Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

mysenac
13. sep 2010

@megi93 ako prepac, ale to je vysmech celeho vyznamu krstu...ty si zrejme neuvedomujes podstatu a vyznam tejto sviatosti...oklamat knaza (resp. zatajit mu dolezite fakty), aby ste mali nieco, len preto, ze sa vam to paci...ako co sa ti paci na tom, ze tvoje dieta poleju vodou, ked to pre teba nema aj tak vyznam, ktory krst symbolizuje? Ja neposudzujem ludi podla toho, ci chodia do kostola a su veriaci...mam vela znamych aj neveriacich a myslim, ze su to dobri ludia....ale odovodnenie, preco si dala pokrstit dceru mi pride velmi detinske.
A nemyslim, ze veriaci su ti co vo vacsine pripadov pachaju zlo...ale ked urobi nieco zle veriaci, tak to hned beru vsetci tak, ze naco chodi do kostola, ked potom hresi...ked urobi nieco zle neveriaci, nikto to neriesi (ako keby to bolo u neveriacich nieco prirodzene)

megi93
13. sep 2010

@mysenac veľa ľudí robí veľa vecí len preto, že sa im to páči. To, že to nemá pre nich význam je väčšinou vedľajšie. Pre mňa krst ako taký význam nemá a ani ma nezaujíma. Napríklad obliekanie malých bábätiek - dievčatiek do šatiek. Blblý príklad, ale veľmi podobný. Význam to nemá, občas je to fakt kontraproduktívne, načo to teda matky robia? Lebo to má vyšší význam? Nie, pretože sa im to páči. Tak ako mne krst ako obrad. A to, že pre niekoho má aj iný význam? Fajn, ja im ho neberiem. 😉 A to, ako sa vnímajú veriaci a neveriaci pri páchaní zla? Tak ti poviem, že mám tiež mnoho známych veriacich aj neveriacich. A veci, ktoré dokážu porobiť tí, čo sú veriaci svojim blízkym a veci, ktoré spravia zlé neveriaci sa nedajú porovnať. Neriešim to z toho dôvodu, že je veriaci, nemal by to. Jednoducho je to intenzite a závažnosti zla, ktoré robia veriaci. to, že sú veriaci je len pikoška. Proste väčšina z tých, ktorí robia veľmi zlé veci sú práve veriaci... 🙄

jurajg
13. sep 2010

podmienky su 16 rokov, krst, sv. prijimanie aj birmovka. na nete si mozte vyhladat podrobne spisane vsetky podmienky aj s vysvetleniami. spoved absolvovat nie je povinnost ale vyrazne sa odporuca. aky by to bol krst kebyze krstny nie je vyspovedany? ked idete do divadla tiez si neobleciete nocnu koselu alebo teplaky ale nalezite sa vystrojite.
vyhybat sa spovedi len preto ze ste mali negativnu skusenost je zasa ako neist v zivote viac k lekarovi lebo ste nahodou nadabili na jedneho zleho. cize hlupost.
inak osobne si neviem predstavit knaza, ktory by odradzal ludi od manzelstva (!) s tym ze sa aj tak rozvedu. to bud nie je pravda alebo to nemohol byt normalny knaz.

inak zenske nechapem naco chcete krstit svoje deti a pritom vymyslate ako kde co vybavit tak aby ste nemuseli mat krst, birmovku, spovedat sa, sobasit sa v kostole alebo ste obaja partneri ateisti, evanjelici a podobne alebo rozmyslate ako nastrcit za krstneho niekoho kto nesplna ani zakladne podmienky? o com je taky krst ??
potom sa ani necudujem tej kritike zo strany fararov ked k tomu pristupujete ako k modnemu doplnku.
ocividne vobec nechapete vyznam krstu.
pri tychto veciach nema zmysel podvadzat ako pri opisovani z tahaku v skole. naco je to dobre??

mysenac
13. sep 2010

@jurajg suhlasim, velmi pekne napisane

mysenac
13. sep 2010

@megi93 asi nemas vo svojom okoli dobrych veriacich ☹

martinka17
13. sep 2010

@jurajg možno ťa mohlo napadnúť, že aj keď jsú rodičia ateistí vychovaný bez "viery" kresťana, (neznášam tento pojem, každý predsa v niečo verí, apsoň v sám seba...).tak sa asi chce takto odvďačiť rodičom, ktorý katolíci sú, ale svojim deťom nechali možnosť voľby. Ja som malého krstila len kvôli mojej mame, som slobodná, bez partnera, otec nie je v rodnom liste, som len krstená a farár ani okom nemrkol. A malý má len krstného otca, krstná mama nemohla v kostole stáť pri nás, ale v mojich očiach je krstná matka ona. A som spokojná aj ja aj moja maminka 😀

@megi93 krásne si napisala to s tými šatkami, 😀 😀 😀

suem
14. sep 2010

@megi93 ja s tebou nediskutujem preto, ze z ludi s nazormi ako mas ty je mi nevolno. Nebudem predsa minat cas na diskusiu s niekym, kto diskutovat nevie. Jedine na co cakas je, ze sa tu objavia dalsie tebe podobne, pre ktore je krst pekne divadlo, preto ho svojim detom dopraju. A ze ta pochvalia za to ako "super" si to obabrala farara. No nech sa paci 😉
Len mi nie je jasne preco si decko nedala "krstit" u pravoslavnych, zidov, moslimov.... vsak tebe to moze byt jedno. A zidovske obrady su ovela honosnejsie.
To je schizofrenia v tvojej osobe, neznasas krestanov a svoje dieta medzi nich sama dobrovolne zaradis....
A to co stale zdoraznujes, ze veriaci robia zle. Ano, robia, su to ludia ako ostatni, len ty sa snazis vzbudit dojem ze su horsi, take zrudy v ludskej kozi. To presvedcenie je v tebe tak zakorenene, ze je zbytocne diskutovat. Akoby som si ja myslela, ze vsetci cigani su darmozraci, vsetci arabi teroristi a pod.

molka
14. sep 2010

@jurajg 🙂 🙂 🙂

megi93
14. sep 2010

@suem v prvom rade, nepovedala som všetci kresťania, ale drvivá väčšina. Po druhé, ten pokus označiť ma za tú, čo nevie diskutovať bol úbohý ale beriem, že nevieš kam z konopí. 😉 Štve ťa čo tu píšem tak sa uchyľuješ k takýmto primitívnostiam, rpedpokladám, že v ďalšom príspevku ma už začneš aj urážať..zatiaľ som len schizofrenička a moja dcéra je podľa teba decko. A to si kresťanka???? Obávam sa, že moje slová sa len potvrdzujú....o kresťanoch a ich zlobe 😎 A prečo som dcérku krstila v kresťanskom kostole? Pretože sa mi to PÁČI!!! neviem, či nechápeš významu mojich slov, alebo kam ti uniká súvislosť...páči sa mi krst ako kresťanský obrad,nie židovský, nie moslimský....kresťanský chapeš? kresťanov naozaj neznášam,ale vždy človeku dám šancu, aby sa ukázal aký je. Vidíš, a ty si sa ukázala a takto sa ukáže väčšina kresťanov. A moje dieťa medzi kresťanov pre boha netlačím. Taká vyšinutá nie som 😉

ani3012
14. sep 2010

@megi93 tak teraz tomu ani aj nerozumiem 😝

@suem 😉

maznacik007
14. sep 2010

@jurajg suhlasim...

osobne si myslim ze je hlupost riesit take dolezite veci ako je krst len kvoli satockam alebo starym rodicom... a nevidim velky zmysel krstu ak v tej viere ako dieta pokrstim ho nevediem dalej.. mne osobne sa velmi paci pravoslavne obrady... ale zasa ze by kvoli tomu som dala pokrstit svoje deti v ich obrade to nie pretoze pre mna je krst zaclenenim do spolocenstva a to bez ohladu na to ci ide o krestanske zidovske moslimske hinduisticke atd... nabozenstvo /samozrejme nie v kazdom je krst ale v kazdom je urcite uvedenie do toho spolocenstva.. co je v mojom ponimani krst/

@megi93 tvoja dcerka sa krstom stala krestankou, clenkou spolocenstva krestanov katolikov, lebo v tejto viere bola pokrstena a toto ste prehlasili pred knazom a oltarom, ona krestankou uz je... a krst je nezmazatelna sviatost.. to znamena aj keby ona sama neskor chcela prijat krst inej viery tento v ktorym si ju dala pokrstitit ty sa uz nezmaze...

suem
14. sep 2010

@megi93 ty si nazvala svoje dieta deckom, ked si ju chcela radsej u satanistov. Na taketo hlasky a oznacenia deti ja mam velmi dobru pamat 😉 Inak by som si ta nezapamatala. 😖
Nebudem ta urazat, k tomu sa neznizim. A diskutovat sa neda, lebo tvoja odpoved na vsetky otazky je "lebo sa mi to paci"- no co uz je toto za argument. 😲 😅 Svoju dceru medzi krestanov tlacit nemusis, ona uz krastanka je. 😎
@maznacik007 🙂

megi93
14. sep 2010

@maznacik007 @suem aj ja som bola krstená a mám aj prvé sväté prijímanie a necítim sa ani ako kresťan, ani ako veriaca. Takže je mi ľúto, ja to takto nevnímam. A podobne ako mamičky, ktoré dávajú bábätkám sukničky a šatočky lebo sa im to páči, ja som dala dcéru pokrstiť, lebo sa mi to páči. A to, že to neviete pochopiť mi je srdečne jedno 😅

ani3012
15. sep 2010

@megi93 pokiaľ viem,tak sukničky a šatičky sa nedávajú každému bábätku -len dievčatkám 🙂 a to aj v tom prípade ,ak sa to maminkám, čo majú bábätká páči
Dúfam,že vieš čo som týmto myslela. 😉

megi93
15. sep 2010

@ani3012 no a mne sa zase páči krst 🙂 ktorý si môže v našej slobonej krajine urobiť ktokoľvek 😉

cicimotinka
15. sep 2010

Ja som sa pýtala farára, čo musia mať krstní rodičia. Povedal, že kňazi sú povinní dieťa pokrstiť, na viere rodičov nezáleží (čo mi je divné, lebo práve rodičia budú dieťa vychovávať vo viere), lebo dieťa za rodičov nemôže, ale krstní rodičia musia byť 100% kresťania so všetkými sviatosťami, ktoré by mali mať...lebo krstní rodičia sú zástupcami a vychovávateľmi dieťaťa pre vieru...Akosi som z toho mala emocionálny chaos, ale on to predsa musel vedieť lepšie... 😀 Ale mám pocit, že koľko kňazov, toľko názorov... 😎

suem
15. sep 2010

@megi93 ved to, ze moze ktokolvek 😖 Bohuzial 😒

ani3012
16. sep 2010

AMEN ! 😉

simona55
22. sep 2010

@megi93 pekne si to vysvetlila , si mudra zena. 😉

kiblika
17. jan 2011

@martin4791

Dobrí den, z manželom čakáme bábatko a chceme ho dať pokrstiť hoci on nie je krstený. Zobrali sme sa v rímsko katolíckom kostole. Chceme aby nám bola krstnou mamou moja sestra no ona birmovku nemá. Co robiť v takomto prípade. Preto že si myslím že k viere ho môže viesť rovnako dobre ako aj obirmovaný človek a nikoho iného nemáme to ho máme nechat nepokrstené ?

viera27
17. jan 2011

@kiblika ja som to iste. Krstna mama, ale nemam birmovku. Ono je to potom tak nejak, ze som uvedena ako krstna, ale nie som "zapisana". No a to ti mi akosi uplne staci k stastiu 😀

kiblika
17. jan 2011

Veď nám by to tiež stačilo k šťastiu 😀 😵 , preto že ak by nemala byť krstnou sestra nemáme ani koho iného dať a to ho potom radšej nedám pokrstit nebudem predsa volat niekoho cudzieho len preto že má birmovku. No a ako si to myslela s tím "zapísaná", toto je totiž naše prvé bábätko takže ja s tím nemám vôbec skúsenosti. No a to sa ešte aj niekde zapisuje krstná mama? Lebo mne naozaj stačí ak mi ho dovolia aby ho pokrstila ona , nezáleží mi na tom či bude niekde vpísaná v zozname krstních mám 🙂 🙂

viera27
17. jan 2011

@kiblika dovolit ti dovolia, neboj 😉 . Ja som tzv. svedok krstu. Manzel ktorý má aj birmovku je krstný otec. A zapisuje sa to zrejme do nejakej kroniky s tym, ze keby som si niekedy dorobila birmovku, tak tam aj mna uvedu ako krstnu mamu. To si zrejme na fare vedu. Takze tak.
Ale otazne je, co by bolo keby moj manzel nebol "plne vybaveny" sviatostami 😀 . Lebo to potom neviem ako a koho by zapisali. Asi minimalne jeden by mal mat aj birmovku.

kocurko1
17. jan 2011

@kiblika zavisi to od knaza. Jeden z krstnych rodicov by mal mat birmovku a ten druhy moze byt kludne svedok krstu, ako tvoja sestra bez birmovky alebo to moze byt kludne aj evanjelik. Moze tiez drzat dieta pri krste. Rozmyslali ste uz nad vyberom krstneho otca, ci nemate niekoho vhodneho s birmovkou? Niekto rodiny, kamarat?

kiblika
18. jan 2011

Práve že nemáme nikoho kto je obirmovaní, z tích kt.by sme chceli zavolať a sestra je slobodná. Takže tiež bude v tomto prípade asi problem v zapisovaní. Pôjdem ja ešte k nášmu kmazovi na konzultáciu dnes a opítam sa ho som zvedavá čo mi na to povie, či nestačí podpísať papier že si birmovku dorobí alebo niečo také. Potom sa ozvem čo mi povedal. Zatial sa maj 🙂

kiblika
18. jan 2011

@kocurko1
Práve že nemáme nikoho kto je obirmovaní, z tích kt.by sme chceli zavolať a sestra je slobodná. Takže tiež bude v tomto prípade asi problem v zapisovaní. Pôjdem ja ešte k nášmu kmazovi na konzultáciu dnes a opítam sa ho som zvedavá čo mi na to povie, či nestačí podpísať papier že si birmovku dorobí alebo niečo také. Potom sa ozvem čo mi povedal. Zatial sa maj
🙂

kiblika
24. jan 2011

@kocurko1

no ahoj, tak som sa konečne dostala k nášmu kaplánovi a povedal mi že krstnou mamou teda bude moja sestra (bez birmovky) , ked že nikoho iného nemáme tak nám ju okrstí aj bez birmovky 🙂 super som taká rada lebo som sa bála že sa to nebude dať a nakoniec to bolo v pohode , iba spomenul že by aspon jeden z krsnich rodicov mal byť birmovaní ale že nám ju bez problémov pokrstí.Segra má len krst a prvé sv.príjmanie. Tak sme všetci radi že to takto dopadlo lebo v dedinke odkial som ja by nám ju určite neokrstili. 🙂 😀

kocurko1
24. jan 2011

@kiblika super. Tak uz len stastlivo porodit 🙂

kiblika
24. jan 2011

@kocurko1

ved to 🙂

kocurko1
25. jan 2011

mysli pozitivne a ani nevies ako, budes to mat za sebou 🙂