Poraďte spoločný zvyk k prvým spoločným Vianociam.

domi1109
18. dec 2019

Ahojte 😊
Prvýkrát ideme mať naše prvé samostatné Vianoce a chceli by sme si zaviesť nejaký náš zvyk čo budeme robiť 🙂poradíte nám nejaký? 😊

simonah73
18. dec 2019

nebude to jednoduchsie porozpravat sa na tu temu s muzom a vybrat si zo zvykov, ktore boli v Tvojej a ktore v jeho rodine a jednemu alebo druhemu sa pacili?

domi1109
autor
18. dec 2019

@simonah73 práveže sme sa rozprávali a ani u jedného nič také nebolo, pozerali sme aj net, chceli by sme nejaký vlastný pekný 🙂 tak skúšame tu 🙂

denisa098
18. dec 2019

@domi1109 doprajte si pokoj, kľud a ľúbte sa.

domi1109
autor
18. dec 2019

@denisa098 to určite ❤️

suzitok
18. dec 2019

Moja svokra hadze orechy do rohov miestnosti...a zda sa mi to divne hlavne preto, lebo kam jej to padne, tam to ma cely rok 😂 odprace to 24.12 rano a vecer hadze dalsie na nasledujuci rok...rozkrajuje jablko na tolko casti, kolko ludi je pri stole a kazdy musi zjest svoju cast...a nevstava od stola nikto pocas vecere..
My s muzom nemame ziadny ritual, ani tradiciu...ale paci sa mi napad mojej kamarátky, ona tk niekde v zahranici pochytila... kupujú si s manzelom navzájom vianočné ozdoby ako darček...nie bezne, z obchodu, ale jeden kus, ktory si nechaju vyrobit...ona mu napriklad darovala srdiecko s datumom narodenia ich dcery, on jej ozdobu so zenichom a nevestou a datumom ich svadby...minuky rok mali na vianocnej guli Karlov most, levotam boli na dovolenke...a takto si chcu rokmi zaplnit stromcek 🙂

lenkakravcova
18. dec 2019

@domi1109 My sme si zvykli púšťat večer vonku prskavky. 😀☀️

simona92101
18. dec 2019

@domi1109 my sme sa nastahovali do noveho domu pred 2 rokmi a tiez sme nemali z rodiny ziadne zvyky.tak sme si urobili vlastne.t.j,ziadne stresy,nahanacky,velke dary a podobne.rodine kupujeme taky darcek=spolocny zazitok,listky do divadla..s manzelom si nekupujeme navzajom darceky,ale ideme po vianociach na lyzovacku.den pred stedrym dnom ozdobujeme stromcek,ozdoby su bud vlastnorucne vyrobene alebo peciem vzdy medovniky na stromcek,potom krasne vonia cely dom.rano si urobime ranajky do postele,v pyzame pozerame rozpravky.potom ideme doobeda so psami na dlhu prechadzku,a po navrate im dovolime byt s nami v dome. veceru dostanu zvierence ako prve v poradi,potom veceriame my.povieme si pripitok,kazdy povie svoje prianie do noveho roka.muz ako hlava rodiny rozkroji jablko,rozbije orech,rozlomi jednu oplatku pre vsetkych clenov rodiny a kazdemu potrie medom.ked sa naveceriame,ideme palit prskavky a zvierencom dame nejake mnamky navyse.my s manzelom pozerame potom vecer rozpravky..kazdy sa nam smeje ze to je taky pyzamovy den,ale nam sa paci ze sa nenahaname a len si uzivame tento jeden den kedy sme sami,lebo ostatne dni uz chodime po navstevach a sme v jednom kole.tento rok uz vianoce oslavime v trojici s malou dcerkou,takze o to vacsia radost bude vidiet ju rozbalovat darceky 😉

evkamotka
18. dec 2019

My sme si na 1 samostatne vianoce s manzelom zaviedli, ze si precitame ten uryvok z biblie, ktorý opisuje jezisove narodenie

A jablko zasadne nie. Jedny vianoce dedko takto jablko rozkrojil (krizom napoly, ci je zdrave) a bolo vnutri zhnite. Dedko dalsich vianoc nedozil :/ blby zvyk. Jasne ze nezomrel kvoli jablku, ale pripomina nam vo sa stalo

hettinka
18. dec 2019

@domi1109 ak chcete vlastný zvyk, nepýtajte sa ostatných. Ono to príde samo, že z niečoho sa stane pekná tradícia.

simsalabim
18. dec 2019

@evkamotka ja z podobneho zazitku zas nemam na stole viac ako jednu sviecku. Doma s rodicmi sme zvykli mat tolko sviecok, kolko nas bolo pri stole. V jeden Stedry vecer sviecka pred mamou zhasla a mali sme problem ju opat zapalit. V priebehu par mesiacov onkologicky ochorela 😢
Z Vianocnych zvykov - na Stedry den nevynasame smeti, “aby sa nevynasalo stastie z domu” . Od stedrovecerneho stola odchadzame spolu, aby “z rodiny nik neodisiel”. Pod tanier kazdemu davame mince a sosovicu, aby sme mali hojnost. Veceru zaciname kuskom chleba s cesnakom, aby sme boli zdravi a vzdy mali co do ust. Potom med s oblatkou, aby sme mali zivot sladky. Prekrajujeme jablko. A prestierame jedno miesto navyse “pre pocestneho”.

deti95060810
18. dec 2019

na stole máme chlieb, a Bibliu - samozrejme okrem iného jedla....
vo vrecku mám e - aby sme celý rok mali peniaze....

jana_vaj
18. dec 2019

My máme vždy prestrené pre jednu osobu na vyše za všetkých čo už s nami nie sú a pre pocestného, Nevstávame počas večere od stola, plus naša taká tradícia, že robíme špeciálne jedlo aj pre zvieratká naše. Niečo čo proste nemajú len tak počas roka

tumira
18. dec 2019

@jana_vaj co im robievate? 🙂

ankaevka
19. dec 2019

my si zapálime všetky sviečky, oblečieme sa trocha lepšie, teda nie róby ale určite nie tepláky k stolu, umyjeme sa, pomodlíme pri stole pred večerou a pred tým ako začneme jesť, jeden člen rodiny dá všetkým medom krížik na čelo, aby sme sa nerozutekali po svete a znova o rok sa stretli pri stole..tento zvyk má z domu manžel, u nás sme to nerobili..mávali aj cesnak očistený na tanieri a jedli ho, aby boli zdraví po celý rok ale toto už ja nedávam..a potom klasika, oplátky s medom, kapustnica a nakoniec pirohy zemiakové, lekvárové, syrové

marylinmary
19. dec 2019

My mame taky zvyk, ze skoro cely den nejeme, ideme na prechadzku, potom pozerame rozpravky, ja idem pochystat na veceru, muz sa zatial s malym idu okupat, krajsie obliect, potom aj ja v klude, a ideme jest. Pomodlime sa, dame si z kazdeho ovocia co mame na stole a oblatky. Tiez aj jablcko prekrajujeme 🙂

kika2810
19. dec 2019

@domi1109 My mame zvyk prebraty od mojrj babky a trosku upraveny. Mame psika a zvykom je ze zvierata dostanu jest prve a z kazdeho trosku. Cize nas pes dostane do misky kusok z kapustnice, salatu, kolacikov,... proste taky mix zo vsetkeho do jeho jednej misky (samozrejme veci ako cokoladove kolaciky a pod. ktore su pre psa toxicke nie ... medovnicek ale moze 🙂). Nasledne mu to dame a sme po cely cas ako to je s nim (on rad je v spolocnosti). A az ked on doje ideme sa najest my... a potom su darceky. Viem ze ma tu bude mat vacsina za blazna ale je to nase, paci sa mi to a pes je clen nasej rodiny.

simona92101
19. dec 2019

@kika2810 u nas zver tiez jedava prva v poradi,ale ludsku stravu psom nedavame,majoneza a koreniny niesu pre nich zdrave.zato rybu alebo kusisko masa,to ich vzdy potesi 😉

kika2810
19. dec 2019

@simona92101 My mame salat tiez bez majonezy. Chuti nam tak viac a je zdravsi. A nas psik je taky maly vysavac 😃. Celorocne sice na granuliach ale ked je moznost (nahodou nam padne alebo mu dame my) zje naozaj uplne vsetko.

zuzi0911
19. dec 2019

U nás zdobí 23,12 stromček Ježiško s anjelikmi (večer keď zaspali deti).
Ráno 24,12 mame pohodu. Celý deň sme v pyžamách. Pozeráme rozprávky ci sa hráme. Nejdeme okrem deti a v ten deň mäso nejdeme. Večera kapustnica, šalát, ryba. Postupne si začínam chystať stôl, večeru atď.
Pred večerou sa všetci okupeme, pekne oblečieme a ideme jest. Po modlíme sa. Dáme si oplátku s medom. A začína večera. Nik nevstáva od stola. Keď sa navecerame ešte sa všetci rozprávame. Aké sme mali zážitky počas roka, čo si želáme a sedíme. Potom sa po modlíme a ideme od stola
Muž ide s deťmi von, pustiť prskavky a dat jest psom. Alebo len na balkón. Ja rýchlo dám darčeky pod stromček a prídem za nimi. 🙂

iren88
19. dec 2019

také zvyky čo máme pri stole, tak bývame pekne oblečený, prestrené je pre jedného navyše, ako pre pocestného, nevstávame od stola, len ja, keď treba niečo doniesť, odniesť a tak, mávame oplátky, ovocie, modlíme sa a hlavne jedlo si vychutnávame, že sa nikam neponáhľame 🙂

pupi14
20. dec 2019

muž ten nejako zvyky doma nemali, nedodržiavali, poriadne ani večeru nemali keďže na obed sa najedli normálne, večer si dali len oplátky a išli naspäť sadnúť si k telke k rozprávkam, oni to nejako neriešili, len u nás doma to bolo iné. My sme si k stolu sadali pekne oblečený, máme zvyk s prekrajovaním ovocia, s modlením, deťom sa napríklad robí krížik z medu na čelo 🙂

evkamotka
20. dec 2019

Este mi napadlo, my mame zvyk ist pocas 24.12 na cintorin

radacak
22. dec 2019

@domi1109 my chodime pred večerou prskavky zapáliť.. Posvietime Ježiškovi na cestu.. To je nasa tradicia ktorú mame zavedenu od kedy máme dcerku💓💓