Sobáš v 7. mesiaci tehotenstva - formálne otázky

helena220
6. jún 2013

Ahojte baby, potrebujem poradiť. Som v 7.mesiaci a moj drahý žije v anglicku, skrátka zarába.na slovensko chodí raz za dva týždne. A totiž zhodli sme sa na tom, že sa chceme vziať ešte pred pôrodom, plánujeme to už veľmi dlho len sa nám prihodilo hrozne veľa naschválov,pre ktoré to nikdy nevyšlo. A ide o to, že túžime ako katolíci po cirkevnom sobáši. A to práve nevieme ako chodí, pretože vieme že snúbenecké nauky su povinne a trvaju minimálne mesiac. A chcem sa spýtať, či je možné dohodnúť sa s knazom na sobáši do mesiaca napríklad. Sú podla vás v takýchto prípadoch ochotní,alebo je to individualne od každého knaza? lebo nevim ako postupovať.vdaka

standu
6. jún 2013

Ahoj, my sme sa brali v rimsko-kat.kostole, sice som bola len v 10.tyzdni ale chceli sme bez nauky a museli nam to "vybavit" ale da sa to 😉

chanthall
6. jún 2013

Tak chronologicky:
11.6.2011 sme sa zasnúbili
8/2011 sme mali hotové náuky
4.11.2011 som otehotnela
5.5.2012 bola svadba, teda pôvodný termín aj napriek tomu, že som bola v 7. mesiaci.

Náuky môžu trvať hoci aj týždeň. Ide o to, aby ste prešli všetkých 10 tém. My sme niekedy prešli aj 3 témy naraz.

Farár by to mal spraviť bez problémov tak, ako to chcete vy. U nás tak vyhovejú vždy a nepýtali si žiadny príplatok, ale dali sme mu po sobáši 50€. No niekde si pýtajú (zdierači).

Ak to chcete do mesiaca, daj to vedieť čím skôr kňazovi, lebo (Aspoň u nás) sú nutné ohlášky v kostole, ak by mal niekto problém s vaším sobášom.

Na vašom mieste, by som išla hneĎ ráno na matriku po papiere k sobášu a s nimi hneď na faru. Ale musíš tam ísť aj s mužom. Tam by vám rovno farár povedal, čo a ako.

Držím palce 🙂

asfodelka
6. jún 2013

@helena220 myslim ze zalezi od knaza. nie si prva ani posledna co sa vydava tehotna. oni to dobre vedia. my sme necakali maleho ked sme sa brali, on bol az rok po svadbe, ale knaz nam hned povedal ze najhlupejsia odpoved na otazku preco sa chcete vziat je ze kvoli dietatu. vtedy odmietaju sobasit. vacsina manzelstiev kvoli tomu ze otehotneju konci rozvodmi po par rokoch. ale ked aj cakaju dieta a odpovedia ze sa chcu zobrat lebo sa lubia a chcu spolu zit nie je problem.
drzim palce.

martinusik91
7. jún 2013

@helena220 ahoj ja ked som zistila ze som tehotna co je asi dva tyzdne dozadu tak sme hned isli za fararom urcili sme si termin a 20 jula sa berieme nebol ziadny problem 😉 len ako uz pisu baby zalezi to od kazdeho farara mi sme si vybrali farara tam kde byva priatel lebo je super a preto lebo viem ze farar odnas by nam to nespravil lebo pri nom sa musi tri mesiace dopredu nahlasit sobas a to by sme nestihli 🙂 tak len pozistuj ale podla mna by to nemal byt problem 😉

linda81
7. jún 2013

...to ja som bola jedina netehotna nevesta???? a to sme mali svadbu na urade 🙂...nechaaapem tuto vasu vieru 😀...nedalo mi nenapisat...ako nedavno jeden farar povedal....katolikov je vela krestan ani jeden ...

gianna
7. jún 2013

@helena220 Sobáš sa chodí nahlasovat na farsky urad min. 3 mesiace vopred. Je to kvoli tomu, ze ak by bolo treba vybavit biskupsky dispenz od nejakej manzelskej prekazky, o ktorej vy mozno ani neviete, tak aby sa to stihlo (biskupsky urad ma 3-mesacnu lehotu na vybavovanie dispenzov). Pokial ste vsak obidvaja slobodni pokrsteni katolici, tak tam by snad problem nemal byt. Co sa tyka predmanzelskej nauky, tak to sa da poriesit za jeden vikend - pozri www.domanzelstva.sk , je tam ponuka predmanzelskych vikendovych kurzov a su fakt super, aj my sme na takom boli a mozem povedat, ze vam to da viac, ako predmanzelske nauky v niektorych farnostiach. Pripadne pozri predmanzelske nauky v univerzitnom pastoracnom centre v BA.

jankamgr
7. jún 2013

Ahoj, ja som sa vydávala v piatom mesiaci a všetko sme vybavili za necelý mesiac. Všetko záleží od kňaza, dokonca sme mali len dve poučenia, deň pred svadbou spoveď a to sme sa brali vo štvrtok doobeda 😀 😀 Akurát choď na faru rovno s polovičkou, a on vám povie, čo ďalej, ale keď sa trošku chce, všetko sa dá 😀 😀 😀 Držím palce 😀