Peniaze na Veľkú noc

zuzikak
17. apr 2017

Ahoj dievcata, damy, mamy, babicky, sestry a vlastne vsetky zeny 🙂 Chcem sa spytat ako to u vas funguje na velku noc. My v nasej rodine sibacom mimo rodiny nedavame ziadne peniaze. To znamena, ze moji chlapi, ked idu sibat tiez peniaze od nikoho neberu ( i ked ponukaju). Velka noc je u nas len o vajickach a cokolade. Ako to funguje v inych rodinach so starsimi detmi ? Ked uz dievcata su skolacky a chodia sibat spoluziaci. Nepozeraju sa potom starsie deti divne ? Aj ked nedostanu moderne kinderka ale obycajneho cokoladoveho zajaca ? Velmi sa mi nepaci tato pre mna "hypermodernizacia" sviatkov jari ale neviem, do kedy bude mozne sa tomu vyhnut. Neviem si predstavit, ze kazdemu zo spoluziakov, susedov dam 2 alebo 5e....Ze to nie je v dnesnej dobe az take zle ? 🙂

lilyianka
17. apr 2017

@zuzikak preco by bolo blbe ak nedas peniaze? Nie kazda rodina je na tom tak financne dobre,aby kazdemu sibacovi mohla dat 5eur alebo kinder vajco...bohuzial dnesne deti to beru skor ako biznis....ze si skor idu vysibat peniaze ako cokoladu a cela podstata sviatkov je v dnesnej dobe aj tak uplne inde...

Ja mam u nas pripravene balicky pre krsniatka a dala som im tam par eur a hotovo....nic viac....aj tak maju tie deti vsetko

zuzikak
autor
17. apr 2017

@lilyianka vies, nie ze by sme si nemohli dovolit ale ja to beriem skor principialne. Preto sa mi to nepaci, ze by k nam chodili pre peniaze. Ak chcu prist, tak pre tu radost z celej situacie, len neviem ako to beru skolaci. Aby potom dcera nebola v skole koli tomu tak troska "mimo". Neviem, ci som sa vyjadrila spravne....

sardinka336
17. apr 2017

Dali sme kazdemu kinderko a 1 euro...čo som ja ,,serpeníz,,? Komu sa nepáči, nemusi ani chodit..absolutne sa tým nezatazujem a to radím aj tebe. Nerieš somariny, uzivaj si volny den.

svetlana35
17. apr 2017

No u nás ja som proti peniazom za sibanie. NO ked moj syn nosil od rodiny po 10e tak po mne kukali divne, ze ja davam len sladkosti. TAkze tento rok sladkosti plus 10e. Ale vobec nie som z toho nadsena.

lilyianka
17. apr 2017

@zuzikak ja ti rozumiem...preto som napisala,ze velka noc uz nie je o tom co byvala,ale o biznise a peniazoch kolko si kto vysibe...daj sibacom co uznas za vhodne a nestresuj sa tym....mne by napr bolo fuk co si kto o mne mysli...mam svoje zasady a tych sa drzim....

obsadenemeno
17. apr 2017

@zuzikak mna by taketo ani nenapadlo, ze dcera bude potom v skole trosku "mimo"...... ako co tym myslis???
Ja tiez nesuhlasim s davanim penazi. A ak by som zila na SK, tak by som peniaze nedala. Ale peknu, podomacky vyrobenu kraslicu. Ved tradicie, nie??? A je mi sumafuk, co si kto mysli, lebo ludia si furt budu cosi mysliet.
A pocitam, ze dcera je v tej skole uz nejaky ten piatok, takze "miesto" medzi rovesnikmi uz ma, a pochybujem, ze by sa to koli "oblievacke" zmenilo.
A ak ano, nema jej byt co smutno za takymi "kamaratmi".

obsadenemeno
17. apr 2017

@svetlana35 no ak si proti peniazom za sibanie, tak nedavaj. Sak nech si kukaju, a co??? Vrat im pohlad. Je to ICH rozhodnutie, dat peniaze.
Ak s tym nesuhlasis, nedavaj.

sissy27
17. apr 2017

Ja celý tento cirkus s oblievaním a šibaním už pár rokov spokojne ignorujem a je mi srdečne jedno čo si kto o tom myslí.

janinah
17. apr 2017

@sissy27 ignorovať môžeš....ale ak k tvojim dverám dôjdu spolužiaci oliať tvoju dcéru,tak im neotvoríš?....a keby medzi tými chlapcami,čo sa na to tešia bol aj tvoj syn?

bets
17. apr 2017

U nas uz bolo veľa chlapcov, rozdali sme asi 30 vajíčok. Peniaze nedávame. Iba vajíčko a stuzku na korbac. Dospelým varené vajíčko farbene v cibulovej supke. A ponúkame pohostenie, nie vsetci sa zastavia, chlapci hneď utekajú ďalej. Priebežne nam syn s mužom nieco vyšíbane donesú, nech mame ďalej na rozdávanie. Tento rok sme to trosku podcenili s tou mojou pubertackou, nejak veľa chlapcov za ňou prišlo 🙂

janinah
17. apr 2017

@zuzikak je len na tebe čo a či niečo šibačom dáš.....ale chlapci čakajú mince,či sa ti to páči alebo nie...zas to nie je taká strašná položka,dať 1-2 euro na osobu /spočítaj si koľko stoja celé sviatky od výzdoby po jedlo či výlet/.....teraz možno preženiem.,možno aj nie....deti rastú,budú chodiť olievať spolužiačky a ku vám nepôjdu,však puberťákom čokoládových zajkov netreba....a dievčatá sa budú v škole "chváliť" koľko ktorá mala kúpačov..a tvoja?.....nepíšem,že na tom stojí svet,že je to ideálne,ja som za tradície v slušnej miere,ale žijeme tu a tu sa to tak zvykne robiť....dievky čakajú kúpačov a chalani čakajú výslužku

obsadenemeno
17. apr 2017

@janinah "boli sme na chate" 😎

janinah
17. apr 2017

@obsadenemeno akože zatajiť,že sme doma,ak doma sme? to nikdy,takto nebudem učiť klamať moje deti

sissy27
17. apr 2017

@janinah moja dcéra si to neželá, takže vybavené 🙂 ak by si to želala tak nech sa páči pred dom, do bytu ich určite nepustím. A už vôbec nehrozí, aby som toto podporila finančne či štamperlíkom.
Syna nemám, ak by som mala, tak ide táto aktivita mimo mňa, keďže s ňou absolútne nesúhlasím a pokiaľ by mu robilo radosť mlátiť mokré dievčatá korbáčom, tak si to odskúša na vlastnej koži.
Mne celý tento cirkus vadí aj len v symbolickom prevedení, takže holt musel by si to riešiť s otcom či kamarátmi a mimo mňa.
Hádam si ako žena toľko rešpektu zaslúžim, že ma s tým nikto nebude otravovať proti mojej vôli v mojom byte.

marmete
17. apr 2017

@lilyianka Dovolím si oponovať so slovkom dnešné deti 🙂 pred 20 rokmi moju spolužiaci zo zš tiež po šibačke riešili hlavne to, koľko si ktorý z nich vyšibal kčs (koruna československá 😀) ... takže včera, dnes, zajtra to bude pre chlapcov biznis 🙂

janinah
17. apr 2017

@sissy27 záleží ako by si to tomu synovi vysvetlila...ja ako symbolické pokropenie vodou,aby dievky boli po celý rok zdravé,korbáč ani nemáme....ak to berieš ako mlátenie dočista mokrých dievčatiek,tak niet o čom.....

marmete
17. apr 2017

@lilyianka Prepáč, mala som na mysli 30 rokov a píšem 20 😀

obsadenemeno
17. apr 2017

@janinah nie, tak som to nemyslela. Ale ak ty s touto tradiciou suhlasis a tesi ta, ok. Ja osobne nepoznam ziadnu zenu/dievca, ktora by si to "uzivala".
Ale autorka temy pisala, ze jej sa nepaci, ze musi davat peniaze. Tak nech nedava.
Ak tvoja dcera/syn ocakava cely ten humbug, fajn. Ale su aj ludia, ktorym to pride prilis komercne a prehnane. Tak zi a nechaj zit, ak sa rozhodnu "nenasledovat davy", je to len a len ich vec.
A dalej sa mi nepaci, ze na konci dna vidis ozrate deti (teenagerov) alebo oteckov co ledva stoja na nohach a maly prcek sa snazi tatka podopierat...... 😨
A to, ze im je sumafuk nejaka tradicia, ale jaka sranda, ze dievca krici, ladova voda do tvare alebo (najlepsie) na prsia, sak sranda, ne....a potom pocitat peniaze....sorry, ja mat takeho syna, tak sa hanbim a definitivne ak dcera nechce, ziadni "olievaci" moj prah neprekrocia. Samozrejme je ine, pokropenie troskou vody. Ale to, co mnohi chalani/muzi na Velku noc predvadzaju, je ubohe. Cest vynimkam.

sissy27
17. apr 2017

@janinah ako hovorím, syna nemám a "čo by bolo keby" neviem objektívne zhodnotiť. Každopádne mi je celá táto atrakcia nepríjemná, nebudem ju podporovať a nie, neobetujem sa kvôli potešeniu niekoho iného. Ak to niekoho baví tak prosím, ale mimo mňa a môjho bytu, nie je to moja povinnosť. Viac k tomu nemám čo dodať 🙂

lilyianka
17. apr 2017

@marmete ano to beriem...jasne,ze decka sa vzdy tesia ak dostanu peniaze...ci je to teraz alebo pred 30 rokmi...lem som myslela,ze uz aspon co ja sledujem trend sibania sa vytraca...nevidim tolko sibacov ako niekedy...
Pred 30rokmi vsak skor dostali po vajci ako peniaze...tym chcem povedat,ze v dnesnej dobe je "modernejsie"dat eura ako vajce a pred 30r slo skor o tie sladkosti ako o peniaze...

esther03
17. apr 2017

@janinah 1-2 erua je nic? Ked mi takto pride domov 20 ludi (co nic vynimocne), tak jeden bezny a nijak zvlast velky nakup v prdeli... (20-40€). Takze nie, dakujem, radsej moje syte dieta ako u cudzieho kredit do telefonu na online hry 😉

ukulela
17. apr 2017

ziadne peniaze. ani mince. nic. malym detom velkeho zajaca, kinderko - boli v akcii za 69 centov 🙂, najblizsej rodine este daky coko balicek. pubertakom ponuknut pohostenie a ked nie malovane, tak coko vajde. masla na korbac, usmev a dakujeme za navstevu.
@svetlana35 ja ani rodine. ked kamoska nastrkala malemu 5€ minule do balicka, tak som zhubovala chlapa, ze co to berie. ja som jej chlapcovi nedala minule a ani tento rok akoze na oplatku. pred rokom som jej povedala, ze nech si nerobi vydavky, ze u nas sa peniaze nedavaju. ona ze to tak robi. jej malemu som aj tento rok dala velkeho zajaca, balik a vajco. ziadne prachy na oplatku. radsej vacsieho zajaca. ... ako k tomu pridu dievcata - chalani si vysibu pomaly stovky, dievky budu len smrdiet od vonavky? ani ja necakam prachy a chlapa som aj dnes vyprevadzala s tym, nech mi prachy nenosi. jasne, ze starka svojmu jedinemu vnucikovi da, tomu nezabranom. ale od ostatnych ani cent. maju ho radi aj bez toho a ja peniaze necakam.

adri266
17. apr 2017

podla mna by mal kazdy sibac dostat najnovsi I-Phone, k tomu kluce k Porshe.

lucka08099
17. apr 2017

Ja sa pripajam k tomu ze ziadne peniaze nedavame. Tiez som zazila ze prisiel chlapec (z rodiny) s dvomi igelitkami, ze mu nabalime neviem aku vysluzku a este cakal aj peniaze. Ak by som si spocitala, co vsetko by ma malo stat, keby som len do rodiny nakupila, pretoze jedno kinderko urcite nestaci, to sa na mna uz cudne pozeraju a este davat aj peniaze, tak dobrych 60€ vyleti oknom.
A navyse ja to vzdy robim tak, ze ked moje deti nieco dostanu, tak sa to vracia. A kedze mam 2 baby, tak tento sviatok ide v podstate mimo nich. Tak som u nas zaviedla pre ne velkonocneho zajacika, ktory im donesie tiez nejaku tu sladkost a kupacom davame tiez len sladkosti. A memusim sa citit hupo ze nedavam peniaze, pretoze ani moje dievcata od nikoho nic nedostanu. Tak preco mam ja niekoho dotovat.

My ked sme boli s bratom deti, tak sa to v rodine riesilo tak, ze nedostaval vysluzku len brat, ale aj ja, a nasi rodicia to potom tiez tak isto vracali. Cize nikto nebol akoby v minuse, vzdy sa to vratilo.

marmete
17. apr 2017

@lilyianka Spolužiaci nosili do školy výslužku, takže som videla, že mali veľa sladkostí a veľa peňazí... vtedy mali hlavne modré 20kčs a zelené 100, vtedy to boli pre mňa fakt peniaze a zážitok ako si dokázali "zarobiť", či už tie sladkosti a peniaze. Ja som brata nemala, takže som reálne v rodine nezažila veľkonočné zúčtovanie, iba takto sprostredkovane následne v škole a boli to kvantá sladkostí 🙂 veľa sa odvtedy nezmenilo (súdim podľa seba), čo sa týka odmien, len možno ľudia už viac sú uvedomelí, majú viac možností čo dať 🙂 A trend šibania? Je to iné, už iba to, že v mojom detstve sa človek bežne dostal pred dvere bytu 😀 ale vtedy deti boli deti a združovali sa pri hrách vonku, teraz sa združujú cez net... takže ani nevedia, kde kto býva a rodičia si svoje územie chránia 🙂 ale ako píšem, je to moje subjektívne vnímanie v mojom okolí 🙂

marsmykkok
17. apr 2017

ja si pamätám že takých 15-20 rokov dozadu tiež spolužiaci hlavne riešili koľko si zarobili a čo si kúpia a zarobili si pekné sumy, k nám veľa nechodilo, kedže som bývala na dedine a spolužiaci z iných dedín nechodili, ale každému sa dalo 20 slovenských korún a čokoládové vajce a to sme peňazí nazvyš nemali. Takže by v dnešnej dobe v takej situácii, obetujem aspoň to 1 euro pre takých čo dcéra pozná (blízky susedia, spolužiaci, kamaráti a tak) a k tomu v akcii nejaké vajíčko/zajačika za 50 centov, myslím že 1,50 eur nie je veľa na jedného a tých čokoládových blbostí aj tak majú veľa a to ich tak nepoteší ako peniaze... cudzieho by som bud nepustila alebo dala fakt len drobnosť/len ponúkla niečím a na cestu nedala nič.

loginexistuje
17. apr 2017

Ja som dala peniaze iba krstnemu synovi dalsim detom z rodiny aj chlapcom aj dievcatam som dala pamlsky a oblecko ci hracku moj dostal sladkosti od susedov a z amych a v rodine peniaze tie si odlozil a kupi si za ne potom asi svoju prvu udicu doteraz mal len bic osobne nemusim velmi sibacku ale aspon sa ponavstevujeme lebo na to ne.vame sla.casu

obsadenemeno
17. apr 2017

Ale je to smutne, ze vsetci riesia, len kolko si zarobia...... a vacsina to podporuje...... ako co take ti sibaci robia, ze sa im za to plati?????
Ponuknut zakusok a hotovo....ked uz hovorime o tradiciach..... peniaze ani "vysluzka" sa povodne nedavali. Pohostenie, poharik a masla na korbac. 😀

rebeka7501
17. apr 2017

Podľa mňa je súčasná doba o peniazoch. Chlapci sa potom medzi sebou chvália, kto koľko peňazí vyšibal. Mnohí nemajú o zvykoch ani poňatia.
Od mojich 10 rokov sa zdržujem mimo domu, v dospelosti sme ako partia chodili na chaty, do prírody.......Moju dcéru nebol nikdy nejaký spolužiak vyšibať (bývajú i mimo BA), a úprimne i za ňu môžem povedať, že jej to nechýba. Radšej peniaze investujem na divadlo alebo kino 😎

sisaka
17. apr 2017

Tak toto je sviatok, ktory som s radostou vymenila za kultivovanejsi "zapadny", kde deti bez rozdielu pohlavia hľadajú čokoládové vajíčka. Žiadna nespravodlivosť, kde dievča dostane výprask, áno niektorí chlapci/chlapi si radi udrú, smrdí najlacnejšími voňavkami a je niekoľko krát zliata vedrami studenej vody a za toto poníženie ešte chlapcov odmení. Dodnes si spomínam na tu nespravodlivosť, keď som ako školáčka takto dopadla a brat prišiel domov so zásobami čokolády na najbližší pól rok o peniazoch ani nehovoriac. Syn tieto sviatky nezažil a keď som mu to opisovala bol zhrozený, má 9 rokov a žiadne dievča by nikdy neudrel. My sme schovávačku vajec včera nemali, syn hral na turnaji, hrali skoro ráno, takze sme nemohli poschovavat v hoteli, ale urobili sme im malé balíčky so 4-5 coko vajcami a potešilo ich aj to. Netreba deti zvykať na obrovské výslužky a stovky eur a nebudú to potom očakávať, takze určite chyba dospelých, že to nechajú zájsť do štádia akoby slo o druhé Vianoce.