Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?

matja
11. máj 2008

Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?

siduska
12. jún 2008

Vejva

a preco ste sa nemohli spovedat u toho co vas sobasil???
teda to su knazi...ja mam podobnu skusenost , len s tym jak sme chodili na pripravy pred sobasom, tonebolo prijemne a za kazde sedenie si uctoval 500 kc, pretoze to bolo v cechach na konec sme sa vzali na matrike, no a uz teraz aj rozvedli.... to bol fofr.... 😀

besova
6. júl 2008

No dobrá tema, pretoze aj ja uz nejaky ten čas riesim otázku krstu, mali sme vybratých krstnych rodičov ale nemá svä.pr. a birmovku, boli sme sa pýtat v blumentáli tak kde sme aj sobášený a odmietli nás, odchádzala som so slzami v ociach.. nerozumiem týmto pravidlám... Neviete o nejakom farárovy ktorý by okrstil aj bez týchto nálezitostí.. niekto tu spomýnal Modrý kostolik... Dakujem za rady 😉

besova
6. júl 2008

Ziadne rady?? ☹

blau
8. júl 2008

ANo teraz je novy cirkevny zakon krstny rodicia by mali mat birmovku.Nam teda dovolili jedneho krstny otec moj brat ma a krstna mama ma len prijimanie.Da sa to a nezabudnite krst sa neodmieta.A mam nemanzelske dieta a pokrstili ho zalezi asi aj na panovi fararovi resp.kaplanovi

besova
9. júl 2008

Ahoj, no vidiš ja som sa bola pýtat v kostole kde sme sobásený a odmietli mi ho pokrstit lebo nemaju krstný rodicia sviatosti.. je to neférové.

vroni
9. júl 2008

Eeee, ako sa dokazuje, že mám alebo nemám sviatosti? Krstný list mi je jasný, ale o birmovke sa tiež dáva potvrdenie? A vždy sa dávalo? Známi krstili pred mesiacom a vraj (neviem, či je to pravda, ale tvrdili tak), že povedali, že krstní majú všetko a nikto to nekontroloval. Tak neviem.

missy97231
9. júl 2008

Ahoj. Krstnymi rodicmi nemozete byt, pokial nemate BIRMOVKU. Aspon tak by to malo byt, pretoze - ako krstny rodic - mal by si by dospelym krestanom, a to si az po prijati sviatosti Birmovania. Pokial nemas birmovku, si stale "dieta" A dieta,,, by nemalo byt rodic. Asi preto...Pretoze pri krste dietata sa rodicia, a aj krstni rodicia zavazuju, ze budu prikladom pre to babo.

vroni - to ci mas, alebo nemas sviatosti sa dokazuje krstnym listom. Krstny list ti ostava vo farnosti, kde si bola krstena. A ked sa pripravujes na ostatne sviatosti, tak ku kazdej potrebujes krstny list. Takze ak je to v inej farnosti, vyziadas si krstny list pre farara, a farar ho vrati s potvrdenim o prijati dalsej sviatosti fararovi vo farnosti, kde si bola pokrstena...

Ti znami co krstili - zalezi to na knazoch. Fakt len na nich. Ale spravne - by to mal knaz overit... Mozno boli z tej istej farnosti, a knaz o nich vedel, tak kontrolovat nemusel nic 😎

vroni
9. júl 2008

Aha, vďaka za info. To som nevedela. Asi som len mala šťastie, že po mne nikdy nikto nič nechcel 😉

daisy33
11. júl 2008

ahojte, chcem sa spytat, aku mate skusenost. chceme vziat krstnych rodicov, maju aj birmovku, ale nie su sobaseni v kostole len uradne. bude problem?? alebo neporadite kostol v BA v ktorom velke problemy nerobia?

missy97231
11. júl 2008

ahoj daisy33. myslim, ze to, ze svadbu nemali v kostole, ale maju ostatne sviatosti, by nemal byt problem. narazila si nan?

buchova
11. júl 2008

ahojte..chcem sa spytat...neviete ako je to ked budem slob.mamickou a chcem pokrstit dieta??bude s tym nejaky problem??dakujem

missy97231
11. júl 2008

ahoj buchova 🙂 to zalezi na knazovi vo farnosti. ja som katolicka. u nas mame farara, ktory - sice pokrsti aj slobodnej mamicke dieta , ale nez sa tak stane, tak ta mamka si vypocuje svoje 😀 😀 😀 a na druhy krat by urcite isla asi za nejakym inym knazom 🙂

buchova
11. júl 2008

missy
toho sa obavam..kamaratka mala tiez poriadny vyysluch ze ako ho bude vychovavat...neviem si predstavit ze budem chodit za fararmi jak udreta a to mozno ani nenajdem nejakeho normalneho.asi iba takeho co budem musiet dat niečo do vacku alebo nejaku flassu..

missy97231
11. júl 2008

buchova - no neviem,,, s tou flasou alebo tym vackom by som nepokusala 😎 ako spravny knaz, ktory berie vazne katolicku cirkev a vieru, tak robi spravne, ze dava ten vysluch 😎 pretoze krst - je sviatost, a nie len nejaky zvyk, takze musia nieco na to povedat, pretoze spravne by sex mal byt az po sobasi, ze? a kedze je dieta na svete a sobas nebol 😀 tak by nesiel dobrym prikladom ten knaz pre veriacich, keby ani slovo na to nepovedal...

missy97231
11. júl 2008

ale neboj, urcite najdes niekoho kto ti s radostou pokrsti malicke 😉 vsak deti za rodicov nemozu, ze? 😀

buchova
11. júl 2008

missy,ved to ze tie deti za nas nemozu...no by si sa velmi cudovala ako to je s fararmi...ten nas chlasta kade chodi....

missy97231
11. júl 2008

buchova, ja sa necudujem. ja to viem, ze nie vsetci su dokonali... ale proste je mi to jedno, ja ich nesudim. takze to, ze vas chlasta kade chodi... no, nech si chlasta. pride aj na neho. a jasne, deti za nas nemozu (ja este nie som ani tehotna, ani maminka... ale som 3deckam krstna mamka, a raz birmovna mama, ale zacneme sa snazit s manzom 😀 ). Ale neboj. Ked velmi chces aby male bolo pokrstene v kostole, urcite sa najde knaz ktory ti pokrsti, ako som aj vyssie spomenula - s radostou.

missy97231
11. júl 2008

a este nieco... za takym teda co chlasta, kade chodi - tak to by som sa ani neunuvala ist... pretoze vacsinou taki ludia vidia chyby druhych a nie svoje...

bubatko
11. júl 2008

my sme birmovku krstneho otca nedokazovali, farar povedal, ze je to na nasom svedomi a ma pravdu...

moje postrehy k takejto teme:

1) ked chce niekto vstupit do nejakej komunity a zalezi mu na tom, tak splni pravidla a hotovo (napr. ked chcete ist na vysoku skolu, tiez musite urobit skusky a nikto nevykrikuje, ze preco - to je len priklad...)
2) pokial ma niekto tendenciu "oklamat" a "obchadzat" predpisy a dat za krstneho rodica niekoho bez birmovky, tak by mu to malo byt umoznene, je to predsa jeho vec - normalny clovek urcite klamat nebude
3) preco suhlasim s tym, pokrstit nemanzelske dieta? - no podla mna preto, lebo dieta si "nevybera" akych ma rodicov, proste farar neodkontroluje rodicov co ako kedy robili, to sa neda, ale na krstnych rodicov su urcite poziadavky, lebo ich si "vyberas" a mali by splnat z hladiska cirkvi nejake podmienky

este taka moja recnicka otazka, lebo to fakt nechapem -> preco preboha chcete krstit svoje deti, ked vam ocividne tie pravidla prekazaju a nemate k tomu celemu vztah - len aby to bolo "splnene"? ved ked tomu neverite, tak naco, to nikdy nikdy nepochopim

dufam, ze to budete brat ako vyjadrenie mojho nazoru a vezmete do uvahy, ze nikoho neurazam ani sa nerozculujem len cisto hovorim svoj nazor 🙂

asitka
15. júl 2008

jeeeemine..ja mám byť krstná....švagriná chce aj krst v kostole...a to ja nie som ani pokrstená...ale manžel tuším je....šak jej to tuším ani neprejde.... 😲

asitka
15. júl 2008

a ešte...ma len tak napadlo...nerozumiem...prečo by dieťa nemohlo byť pokrstené...aj bez toho, aby boli krstní rodičia veriaci...veď cirkev, keď to nedovolí...stráca ďaľšiu ovečku...veď je to na hlavu padnuté...to dieťa za to nemôže...a de facto ani ja, že rodičom nedovolili nás pokrstiť...lebo otec bol rozvedený..a mama bola jeho druhá manželka...fakt mi to príde choré... 😒

missy97231
16. júl 2008

asitka - preco? pretoze ti, co davaju babatko krstit v kostole, slubuju pred Bohom, ze budu dieta vychovavat v krestanskej viere... a ked rodicia nie su veriaci, tak ako by mali to dieta vychovavat vo viere? preto 🙂 ked rodicia nie su veriaci, tak nech si pockaju, kym dieta vyrastie,,, a bude sa moc samo rozhodnut, ci bude chciet zit v krestanskej viere, alebo pojde po stopach rodicov 😀 a tym, ze by sa rozhodlo ist v tom, ze ostane neveriace... tak ta sviatost by stracala zmysel, nemyslis? Nemyslim si, ze je to chore. Jednoducho,,, clovek by to mal brat vazne,,, kedze je to sviatost, a nie preto, ze to robia ostatni,, a co by si pomysleli, keby nase dieta nebolo pokrstene.. to mi pride chore. zmyslanie neveriacich, ktori chcu nasilu dieta pokrstit...vsak ked tomu neveria, preco zbytocne marnit sviatosti?

missy97231
16. júl 2008

asitka - a este k tej ovecke - cirkev viac uvita, ked ovecka sa sama rozhodne a uveri,,, a nie ze sice bude "pokrstenou oveckou" ale vyrastie,,, a krestansky zit nebude... v tom pripade cirkev straca ovecky.

asitka
16. júl 2008

missy...prečítaj si pozorne, čo som napísala.....ja idem za krstnú....nie, že ja chcem dať svoje dieťa krstiť, hoc som neveriaca...rodičia sú veriaci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a predsa oni budú dieťatko vychovávať.....no nič....radšej som už ticho....nemám chuť sa dohadovať.... 😔

missy97231
17. júl 2008

asitka, ja som to pochopila, ze ty ides za krstnu, a nie ze chces davat pokrstit male 😎 akurat to bola reakcia na ten druhy prispevok, preco by male nemalo byt pokrstene, ked aj krstni rodicia nie su pokrsteni... pretoze pri krste slubuju, ze pojdu prikladom vo viere...krstny rodic by potom spolu so svojim krstniatkom mal zazivat a prezivat vsetky ostatne sviatosti... takze rodic, alebo krstny rodic - to je jedno 🙂 no co uz. dohadovat som sa ani ja nechcela... len som to napisala vseobecne, kedze viacero ludi zmyslaju len PRETO pokrstit, lebo sa to patri, a robia to druhi 😀

renik28
29. júl 2008

ahojte, kamarati nás požiadali s priatelom, ci by sme im nesli za kstných....jasne ze sme suhlasili a potesili sa, inak krstniatko sa narodilo dnes rano 🙂 ale ked tu teraz citam, tak neviem ci budem moct byť krstna, lebo nemam birmovku, priatel ma vsetky sviatosti a v septembri budeme mat sobas normalne v kostole.....myslite ze pokial clovek zije krestansky, ma "takmer" vsetky sviatosti, budeme mat cirkevny sobas, rodicia dietatka su tiez sobaseny v kostole.....len kvoli mojej birmovke by mohol byt problem?

anezena
29. júl 2008

ahoj renik 28,
ked chces byt krstnou, tak myslim, ze nezalezi na tom, ci ste s priatelom zosobaseni alebo nie, je jendo ci spolu zijete, dolezite je, ci mate obidvaja birmovku. Ale keby ste boli zosobaseni na urade a mate obaja birmovku, nemozete byt krstnymi, lebo ste nemali sobas v kostole.
Takze podla mna aj to, ze sa zoberiete v ksotole nic nevyriesi, dolezite je, aby si mala birmovku.
A farsky urad si vsetko overuje, aspon u nas v Trnave.
My sme mali s manzelom sobas v kostole, ja mam vse ale manzel nema birmovku. To nevadilo.
A krstnymi su manzelia, obaja maju vse a sobas mali v kostole. Takze chvalabohu, ziaden problem sme nemali.
Ale myslim, ze v dnesnej dobe, ak chcu rodicia krestansky vychovavat svoje dieta a dat ho pokrstit, je normlane problem najst krstnych /ak je krst v kostole/

renik28
29. júl 2008

cize ked nemam birmovku tak by sa to spravne nemalo dat? a možem byť aspon ten svedok krstu a priatel krstny?

anezena
29. júl 2008

ano, nemala by si byt krstnou. ale ako pisali baby na predch. stranach - vse asi zalezi od toho aky je knaz, mozno sa to da vybavit. a svedok krstu? neviem co to je, nepocula som o tom.

moja sestrina mala ma krst v aug. a chce za krstnu moju 12 - rocnu sestru. som jej hovorila, ze to sa neda, ze nema birmovku a ona, ze da sa na vynimku. no, neviem, ona byva ale v Prahe.

milhaus
29. júl 2008

podla mna sa neda lebo ja som evanjelička a manžel katolik a pri ksrste malej u kat. sa to neda, povedal že ak chce byt krstny evanjelik že musi byt ešte jeden s nim ale katolik a s brimovkou