Sobáš pred matrikou a potom v kostole

1. nov 2021

Ahojky.. Tie co ste mali sobas na urade. Mali ste neskor sobas aj v kostole? Sme vzatí dva roky a svadba bola von pri hoteli takze knaz neprisiel ale starosta. A akosi mam take nutkanie vziat sa aj v kostole. Praktizuje sa to v pohode ? Dakujem

evatko
1. nov 2021

Nutkanie je čo? Si veriaca a chces mať sviatostne manželstvo?

autor
1. nov 2021

@evatko som katolicka aj veriaca, do kostola nechodim. Len mam taky pocit neviem povedat preco, ze chcem aby sme boli zobrati aj v kostole

selu11
1. nov 2021

Ahoj. Áno, my sme sa brali najskôr na úrade, to bol február a potom v tom istom roku začiatkom septembra v kostole. Praktizuje sa to úplne v pohode pretože z hľadiska cirkvi sa manželstvo uzavreté "len" na úrade nepočíta. Ale to asi vieš 😉

neznamaznama
1. nov 2021

Kamarátka tak mala najskôr svadbu na úrade, jej partner nechcel v kostole a až po rokoch mali svadbu v kostole. Medzitým mali aj deti.

dadulamamula
1. nov 2021

Áno ja to tak mam najprv sme sa vzali na úrade a potom v kostole. Ale bola to pre mňa blbosť, takú istú svadbu s veľkou hostinu mzoes mat aj na úrade tak ci tak v kostole. Tam je len rozdiel kto sobáši ci farár alebo starostka.

michaela789
1. nov 2021

A to nutkanie prišlo len tak? Ako veriaca si ho nemala odjakživa? Alebo prečo ste sa hneď nevzali v kostole? Cirkevný sobáš pokrýva rovno aj civilný, zatiaľ čo naopak to tak nefunguje. Mali by ste pokoj.
Ale jasné, že môžete mať ďalšiu svadbu v kostole. Tam žiadna prekážka nie je. Len asi aj kňaz sa vás bude na to pýtať.....

panelacikova
1. nov 2021

A načo je to dobré? Pokiaľ nie si naozaj vážne (až fanaticky) veriaca, tak ti je to nanič... ste vzatí, pred zákonom máš absolútne rovnaké práva ako keby ste sa vzali v kostole, alebo ešte druhý raz v kostole. muža k sebe týmto nepripútaš. ak by ste sa rozvádzali, je jedno, kde ste sa brali, zákon neberie ohľad na to, že ste vzatí dvakrát a z toho jeden raz v kostole... čiže - opäť si ho tým nepripútaš. nemôžem si pomôcť, ale ak ťa do toho netlačí rodina, nič iné mi z toho nevychádza než to, že chceš mať akúsi "istotu", že ti chlap nezdrhne. ak bude chcieť, zdrhne....
ozaj, čo na to manžel? má aj on "nutkanie"? či ho tam chceš natlačiť? 🙂

panelacikova
1. nov 2021

@michaela789 prosím ťa a v čom z hľadiska práva a manželstva nepokrýva civilný sobáš ten cirkevný? ale bavme sa naozaj v hladine reality prosím 🙂

derdia
1. nov 2021

Jasne vezmite sa aj v kostole. Sobas na urade je sobas tu na zemi😉v nebi neplati😉takze pred Bohom hresis. A zijes v hriechu. Mozete mat aj len obrad cirkevny,, bez tych vsetkych ceremoniii. Len 30 minut a si vydata ja pre Bohom. Ked to tak cotis je to tvoje svedomie, ktore ti vrvai, ze takto to nie je spravne. Ale je to na tebe😉😊kazdy mame seba samych vo svojich rukach.

michaela789
1. nov 2021

@derdia myslela som to v rámci platnosti a z perspektívy veriaceho človeka... Pre neveriaceho sú oba, samozrejme, rovnaké. Ale autorka vraví, že veriaca je.

terezka1947
1. nov 2021

@panelacikova sobáš v kostole a matrike je rovnocenný.
Pokiaľ ide o veriaceho,katolíka=sobáš na matrike nie je sviatost,čiže nežijú sviatostne manželstvo,tým pádom neprijímajú sviatosti,atď, atď.
Čiže pre veriaceho človeka ma význam a veľký,mať svadbu v kostole.

prasiatko30
1. nov 2021

@panelacikova pre cirkev nie su zobrati - ako keby zili - ludovo povedane - na hromadke. Preto aj clovek, ktory je rozvedeny ale 1x sa zenil/vydaval na urade nema problem sa 2x zobrat v kostole - vid polemiku terajsej spanielskej kralovnej - pred sobadom s vtedajsim princom bola rozvedena ale nebol problem lebo sa mala len civilny sobas a mohla sa “v klude” zosobasit v kostole s korunnym princom😅

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
panelacikova
1. nov 2021

@terezka1947 ja tomu rozumiem.. ale autorka "nevyzerá", žeby bola až tak veľmi veriaca 🙂 skôr si myslím, že tlačí rodina alebo si myslí, že tým jej muž bude mať pocit väčšej zaviazanosti voči nej a rodine. ale vieme dobre, že to tak vôbec nemusí byť 🙂
@prasiatko30

michaela789
1. nov 2021

@panelacikova no ale ak si nemáme domýšľať a vychádzame z toho čo napísala, tak píše že je veriaca. Preto sme len vyzdvihli rozdiel medzi cirkevným a civilným sobášom - že cirkevný je akceptovaný aj úradne, zatiaľ čo úradný cirkevne nie. To je celé. Ak je pravda, že je veriaca bolo by pre ňu "jednoduchšie" rovno buchnúť ten cirkevný a bola by "na poriadku". To prečo dostala nutkanie až teraz je už jej vec, hoci to tiež nechápem.

panelacikova
1. nov 2021

@michaela789 áno, beriem. ale už nepíše, ako sa k tomu stavia jej muž. ak má on s tým problém, tak by si zbytočne robila problémy ona v manželstve tým, že ho do toho bude tlačiť.

michaela789
1. nov 2021

@panelacikova s tým súhlasím. Ono ak ho do toho aj dotlačí tak to bude len papier navyše, nebude to mať z hľadiska náboženstva nijakú hodnotu. 🤷‍♀️ Takže ak je to ako vravíš, tak úplne zbytočná starosť navyše. Lebo tam sa tiež sľubuje, resp. prisahá, že sú tam obaja z vlastnej vôle a z vlastného presvedčenia. Ak jeden z nich bude klamať, je to len prázdna škrupina.

janka1011
1. nov 2021

My sme mali úradný sobáš, hoci sme obaja veriaci, ale to je iný príbeh. Chcem len povedať, že ak to tak cítiš, tak to sprav, mňa doteraz mrzí, že som nemala cirkevný sobáš.

panelacikova
1. nov 2021
autor
1. nov 2021

@panelacikova jasne ano urcite ho chcem k tomu zatlacit a priputat si ho k sebe🙉😄ach boze zeny , niektore naozaj neviete uz ako podrypavat ale musite taketo s prepacenim ......... vymyslat? ... keby si nas poznala hned by si vedela ze ja sa o to pokusat nemusim.. jedine ak sudis podla seba... nechapem ako toto moze niekoho aj napadnut.

panelacikova
1. nov 2021

ale ja nepodrýpavam. ja nepotrebujem muža tlačiť do kostola. navyše, ani si neodpovedala, čo muž na to? veď ak to chce aj on, na čo ti je MK? dohodnite sa vy dvaja a spečaťte svoj zväzok ešte aj pred bohom. ja napríklad nechápem, ako sa môže niekto pýtať takúto vec na MK, ak on sám (a teda ty) aj s partnerom chcú rovnakú vec 🙂

autor
1. nov 2021

@panelacikova len som chcela vediet ci to niekto tak spravil ked to chcel, ci je to mozne. Som sice katolik ale nechodim do kostola takze tieto veci neovladam velmi. Keby chcem muz ide do toho aj dnes , avsak len este nadtym akokeby uvazujem ze proste ci sa to tak zvykne robit a tak...

panelacikova
1. nov 2021

áno, je to možné. len zmysel v tom nevidím, keďže pred dvomi rokmi ste to nechceli...

autor
1. nov 2021

@panelacikova samozrejme chceli 🙂 avsak na poslednu chvilu mi na hotely kde sme mali svadbu navrhli ze nam mozu spravit sobas aj von co som ja bola nadsena a nelutujem to len knaz nam.odmietol prist a tak nas oddali uradne 🙂 sobas bol super bola som rada ze to bolo tak 🙂 a tak nedavno som zacala ale rozmyslat aj nad cirkevnym sobasom , ale nevravim ze to tak spravim len nad tym uvazujem

panelacikova
1. nov 2021

aha... ale to je divné, však keď ste chceli, tak ste ho vybavovali, nie? a akože on odmietol vás oddať niekde mimo kostola, rozumiem tomu dobre?

autor
1. nov 2021

@panelacikova ano ze mimo kostola nechodi len tam .. tak sme si povedali vsak poprosime na matrike zw oni s tym problem mat nebudu

autor
1. nov 2021

@panelacikova a ineho farara sme nehladali kedze uz sme mali vela vybavovaciek a tak...

michaela789
1. nov 2021

Popravde, ja osobne nikoho takého nepoznám, počula som o takých prípadoch len z počutia. Buď sa hneď berú v kostole alebo sa vezmú na úrade a hotovo.
A ako som spomínala, kňaz sa vás na to bude podľa mňa pýtať. Závisí na akého detailistu natrafíte ale nás si teda preveril poriadne a to sme praktizujúci a prišli sme odhodlaní a presvedčení.
Samozrejme, oddať vás asi neodmietne, ak máte všetky sviatosti alebo ak nepríde na nejakú vážnu prekážku, ale znepríjemniť vám to teda môže. budete musieť vypísať dlhý dotazník plný otázok o viere a vašej motivácii, potom ešte osobný pohovor, náuka, generálka obradu ..... Proste strašne veľa okamihov, kde by ste podľa môjho názoru zrovna vy museli tak trochu aj klamať.... A neviem, či to má v takom prípade význam. Z toho kresťanského hľadiska asi ani veľmi nie 🤷‍♀️

panelacikova
1. nov 2021

no...tak na toho by som sa už asi ani neobrátila 🙂

michaela789
1. nov 2021

No ale to mal kňaz pravdu - cirkevné sobáše sa usporadúvajú len na vysvätených miestach 🤷‍♀️ čiže kaplnky, kostoly..... Hotel vysvätený určite nebol takže opäť, keby aj kňaz bol ochotný prísť, sobáš by neplatil...