed pre viac ludi