Prvé sväté prijímanie u dieťaťa s postihnutím

janasim
18. okt 2015

Ahojte, neviete mi poradiť či aj môj syn by mohol ísť s ostatnými deťmi na prvé sväté prijímanie, I keď je mentálne postihnutý? Ešte som sa kňaza nespytala,je to skoro ale určite bude treba aj popredu nejaká príprava ak by to bolo možné.

mawka
18. okt 2015

to uz by bola aka diskriminacia. a co, ze je mentalne postihnuty? ved ako sa to hovori? ze pred bohom su si vsetci rovni. mozno priprava bude prisposobena malemu, ale osobne by sa mi nepacilo, keby nemohol s ostatnymi detmi. drzim palce.

miriam_s
18. okt 2015

@janasim ahoj, moja kamarátka má synčeka polovičného autistu a nebol s tým problém 🙂 jeho mentálne postihnutie nie je prekážkou k príjmaniu 🙂

kacena4
18. okt 2015

@janasim ahojko vsetko zavisi od vaznosti postihu, hlavne od toho nakolko si uvedomuje rozsah Bozej pritomnosti v hostii. je to na osobnu konzultaciu s knazom, ktory ho bude pripravovat od 1.rocnika na 1.sv. prijimanie, ktore je v 3.rocniku on posudi ci je schopny prijat ho po rozumovej stranke v 3rocniku s rovensikmi ak chodi do normalnej ZS alebo ci ho individualne bude aj na fare pripravovat alebo ho posunie do 4-popr. do 5.rocnika. prijimanie je proces nie jednorazovy ale deti na nan pripravuju uz od 1.rocnika, takze chod za knazom a porozpravajte sa a pripravujte ho a uvidite ako to bude vnimat a chapat. zalezi ci chodite do kostola aj teraz pravidelne a ci to tam chape co sa tam deje ci sa o tom rozpravate.... alebo je to len pro forma ze narodi sa krst, 3.rocnik 1.sv. prijimanie, birmovka, v kostole sobas, .... hlavne tu ide o to, ze pred prijimanim je akt pripravy na svatu spoved a ak nie je schopny toto pochopit mentalne tak nemoze pristupit k sv. prijimaniu 😉 ☹ 😵

kacena4
18. okt 2015

@miriam_s prepac ale autista nemoze byt polovicny bud je alebo nie je autik (bud ma diagnozu alebo nema), a autista nemusi byt mentalne postihnuty 😉 ja mam doma autika, ktory ma IQ 148 😀 😝

janasim
autor
18. okt 2015

Ved to je to ze sa pytam preto , lebo on si to neuvedomuje, ako ani vianoce, narodeniny , len by som chcela aby siel, velmi by sa mi rátalo keby siel s rovesníkmi.

horana
18. okt 2015

@kacena4 Nespochybnujem co hovoris, na druhej strane v triede syna skupina grazlikov sice chapala o co ide, ale robili to len kvoli rodicom, a mali z toho srandu, verejne si tam naznacovali ako ich akoze napina z oplatky a akoze si vyvolavaju zvracnie a pod. kazdy sa pre istotu tvaril ze to nevidi, hoc to vsetci verejne velmi dobre videli, len par citlivejsich mamiciek bolo z toho zarmutenych. Tak to uz potom o com je, ked sice rozumovo pochopili ale inak pospinili a nik ich nevylucil ani nic. Mozno postihnuty sice rozumovo nechape ale v Bozej milosti bude viacej nez hentamti "chytrolini - vychcanci".

kacena4
19. okt 2015

@horana Bozie mlyny melu pomali ale melu... na kazdeho raz pride, ak si clovek robi srandu s Eucharistie ma hriech ☹, ale neda sa to zrovnavat s clovekom ktory nevie pochopit pritomnost Jezisa Krista v Eucharistii ☹ a o tom je tato diskusia nie o svedomi nevychovaych deti

worker_falcon
19. okt 2015

@janasim prepáč, TEBE by sa to rátalo? aha, takže príjímanie je kvôli rodičom. Mimochodom, nikdy som si nemyslel nič iné. Ale človek by čakal, že duchovné veci sa robia nie kvôli rodičom, ale napr. kvôli sebe či Bohu.

mamjka
19. okt 2015

@janasim u nás bol chlapček postihnutý (na vozíčku) aj mentálne s o rok mladšími žiakmi on bol 10 ročný deti 9ročné 🙂 treba ísť za kňazom nech sa s ním porozpráva 🙂 viem o prípade kde dievčatko choré bola na sv.príjmanie ako 5ročné veľmi po tom túžilo a bolo jej to umožnené rok aj kúsok na to zomrela....takže ak ybto bolo len vekom alebo ako nemohla by ísť....najlepšie ti povie váš kňaz

horana
19. okt 2015

@kacena4 Vies, len zjavne ho nevedeli pochopit ani ti druhi mladenci. Lebo keby pochopili, hento by nerobili. To uz je totiz priama sucast pochopenia! Naco je cloveku taky rozum, co sice ma na to aby to pochopil, ale zjavne nepochopil. Ja si nemyslim ze maju len nejake zle svedomie (co zjavne vobec nemali) ani "len tak nejaky ten hriech" (z akoze kvazi nezrelosti), oni podla mna v prvom rade nedostali podmienkam prijimania a napriek tomu ze formalne prebehlo, fakticky pred Bohom je neplatne. Asi dost razna myslienka, ale som o tom presvedcena. Mozno ked sa "zobudia" si to zopakuju, alebo budu cely zivot zit len vo formalnej viere, ktora je pomaly horsia nez ziadna - moj nazor.
Aj ked "papierovo ho maju", pre Bohom nie, nakolko na rozdiel od krstu tu uz by naisto mala byt osobna zaangazovanost prijimajuceho. Ide teraz o to ci rodicom ide o ten papier, tam naozaj staci zucastnit sa a to naplnili aj henti, a knaz to bud neodhalil alebo mu to bolo jedno, alebo o sprostredovanie duchovnej sily, ktore sa vsak deje mimo nase chapenie, a mozno aj rozumovo slabsiemu dietatu moze byt na osoh. V sucanej cirkvi je vela ludi, vela veci len na okrasu, ked cirkev nie je schopna odhalit hentych, tak ten postihnuty bude mat podla mna dokonca vacsi zisk z toho, aj keby nevedomy ked by len bol akoby ochotny sa neprotivit, na rozdiel od "kvitkov".
Takze urcite by mal posudit knaz, a snad aj vlyvat na inych z tej skupiny, aby pomohli tomu dietatu aby mohlo a zvadlo to s nimi. Minimalne by to malo socialny rozmer a nehrajme sa na to ze kolko aj slunych napr. dievcat tam chodi len kvoli peknym satam, rodina kvoli tradicii a naslednemu posedeniu s rodinou... sice sa vedia naucit odverklikovat par odpovedi, ale inak vnurorna odozva nula bodov...Bozia sila nie je o rozumovom pochopeni a krasne to vidno vsade naokolo.

sardinka335
19. okt 2015

@janasim pracovala som v ,,osobitnej škole,, a deti z najťažšieho C variantu sa pripravovali na 1. sv. prjimanie...normálne mali 1 hodinu nábozenstva, chodila reholná sestra a snažila sa im v ramci ich mentálnych mozností hovoriť o Bohu, Ježišovi...skor tak pesničkami, vymalovankami - kto udržal ceruzku a jednoduchým rozprávaním. Deti tam mali znížený intelekt. Treba sa porozpávať aj s knazom. Ja som bola v kostole u nas na detskej omši a tam som videla aj chlapca na voziku čo sa pripravuje na prijimnie - otazne je ako je na tom intelektovo, zrejme dobre.
Vela je aj o rodičoch ako svoje deti vedu...ak je to len folklor pre rodinu a dedinu aby ludia nehovorili tak to podla mna nema vyznam. Je to len formalita...ved ono to tak je...ja aj teraz na priprave vidím x ludí ktorí byvaju kusok od farnosti ale v kostole ich vidím po prvý krát teraz na priprave, urobia si prijimanie, potom birmovku a kto vie či ich tam niekto ešte uvidí. Iste, nie je to moja vec, skor konštatujem.... 😀

barla5
19. okt 2015

@janasim napísala som ti IP

janasim
autor
19. okt 2015

@worker_falcon Áno dobre si čítal, mne by sa to ratalo, lebo V našom prípade si môj syn nedokáže uvedomiť že prijíma sviatosť a mne ako matke by sa ,,ratalo " keby ju prijal.

worker_falcon
19. okt 2015

@janasim a akým spôsobom by sa ti to rátalo? aký by to malo zmysel?

natalym
19. okt 2015

@worker_falcon Myslím, že Boh by snahu matky ocenil a dieťa v konečnom dôsledku odmenil. Pre nich by to bolo radosťou, odmenou, prejavom božej lásky.

worker_falcon
19. okt 2015

@natalym pre "pokoj v rodine" radšej nekomentujem 😀

janasim
autor
19. okt 2015

No keďže je tam podmienka splniť pár vecí, ako aby dieťa vedelo základné modlitby, malo vek rozumu že sa môže samé rozhodnúť , ma absolvovať spoveď pred sviatosťou prijimania a počas prijimania prisahať pred Bohom , asi to nebude možné, neviem teda čI by to malo cenu.

mamjka
19. okt 2015

@janasim neviem ako chorý je tvoj chlapček ale ono detičky majú čistejšie srdce ako my 🙂 a tie iné, výnimočné ako tvoj maličký ťa možno prekvapí ako práve tomuto pochopí 🙂 a ak by aj nie Boh ho stvoril takého a má s ním nejaký plán 🙂 neboj sa že by bol nejako ukrátený je Bohu bližšie než my 😉

janasim
autor
19. okt 2015

@mamjka vsak tymto sa utesujem aj ja,mozno tak zmyslaju aj dalsie mamy takýchto deti,ze asi to ma iny zmysel ze sa nam narodili

sardinka335
19. okt 2015

@janasim tak to potom robíš koli sebe a povedz to na rovinu.... 🙂 každopadne z toho čo pišeš si tvoje dieťa neuvedomuje o čo ide a aj spoved je preto pre neho bezpredmetna....
Tvoje dieťa je schopné pochopiť ,,božie veci,, svojim sposobom...možno nie ,,tabulkovo,, a to všetko konzultuj s knazom. A ani som nepochopila ze ,,aby išiel s rovesnikmi,,...ak si niekto neuvedomuje vianoce, narodeniny a neviem čo tak to ze je s rovesnikmi je mu ,,salam, parek,,. .....zase len ,,chceš to ty,... 🙂 určite aj taketo deti maju svoje miesto aj v cirkvi aj v spoločnosti - to je bez debaty.

janasim
autor
19. okt 2015

@sardinka335 Áno však jasné že to chcem len ja koli sebe,to nepopieram, ja som sa len pýtala či sa to dá zrealizovať aby na to prijímanie šiel,či sú to kňazi ochotní urobiť v takomto pripade

sardinka335
19. okt 2015

@janasim ťažko povedať... knazi robia ,,rozne,, ustupky takze najlepšie to konzultovať s tým, kde chceš to prijimanie...jeden može byť ochotní a druhý nie..tažko povedať.

barla5
19. okt 2015

@janasim ako som ti uz pisala jedina podmienka je aby rozoznal ze prijima Telo Kristovo a nie len obycajnu oblatku. Nemusi vediet ziadne modlitby, nemusi ist ani na spoveď ak nie je toho schopny. Mne farar povedal ze tieto deti su prakticky bez hriechu, tak spoved nie je potrebna. Urcite sa to da. Pisali mi mamicky ktorych deti su na tom este horsie a boli na prvom svatom prijimani

maminuska33
15. feb 2020

@janasim Dobrý den.Ak sa smiem spítat,bol teda Váš syn na prvom svätom prijímaní?

lubkavargova1
15. feb 2020

preco? Ja to stale nechapem, ze preco chce matka kvoly sebe,aby diet aislo na . svyta prijimanie? Ona si teraz mysli, ze postihnute dieta je nejaky Boz itrest a teraz tym prijimanim to akoze odcini??? Nechces si nahodou aj kupit miestenku v nebicku? neviem, mne to pripada, take dost pokrytecke.

maminuska33
16. feb 2020

Ja mám tiež asi podobný problém.Moj syn 10 ročný má Detskú Mozgovu Obrnu.Chodí do tretej triedy normalnej základnej školy,ale má individualny program.Malý rozpráva,chodí,proste všetko ako ostatné deti,len nevie ešte čítat,ani si nič nezapametá.Chodí na náboženstvo a aj na sväté omše.A neviem ako to bude ked budu mat ist na svätu spoved .Neviem či mu bude umožnené ist na prvé sväté prijímanie.A on velmi chce íst.

matkahelka
16. feb 2020

@maminuska33 asi ste to uz mali riesit s knazom vo vasej farnosti, urcite totizto detom bezi priprava, standardne od oktobra- novembra mavaju stretnutia. Aj s dcerkou chodieval na pripravy chlapcek - autista. Nie vzdy vydrzal celu hodinu, ked to bolo len o "teorii" tak s nim mamka odisla, ked pozerali rozpravky, alebo im knaz cital nejake pribehy, vtedy bol pozorny.

maminuska33
16. feb 2020

Naši v kostole nemaju nijaké prípravy.Len na náboženstve.Moj vydrží aj počuvat aj učit sa všetko.Len neviem ako to zvikne byt ked nevie dieta čítat a ani naspamet nevie

janasim
autor
26. mar 2020

@lubkavargova1 a mne to pripadá že si moc múdra,nič si nikde nechcem kúpiť ani nie som pokrytecka, proste niekto je vychovávaný k viere...tie tvoje filozofické úvahy o našej situácii ma fakt dostali 😁

janasim
autor
26. mar 2020

@maminuska33 ahoj ,veru nie je to možné, lebo nevie vo svojom stave prijat sviatosť, chodí na krížik 😊