Svadba v júli a svadba v kostole

miska7754
29. dec 2018

Ahojte potrebujem radu svadbu mame v july a partner je katolik a ja niesom nic ani krstena ani birmovku ani nic a partner chce mat svadbu v kostole myslite ze sa to da?

pininka
29. dec 2018

@miska7754 dá, budete chodiť na náuku,tam vám to vysvetlia. On bude v kostole prisahať, ty len sľubovať.

miska7754
autor
29. dec 2018

@pininka na aku nauku? Co sa tam bude robit?

pribinak
29. dec 2018

@miska7754 choďte na faru, dohodnite sa s kňazom, niektori su velmi ústretoví a stiahneš vsetko do sobáša

miska7754
autor
29. dec 2018

@pribinak jj ano ppjdeme v januari hned zaciatkom januara no len nemienim sa daco ucit atd ja to chcem urobit koli partnerovi ze svabdu v kostole lebo on chce a nechce na urade

arcticcode
29. dec 2018

@miska7754 musis akirat podpisat suhlas s tym, ze nebudes branit vychovavat deti vo viere, to je vsetko. Na takuto svadbu dava biskup dispenz, inak je rozdielnost vierovyznani z katolickeho hladiska akoze manzelska prekazka, preto sa musis zarucit ze nebudes branit vychovavat deti vo viere. Ty sa samozrejme nic ucit nebudes, si neveriaca/inoverec takze od teba nikto nic cuciet nebude. Na manzelskych naukach sa preberaju zakladne veci viery, ktore by kazdy krestan mal vediet uz ked ide na prijmanie ako 9 rocny.
Potom pri svadobnom obrade jediny rozdiel je ten, ze ty neskladas prisahu, len slubujes, kedze prisahat znamena volat Boha za svedka, ze hovoris pravdu. No a kedze ty v neho neveris, nemozes ho volat za svedka a teda nemozes prisahat.
Inak takychto svadieb je dost vela, cirkev nezvykne robit problemy, biskup nema dovod nedat dispenz, ak budes suhlasit s tym, ze manzel bude vychovavat deti vo viere. To je jedina podmienka

arcticcode
29. dec 2018

@miska7754 a este taka vec, pre pokrsteneho katolika je svadba mimo cirkvi v podstate neplatna, preto robi dobre, ze chce v kostole a nie na urade (z jeho hladiska) a ty robis pre neho dobre, ze sa na to das 😉

lucinika
29. dec 2018

My sme tak mali svadbu tento rok v júni, ja ako katolík a muž neveriaci....

miska7754
autor
29. dec 2018

@lucinika a pohode? Nebol problem? Ked ste isli s otazkou za fararom prvy krat co povedal co ste sa spytali

arcticcode
29. dec 2018

@miska7754 hovorim, ze to nezvykne byt problem... Nestresuj sa

lucinika
29. dec 2018

@miska7754 úplne v pohodicke, absolútne sa nad tým nepozastavoval. A tí čo boli na obrade a nevedeli že môj ide ako neveriaci to ani nepostrehli. On iba neprisahal na kríž a pri manželských sluboch nepovedal "tak mi pánboh pomáhaj". A ostatne formulky mu kňaz dával čítať lebo ich mal trosku upravené narozdiel odo mňa.

deti95060810
29. dec 2018

ak bude svadba v kostole, tak počítaj s tým ,že Vaše deti by potom mali byť pokrstené v kat. kostole a nebudeš brániť vo výchove v rim. kat. cirkvi.... ja len aby si vedela...😉

arcticcode
30. dec 2018

Poznám niekoľko takých manželstiev. Niektoré z nich sú aj pekné, v iných je práve rozdielnosť viery dosť veľkým problémom. Na druhej strane, sú celokresťanské manželstvá, kde sa podvádzajú a ožierajú a hraju automaty. Nič nie je čiernobiele. Hlavne, aby ste vy obidvaja boli šťastní, o to ide ;) to vám zo srdca prajem

veronice
30. dec 2018

@miska7754 no a na tych naukach to nie je len o zakladnych veciach viery. My sme sli na taky vikendovy kurz a tam sa preberalo aj planovane rodicovstvo, komunikacia v manzelstve, ako zvladat krizy a pod. a mali sme aj skupinky s dlhorocnymi manzelmi kde sme aa mohli pytat na cokolvek a cez rozne aktivitky sme sa s muzom eate viac spoznavali takze super 🙂 Manzel je tiez neveriaci a velmi si to pochvaloval ze mu to vela dalo ;) 🙂

lucinika
30. dec 2018

@veronice tie náuky závisia od farnosti. My sme mali super náuky, dokopy 4 hodiny 🙊🙊🙊 ale kňaz bol super, rozprával nám veci zo života, zaujali aj môjho muža...

veronice
30. dec 2018

@lucinika my sme neboli na naukacj vo farnosti nakolko ma manzel pracovnu dobu taku ze mi chodi domov az 19.30 hod preto sme to riesili vikendovo cez ludi z domanzelstva.sk
Napzaj odporucame 🙂 robia denne aj vikendove kurzy

arcticcode
3. jan 2019

Sú aj víkendové kurzy, ale nie sú povinné. Robia sa aj u nás v meste, ale my sme so ženou skôr takí uzavretejší, nepotrebujeme a nechceme žiadne komunity a bla bla bla. Takže sme chodili normálne na faru, kde nám kňaz rozprával o desatore 🙄

veronice
3. jan 2019

@arcticcode da sa aj tam no 🙂 kazdemu co vyhovuje 🙂 pointa ostava ta ista - netreba sa toho bat 🙂

krystofkal
3. jan 2019

@lucinika kiežby takýchto farárov bolo viac, lebo poslednú dobu čo počúvam od známych, od kamošiek tak mnohí robia naprotiveň :-/

lucinika
3. jan 2019

@krystofkal veru áno, aj oddavajuci kňaz aj ten ku ktorému sme chodili na náuky boli naozaj zlatí. Nerobili žiadne "oracie" a veci ohľadne kresťanstva nehovorili ako nabiflovanu básničku ale skôr príbehmi a radami do života, môj muž bol naozaj mimo prekvapený. Síce ma krst aj prijímanie ale vďaka kňazovi, ktorý mu nevedel zodpovedať na jeho otázky a jeho celkovému prístupu prestal veriť (píšem to zjednodušene ale je to na dlhú rozpravu prečo prišiel k svojmu rozhodnutiu). Sam vravel ze ak by poznal takých kňazov, mohlo byt možno všetko inak...

kate_cs
9. jan 2019

@miska7754 Dá sa to. Moja sestra nie je ani pokrstená a mali svadbu v kostole a ja tiež nepokrstená som bola svedok. Farár poznal jej manžela a chodili na tie prípravy pred svadbou. A samozrejme, prispeli niečo fare...

evkamotka
9. jan 2019

Jejdanenky, ved to sa neriadi podla toho ako sa farar vyspi. Normalne je v cirkevnom prave, ze katolik s nekatolikom moze mat sobas v kostole a je to absolutne bezna prax. Nestresujte sa ;) ak tu niekto tvrdi ze pocul o problemoch, moze ist o detaily, ktore uz nevie. Napr ze zenich uz jeden sobas v kostole mal alebo ze nekatolik nesuhlasi s katolickou vychvou deti a podobne.

evkamotka
9. jan 2019

Nauky maju roznu formu. My sme nemali ziadne :D ale napr u svagrinej to bolo 5 stretnutí. Na kazdom bol speaker niekto iny, raz mnohodetny par, raz bezdetny par, raz stary par co spolu boli 50rokov,raz cerstvo zobraty par. Posledne stretnutie technicke, ze ako prebieha sobas, aby vedeli kde maju stat a co hovorit. U nas v meste je to tiez len par stretnuti s roznymi namzelskymi parmi na rozne temy (manzelske konflikty, komunikacia, vychova deti atd.)nie je to vedene knazom....... Fakt sa to velmi lisi..... Upece robi super vikendove kurzy