Môže byť krstný rodič rozvedený?

majka151
31. okt 2013

alebo ak ma niekto skusenost s tzv.svedkom krstu coto znamena vlastne🙂a pri krste stoji vedla druheho krstneho rodiča tento svedok?

bubelko
31. okt 2013

@majka151 u nas s tym nebol problem, ani s tym, ze druhy krstny rodic bol reformovany 😉 so svedkom krstu nemam skusenosti. mame len krstnych rodicov.

taminka2011
31. okt 2013

Ja si myslím, že keď bol sobášený v kostole, tak nemôže.

zabka023
31. okt 2013

to vsetko zalezi od farara ako sa k tomu postavi, niektorym to nevadi a iny su zas zasadne prosti. chodte za fararom a spytajte sa na to priamo jeho a uvidite.

prahaxx
31. okt 2013

pripad treba vysvetlit knazovi, na diskusii tazko najdes pomoc, krst vybavi otec s rodnym listom a vysvetli situaciu!! rozvedeny clovek moze dokonca chodit na prijimanie, pokial splna podmienky, info zasa na fare

raszuz
31. okt 2013

Nas maly ma rozvedeneho krstneho otca a dokonca nema ani krstnu mamu, farar s tym nemal problem

mokon
31. okt 2013

môže byť, je to aj náš prípad 🙂

andika131
31. okt 2013

tak ja som živý príklad :( sobášili sme sa v kostole a po rozvode nie z vlastnej viny,som nemohla byť krstným rodičom sestrinym deťom,vyriešili sme to tak,že naši rodičia boli zapísaný ako krstný rodičia ale pri krste som držala bábätká ja ,a nikomu to nevadilo 🙂

wena
31. okt 2013

Určite záleží od konkrétneho kňaza, niektorí sú takí, že im je všetko jedno.
My s partnerom nie som zobratí, žijeme spolu a kľudne sme mohli byť obaja krstní rodičia synovcovi.

asfodelka
31. okt 2013

kánonickým právom je stanovené, že krstným alebo birmovným rodičom môže byť katolík, ktorý: má viac ako 16 rokov, je pobirmovaný a žije usporiadaným kresťanským životom (buď je slobodný alebo v platnom manželstve). zvysok zalezi od knaza za ktorym pojdes. ale ak je clovek rozvedeny nesmie pristupovat k sviatostiam, jedine ak je rozvedeny cirkevne. tak neviem neviem ci potom moze byt krstnym rodicom... je to diskutabilne.

xenicka13
1. nov 2013

Nemôže, každý jeden farár vie, že nemôžu byt rozvedeni ľudia krstnými, lenže ľudia sa s tým farárom neschvália a farár pokrsti

mata128
1. nov 2013

My s partnerom sme obaja raz rozvedeni,syna mame pokrsteneho a krstna je slobodna mamicka...zalezi len od farara,nas chvala Bohu "iba" hlavou pokrutil😉

stanislava2
1. nov 2013

Záleži od farára.Známa je rozvedená z terajšim partnerom žiju spoločne bez sobáša a spoločné dietatko im v pohode pokrstil.

lucanka49
1. nov 2013

záleží od kňaza náš hneď povedal že ak je sobášená musí byť v kostole,inak nie,,no a to platí asi aj pri rozvodoch lebo viem že rozvedený nemôžu v niektorych pripadoch chodiť ani na prijmanie 🙂

splasenasrna
4. dec 2014

Moju sestru krstili v Modrom kostolíku pred 16-timi rokmi a jej krstná mama bola evanjelička a krstný otec Grék - pravoslávny. A je pokrstená 🙂
Keď sa chce, cesta sa vždy nájde.

madeleine
4. dec 2014

Ako uz je hore spominane, kanonicke pravo ma ine poziadavky ako dnesna doba povoluje. Krstny rodic bol keysi zarukou, ze dieta bude vedene vo viere a ze ak sa rodicom nieco stane, preberie na seba zodpovednost za vychovu dietata nielen v ramci cirkevnych stanoveni, ale i ako nahradny rodic. Dnes to uz samozrejme neplati, krst je casto modernou zalezitostou a krstni rodicia sami toho o kateolickej viere maloco vedia (cest vynimkam). Na druhej strane, je krasne, ze mnohi farari pristupia ku krstu bez ohladu na stav rodicov a krstnych, pretoze dietatu ma byt umoznene zbavit sa dedicneho hriechu bez zataze stavu rodicov. Aj ked to vedenie k viere je potom otazne...

Ja som tiez rozvedena, som veriaca a "nas" farar by ma bez problemov nechal za krstnu. Je to v principe vec presvedcenia a pristupu. A co sa samotneho ukonu tyka, tak farara samozrejme. Svoje svedomie si budeme pred sebou vsetci spovedat sami 🙂

mnamko
4. dec 2014

U nás musel krsný doniesť potvrdenie z fary,že má birmovný list,či je rozvedený neriešil farár

alenka777
4. dec 2014

u nas to bolo tak, že brat bol krstný a manželova sestra, kedže je rozvedená, mohla byť iba svedkom krstu (v podstate ako keby nič nebola z hladiska cirkvi)