Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

renik28
29. júl 2008

no ani ja som nevedela co to je svedok krstu,len tu som sa o tom docitala...preto sa pytam ci aspon to mozem byt...

milhaus
29. júl 2008

je to trocha na hlavu postavene

missy97231
29. júl 2008

Ahoj Renik28. svedok u krstu mozes byt, aj ked nemas birmovku. My sme to tak mali s mojim manzelom... Bola som za krstnu malej Kacenke, a on - pretoze nemal birmovku este, tak krstnym byt nemohol, ale bol tam so mnou. Akurat v krstnom liste som tam zapisana iba ja. Ale myslim, ze to vobec nevadi. Pokial v krstnom liste bude iba tvoj manzel, tak myslim, ze to je jedno, nie? Automaticky sa stanes pre to babo - krstnou mamkou 🙂 Akurat to nebude mat napisane v krstnom liste... No co uz. Moj manzel ten si uz "osvojil" tri moje krstniatka... Sice tie dve este nevedia hovorit, ale ta jedna ho oslovuje krstny, a ma ho velmi rada 🙂 Myslim, ze radsej nez mna ☹

missy97231
29. júl 2008

teda- nie tvoj manzel ale priatel 😉 ale tak hadam planujete spolocnu buducnost a svadbu, ze? 😅

renik28
29. júl 2008

missy97231 : dakujem trosku si ma utesila,lebo uz sme sa na to tak tesili a toto ma sklamalo a jasne ze planujeme byt spolu, v septembri mame svadbu.....a posvojim si buduceho manzela krstniatko s radostou 😉

zuzana1710
30. júl 2008

takze mne nezostava nic ine len babo dat pokrstit na urade..u nas v rodine nikto nema ani primanie ani birmovku...ani ja a otec je dokonca ortodox,takze asi by ma vyhodili z kostola na fleku... 😝

missy97231
30. júl 2008

zuzana1710 - myslim, ze ked nikto v rodine nema sviatosti, tak preco by si chcela nasilu pokrstit dietatko v kostole? Len preto, ze sa to "robi" a robia to ini? bola by to svatokradez ☹ ved ked nik od vas nema sviatosti, tak babatko nemusi byt vynimka, ci? ked vyrastie, samo sa moze rozhodnut, ci sa bude chciet dat pokrstit, alebo nie. bude to ovela krajsie, ked cirkev prijme noveho baranka (ako to uz bolo pisane vyssie), ktore sa samo rozhodne, ako keby mala mozno stratit baranka, za ktoreho rozhodli rodicia 😔

missy97231
30. júl 2008

myslela som ovecku 😀 😀 😀

zuzana1710
30. júl 2008

missy,nemala som v umysle dat pokrstit babo v kostole..bol to len nazor...ked mam pravdu povedat,tak vobec nerozumiem co si napisala....v kostole som bola iba na exkurzii...ja mam na toto vsetko svoj nazor....a su to vecne hadky s ludmi,co veria...tak uz si to nechavam pre seba...ale v kostole sa mi pacilo ako to tam bolo pekne urobene... 😉

anezena
30. júl 2008

zuzana,
na urade sa ale nekrsti. tam sa robi len "uvitanie do zivota"

zuzana1710
30. júl 2008

anezena,uvidim ako to je tu v espani. 😉

anezena
30. júl 2008

aha, jasne zuzana, tam to moze byt ine. zisti, daj vediet, nech sa priucime

emfi
1. aug 2008

No vlastne nemôže byť krstný rodič ten, kto nemá birmovku. Tak je to dané a nič sa nedá robiť. Všetko má nejaké pravidlá a cirkev ich má tiež, aj keď sa to mnohým zdá divné a na hlavu postavené.
Kto je veriaci a chodí do kostola, tak to chápe
Nejde len o to pokrstiť ale aj vo viere vychovávať...

renik28
4. aug 2008

missy97231: boli sme na farskom úrade a pytali sme sa ako to je ked nemam birmovku, vraj zálezi na kaplanovi, ale na nasom farskom by birmovka musela byt a svedok krstu môže byť len inoverec,co ja niesom,takze som z toho sklamana viac nez dost a otec dietatka duplom,lebo vybrali si ludi, nie podla toho co "maju" ale podla charakteru a vlastnosti....takze sa rozhodli ze pre nich krstna budem vzdy, ci v papieroch bude moje meno, ci nebude.....takže tolko moja skusenost

nikoleta164
4. aug 2008

baby poradte mi. surfujem jak blazon a nie a nie najst odpoved. neviete ci mi niekde pokrstia dieta, ked manzel je evanjelik, ja katolicka a zosobaseni sme v evanjelickom kostole? vraj sa to v katolickej cirkvi neda, co ma velmi mrzi.

siduska
4. aug 2008

nikoleta164
ahoj neviem ako to je u vas, ale ja ked som krstila malu na slovensku tak nam farar pokrstil v pohode aj ked manzel bol cizinec a nemal vsetky cirkevne papiere...to asi zalezi jak sa dohodnete s fararom a asi sa aj da sa mi zda pri krste aby aj manzela preksrtil na katolika....skus sa ho opytat...

nikoleta164
5. aug 2008

siduska dik

siduska
5. aug 2008

nikoleta164
neni zac, len nech ti vyjde 😉

missy97231
8. aug 2008

renik28 - tak to ma mrzi 😢 😔 😢
ja s mojim manzelom sme boli obaja pritomni pri krste malej Kacenky 😀 Moj manzel este vtedy nemal birmovku, ale je tiez katolik, takze nie je inoverec 😎 A nasmu fararovi to problem nerobilo ... Co uz. Asi to je tak, ze v kazdom farskom urade plati pre kazdeho knaza nieco ine... Neviem, ale. Ako som vyssie spominala, aj ked nebudes krstna mamka v krstnom liste, ale priatel bude, tak aj tak - pre babo ostanes krstnou mamkou stale 😵

nikoleta164
9. aug 2008

baby, nemate alebo ste nepoculi o niekom kto krstil u greckokatolikov? neviem sa nikde k tomu dopatrat, nechcu nam pokrstit babo, lebo sme kalvin+katolicka a sobasili sme v kalvinskom kostole. informovala som sa uz asi u 6 fararov, kazdi mi sice dal nadej, ale chce to viac, chce to ochotu a mozno nejake "vsimne" . vraj greckokatolicki nerobia ziaden problem. nechapem preco odmietaju novu "ovecku" , ked mozme kludne zajst ku kalvinom a oni si ju s radostou zoberu ☹

stresmenka
9. aug 2008

Tak ja pridam svoju skusenost s krstom. My do kostola chodime obaja tak 4 krat do roka mame krst ale nic viac. Starsieho syna nam pokrstili bez problemov a krsny rodicia maju tiez len krst a nic viac. No a teraz po 16 rokoch sa nam narodil druhy syn a problem s krstom je na svete. nechcu nam ho pokrstit nikde ale aby mal krst aj mladsi tak si predstavte ze, po 17 rokoch manzelstva sa ideme sobasit aj v kostole a doplnit si vsetko co nam chyba, lebo chceme aby mali obaja synovia vsetko co maju mat. A to podotikam, ze mladsi chodil na cirkevnu skolu lebo sme to k bydlisku mali najblizsie. Ja som veriaci clovek ale to neznamena ze musim v kostole sediet.......... .V zivote nic zle nerobime a to je podstatne si myslim, ale je to moj nazor 🙂

petulienka
1. okt 2008

Ahojte

neviete mi prosim poradit kolko trva birmovanie, nemyslim priprava ale samotne birmovanie a omsa.
chceme si zajednat restauraciu a potrebujem vediet kolko asi trva cely obrad
dakujem

magimary
1. okt 2008

petulienka, zavisí to od mnozstva birmovancov... 😉
ked je ich vela, tak sa to môže pretiahnuť aj na dve hodiny (príp.viac) a ked tak normálne, tak 1,5hod-2h. 🙂

petulienka
1. okt 2008

dakujem magimary 😉

matja
autor
13. okt 2008

Vraciam sa opäť k tejto téme. Stále nemáme vyriešenú otázku krstných rodičov, keďže krstná, ktorú sme chceli mať, nespĺňa všetky podmienky. Hľadám stále nejaké riešenie a napadlo mi, či môže byť teda krstná mama moja mama, čiže babka dieťaťa. Vie niekto?

magimary
15. okt 2008

môže..., ak spĺňa "podmienky"... 😉
v prípade "krstnovstva" ide aj o to, aby to bol človek, ktorý ťa zastúpi vo všetkom, keby sa rodičom niečo stalo... a podľa mňa, aj toto babička dokonale spĺňa, ak je vitálna a relat. zdravá... 🙂

lucka79
10. mar 2009

mala bude mat krstiny a svete prijimanie,no moja sestra nema birmovku,bojim sa ze nebude moct bit krsna mama.krsny otec ma vsetko-manzelov brat.

marianitka
10. mar 2009

NO to záleží na fararovi...nám to urobí nemam birmovku ani ja, ja mam iba prijimanie, drahý nemá nič...a krsná síce má....ale krsní nemá ... a povedal že pokrstí...síce už krsní nebude iba krsna ale boze je to domotané celé...

chi fakt je to o človeku o fararovi aký je

dominka11
10. mar 2009

my sme mali krst v sobotu a nikde nám nechceli dovolit, aby krsní nemali birmovku. Tak namiesto mojej sestry museli ist jedny z rodiny.

krasuliak
10. mar 2009

no presne tak krsny otec ci mama musi mat vsetko krst prijmanie a birmovanie 😉 😉