Platí sa za krst v evanjelickom kostole? Koľko?

kukona1
2. feb 2008

vedeli by ste mi niektorá poradit,či sa dáva a kolko za krst v evanielickom kostole? Aby som sa nestrápnila.Do kostola chodí iba svokra a ona hovorila že niečo sa dáva farárovi a niečo na ,,kostol" 😨

vanila
2. feb 2008

Kukona to by som rada chcela vediet aj ja kolko pytaju za krstenie. Ale mali by to robit podla mojho nazoru zadarmo lebo su to sluzobnici bozi. a jezis nezil v blahobite a hojnosti tak by sa mali riadit podla toho a robit to za vatikansku menu 😉

livka299
2. feb 2008

My sme za krst neplatili, len svokra po krste odniesla fararovi kolace a 500,- Ja som bola proti, pretoze ich platime z nasich dani, a mne tiez ku vyplate nikto nikdy nic navyse nedal ani neda 😖 😖 😖 😖
A keby aj dal, tak by to uz bolo v Markize, ze st. zamestnanec a bla bla hned by som mala vypoved v minute.... 😖

kukona1
autor
2. feb 2008

moja svokra tvrdí,že farárovi dá 5OO sk a na kostol 1000 sk????? Zdá sa mi to prehnané a nie ,,normálne" neviem kde na to prišla?????? 😅
neviem ako jej to mám vyhovorit,že to jednoducho nie je povinné a ,,zbytočne" ,,vyhodí" tisíc korún,nech za to radšej malej niečo kúpi....ale ona si melie svoje. no povedzte,nebolo by vám to lúto,dat na kostol tolké prachy? Hlavne ked ich platíme z našich daní????????
nechcete to niektorá mojej svokre vysvetlit? 😀 😀 😀 😀 😀 so 70 ročnou abkou sa nedohádam... 😠

vanila
2. feb 2008

inak takej zene v takov veku vysvetlovat je tazke lebo by sa to zvrtlo inak. a skor by dostala infarkt a by bol skor pohreb ako krstiny a by si mala dalsiu dilemu kolko by bral za pohreb 😀 😀 😀 😀

kukona1
autor
2. feb 2008

myslím že máš pravdu vanila 😀
no povedz,neni škoda toho ,,litra" ?

livka299
2. feb 2008

Kukona presne ako vravi vanila...neprehovoris ju, ja som si len povedala svoje ze z nasich penazi nepojde na kostol ani nikomu do vrecka ani koruna...a tak aj bolo. Viac ma nezaujima, nech si ona dava tolko, kolko chce, aj tak by ich dala na kostol...
Ked si myslia nase zlate svokry, ze ich to vykupi? Tak z tym nic nenarobime....

vanila
2. feb 2008

ano to je skoda. na malinku by sa to dalo minut. ja som veriaca a maleho sme nekrstili v kostole ale boli sme na urade na uvitani do zivota tam sme davali len trochu zakuskou a flasu a ktomu som este dostala od uradu kyticu a mali hracku a foto album . V nesnej dobe si farari milia povolanie farara a uzernika 🙂

kukona1
autor
2. feb 2008

je mi to jasné....a svokra je dost tvrdohlavá......ešte skúsim presvedčit manžela - on ešte o tom nevie. a ked to nepojde,nech si babka dá komu chce čo chce....len my ju živíme,lebo býva s nami a po 6 rokoch som si vydobila aspon 1OOO sk od nej na stravu,lebo ked vidím ako zbytočne mína peniaze na knihy,ktorých má plnú izbu a na pulovre - mesačne si kúpi aj dva tri a pritom sedí doma a nemá ich kde vynosit....ale to je iná téma - o svokrách- 😀 😀 😀

livka299
2. feb 2008

Tak tak kukona 😉 😉 😉

andrea.m
2. feb 2008

kukona ja mam deti pokrstene v rímsko katolíckom kostole.ked sme prišli na krst kostolníčka nam ukázala košík do ktorého sme mohli ale nemuseli dať milodar podľa vclastného uvaženia.manžel tam hodil 100sk čo dali krstní a starí rodičia neviem ale nebolo to povinné a aj keby sme nedali nič bolo by dobre a kaplanovi sme nedali nič zvlášť ani koláče.a čo sa týka tvojej svokry pokiaľ to nebudú tvoje peniaze tak to nerieš.nektorým ľudom proste nevysvetlíš ked su tak zvyknutý alebo k tomu boli vychovaní.

andrea.m
2. feb 2008

no ak je to tak ako píšeš vyššie tak jej povedz že ked da 1000sk na kostol zvihneš taxu za stravu alebo nech neje 😀

bibinka
2. feb 2008

kukona- my sme pred týždňom krstili v evan.kostole a farárke sme my osobne nedali nič,svokra dala milodary po 20 sk za každú osobu a farárke krabicu koláčov. Či jej dala aj peniaze neviem ani som sa nepýtala. My sme len zaplatili cirkevnú daň na tento rok za každú osobu. Pani farárka je milá osoba,hovorila,že príspevok je dobrovoľný. Takže všetko závisí od ľudí,či dajú či nie. Keď sme krstili prvé dieťa,tak sme jej dali "na kostol" 500,- a dala nám na to aj potvrdenie.
Ak tvoja svokra chce silou mocou niečo dať ,tak ju nechaj,nech mu dá aj celý dôchodok. 😀 😀

digysa
3. feb 2008

My sme dali 5000sk, ale neviem, ako vase kostoly, no nas potrebje vela financii na renovaciu....tie peniaze sa minu na kvety a rozne opravy...My sme to dali dobrovolne.

kukona1
autor
3. feb 2008

jasné baby máte pravdu,nech si tam dá aj celý dochodok a za chvílu ide jar,nech sa ,,pasie" 😀 😀 -vlastne krstiny máme až v marci....trávy bude dost 😀
len ma zaujímal názor díky 😉

marcelirv
14. dec 2008

u nás je taký zvyk na krst že sa najprv zbierajú peniažky na kočík a potom na kostol a to čo sa vyzbiera na kostol tak to potom odnesieme kostelníkovi ktorý ich dá farárovi a ten vyhlási po omši kto kolko dal na kostol a to ešte dávame farárovi pri krste do obálky 500,-- a aj kurátorovi ktorý príde prichystat kostol na krst. dávame 200,-- do obálky aj koláče, a to ešte farár dostane flašku konaku aj koláče

certisko19
14. dec 2008

sestra co krstila,tak davali 500 fararovi....ale kde zijem,tak fararovi davaju 500 a na kostol od 500 do 1500....niekto aj viac....tiez kolace

mimkoo
1. júl 2012

mohol by mi niekto poradic ci sa da v reformovanom evanjelickom kostole krstit aj v piatky ci ine dni ako nedele?

kocurik16
1. júl 2012

v reformovanom neviem,ale v evanjelickom povedala pani farárka že nič neberie tak dali sme príspevok na opravu kostola,pri oboch deťoch po 100 vtedy ešte korún a pre krabicu zákuskov pri staršom a mladšiemu na krst sme dali na faru celú tortu,ale viem že to záleží od dotyčných správcov farností. V našom kostole zmámi nedávno krstili dcérku a tiež dali na kostol 15 eur a zákusky 🙂 O poplatkoch v reformovanej cirkvi neviem lebo kmotrovci krstili dievčatá už dávno.

kocurik16
1. júl 2012

ešte za tie dni viem že v našom meste krstili aj v sobotu a to vo všetkých troch kostoloch