Pokrstia dieťa v kostole manželom, ktorí majú len civilný sobáš?

denisse1311
20. mar 2016

Ahojte, mam brata ktory je katolik ale jeho žena je ateista, neveriaca, svadba bude na mestskom urade, čakaju dieta, a chcem sa spytat ako je to s pokrstenim dakujem pekne.

maslenka47
21. mar 2016

@denisse1311 Kamoska dlhodobo zijuca v Irsku dosla na Slovensko krstit, lebo tam jej ako slobodnej matke dieta nepokrstia. Nie kvoli viere, ale kvoli tomu, aby dieta zobrali do statnej cirkevnej skoly (nizsie skolne ako sukromna). Takze dovody na krst su naozaj rozne...

lillinka01
21. mar 2016

My sme sa nebrali v kostole (z objektivnych dovodov), ale som hlboko veriaca a chcela som dat syna pokrstit. Farar sa ma pytal, ci na to boli dovody, a ja ze ano 🙂. A bolo. Skutocne nerozumiem, ako buduca vychova, smerovanie a moralne hodnoty rodicov vo vztahu k dietatu suvisia s tym, kde sa brali. Ak sa zamyslite, cirkev ma zaujem na rozsirovani svojich radov, nie naopak. Takuto teoriu uz dnes drzi maloktora fara, vzhladom na demog. krivku je to pochopitelne.

vhlave
21. mar 2016

Samozrejme pokrstia, krstny rodicia vsak musia mat vsetky sviatosti....krst, prijmanie, birmovku, popr.sobas v kostole

maslenka47
21. mar 2016

@lillinka01 Osobne vidim moralne hodnoty v niecom insom, nie v tom, ci je dieta pokrstene. Uz len to, co pises ( ze treba "rozsirovat rady") mi pride od moralky teda hodne hodne daleko. Cirkvi by malo ist o nieco insie. Je v poriadku, ze si hlboko veriaca. Ja mam zase svoj krst hlboko niekde. Hlavne kvoli tomu, co predvadza cirkev. Samozrejme, ze maju zaujem o "duse", pretoze za to tecu peniaze zo statneho rozpoctu. Ale to ma s moralnymi hodnotmai pramalo spolocne.

Podla tych svojich pravidiel by mali pokrstit dieta nezavisle od statusu jeho rodicov. Ale niektorym zo "starej skoly" to dako nedochadza.

lillinka01
21. mar 2016

@maslenka47 Ja som pisala pohlad cirvi, ako sa na to pozera vacsina duchovnych v katolickej cirkvi... Suvisi to samozrejme aj s tym, ze katolicka cirkev meni pohlady na mnohe veci a prisposobuje sa 21. storociu. Moj pohlad bol v tom, ze krst je ako sucast viery pre mna dolezity, a ked ho budem chciet, budem chodit od fary k fare, aby mi dieta pokrstili 😉 Kto co spravi a nespravi, je na jeho svedomi. Pisala som o moralnych hodnotach rodicov, ktore nesuvisia s tym, kde sa brali, nie o tom, ze krst je podmienka moralky 😉

sardinka335
21. mar 2016

@lillinka01 som hlboko veriaca, ale kostol nepotrebujem..ani zhromazdenie ani nič...V čom je ta ,,hlbka,, tvojej viery?
Svadba v kostole zanamena, ze k tomu ÁNO si volám aj Boha, kdežto na urad toho Boha nevolame.....aj ked On je vašadeprítomný. Nie je to samozrejme zaruka ze bez vzajomnej snahy budeme mat štastne manzelstvo.

Ja nepochopim celkovo rodičov, ktorí nemaju zaujem o ,,kostolne veci,, nemaju zaujem sa s dieťaťom modlit spoločne, ...nemaju zaujem mu hovoriť o Bohu, čitať mu z Biblie....načo ho chcu krstit?
Ja si vážne nemyslím ze takýchto ,,farnikov,, cirkev potrebuje. A pochybujem ze cirkev ma zaujem na rozširovaní svojich radov - ved vy tam lezete nie oni vas chodia volat na krst alebo? Takých nepotrebuje lebo to je len meno do matriky pokrstených ale nebude zo psa baranina....do kostola potom páchu len na PSP - prve sväté prjimanie, birmovku a potom ich tam uz nikto neuvidi - max. sobáš a na cirkevnom pohrebe budu ,,spievať ódy,, aky to bol fasa človek...Z toho mi je na grcanie...Ano - pána Boha za nohy a čerta za rohy...pokrytci a farizeji.

worker_falcon
21. mar 2016

@sardinka335 a v čom je hĺbka tvojej viery? Ako sa prejavuje? aký je tvoj vzťah s Bohom či Ježišom Kristom?

lulu2
21. mar 2016

@denisse1311 myslim si ze tu ti neda nikto lepsiu odpoved ako konkretny farar, od ktoreho chcete aby pokrstil dieta. Kazdy farar ma ine "pravidla" a mozno budete musiet najst takeho, ktoremu to nebude prekazat. Niekto vyzaduje sobas rodicov v kostole, niekto len pokrstenych krstnych rodicov...a pod.

sardinka335
21. mar 2016

@maslenka47 prečo by mali krstiť ,,nezávisle podla statusu rodičov,,?? Ty ked chceš mat ,,členstvo,, v nejakej organizácii tak pristupuješ na ich podmienky nie? Alebo si vytváraš vlastne? To pochybujem...a čudujem sa ze cirkev na toto pristala, je mi jedno aka či RKC, Ecav, babtisti alebo ký čert...

huahua
21. mar 2016

Je zaujímavé, ako veľmi sa dokážu biť o krst rodičia, ktorí sami nežijú vieru, sú zosobášení len civilne, poprípade nie sú zosobášení vôbec a vôbec na tom nechcú nič meniť. (teraz nenarážam na autorku diskusie, len tiež poznám taký prípad)

natalka13
21. mar 2016

@sardinka335 svagrina ked chcela krstit, jej farar povedal, bereme vsetkych. a to je 20rokov dozadu. nevadilo ze nemaju svadbu v kostole. samozrejme po krste este absolvovali prve sv.prijimani a viac nik z rodiny do kostola nepachol.

@lillinka01 nejde o to kde-ci kostol, ci plaz,alebo restauracia, ide to to ze ako hlboko veriaca by si mala mat cirkevny sobas.j

@huahua aj pre mna uplne nepochopitelne.

nyusika
21. mar 2016

@huahua tos, niekedy staci, ze stari rodiacia, ci krstni rodiacia su veriaci, trvaju na krste, lebo inak nebudu darceky a penaaaaze 🙂

ninuska8
21. mar 2016

@maslenka47 ked tebe rozkazuje 90 rocna babicka a rodicia...tak co si nesvojpravna? Kazdy nech robi podla svojho, nie zeby ini nepovedali...

ninuska8
21. mar 2016

@lillinka01 ty nemas ani paru o pohlade cirkvi na tuto vec,,,nepis tu, prosim ta, bludy

sardinka335
21. mar 2016

@nyusika ale to by mal normalny farar vidieť...aky je umysel rodičov krstiť - ze babka to plati a mladých do toho tlačí. To som čítala v jednej vtipnej knižke od diakona Maxa Kašparu odpoved mladých snubencov na otazku prečo chcu svadbu v kostole,,. Odpoved bola ...,,farář má lepší vohoz než na ouřadě, jsou tam i větší varhany a když babička řekla, že na svadbu i přispěje, tak jsme se moc nerozmýšleli...,,

huahua
21. mar 2016

V každom prípade, ak kňaz usúdi, že je predpoklad, že dieťa bude napriek tomu, že rodičia nežijú v sviatostnom manželstve, vychovávané vo viere, tak zrejme pokrstí. Ale či na to stačí to, že krstní rodičia sú veriaci, tak to neviem.

kuriatko84
21. mar 2016

@janinah to že ty by si tak nechcela žiť je tvoj problém. Ja len hovorím, že môj manžel nie je o nič horší a možno je lepší ako ten tvoj "katolík". Existenciu Boha vysvetlíme dieťaťu tak ako my uznáme za vhodné a každému to môže byť ukradnuté, je to len a len naša vec.

lillinka01
22. mar 2016

@sardinka335 ano, aj ja by som chcela vediet, v com je hlbka Tvojej viery...inspiruj nas 🙂 Chodit do kostola? Len medzi kamennymi murmi, len tam je Boh? Vyjst z kostola, a ist do krcmy, alebo ohovarat, tak, ako to robila vacsina ludi, ktorych som videla za 20 rokov zivota, kedy som chodila do kostola kazdy tyzden? Nie, dakujem. 🙂 Staci mi,ze pojdem do kostola, ked to tak budem citit, budem sa modlit za tych, co to potrebuju a konat dobro, ako len budem vediet. Napis pribeh Tvojej viery, a inspiruj nas, farizejov, ktori sa plazime v bahne uboheho pozemskeho zivota 🙂 bez kostola kazdy tyzden.

lillinka01
22. mar 2016

@ninuska8 O com mam ja ponatia a nie, pokial ide o vyklad kanonickeho prava, to by snad mal posudit teolog, nie? Si teolog? 🙂 😉 Ak ano, moja ucta. Pokial ide o moj pohlad na vieru, Boha cirkev a krestanstvo, demokracia, ktoru mi stat zarucuje ustavou, mi dovoluje slobodne sa vyjadrovat o comkolvek, tak sa prosim, staraj o seba 😉