Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

otrivinkajanka
12. máj 2008

inak baby ked tak nad tym rozmyslam,tak ako vlastne ten farar zisti ci krstna mama ma vsetky sviatosti?ved moze povedat,ze ano a je to aj ked ich nema nas sa tak isto na nic nepytal tak vlastne ako to funguje?

bibula
12. máj 2008

😀 ano moze sa povedat,nikto to neoveruje,inac na to aby si mohla byt krstna nepotrebujes birmovku.a dokonca moze byt krstna aj rozvedena,aj ked farari t vacsinou odmietaju.....minule som citala ich povinnosti na fare boli vypisane,tak nesmie odmietnut pokrstit dieta,ak rodicia a krstny povedia,ze nebudu branit kreswtanskej vychove 😉

vesi
12. máj 2008

vroni, mám vlastnú skúsenosť, že v Bratislave s podobnými vecami nie sú problémy. problémy robia skôr farári na dedinách či malých mestách. ked sme sa chceli s mužom zobrať, tak sme boli v Blave na náuke pred sobášom cca 5 krát, ale sobášili sme sa na východnom Slovensku, tam farár trval na tom, že na náuku musíme chodiť 6 mesiacov 😝 , našťastie stačilo potvrdenie z Bratislavy, že sma absolvovali náuku 🙂

otrivinkajanka
12. máj 2008

vesi nemas pravdu prave,ze v blave robia najvacsie problemy co sa tyka krstu mam to odskusane na vlastnej kozi a aj pekna kopka mojich kamosiek tu v blahove mi malu farar pokrstil bez problemov a v blave ani nahodou a to som pochodila niekolko kostolov v blave pokym sme sa sem nastahovali a tu to islo bez problemov

matja
autor
12. máj 2008

to naozaj farári nežiadajú žiadne potvrdenia od krstných rodičov, či majú alebo nemajú birmovku, alebo dokonca či sú alebo nie sú katolíci? Keď som sa vydávala, tak som potrebovala krstný list.

julia225
12. máj 2008

ja si tiez myslim, ze vo vacsich mestach su skor radi, ze niekto sa pride dat pokrstit ...

vesi
12. máj 2008

otrivinkajanka, ja som písala vlastnú skúsenosť, ty máš zase inú...

emjee
12. máj 2008

zalezi od farara, pribuzni (nesobaseni v kostole) davali krstit dieta a farar zamietol krstneho otca ale krstnu matku povolil (krstni - manzelia, nesobaseni v kostole, ona pokrstena, on nie); o 2 roky isli ti druhi krstit dietata a volali tych prvych za krstnych (nesobaseni v kostole, ona nekrstena, on krsteny) - bolo to sice u iíneho farara, ale len o 20 km dalej a farar bez problemov prijal obidvoch za krstnych rodicov

monca301
13. máj 2008

u nas nebol problem v tom,ze krsna nema birmovku,ale v tom,ze nie sme zosobaseny v kostole. 😢

bibianna
14. máj 2008

ja nemám birmovku, no v kostole nás zosobášili. Keď sme išli za krstných bratovej dcére, ja som nemohla, som len svedok krstu a manžel je krstný.

majdiska
14. máj 2008

no ak sa smiem zapojiť do diskusie 😉 , tak vám dám len jeden príklad - čo sa týka blesqa tak to hovoril o nás, a radšej sa k tomu nejdem vyjadrovať, lebo ak ma dakto spozná, tak ma bude každý len ohovárať. len toľko k tomu, že ja som vyrastala 22 rokov ako ateistka. potom som sa dala pokrstiť - ja si myslím, že krstiť by sa nemali malé deti, lebo nevedia do čoho idú, podľa mna by si mali vybrať ako dospelí ľudia, či to chcú naozaj alebo nie.. a akú vieru chcú. o rok som mala birmovku a o další svadbu - všetko v kat. kostole. len neviem ktorá z vás bola postavená pred takú vec, ked by vám budúca svokra povedala, že ak bude svadba na úrade, tak žiadna nebude... 😠 . dosť sme sa s mojim na túto tému bavili, dokonca pred krstom malého sme sa tak povadili, že skoro žiadne krstiny neboli - proste mne to nie je po chuti.. a to nevravím ako dopadla spoved - u mna po 3 rokoch, to som si od pana farara vypočula ako nechodím do kostola 😠 , to že som pracovala od svitu do mrku v 2 prácach to nevidel.. a cez víkend som chcela mať pokoj od všetkého.. a že mám chodiť každý den o 18h na omšu, to že kojím a že mám v tom čase mesačné dieťa o ktoré sa nemá kto postarať, to ho nezaujímalo ...
a ďalší príklad - mám kamošku, má všetky sviatosti a narodili sa jej detičky. je slobodná mamička a farár jej odmietol pokrstiť deti, len preto že nie je zosobášená... teraz jej ich idú pokrstiť, aj to mu musela sľúbiť, že nebude žiť v hriechu 😕 a prestane sa stretávať s ich otcom. takže ocko už skoro 7 mesiacov nevidel svoje deti, len aby sa im vyhovelo.. 😠 😠

bibianna
14. máj 2008

neviete či môžem mať za krstnú mamu slobodnú mamičku. žije sama s dieťaťom.

vroni
14. máj 2008

Bibianna. prečo nie? Slobodná žena môže byť krstnou matkou, byť vydatou predsa nie je podmienka. A odkiaľ by mal farár vedieť, že (či) má dieťa? Moja krstná mama bola tiež slobodná a v poho. Môžeš mať aj jedného krstného rodiča, aj dvoch cudzích (teda vôbec nie manželský pár), dve krstné mamy, dvoch krstných otcov alebo aj dva páry (viac sa vraj nedá, maximum sú štyri kusy) Na nás zase miestni vytriešťali oči, že načo viac než jeden krstný rodič (no, treštili sme oči na seba navzájom) 😝
A keby nám farár odmietol porkstit krpatú, to by bol býval iný tanec!!! Jej tatinko má do kluďasa ďaleko, neviem, či by taký výrok v zdraví prežil nie len farár ale asi aj kostol 😀 😀 😀 (odhliadnuc od faktu, že na také čosi vôbec nemá právo)

bibianna
14. máj 2008

Ďakujem Vroni, už som s ňou dohodnutá, birmovku má, snáď to bude dobre.

mia85
14. máj 2008

bibiana, moj syn ma za krstneho otca mojho brata a ten nie je ani zenaty a nema ani birmovku. a nikto nam nerobil problemy. 😉

lienka12
17. máj 2008

My mame krstnych rodicov - takych ze krstna mamina ma vsetky sviatosti a krstny tatko okrem birmovky tiez. Tak pan farar nam povedal ze je hlavne ze ma jeden a ten druhy je v papieroch pisany ako svedok. Ale jeden musi mat urcite.

lienockaa
17. máj 2008

ja som krstna mama 3 detickam, birmovku mam, aj vsetky ostatne sviatosti, prve krstniatko- bratovu dceru krstili v nasej dedine v kostole, kde farar pozna kazdeho aj vie, ci ma birmovku a kedy bola, to je vsetko zapisane na fare v matrike, tam odo mna nic nevyzadoval, bola som este slobodna, druhykrat sme boli za krstnych dvojickam, uplne v inej dedine, to uz spolu s manzelom, tam od nas nic neziadali, ani nijake potvrdenia, ani sa nas nepytali, ci sme sobaseni v kostole / a sme..🙂/..no a pred mesiacom sme krstili nasho syna, ale to sa nas uz farar vypytoval na vsetko, aj ci sme sobaseni v kostole, kedy bol sobas, aj na krstnu mamu, ci ma vsetky sviatosti a ci zije po krestansky..takze zalezi od farara..
este mame aj dalsiu skusenost..ked sme boli pred svadbou pre moj krstny list na fare v meste, kde ma krstili, tak tam prisla aj jedna mamicka pytat potvrdenie pre dceru, ktora mala byt krstnou mamou, malo to byt potvrdenie o tom, ze ma krst a ze ma aj birmovku, vsetko pekne s presnym datumom..takze urcite sa da overit, ci clovek pobirmovany a pokrsteny je..

moj osobny nazor je,ze krstny rodic z podstaty svojej funkcie sviatosti ma mat, aj ma zit po krestansky..

sicilia79
23. máj 2008

ja tak trošku mimo témy-všetko záleží od farára. či bude ústretový. Poznám aj prípady, kedy nechcel farár pokrstiť dieťa, lebo rodičia neboli sobášení v kostole, alebo vôbec neboli zosobášení.
My sme natrafili na ozaj milého a ústretového farára. Nemal vôbec problém s tým, aby sa krst nášho malého uskutočnil mimo omše, aby nám malého prišiel pokrstiť švagor, ktorý je tiež farár, ale v inom meste a vôbec nemal výhrady proti tomu, že sme v tej dobe neboli manželia.
A dostal len koláče a víno, žiadne peniaze.

monika28
24. máj 2008

nečítala som všetky príspevky, ale... ak dobre viem.... podmienkou, aby niekto mohol byť krstným rodičom, je mať birmovku (neexistujú výnimky) a ak je zosobášený, tak musí byť sobášený v kostole. jednoducho povedané... krstný rodič je preto krstným rodičom, aby bol príkladom pre svoje krstňa 😉

stvura
25. máj 2008

No monika28 o tom pocujem prvy krat ze je naozaj taka podmienka s birmovkou - akurat sme s manzelom riesili kto nam bude krstny a spontanne som si vybrala svoju sestru, ktora podla vyssie uvedeneho ale nesplna absolutne nic {je rozvedena, nema birmovku, nezije momentalne po krestansky...}.
Ak ta birmovka plati, bol by to velmi velky problem...

Ja beriem krstneho rodica ako niekoho komu by som zverila svoje dieta a jeho vychovu ak by sa mi nieco stalo a nie ako osobu ktora sice ma vsetky nalezitosti, no nezverila by som jej ani svojho psa. Osobne mam krstnych rodicov, ktory su najvacsi nebickari a moj "krstny otec" ma naposledy videl pred 15 timi rokmi a "krstna mama" pred siestimi...
Takze podla mna clovek ktoremu verim a viem ze spravi pre moje dieta vsetko je pre mna ten spravny a budem hladat kostol i farara ktory mi dieta pokrsti i s krstnou mamou ktora sa mozno niekomu nebude zdat koser...

pemar
25. máj 2008

stvura... hovoris mi z duse, ale bohuzial ten krst je cirkevny akt, tak tam platia cirkevne pravidla.
nam je krstny moj svagor - nemal birmovku, fararko povedal ze nemusi, staci ak on potrvdi ze je praktizujuci krestan, t.j. ze chodi pravidelne na prijimanie.
ale tiez si myslim ze dodrziavanie tychto cirkevnych zakonov ci co to je vobec nezarucuje ze je niekto lepsi krstny rodic ako niekto kto to nema...

katarina_k11
25. máj 2008

"Krstni"rodicia nasho Adamka obaja nemaju birmovku, preto nam pan farar povedal, ze nemozu byt krstni, iba tzv. svedkovia pri krste. Problemy vobec nerobil a Adamka nam pokrstil. My ich vsak berieme ako krstnych. Urcite vsak zalezi od farara, moj brat ma svojim detom za krstnu svagrinu, ktora mala iba civilny sobas.

bebe73
28. máj 2008

Ahojte, pridam aj ja svoj zazitok z krstu. Ked mal maly takmer 3 mesiace (zo zdrav. dovodov sa nedalo skor) tak som sa vybrala za miestnym dekanom, ze by sme ho chceli pokrstit, ze sice nie sme sobaseni v kostole ale mame krsnych rodicov, co maju vsetky sviatosti a su sobaseni v kostole. By ste videli tie plamene, co mu zacali slahat z oci. Najprv povedal v ziadnom pripade a potom sa svojimi argumentmi tak rozohnil, ze ma vyslovene hnal z fary s pokrikom, ze ako sa opovazujeme ziadat sviatost krstu pre take dieta hriechu - to povedal doslovne - tu vetu asi dosmrti nezbudnem... Takze pre niektorych nestaci aby splnali krstni rodicia vsetky kriteria (okrem toho su to aj uzasni ludia - by sme si ich inak nevybrali...)
Nastastie naozaj ti zalezi na fararovi - nasli sme takeho, co nad nami nezlomil palicu. Dal nam nastudovat kopec materialov, vela sme sa s nim rozpravali a mame pokrstene aj to "dieta hriechu". Az ma tak mrazi, ked to tu pisem... Takze tak - pravidla su pravidla a ludia su ludia...

miriam25
29. máj 2008

Ahojte, ja sice uz nezijem na slovensku a maleho sme krstili tu, v rakusku, no poviem vam, ze tu je to s kostolmi a fararmi zasa uplne ine. Ked sme chceli krstit maleho, farar nam nerobil ziadne problemy s tym, ze by nam ho neporstil, aj ked sme sa brali len na urade a nie v kostole. Ja som len pokrstena a nemam ani prve svate prijimanie ani brimovku. Moj drahy ma vsetko. Farar len skonstatoval, ze by bol rad, keby sme sa este dodatocne zosobasili v kostole. Za krstnych rodicov nam sla draheho sestra (ktora ma tiez vsetko) a moj brat (ktory je len pokrsteny. Farar chcel len aby som mu priniesla krstny listok mojho brata, aby videl, ze je naozaj pokrsteny a na nic ine sa nepytal. A tomu krstnemu listku aj tak nerozumel, lebo to bolo v slovencine, no len to, ze ho videl a ze si ho prefotil mu stacilo. No musim povedat, ze kazdy clovek, ktory je nahlaseny, ze je katolik, musi POVINNE platit cirkvi urcitu sumu rocne (pocitaju to na zaklade prijmu) a napriklad moj drahy plati rocne 150 eur a ja, kedze som na materskej platim len taku smiesnu sumicku, 18 eur. A tym, ze nam pokrstili maleho, cirkev ziskala dalsieho cloveka, ktory bude v buducnosti musiet platit. Takze tu pokrstia kazdeho, kto pride, ze chce dietatko pokrstit.
Este musim dodat, ze tie sumy, ktore sa rocne platia cirkvi su sudom vymahatelne a pokial by to niekto nechcel platit a vystupi z cirkvi, tak mu automaticky jeho deti nepokrstia, lebo aj to je podmienka, ze rodicia musia mat zaplatene tieto poplatky.

vroni
29. máj 2008

Miriam, nemusia 😀 Áno, cirkevné poplatky sú pevne určené a súdom vymáhateľné (inak, pri príjme nižšom ako 713 € mesačne je ten poplatok 0 € Čo to máš za materskú? Aj ja chcem 😀 😀 😀 ) Ale u nás som ja neverec (tj nemám príslušnosť k žiadnej cirkvi) a otec dieťaťa je odstúpený (ale len z cirkvi, nie z viery v Boha) katolík. Čiže obaja neplatíme nič. Len jeden z krstných rodičov je evanjelik (zaregistrovaný a neplatiaci, lebo je nezamestnaný) a ostatní "nič" (dvakrát neveriaci + 1 katolík na SK), boli sme sa pýtať na fare, či napriek tomu môžme dať malú pokrstiť a farár že v pohode. Dávali sme potom peňažný dar (na účet diecézy a dobrovoľne), lebo nám to bolo blbé len brať a nič nedať, ale v princípe sa dalo aj bez toho. (Hovorím o Rakúsku, evanjelický kostol vo Viedni 21, rok 2006) Doklady po nás nechceli žiadne, len sme podpisovali, že nepatríme k nijakej ne-kresťanskej náboženskej obci (teda islam, budhizmus atď...)

miriam25
29. máj 2008

Wau vroni, no vidim, ze ani tu nie su nejak zjednotneni, ze co a ako. A moja materska urcite nepresahuje sumu 713 eur, tak som teraz mierne zaskocena, ze preco mi to poslali, ze mam zaplatit... 😠 A ja hlupa som to uz zaplatila, aby som na to nemusela mysliet a aby mi neposielali upomienky. My sme maleho krstili na takej malej dedinke u farara, ktory krstil mojho draheho a u ktoreho mal aj tie dalsie krestanske procedury... Ale neviem, ci by nam on maleho pokrstil, ak by som mu nedoniesla moj krstny listok... 😒 Lebo ja som ho mala na Slovensku a ked sme prisli za fararom, chceli sme hned vsetko vybavit, aby sme tam uz mohli prist len na krst a on trval na tom, ze potrebuje aj moj krstny listok, ze bez toho nemoze dokoncit jeho papierovacky a ze musime prist, ked to budem mat. Tak mi to museli nasi posielat, aby to mal pred krstom, lebo on to potreboval tam mat uz tyzden predtym!!! Trochu divne, nie? A nedostali sme vobec nic. Ani len maleho krstny listok. ze ked ho budeme potrebovat, mame prist za nim na faru... Po krste sme sa ho pytali, ze co sme dlzni a on ze nic a aj sme mu chceli volaco dat, ale nas poslal prec, tak sme sa s nim nehadali. Ale ti poviem, ta kosielka, co sa pri krste poklada na babatko, ta uz ani biela nebola, zozltnuta, s flakmi no hrooooza. by som mu dala aspon na novu. Ale sak platime cirkvi dost, ked nechcel, co sme mu do ruky strkali... jeho problem, nebudem nikomu nasilu pchat do ruk peniaze, ked nechce a naviac, ked nie som presvedcena o tom, ze je to naozaj za nieco...

vroni
29. máj 2008

No, ono asi aj tu bude rozdiel dedina a mesto, predsa len na dedine sa všetci poznajú a aj farár má asi viac času sa všetkému venovať do detailov, v meste sú skôr radi, že nemajú prázdny kostol (máme kostol hneď za domom a práve na toto sa mi farár sťažoval - mali detský deň a v kostole ani nohy, len ja s malou, ani som nemala to srdce mu vysvetliť, že moje dieťa vlezie do každých otvorených dverí, aj na kostole 😀 A to je katolícky kostol, u evanjelikov by som to skôr chápala, predsa ich tu nie je až toľko....) My sme veru krstný list pre malú dostali, aj taký privítací list od diecézy tam mala. Na dar sme sa pýtali, farár nechcel nič, ale ponúkol nám, že nám diecéza pošle zloženku a môžme dobrovoľne prispieť koľko a na čo chceme. Takže z ručky do ručky tiež nebolo... Ale farára sme na oslavu krstín pozvali (a on šiel) a ešte nám vravel, ako sa s nami teší, vraj robí oveľa viacej pohrebov než krstín a on by to radšej naopak....
Ale s tými 713 eurami viem 100%, otázka je, či sa ti oplatí sa handrkovať o 18 euro.... Ale na budúci rok im len pošli výmer materskej a mali by dať automaticky pokoj (alebo Ti pošlú zloženku na dobrovoľný príspevok, čo Ti zase môže byť jedno 😎 )

miriam25
30. máj 2008

vroni, ja tam skusim zavolat a uvidim, co mi povedia. Lebo raz som tam volala ohladom mojho draheho, ze preco musi tolko platit, ked podla prijmu by mal platit menej a nebol ziadny problem, som im poslala len faxom jeho "lohnzettel" a znizili mu to, no rozdiel bol v tom, ze on to predtym nezaplatil, az potom, ked mu to trochu znizili. Tak uvidim. za jeden telefonat nic nedam. Mozno mi povedia, ze mi to mozu vratit. Alebo ze mi to pripisu ako "guthaben" ked zacnem pracovat a budem musiet uz platit. Ved uvidim, dam ti potom vediet, co mi povedali.

veja79
12. jún 2008

No nevedela som nájsť inú tému o krste tak sa pýtam tu. Aké sú teda všeo. podmienky ku krstu zo strany rodičov? Musia byť vyspovedaní? A musí byť vyspovedaný aj krstný? Lebo my teda okrem jednej mojej sestry, ktorá má 16 síce máme všetky sviatosti ale nejak moc nepraktizujeme a hlavne po našej svadbe... Mali sme takú zlú skúsenosť na predsvadobnej spovedi že až. Nemohli sme ísť k sobášaciemu kňazovi tak sme išli inam a to ste mali videť ten cirkus. Keďže sme spolu žili i pred svadbou tak sme dostali svadobný dar v podobe nadávok a že načo sa vôbec bereme, že taký ľudia ako my aj tak nikdy nebudú šťastní a určite sa rozvedú a ako si to predstavujeme a ohľadom sexu sa manžela pýtali na také veci že sa v tom asi ten páprda vyžíval. Mužík tam v spovednici ostal len kôli mne lebo mne na tom veľmi záležalo. ale povedal, že keby to bolo za iných okolností farár nefarár určite by si vypočul. Oni majú ľuďom pomáhať a povzbudzovať ich vo viere nie ešte odrádzať...
No týmto celým chcem povedať, že spoveď v tomto čase ani jeden z nás z rodičoov na spoveď iste nepôjde- keď to nemá byť zo srdca tak to nemá význam. Ale pokrstiť nášho syna chceme- my sme krst dostali darom od rodičov a od Boha tak ho chceme dať aj nášmu dieťatu len neviem či to pôjde aj tak.

pietra
12. jún 2008

veja, od nas nikto spoved neziadal.