Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

sona367
25. aug 2011

dobre, díky 🙂 .. totiž hľadam spôsob že sa to dá a nie ako viacerí tvrdia že to nejde..... keby som chcela počuť že to nejde tak tu ani nepíšem s úmyslom ako by to šlo 🙂 odradiť sa nenechám 🙂

veve39
25. aug 2011

@sona367 ja som ti odpovedala ze to nejde, pretoze som sa s tym stretla vo svojom okoli a rodina musela prehodnotit svoj zamer, navstivili viacero farnosti a bol im argumentovany dovod, ktory som ti uviedla (bod kanonu-cirkeveho prava)...takze na tom nevidim nic zle, ze som sa s tebou o tuto informaciu podelila 😉
to ze sa to niekde da, je pre mna taktiez uplna novinka - v kazdom pripade nie realizovatelna v ktorejkolvek farnosti

sona367
25. aug 2011

@veve39 to je vzdy tak ze zavisi od typu cloveka teda skor farara..... lebo ked si zoberies v dnesnej dobe je malo ktorý ústretový.... vačšinou len moralizuju .... preto nech si kazdy radsej dopredu pozistuje aky ktory farar je .... a potom ak nevyhovuje nech hlada ineho 🙂

kikusik88
7. nov 2011

mozem byt krstna ked sme sa nebrali v kostole ale vsetky sviatosti mam...krstna budem iba ja bez muza...bola som aj starsej neterke ale bola som slobodna...dik

diid
7. nov 2011

zalezi na fararovi. Ja som krstna 3 krat , krstili 3 rozny farari a nikdy odo mna nechceli potvrdenie o sviatostiach, len ustne mama dietata povedala ze som katolicka. Takisto ked som krstila moje deti, farar sa len spytal ci krstny su katolici. Krstna mozes byt iba ty, muz nemusi byt krstny, mozu byt 2 pribuzne alebo aj nepribuzne osoby.

ciusinka
8. nov 2011

@kikusik88 Ja ked som isla za krstnu sa ma farar opytal, ci mam vsetky sviatosti, ci som vydata a ak ano, tak ci v kostole. Keby som povedala, ze nie, tak by som nemohla byt krstna. Farar nechcel ziadne potvrdenie o sviatostiach ani sobasny list, narovinu povedal, ze ked mu niekto zaklame, on na to nepride, ale ze Boh to bude vediet..Ja osobne by som nevedela fararovi klamat do oci a to nie som nejaka zaryta katolicka. Ale mozno to zavisi aj od farara, neviem.. U nas som tiez krstna iba ja, moj muz nie je na papieri, kedze on nema ziadne sviatosti, ani pokrsteny nie je..

kostka211
8. nov 2011

No, my krstime v sobotu, ked sme boli nahlasit krstnych rodicov, tak sa nas nikto nepytal ci maju birmovku, len ci su rimokatolici.Naa krsna tiez nema birmovku, tak neviem. Uvidime, potom ti poviem.

fialkaa
8. nov 2011

vsetko zalezi na fararovi. tak napriklad my s priatelom nie sme manzelia. ked sme krstili syna, farar sa nad tym pozastavil, ale nejako to neriesil. krstni su moj brat a frajerova sestra. moj brat ma prijimanie aj birmovku, priatelova sestra nie je ani pokrstena (ani moj frajer). tak to pan farar vyriesil tak, ze bracha zapisal do krstneho listu ako krstneho a svagrinu ako svedka krstu a povedal nam, ze to je formalita, my si mozeme nazyvat krstnymi koho chceme. som mu za taketo riesenie vdacna.

ciusinka
8. nov 2011

@fialkaa Jasne, ze je to formalita, moj manzel nie je na krstnom liste ani ako svedok krstu a aj tak je pre malu krstny a vsetci ho tak volaju 😉

katka3012
9. nov 2011

ano,pokrstia 😉

mercedezs
9. nov 2011

@matja Teraz s tym robia knazi dost problemy.my sme tiez museli mat pri krste oboch krstnych rodicov s birmovkou.Ale sestra krstila asi pred mesiacom a ma krstnych rodicov oboch zapisanych a pritom,krstna mama ma len prijimanie.argumentoval to knaz tym,ze krstni su manzelia,tak ze to tak moze byt.Tak ja neviem....asi zalezi od knaza.

nikusapechova
26. nov 2011

Ahojte mám k jednu otázku ohladne krstu. čo nevidieť sa mi má narodiť dieťa. Krstnú mamu som si už aj vybrala no vraj z toho môže byť problém lebo s priateľom žije len ako druh a družka a majú spolu dieťa. Ja budem slobodná mamička. Je to veľký problém ???

monika15
26. nov 2011

nas krsny otec bol reformovany... ziadny katolik a nam dieta pokrstili.....

kostka211
9. jan 2012

Dieta nam pokrstili uplne bez problemov, myslim, ze keby nemali krstni rodicia krst, tak ani to by nasho farara nezaujimalo, vobec nic nezistovali

mamabiba
11. jan 2012

@nikusapechova nechcem ťa strašiť, ale asi budeš mať trošku problém, pretože si slobodná matka, čiže si splodila dieťa v hriechu a naďalej aj tento život u teba pretrváva. ďalej uvádzaš, že ako krstných máš druha a družku s dieťaťom. Presne ten istý problém. Žijú dennodenne v hriechu, preto nemôžu zaručiť dobrú katolícku výchovu. Možnosť je tá, že ak nájdeš farára, ktorý ti dieťatko pokrstí aj napriek tomu, že si slobodná matka ako krstného uve´d iba jedného z nich a druhého iba ako svedka krstu s tým, že pomlčíte o ich spolunažívaní. Vyber takého, ktorý má všetky sviatosti a je aktívny katolík.
Nemysli si, niesom žiadna náboženská fanatička, iba tieto problémy poriadne poznám a to čo som vyššie napísala sú slová kňazov, čo som si vypočula. prvú dcérku som porodila ako slobodná mamička a iba vďaka tomu, že sme sa s farárom veľmi dobre poznali a bola to naša farnosť mi ju "potajme" jeden farár pokrstil...už tam nieje, odlifrovali ho dakam na východ. Za krstnú mi bola sesternica, slobodná a bezdetná, ktorá mala tiež všetky sviatosti, tak ako ja (asi aj to veľa zavážilo). ☹ . Druhú dcérku mám so svojim terajším priateľom. Presťahovali sme sa na dedinu a tiež sme si to museli vybojovať cez našu kamarátku Evku, ktorá išla mojej dcére za krstú. Našťastie je aktívna farníčka našej farnosti a to bola pre farára záruka, že bude mať výchovu v katolíckej viere. Potom sa nás pýtal, či sme braný v kostole, na čo sme mu povedali, že nie, ale museli sme mu sľúbiť, že sa tento rok vezmeme. Deň pred krstom sa chudák dozvedel, že nemáme ani civilný sobáš, tak skoro odpadol, ale Evka mu našťastie znova prehovorila do duše, tak nám ju nakoniec pokrstili.

martincca
11. jan 2012

no neviem, veľa záleží od farára....my sme krstili syna, neboli sme manželia, a bez problémov, farár sa len opýtal či plánujeme neskôr aj sobáš, partner nieje veriaci, (pri 1 stretnutí mu podal ruku zo slovami "zdravím vedúci" 😅 =-asi prof. deformácia 😀 😀 😀 ) takže sme nemuseli ani na žiadne náuky, že vraj "ja to poznám" a jeho načo bude trápiť 😀 , len sme podpísali papiere a bolo. Ale aspoň jeden z krstných rodičov musel mať všetky sviatosti.
pred pár rokmi robili väčšie problémy, nechceli krstiť slobodným, nezosobášeným.. treba skúsiť iného farára, keď jeden nechce, dá sa aj vyžiadať konkrétny farár ktorý je ochotný, príde do inej farnosti

ultra
16. jan 2012

Pokial je to "normalny" farar tak by mu to ze nemaju krstny rodicia sviatost birmovania vadit nemala. Ziaden predpis ani kanon to nepredpisuje. Sviatosti su veci svetske - je to vymysel cirkvi. Ked su to slusny ludia budu si plnlnit svoje ulohy dobre.

Pokial farar trva na tom ze musia mat svoatost birmovania - vymente farara (keby to bolo tak jednoduche)

Ja osobne som krstnym otcom a nemam sviatost birmovania. Chce ma snad niekto sudit za to? (Nastastie mame "normalneho" farara

malapepka
16. jan 2012

@ultra a to mas odkial, ze to ziaden predpis neuklada. praveze je to v podmienkach - ak niekto chce byt krstnym rodicom, musi splnat iste pravidla. Len prehlasenie, ze som slusny je malo. To je podobne ako ziadost o pracu - su tam iste podmienky a prijmu toho, kto ich splna.
Velmi ma pobavila veta - sviatosti su veci svetske... zjavne nevies, o com pises.

ootaznik
17. jan 2012

my sme mali pri krste dcera normalneho farara, jeden z krstnych ale musi mat birmovku, nemusia mat obaja

@ultra ty nemas birmovku, ale pri krste bol aj druhy krstny rodic a ten urcite mal

nikusapechova
27. jan 2012

@mamabiba

Ahooj takže som to nakoniec vyriešila úplne super. Našla som mladého kňaza ktorý chápe modernú situaciu a za krstnú mi šla v pohode kamarátka z dieťaťom hoci žije ako družka. Samozrejme sme sa nevyhli prednáške na tému manželstvo a podobne no po hodinke som dostala termím a šups boli krstiny. jedna vec bola iná nekrstil z ostatnými mali sme celý kostol len pre seba čo bolo podla mňa krásne.

ultra
11. aug 2012

to si pis ze viem o com pisem.

konik777
28. sep 2012

ODP. NA OTÁZKU JE ÁNO, no:
- krsná mama či svedok pri krste, ide o to čo vlastne tam do tej matriky farár napíše ...
Jedno je isté, svedkom pri krste môže byť hocikto,
no krsným rodičom podľa sučasného cirkevného práva iba krestan s nadstavbou birmovkou
- vynimku udeluje pápež, tak ako to vlastne je ?!
VYBAVIM LICENCIU KU KRSTU A V AKEJ FARNOSTI "BUDU LUDIA LUDMI" ? 😖

koleso12
27. máj 2014

ahojte mam na vas otazku. :D mam 16 rokov. chcem ist krstit bratove dieta ale nemam birmouku mam len krsta prve SV primanie. dalo by sa krtstit aj bez birmouky?? je to surne potrebujem co najrichlejsiu odpoved

adika_pl
4. okt 2014

Baby evanjeličky, prosím vás, muž je rímokatolík. môže ísť za "krstného"neteri, ak bude krstená na evanjeličku ? (neviem sa vyjadriť, snád ste ma pohopili). Ďakujem

nenabaja
9. okt 2014

Ahoj, to asi najlepsie zistis, ked sa spytas, resp. rodicia neteri spytaju farara. Niekto s tym nema problem, ani ked krstni rodicia nie su pokrsteni vobec, iny odmieta.

ewitka123
3. okt 2015

@bebe73 Ahoj, veľmi by ma zaujímalo odkiaľ bol ten pán dekan, ak môžeš napíš 🙂 Nech ľudia vedia!

opica89
3. okt 2015

pokial nemas birmovku mozes byt len ako svedok na krste aspon jeden krstnych rodicov musi mat vsetky sviatosti , /krst, prijimanie a birmovku/ aspon u nas to tak muselo byt

ewitka123
3. okt 2015

@bubatko Svätuškárka asi však???

danik1505
3. okt 2015

@ewitka123 radsej "svatuskarka" ako pokrytec- len tolko k danej teme, zamysli sa, cim si ty

ewitka123
4. okt 2015

@danik1505 No zamýšľam sa moja - som človek, ktorý nemá potrebu tlačiť cudzím ľuďom kaleráby do hlavy ako napr. ty. Každý kto je na tomto svete svojprávny si dokáže uvedomiť čo je v živote správe. Neodcudzujem ľudí, ktorí chodia do kostola, ale iba tých, ktorí žijú tak ako sa má a nemajú potrebu sa tam chodiť iba ukázať. Takže čo som a kto som??? Som človek, ktorý verí v Boha a snaží sa žiť podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia a čo nie som??? Nie som človek ako ty, ktorý tu bude vypisovať, že čo sa podľa cirkevného práva má a čo nemá robiť. Takže asi tak 🙂