Oblečenie na krst a všetko okolo krstu

erika_lukasko
11. okt 2012

Ideme dat pokrstit maleho v evanjelickom kostole... Uz bola babka za fararom a dohodla krstiny na 20.10. Ale kedze s tym nemam skusenosti, chcem sa spytat, co mu mam obliest? Kolko sa dava do obalky fararovi? Co treba este kupit? Ako to prebieha? Ako dlho to bude trvat? Alebo hocijake tipy a rady ohladom vsetkeho?

mima4
11. okt 2012

@erika_lukasko fararovi das tolko, kolko uznas za vhodne. Pripadne je dobre ja urcit ucel tych peniazkov. Ja by som dala asi 100 EUR a bolo by to na pracu s detmi, nejake detske besiedky... alebo moze to byt aj na vyzdovu kostolu, kvetinky, co sama uznas za vhodne.

sympa1
11. okt 2012

@erika_lukasko oblecies maleho normalne. neviem sice ci v evanjelickom je nejaky inaksi postup ako v katolickom..ale tak v katolickom je tak, ze oblecies normlane...jednu som mala vo vankusi 2 mesacnu a košielka je polozena len navrchu, plus sviečku treba, ktoru budu drzat krsní. druhu som krstila asi 4 mesacnu, bola normlane oblecena v teplych nohaviciach a svetriku a cely cas mi spala na rukach. s obalkou nemam skusenosti, to zariadovala moja mama...v korunach 500 sk....urcite by som nedala 100 eur...po krste vam daju krsne listy 🙂 to je asi vsetko ...a este pred krstom sme boli na náuke rodicia s krsnými rodicmy

januliku
11. okt 2012

Za krst sa fararovi plati ??? Tak to snad nie. 😝

xenicka13
11. okt 2012

Neplatí, kto chce dá a dá koľko chce 🙂

erika_lukasko
autor
11. okt 2012

dakujem baby... 🙂

sissy27
11. okt 2012

@erika_lukasko uff farárovi do obálky? a za čo? jednak má cirkev peňazí viac než dosť a farár dostáva normálny plat, stále vyzdvihujú skromnosť, striedmosť, tak ja neviem... ale to už ani taká svätá vec, akou by mal krst byť, sa nezaobíde bez všimného?? čím ďalej tým viac som hrdá na to, že som ateista...

erika_lukasko
autor
11. okt 2012

@sissy27 tak ja neviem.. mne bolo povedane, ze to treba... ja do kostola nechodim ani nie som dajak extra veriaca, ale pokrstit maleho chcem dat... ale fakt neviem, ako to chodi... viem, len to, co mi povedali veriaci...

mima4
11. okt 2012

@januliku v ecav sa neplati za krst, ale ak to tak citis, mozes dat peniazky. Predsa peniaze nam nepatria, su darom od Boha 🙂

epsonka45
11. okt 2012

Inak toto by zaujimalo aj mna ako to prebieha tu evnajelikov lebo chceme dat tiez malu pokrstit a tiez nikto v mojom okoli nie je evanjelik co vsetko treba a tak.ale co viem tak peniaze fararovy davas dobrovolne mozes a nemusis mu dat

rusalinka
11. okt 2012

Ahojte, za krst sa neplatí ani u RKC a myslím si, že ani nikde inde. Na stránke ecav som našla toto:
b) o krste svätom
Sviatosť krstu svätého prisluhuje ev. a. v. cirkev deťom (dojčatám), deťom do konfirmačného veku, ako aj mládeži (nad konfirmačný vek) a dospelým za týchto podmienok:

Krst detí (dojčiat):
O krst dieťaťa musia požiadať rodičia, alebo aspoň jeden rodič osobne. Duchovný pastier je povinný viesť s rodičmi a krstnými rodičmi pastorálny rozhovor o význame, zmysle a záväznosti krstu svätého. Zistí, či sú rodičia pokrstení, konfirmovaní a cirkevne sobášení. Ak z rozhovoru vyplynie, že tieto podmienky nespĺňajú, vedie rodičov k rozhodnutiu, aby pre krstom dieťaťa boli oni sami najprv pokrstení a ich manželstvo ev.-kresťanským spôsobom požehnané. Krst sa neprislúži, ak aspoň jeden z rodičov nebude pokrstený a ak krstní rodičia nedostanú od rodičov písomné právo vychovávať dieťa vo viere. Vo zvláštnych prípadoch udelí výnimku príslušný senior.

V prípade, že o krst žiadajú starí rodičia alebo príbuzní, duchovný pastier rozhodne o prislúžení krstu na základe posúdenia predpokladov pre krst a výchovu dieťaťa v rodine a v spolupráci s cirkvou. V každom prípade do 15 rokov dieťaťa je potrebný súhlas zákonného zástupcu.

Krstní rodičia majú byť zásadne evanjelici a. v.. V prípade závažných dôvodov jeden z krstných rodičov môže byť členom inej kresťanskej cirkvi. Krstní rodičia ev. a. v. musia byť pokrstení a konfirmovaní a v prípade manželov – krstných rodičov aj cirkevne sobášení. Krstní rodičia z inej cirkvi musia byť pokrstení. Krstným rodičom nemôže byť ten, čo nemá pokrstené vlastné deti, alebo deti krstného rodiča ev. a.v . nasledujú vierovyznanie neevanjelického rodiča. Po vekovej stránke za krstných rodičov z ev. a. v. možno prijať člena po konfirmácii. Ak rodina trvá na krstných rodičoch, ktorí nespĺňajú horeuvedené podmienky navrhne kňaz rodine popri týchto krstných rodičoch ďalších spomedzi členov cirkevného zboru, ktorí prijmú túto úlohu menom cirkevného zboru.

Pri krste detí slobodných matiek vyžaduje sa u matky dieťaťa jej vlastný krst a konfirmácia.
Pri výkone krstu musia byť osobne prítomní rodičia i krstní rodičia dieťaťa, s ich neprítomnosťou možno súhlasiť len vo veľmi vážnych prípadoch.

Ak sú krstní rodičia (jeden z nich) v čase krstu dieťaťa vzdialení, alebo z iných dôvodov neprítomní, zastupujú ich náhradní krstní rodičia (za tých istých podmienok), ktorých treba zapísať do matriky po riadnych krstných rodičoch ako zastupujúcich.

Pri skúmaní cirkevnoprávnych predpokladov tých, čo nie sú členmi cirkevného zboru, v ktorom sa krst koná, musia títo predložiť doklady o krste, konfirmácii, prípadne cirkevnom sobáši. Cirkevný zbor modlitebne s konkrétnou pomocou podporuje duchovný rast pokrsteného.

... no a oblečenie - ako chceš 🙂 ak je bábo ešte v perinke, máš vybavené, ak už nie je, tak normálka, čo uznáš za vhodné 🙂

januliku
11. okt 2012

@mima4 Peniaze su darom od boha ? Si robis srandu ? 😕

mima4
11. okt 2012

@januliku pre mna ano, pretoze Boh mi dal zivot, Boh mi dava zdravie, aby som kazde rano mohla ist do prace. Boh je somou v praci, aby som mohla podavat take vykony ake podavam. Boh mi dava zrak, cit, vnimanie,... vdaka Nemu mozem tie peniazky zarabat a preto rada cast z nich posuniem tam, kde vidm potreby aj v ramci zboru. A ked dam, Boh mi to vracia niekolkonasobne 🙂

vonicka
11. okt 2012

Neodporuje si to nahodou tak trochu - davam krstit dieta fararovi, ktory by mal byt prikladny predstavitel cirkvi a dam mu obalku zoberie - ja rodic, ktory sa na krste zavazuje vychovavat dieta v krestanskych principoch (10 bozich prikazani....)??? NECHAPEM. Nie som veriaca, ale toto je vazne silna kava!

januliku
11. okt 2012

@mima4 Nie vsetky veci na zemi suvisia s bohom a su bozim vytvorom, nieco je aj dielom cloveka. Aj ked peniaze su naozaj "bozi" 😉

janulina.k
11. okt 2012

peniaze sa davaju fararovi, ale on si to neda do vrecka, stale je to vyhlasene na bohosluzbach, ze pri prilezitosti krstu syna alebo dcery rodina venuje cirkvi tolko a tolko eur. takze to urcite nejde jemu do vrecka! uz som vystriedala vela kostolov evanjelickej cirkvi na Slovensku a vsade to tak bolo. takze pozor, nie do vrecka, ale do kasy cirkvi, ktora pouziva peniaze na rozne ucely...

vonicka
11. okt 2012

@janulina.k - to je ale uplne jedno komu idu peniaze - ide o to, ze dieta vstupuje do cirkvi, ktora ma reprezentovat nejake hodnoty (duchovne, nie financne) a rodicia za to maju prispievat peniazmi? Dakujem pekne za taku organizaciu akou je cirkev. To je uplne na hlavu

janulina.k
11. okt 2012

@vonicka ja chapem, lenze ked si vezmes, oprava organa, vykurovanie, udrzba okolia kostola, atd. to vsetko stoji nemale peniaze. katolicka cirkev je podla mna mamonarska, nevedia, kde je strop a su uplne nemoralni, ale ja si myslim, ze pri evanjelikoch a inych protest.cirkvach je to inak. nezarabaju, len im tie peniaze sluzia na udrzbu a chod cirkvi. apropo, plat farara ev.cirkvi sa pohybuje na hranici 400 eur, co je tiez smutne na to, ze je to clovek s VS, ktory ma rodinu...ale nechcem to zaviest niekam, kde to bude mimo temy 🙂

erika_lukasko
autor
11. okt 2012

ja tiez neuznavam ,,obalku", ale bolo mi povedane, ze sa to tak robi...

mima4
11. okt 2012

@vonicka nikto nemusi prispievat, ale clovek chce a nema problem sa vzdat casti svojich penazi na ucel, ktory poklada za spravny. Ja napr. tiez chcem. V ecav nikto nie je nuteny, obycajne vsak hlavne mladi ludia s tym nemaju problem.

hradnapani
11. okt 2012

@erika_lukasko ale to nie je obalka s nejakymi tajnymi peniazmi. Ako tu uz bolo napisane, to co das v tej obalke ci bez nej, musi byt verejne pocas bohosluzby precitane, ze ste tolko a tolko prispeli. Cize uz z toho vyplyva, ze nejde o obalku so vsimnym, ale legalny prispevok.

erika_lukasko
autor
12. okt 2012

A co sa tyka tej kosielky, to aka presne ma byt?

zuzi0911
12. okt 2012

@erika_lukasko ahoj kosielk ma byt biela na nej meno dietata datum narodenia a datum krstu. ja som aj dala od sesternice nakreslit anjela.

erika_lukasko
autor
12. okt 2012

@zuzi0911 super, dakujem...

andype
12. okt 2012

Ahoj, my sme mali krst pred 2 tydnami. Oblecenie som kupila cez krst.sk supravu wintus - maly bol krasny v tom. Potrebujes sviecku a kosielku. Fararovi sme dali krabicu zakusokov, a velmi sa potesil.

ivett1
12. okt 2012

@erika_lukasko ahoj, neviem ako je to v evanjelickom kostole, ale v princípe bude obrad podobný ako v katolíckom kostole... možno malé odlišnosti ... dĺžka obradu závisí od toho koľko bude krstených detí v ten deň😉 ...my sme mali cca polhodinový (skrátený) po omši a bolo tam 5 detí... čo sa týka oblečenia, mali sme ešte perinku a synček mal také chutné oblečko... ak budeš mať čas mrkni do môjho fotoalbumu
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/ivett1/album...
"košieľka ku krstu" sa neoblieka, ale je len súčasť obradu, spolu so sviečkou na krst kuk sem www.krst.sk/ ... vyberieš si😉
pred samotným krstom by ste mali spolu s krstnými rodičmi absolvovať nejaké poučenie u pána farára a potom ...spýtaj sa aj babky, ako to prebieha, určite už bola účastníčkou na krste ...
a čo sa týka "obálky" je to dobrovoľný dar fare (kostolu) - ofera, nejde o poplatok, ani o úplatok ... 😉 a mimochodom, ak sa na to pozrieme z iného uhla pohľadu, tak DAROVAŤ niekomu niečo (či už peniaze, ak máme, alebo niečo iné ...detské oblečenie, to predsa aj bežne robíme...) nie je žiadny hriech a veru na kostole je vždy čo opravovať😉 a je to sloboda prejavu, tak prečo odsudzovať ... ak nedáte peniažky, tak dieťatko aj tak farár pokrstí ... (samozrejme, keď teda spĺňate potrebné náležitosti ...t.j. požadované sviatosti...)
na obrázku dolu je ukážka takej košieľky ku krstu...je tam vyšité meno dieťatka a dátum narodenia a dátum krstu

erika_lukasko
autor
12. okt 2012

@andype a @ivett1 dakujem...
a davaju sa fararovi aj kolace a flaska? lebo aj take som pocula...

cecil36
12. okt 2012

@erika_lukasko my sme dali fararovi nie obalku ale krabicu. S kolacikmi 🙂 A tvaril sa spokojne 😉

ivett1
12. okt 2012

@erika_lukasko určite ho to poteší🙂

andype
12. okt 2012

@erika_lukasko Ako to uznáš za vhodné, podla mna aj stací pár zákuskov, alebo flasa vína. My sme krstili pred 2 tyždnami syna a dostal karibicu zákuskov, a teraz v nedelu moj brat krstil dcérku, a tiež dostal zákusky, a sa potesil. 🙂 Druhá rodina dala 10 euri- a to ci ide fararovi, alebo na faru nikto nevie, ale mal by byt krst zadarmo.

ukana
12. okt 2012

my sme dávali farárovi peniaze, odmietol ich vziat, vraj ich máme dat do pokladničky na kostol............tie peniaze, ak ich farár aj vezme, maju byt použite na prevadzku kostola...dali sme 10€ 🙂...ale keby sme nič nedali, nič by sa nestalo....je to o dobrej voli....