Musím byť členkou cirkvi ak chcem mať pokrstené dieťa?

mainmilady
21. okt 2009

Dobry den, viem mi niekto poradit ohladom krstu dietata? Chcela by som vediet, ci sa pred krstom MUSIM stat clenkou nejakeho cirkevneho zboru? Alebo ci farar pokrsti dieta aj bez toho? Vopred dakujem

chiana
30. okt 2009

daniela,
som rada, že vieš o čom hovorím 🙂 isty čas som navštevovala aj spoločenstvo mladých, no mala som svoje dôvody odísť ☹ asi preto, že mám radšej svoju cestu...

daniela1983
30. okt 2009

rozumiem, niektore spolocenstva skor odradia ako povzbudia ☹

etuska
3. nov 2009

...no osobne si myslim,ze treba hladat dalej-nenechat sa odradit-lebo krestan bez krestanskych priatelov,ktori ziju kazdy den vo viere postupne od viery "odpadne",alebo ako sa vravi -stane sa "vlaznym" 😔 -pohlti ho svet a jeho zakony...

Drzim palce Chiana-nech si opat najdes cestu k Bohu 🙂

chiana
4. nov 2009

etuska,
u mňa je to také zvláštne...našla som si človeka,manželíka, je to veľmi dobrý človek, no nerád chodí do kostola, nemal rodinné zázemie a ja tam sama len občas zájdem, bez neho sa mi moc nechce... ale aj tak mám pocit, že je to fajn, lebo svet a jeho zákony treba tiež rešpektovať a nežiť v uzavretom svete viery a spoločenstva...treba byť niekedy aj misionárom samotárom🙂

daniela1983
5. nov 2009

dam dobru radu do manzelstva: prv ako zaspite pomodlite sa spolu 🙂 teda ak ste to este neskusali 🙂 zaruceny recept 🙂

andelka
6. nov 2009

chiana: Mám to podobně. Já teda chodím do kostela pravidelně,ale manžel vůbec. Dřív jo, ale teď už 2 roky ne. Je mi to líto, ale co mám dělat, že jo, je to jeho věc, když nechce, tak nechce. Pro mě je to strašně těžké, v neděli ráno odejít sama. Potom kázání a vůbec ten zážitek vstřebávám, chtěla bych si o tom promluvit, podělit se, ale když tam nebyl, tak s ním nemůžu, takže se v neděli dost míjíme.

daniela: My si spolu před spaním povídáme a dáme si pusu na dobrou noc. Spolu jsme se snad ještě nemodlili.Možná jednou dvakrát. Já tomu teda moc nedám, ale když, tak o samotě. My to bereme spíš jako osobní věc.

megi93
6. nov 2009

mainmilady neviem kde si túto onfo nabrala, preboha prečo byť ešte aj v spolku, stačí, že farárovi musíš za to dať "príspevok na kostol" a ak dáš viac, mlžeš byť aj satanistka a pokrstí ti dieťa. Kdekoľvek!

andelka
7. nov 2009

megi: Možná u vás, u nás ne. A kdyby někde ano, tak tam dítě pokřtít nenechám. U nás kněz s rodiči i kmotrem dopředu mluví a většinou je i zná a když ne, snaží se je poznat. Příspěvek na kostel je dobrovolný, svátosti jsou zadarmo. My jsme při svatbě taky neměli na velké výdaje, ale příspěvek a výslužku jsme dali, protože si uvědomujeme, že výzdoba, květiny, světlo něco stojí. A kdo se ve své farnosti cítí dobře, rád peníze na kostel dá, protože většinou ví na co jsou použité.

andelka
7. nov 2009

Jinak k tématu - přemýšlela jsem o tom, zda je nutné být členem církve, když chci dát pokřtít dítě. A myslím si, teda přijde mi to logické, že dítě asi chtějí dát pokřtít věřící rodiče, tím pádem předpokládám, že sami pokřtění jsou, takže bych dala pokřtít dítě tam, v té církvi, kde jsou pokřtěni oni. Pokud pokřtění nejsou, ale dítě pokřtít dát chtějí, tak asi bych se řídila tím, buď k jaké církvi patřili předkové (bývá to přáním babiček) nebo vybraný kmotr. Anebo bych si vybrala církev, která je mi nejbližší a ujistila se, že víme, co křest znamená a že se s tím ztotožňuju.

mirka183
7. nov 2009

K teme: urcite netreba byt v nejakom cirkevnom spolku, spravidla sa krsti v tej farnosti, do ktorej patrite podla mieste bydliska.
A co sa tyka toho ci pokrtit dieta po narodenim, alebo az neskor - pokial som prijala sviatost manzelstva, tak sa aj zavazujem a slubujem, ze svoje deti pokrstim a budem ich vychovavat vo viere a laske. Takze s manzelom nemame preco uvazovat nad tym, ze to nechame na rozhodnuti svojho dietata. My mame byt prikladom pre svoje deti a od nas sa maju naucit verit v Boha. Nie ze pockame, kym bude mat 5-6 rokov posleme ho do kostola alebo na nabozensvtvo, nech si urobi nazor a rozhodne sa. To mi pride nezmyslne. Pokial sa nekor rozhodne pre inu vieru, tak to budeme respektovat. Ale svoj slub voci Bohu urcite chceme splnit.

chiana
8. nov 2009

mirka, súhlasím s tebou 😉
a zamyslela som sa aj ja nad tým, prečo chcú krstiť svoje dieťa ľudia, ktorí do žiadneho cirkevného zboru nepatria???

andelka
9. nov 2009

Já jsem zas přemýšlela, jestli to nechápeme špatně. Tedy jestli je míněn určitý církevní sbor, jakože u nás ( u katolíků) farnost. Třeba u církve bratrské se tomu říká sbor. Nebo jestli je tím myšlena příslušnost k určité církvi.
Protože třeba kamarádka chodí do sboru církve bratrské, ale nemohla se "u nich" vdávat, protože ještě nebyli s přítelem právoplatnými členy. Takže se vzali v katolickém kostele, neb původně jsou křtění katolíci. Takže některé církve to asi mají přísnější a jiné ne tolik.
Jakože u nás, když jsme oba pokřtění (stačil, by jeden) by bylo jedno jestli bychom dali dítě pokřtít v Praze nebo Znojmě, nebo ve farnosti kam patříme podle bydliště, nebo ve farnosti kam chodíme do kostela. Jednou jsme katolíci a fertig. Ale samozřejmě nejjednodušší a nejideálnější bude dát děti pokřtít tam, kam chodíme a kde nás kněz zná. Kdybych věřící byla, ale do žádného kostela nechodila, tak bych buď volila kněze v místě bydliště, nebo podle doporučení známých. A seznámila se s ním dopředu.