Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

s_o_n_i_k_e
6. feb 2011

@jurajg môžem sa len opýtať, čo v prípade ak niekto v blízkom kruhu rodiny nemá nikoho s birmovkou (ostatné majú čo sa týka krstu a 1sv. prijímania) a čo v prípade ak nik nemá zaujem byť krstným ale zase ten čo má záujem mu chýba iba birmovka?

Podľa mna je to nefér voči tomu, keď to maličké za to nemôže a prečo aj ten čo nemá birmovku nemôže viesť maličké ku viere?

Podľa mňa by stačilo, aby mal človek krst. A až v prípade, ak by som chcela isť niekomu za birmovnu krstnu, tak vtedy by som brala, aby bolo potrebné mať birmovku.

s_o_n_i_k_e
6. feb 2011

@kiblika tak to je super, že Vám takto vyšiel v ústrety, tak dúfam, že aj u nás budú taký dobrý ako u Vás 🙂) šak ja nehovorím predsa, že si birmovku niekedy nedorobím. Ale teraz času neni, keď sa krstiny blížia. Ale presne som následne uvažovala o tom svedkovi, keď už nič iné 🙂 tak uvidíme ... 🙂

habibi78
6. feb 2011

moja sestra ma birmovku, brat nie, fara nam povedal, ze pre neho je podstatny krst..... a obaja su plnohodnotnymi krstnymi rodicmi.... zalezi od pristupu p.farara.....

stanca22
26. apr 2011

Ahojte všetci, prosím Vás, neviete mi niekto odpísať, či sa dá v okolí Ružomberka pokrstiť dieťa, bez toho aby mal daný krstný rodiť birmovku??? Že kde sa to dá??? Vopred díky za odpoveď.

kokazm
27. apr 2011

To asi záleží od farára. Ja nie som katolíčka, ale môj druh chcel syna pokrstiť, lebo katolík je. Nie sme zobratí, v čase počatia syna bol dokonca ešte ženatý s inou ženou. Farár nás nehádzal do jedného vreca s "nemravníkmi", dal si vysvetliť ako sa veci majú. Dokonca som mu aj narovinu povedala, že ja nie som katolíčka. Povedal na to, že katolíkmi musia byť aspoň krstní rodičia, že dieťa za to nemôže, akých má rodičov. Avšak nik od nich nepýtal žiadny doklad o krste, birmovke, či iných sviatostiach krstných. Keďže sme my, rodičia, neboli zobratí, dal duchovnú výchovu do rúk krstným rodičov, ktorí sú na rozdiel od nás zosobášení /vlastne ani oni sa nepreukazovali, že manželmi vôbec sú/. Takže záleží od farára.

weverka11
19. jún 2011

Ahojte, potrebujem poradiť, ja ani manžel niesme pokrstení a chceme dať našho synčeka pokrstiť.... Krstná mama bude slobodná katolíčka, má aj birmovku... myslite že nám ho bude chcieť niekto pokrstiť?? ja mi jedno či to bude evanjelicky, alebo katolicky farar....

emanka
19. jún 2011

@weverka11 ja som krstnou mamou sestrinmu malému. V jeden deň pokrstili najskôr mňa a potom malého. Som slobodná. Bolo to v evanjelickom kostole. Takže s tvojou krstnou by nemal byť problém.

tiffi
20. jún 2011

ahojte, nevie mi niekto poradit, ja cakam babo a jasne neskor ho chcem dat pokrstit, aaaale krstna mama by mala byt moja sestra len je to tak ze ma krst, prijmanie, birmovku ako katolicka ale vydala sa a teraz je pravoslavna.Bude to nejaky problem alebo moze byt len svedkom pri krste ako je to.Ak viete odpiste.Vdaka

ifek
22. jún 2011

My sme mali taký problém,že keď som došla za farárom či nám malého pokrstí tak sa ma spýtal že či sme mali svadbu v kostole a my máme len obrad na radnici ale že by nebolo problém si ho dorobiť medzi 2svedkami u nás v kaplnke keďže máme veľký kostol o dedinu vyšie a keď tak by sme to chceli v tichosti, potom sa spýtal na krstného rodiča čo mala byť bratova žena, Ja som mu jasne povedala, že mali tiež svadbu na radnici čo mi on povedal že nie je problém, tak som to neriešila ďalej. V piatok 10.júla sme došli za farárom na náuku aj so švagrinou pýtal od nás doklady o sobáši malého rodný list a zrazu si vypýtal sobášny list od švagrinej ona ho nemala a on zrazu začal vykríkať že nemôže byt krstná matka tá čo nemá svadbu v kostole. ona mu nato v rozčúlení povedala že oni sa brať v kostole nebudú, že im to takto funguje 15rokov a že sobáš v kostole na tom nič nezmení to ho dorazilo a vyhodil nás z fary áno čítate dobre vyhodil nás 😒 ja som sa trošku upokojila a šla som za ním (doma všetko prichystané na krstiny viete si predstaviť ako som sa cítila) ☹ tak mi povedal po chvíľke presvedčania že nech si zoženiem inú krstnú mamu ale keď problém že koho, chcela som aby to nebol len tak hoc kto ale niekto s kým by mohol mať malý pekný vzťah. tak som volala mamine že či by nebola ochotná ísť ona. Samozrejme čo mi mala povedať môj otec si utvrdiť názor o farároch a ja som mu dala za pravdu.
Ten farár má problém ma aj odzdraviť ako by som mu mala byť vďačná za to že mi moje dieťa pokrstil ale veď on by mal byť rád že má novú ovečku v košiari.
Takže keď budem chcieť pokrstiť druhé dieťa tak budem musieť ísť do inéj fary, len či zas nenatrafím na takýto typ.

habibi78
23. jún 2011

@ifek vidis, ako jeden clovek dokaze pokazit meno vsetkym ostatnym..... co si to dovoluje vyhadzovat vas z fary, do prcic 😠 😠
my sme mali krstiny na vychode a bala som sa, aky pristup bude mat farar.... ale velmi milo ma prekvapil.... v tej dobe sme este neboli manzelia a on s tym nemal ziadny problem, jedine co ho zaujimalo bolo, ci si rozumieme a ci dietabude vyrastat v harmonickej rodine..... no a ku krstnym..... sestra je vydata v kostole, ma aj birmovku..... brat je rozvedeny, sobas mal v kostole a ma len prve svate prijimanie..... nikomu to problem nerobilo..... takze vsetko zalezi od pristupu konkretneho farara.....
to ze je brat rozvedeny a nema birmovku neznamena ze je horsi krestan ako ostatni..... a to ze nie sme vtedy neboli zosobaseni tiez neznamena, ze nebudem dieta viest k viere.....
takze ti drzim palce, nech to vsetko dobre nabuduce dopadne.....

no a dalsi pripad, svadobny obrad sme mali minuly rok v BA, tiez farar vedel o tom, ze uz mame dieta, nemal problem, na svedkov sa nepytal, ake sviatosti maju, vobec nic....vraj je to nasa osobna volba, on je v tento den len nasim sprievodcom.... a takto sa mi to paci.....

sona367
23. aug 2011

@vroni môžu byť teda aj dve krstné mamy???? no jedna z mojej strany a jedna z priateľovej ???? 🙂

vroni
23. aug 2011

@sona367, môžu, nie je dôvod, prečo nie.

sona367
24. aug 2011

@vroni takže farár to odmietnuť nemože lebo momentálne nie sme zosobášení a chceme dve krstné mamy... ak to bude chcieť odmietnút tak treba ist asi k inému 🙂

vroni
24. aug 2011

@sona367, no odmietnuť z dôvodu, že chcete dve krstné mamy nemôže. Odmietnuť z dôvodu, že nie ste manželia môže, aj keď čisto technicky vzaté by nemal (dieťa nemôže za svojich rodičov), to už fakt závisí od konkrétneho jednotlivca...

veve39
24. aug 2011

@sona367 ak su krstni rodicia dvaja, musi to byt jeden muz a jedna zena - URCITE nemozu byt 2 krstne mamy, ani dvaja krstni otcovia...

veve39
24. aug 2011

@sona367 este doplnam, aby nevznikli pochybnosti ze to tak skutocne je, najdes to na oficialnej stranke Katolickej cirkvi , www.kbs.sk, v casti Kodex kanonickeho prava, kde sa podrobne pojednava aj o krste.
Tuto nalezitost nemoze ziadny knaz nijako "individualne" prehodnotit...

Kodex kanonickeho prava:
Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka

sona367
24. aug 2011

@vroni to že nie sme zatial manzelia by nemal byt problem .... ale som sa obávala ze ci moze mat bábo aj dve krsne mamy

sona367
24. aug 2011

@veve39 no ten kodex kanonickeho prava som tam nenasla .... ale ak si zoberies velmi vela veci sa zmenilo .... napr. kedysi cirkev neuznávala rozvedených mužov/ženy.... a teraz pred sčítaním hovorili farári aby sa aj rozvedení prihlásili ku kresťanstvu .... aj to sú "ovečky" .... podla mna ide skôr o to čo farár je ochotný alebo nie

zajo79
24. aug 2011

ak nemoze byt osoba krstny rodic, moze byt svedok krstu.. aspon nieco 😅

veve39
24. aug 2011

@sona367 ja ti chcem poradit, aby ste sa vedeli zariadit, je to skutocne tak a je to platne, nezmenene a urcite to ziadny co ako ochotny farar nemoze zmenit - ved si to samozrejme prediskutuj s akymkolvek fararom, ked chces mat uplnu istotu

takze na tej stranke, co som ti odporucila (aktualna, oficialna stranka RKC, vsetky veci su tam platne) je to v casti
Dokumenty a vyhlasenia/ Kodex kanonickeho prava/ 4.kniha/ IV.kapitola/ Krstni rodicia .... 😉

vroni
24. aug 2011

@veve39, ide o ODPORÚČANIE (má sa brať) a nie o direktívu (možno brať), takže to skutočne farár môže posúdiť individuálne, zákaz dvoch krstných matiek alebo dvoch krstných otcov neexistuje. Ja som mala dve krstné mamy, moje dieťa ich má a sama som krstnou mamou spolu so sestrou matky dieťaťa. Takže rozhodne to možné je a ani jeden farár sa nad tým nepozastavoval či nečudoval.

veve39
24. aug 2011

@vroni ja mam ine informacie, myslim ze to tam je uvedene jasne
kanon nie je odporucaniem ale su to zavazne zasady pre vsetkych RKC knazov...a mam aj skusenosti s tym, ze sa knaz - nie jeden velmi cudoval uz pri takejto otazke...konkretne v danom pripade chcela rodina 2 krstnych otcov a mozne to nebolo...prave s odvolavkou na danu stat kanonu...

vroni
24. aug 2011

@veve39, no, aj medzi farármi sa nájdu veľmi múdri, priemerní a tí....ehm, nie celkom múdri 😝 Kanonické právo nie je matematika, kde je jednoznačné, koľko je jedna plus jedna, veľa záleží od výkladu čítajúceho a nie každý farár má (aj) právnické vzdelanie, aby dokázal "vyčítať" všetky odtienky právnického textu (čo inak vôbec nemusí vypovedať o jeho inteligencii), informáciu mám od farára (katolíckeho), ktorý sa kanonickému právu venuje priamo vo Vatikáne (je to môj bývalý spolužiak, nie že by som mala také superkontakty na Vatikán 😀 😀 😀 )

zajo79
24. aug 2011

@vroni vybav mi cirkevny rozvod 😀

vroni
24. aug 2011

@zajo79, 😀 😀 😀 😀 😀 , povedala som bývalý spolužiak, nie bývalý frajer (že by mi bol dlžný službičku) 😀 😀 😀 😀 😀

veve39
24. aug 2011

@vroni suhlasim s tym, ze nie vsetko sa matematicky moze brat doslovne, ale tato citacia z kanonu je myslim uplne jasna, preto ma ani nezarazilo, ze spominany pripad, kde chcela rodina 2 krstnych otcov nebol vo viacerych farnostiach mozny (mozem tiez potvrdit ze islo o skutocne studovanych knazov, taktiez s doktoratom z Rima, ktorych osobne roky poznam) :

Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.

sona367
25. aug 2011

@vroni ak sa môžem opýtať odkiaľ si??? Ja len preto že kde ísť dať dieťatko pokrstiť ak by "farár robil problemy" a nechcel bábätko pokrstiť aj s dvoma krstnými mamami 🙂

vroni
25. aug 2011

@sona367, z Bratislavy

sona367
25. aug 2011

@vroni ak by bol nejaký problém s krstom .... mohla by som Ťa ešte kontaktovať??? že kde v ktorom kostole a vsetko okolo ???? 🙂

vroni
25. aug 2011

@sona367, iste, ak bude treba, hodim ti do IP, kde presne...