Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

blesq
11. máj 2008

no ja mam opacnu skusenost, nech sme robili co sme robili tak nam to farar spravit nechcel a to zena bola pokrstena a vsetky nalezitosti, ale ja som mal pocit ze zaleci na fararovi. Tento nemal akosi chut ani zaujem, ale viem ze sa to da, teda ako kde a ako kedy.

matja
autor
11. máj 2008

máš na mysli, že keď ste sa chceli stať vy krstnými rodičmi? Čo znamená, že mala všetky náležitosti? Aj birmovku?
Myslím, že budeme mať dosť veľký problém nájsť krstných rodičov ☹

malaskoricka
11. máj 2008

ak ste vy inej viery a dieta chcete dat pokrstit ku katolikom mam pocit ze by to slo ale ak ste katolici tak nie

blesq
11. máj 2008

ano chceli sme byt krsny dietatu zeninej sestry, no farar bol proti, ano moja mala uplne vsetko , keby bola sama tak nema problem, no bol som tu ja rusivy cinitel, tak povedal farar.

blesq
11. máj 2008

Ja mam skusenost ze to odmiatol katolicky farar

matja
autor
11. máj 2008

blesq?? To nemyslíš vážne! Ale však stačí, aby mal jeden z krstných rodičov všetko, druhý ak nemá, tak sa hodnotí ako svedok krstu. Aspoň tak som si to myslela...

skoricka, ja som katolíčka, manžel evanjelik, brali sme sa v katolíckom kostole. A čo je ešte väčší problém, každý očakáva a aj my sme to tak chceli, že krstná bude drahého sestra - evanjelička, ku ktorej by sme dali krstného otca katolíka. Asi budeme mať čo vysvetľovať...

matja
autor
11. máj 2008

a vyriešili ste to nakoniec nejako, blesq? Alebo si tvoja švagriná musela hľadať niekoho iného?

blesq
11. máj 2008

no sak vravim ze zalezi od farara, tento cakal do asi do vacku. NEviem akosi nemam dobre skusenosti . Ale aby som sa pred nim lazil a skemral tak to nie. aj ten krst ako rozpraval sa mi vobec nepacil. Do kostola nechodim ale co som par krat bol tak toto bolo najhorsie. Ale to je len moja skusenost, mozno to je inde inak.

zuzana222
11. máj 2008

ahojte, dcera ma krstnu mamu a ona nema birmovku. nemali sme s tym velky problem. jednoducho som povedala ze nepoznam nikoho s birmovkou..co je aj pravda. nakoniec suhlasili. bolo to v katol.kostole v BA, Modry kostolik. okrem ineho, tato nasa krstna je uz davnejsie krstna mama dievcatku kt. krstili v inom kostole v BA a tiez bez problemov.

blesq
11. máj 2008

svagrova to musela riesit ina, tento povedal ze nie

matja
autor
11. máj 2008

blesq a čo sa ti na tom krste, ako vám to rozprával, nepáčilo?

matja
autor
11. máj 2008

hm... do Bratislavy máme ďaleko, ale dík za tip Zuzka, dúfam, že to bude fungovať aj tu.

blesq
11. máj 2008

ja neviem moc kazani som nevidel ale tento o tom ako je vsetko a vsetci zle len oni su najlepsi taky debecky pristup.By som povedal ze babky ho musia zboznovat

blesq
11. máj 2008

ak nie u vasho farara skus iny kostol ineho farara, je to o pristupe

vesi
11. máj 2008

nemusia mať birmovku, ale určite musia byť katolíci, prípadne sobášení v katolickom kostole ak sú manželia. mimochodom, ja nemám birmovku len 1sv. prijímanie a sobáš aj krst bol bez problémov...

blesq
11. máj 2008

holt ja som bol pre neho nimand

vesi
11. máj 2008

matja, teraz som čítala od začiatku, ak má byť krstná evanjelička a vy ste sobášení v kat. kostole, tak to nedovolí žiadny farár...
my sme chceli za krstných moju kamošku s mužom, ona je katolíčka a on kalvin, sobášení v kalvinskom kostole, tak preto nemohli byť...

blesq
11. máj 2008

nic proti viere a presvedceniu, ale nepochopim toto skatulkovanie! Jak keby ostatny neboli ludia. Poznam kvantum katolikov pravidelne chodiacich do kostola dvakrat za den a su to taky .............. ale co s tym ja nic nenarobim

matja
autor
11. máj 2008

ja viem, s tým som počítala, že nebude môcť byť krstnou mamou, ale myslela som si, že keď k nej dáme krstného otca katolíka, ale bez birmovky, tak sa s tým bude dať niečo robiť. Ale podľa mojich informácií musí mať aspoň jeden aj birmovku.
... nuž bude to ťažký oriešok... ☹

blesq
11. máj 2008

ale oriesky su na to aby sa luskali, a kazdy oriesok rozlusknes, ci lahsie ci tazsie ale vzdy

matja
autor
11. máj 2008

nuž, blesq, mne sa to tiež na jednej strane nepáči, ale na druhej strane musíme chápať aj to, že úlohou krstných rodičov je pomáhať rodičom vo výchove detí v katolíckej viere...

mne sa napríklad nepáči to, že u jedného kňaza s niečím obstojíš, u druhého vôbec...

matja
autor
11. máj 2008

😀 nuž dobre, budeme lúskať, uvidíme, kam sa dolúskame 😀 možno až do Bratislavy

blesq
11. máj 2008

ulohou je pomahat , podla mna su krsny rodicia o niecom inom ako nutit ale viest dieta iba k viere!

filipi
11. máj 2008

ahoj matja, sestra je krstná môjmu synovi a birmovku nemá. krstili sme v BA kostol blumentál.

gianna
11. máj 2008

Ahojte, takze ked uz hovorime o krstnych rodicoch, tak predovsetkym je potrebne si uvedomit ich ulohu v zivote dietata. Ako tu uz bolo spominane, tak je to napomahanie rodicom vo vychove dietata k viere. Vzhladom na tuto ulohu je potrebne, aby krstny rodic bol katolik a mal sviatosti tzv. krestanskej iniciacie, teda krst, eucharistiu (sv. prijimanie) a sviatost birmovania. A uplne najuzasnejsie by bolo, keby bol aj praktizujuci krestan katolik 🙂 Z toho teda vyplyva, ze krstnym rodicom nemoze byt napr. evanjelik alebo kalvin. Moze vsak byt tzv. svedkom krstu. Ale ako vidim, tak z poziadavky vsetkych sviatosti krestanskej iniciacie sa robia vynimky, ked rodicia nepoznaju nikoho, kto by sviatost birmovania mal. A prosim, ked sa rozhodnete dieta pokrstit v katolickej viere, tak to nerobte preto, lebo je to zvykom a co by ostatni povedali, ale preto, ze tak chcete svoje dieta aj vychovat 🙂

otrivinkajanka
11. máj 2008

matja to zalezi od farara ked sme byvali v bratislave farar nam nechcel pokrstit dceru,pokym si neurobime birmovku a prve svate prijmanie co som si nemohla urobit pri malom dietati a moj muz je stale v praci prestahovali sme sa do dunajskej stredy isli sme za tunajsim fararom a bez problemov nam malu pokrstil a na nic sa nevypytoval tak isto maju skusenosti aj moje kamaratky jednej farar pokrstil bez problemov a druhu odmietol

marta23
11. máj 2008

je to tak aj u nás,jeden pokrsti a druhý nie,ale naisto nemôže byť krstný rodič inej viery ☹

julia225
11. máj 2008

rodiciadeti nemusia mat birmovku...ale krstni musia na sto percent...
u nas je este tak ze ked mas jedno nemanzelske pokrsti, ale druhe uz nie....museli by sme sa vziat 🙄

nola
11. máj 2008

ja som krstna, ale nemam birmovku...

vroni
11. máj 2008

Asi naozaj záleží od farára. Ja som krstná mama katolíkov (2 ks) a som evanjelička a nikomu (teda ani farárovi 😀 ) to nevadilo. Jeden kus krstný otec je len pokrstený katolík (ani 1.sv. prijímanie ani birmovku nemal), duhý ks je evanjelik ako ja. Farár nenamietal ani jeden (deti krstené s rozostupom cca piatich rokov v Modrom kostolíku) Naše dieťa je krstené v evanjelickom kostole a krstní rodičia sú katolíci, farárov komentár bol - musia byť kresťania, na všetkom ostatnom nezáleží (obidvaja len krstení bez akýchkoľvek sviatostí) K nemanželskému dieťatu tiež nebol komentár alebo doplňujúce otázky