Svadba v kostole - dvakrát?

090255
25. jan 2019

Neviete niekto ci sa da mat v kostole dve svadby nieco ako teraz na rychlo zenich nevesta a svedkovia a o rok normalna velka svadba tiez v kostole.

terezka1947
25. jan 2019

@090255 teorericky....ale bez slubu,ten uz raz bude...skor by mohlo byt na trebars rocne vyrocie obnovenie manzelskych slubov. U katolikov teda.

bobricek1979
25. jan 2019

@090255 no v kostole je to zdĺhavý ptoces keďže náuky a tak ale dá sa.. No čo viem robia to tak, že sa rýchlo vezmú na úrade a potom veľká svadba v kostole

adalmba
25. jan 2019

@090255 môžte sa zobrať na úrade a o rok v kostole

tanickalab
25. jan 2019

Nie, to sa jednoznačne nebude dať. Keď už máš raz v kostole svadbu, tak druhý krát už nemôžeš. Aspoň teda čo ja počúvam ale byť tebou sa zájdem na faru spýtať

deti95060810
25. jan 2019

čo viem tak až po niekoľkých rokov - nejaké výročie a pri tej príležitosti obnovenie manž. sľubu...strýko to tak mal po 50 rokoch...

090255
autor
25. jan 2019

Ja viem ze keby na urade a potom v kostole tak sa to da ale mne ide o to mame dieta svadbu planujeme buduci rok sestra je ale tehotna mala som byt krsna lenze mozem az po svadbe cize preto ma napadlo tie 2 svadby v kostole...

lea202
25. jan 2019

No pred sobášom v kostole musíš absolvovať predmanželskú prípravu takže neviem či by to šlo tak narýchlo. Ale aj tak, dve svadby v kostole sa nedá mať. Už budete zobratý, jedine potom to obnovenie sľubov keby ste si spravili ale to neviem či sa dá hneď po roku

titla
25. jan 2019

@090255 A to nemôže ten krst odložiť? Kým teda nebudeš mať po svadbe aj ty a budeš môcť byť krstnou mamou?
Prví kresťania pristupovali k sviatosti krstu až v dospelosti, prípadne na smrteľnej posteli. Krstiť krátko po narodení sa začalo kvôli vysokej úmrtnosti dojčiat a presvedčení, že nepokrstené dieťa nemôže byť spasené. Tento názor dnes už nik nezdieľa.
Počkajte s krstom pár mesiacov a máte problém vyriešený. Ja som krstnou mamou dvoch dievčat a obe boli krstené až okolo jedného roka.

dadanu5
25. jan 2019

Skúste krstiť v inom kostole kde nebude problém...vzdy sa da dohodnut aj s cirkvou 😉

221girl
25. jan 2019

@090255 ja som krstná a tiež som neni vydatá... mala som 19 rokov keď sme krstili

carmenuska
25. jan 2019

Nie,nemozes mat dve svadby v kostolepohode.To je sviatost,ktoru mozes mat raz za zivot.Mozes byt krstna,ak slubis ,ze sa vydas v kostole,povedz ze planujete aj tak.A este sa da aj tak,ze budes zapisana iba ako svedok krstu,nie krstna mama.Ale budes tam a dieta ta bude volat aj tak krstna.

titla
25. jan 2019

@221girl Krstný rodič nemusí byť ženatý/vydatá (Ja som sa tiež krstnou stala ako slobodná), ale musí žiť príkladným kresťanským životom a mať sviatosť krstu, zmierenia, sv. prijímanie a birmovku. Čiže ak si slobodná = nesexovať, nežiť s partnerom na hromádke. Zakladateľka píše, že má dieťa a svadbu plánujú, čiže z pohľadu cirkvi je nepočestná žena žijúca v "hriechu." Po sobáši v kostole bude spĺňať všetky kritériá 🙂

Áno, na jednej strane je to birokracia, ale chápem, že cirkev trvá na nejakých pravidlách. Mnoho ľudí si neuvedomuje pravý význam sviatostí, ide im skôr o ceremóniu a tradíciu ako podstatu a preto sa cirkev bráni, aby sa z toho nestal holubník...

@090255 prípadne môžeš byť krstná ak sa vyspovedáš s úmyslom, že do svadby budeš žiť s otcom tvojho dieťaťa v platonickom vzťahu a to aj dodržíš. Ale je otázne, či kňaz, ktorý bude krstiť na tento kompromis pristúpi.

221girl
25. jan 2019

@titla to je také môže nemusí. U nás máme mladých farárov, ktorý sa snažia viesť k cirkvi mladých. V kostole sa nemodlí ale spieva, tí farári chodia s 19 ročnými ľuďmi von do krčmy, zahrať si kalčeto a podobne, potom tí mladí chodia s farárom do domova dôchodcov hrať hry ... a sú to mladí, na ktorých by si nikdy nepovedala, že dokážu svoj voľný čas obetovať pre pomoc starým ľuďom. Doviedli ich k tomu farári svojím prístupom a tým, že žijú cirkevný ale moderný život. U nás nie je problém ani to, aby zosobášili ľudí, z ktorých jeden nemá ani len krst. Taktiež zosobášil mladých, ktorý boli v pokročilom štádiu tehotenstva... čiže nei všade sú v kresťanskej cirky rovnaké pravidlá, tiež by som skúsila inú farnosť...

titla
25. jan 2019

@221girl Pravidlá sú rovnaké, ale nie každý kňaz ich uplatňuje rovnako striktne. To čo si spomínala ty, nie sú žiadne prekážky - ja som katolíčka a môj muž ateista, sme zosobášení v kostole. Je to bežná prax, ak si katolíci berú ľudí iného vierovyznania alebo ateistov a je v rozpore s pravidlami kat. cirkvi ak sa nájde kňaz, ktorý takéto páry nechce sobášiť ( ale aj taký sú a na jedného som mala šťastie aj ja). Rovnako nie je prekážka sobáša, ak je žena tehotná alebo pár už má dieťa - cirkev to naopak podporuje, aby sa takíto ľudia sobášili a dali svoj vzťah "na poriadok".
A áno, poznám takých kňazov ako si spomínala. Sama som roky chodila k saleziánom na cirkevné stretká, celú strednú školu. Boli to úžasní ľudia, ktorí sa mládeži venovali, robili výlety, stretávky, športové akcie a boli otvorení aj iným názorom a pohľadom. Fakt super kňazi. A na druhej strane počas predmanželskej prípravy som narazila na saleziána bigotného fanatika. Kňazi sú rovnakí ako všetci ostatní ľudia - majú svoj lepšie aj horšie stránky, sú medzi nimi i liberáli aj dogmatici, sympatickí ľudia i nesympatickí jedinci.

deti95060810
25. jan 2019

@221girl ja som mala 16r. ...a to som už mala by´t vydatá? kde sme v Afganistane???

monkabohdalova
25. jan 2019

@090255 ak chceš ísť za krstnú, tak nemusíš byť vydatá 😁

0silvia0
25. jan 2019

@221girl krstný rodič môže byť aj slobodný. Môže sa zosobášiť aj ateista s veriacim (na základe dišpenzu)

ave17
25. jan 2019

Tam skôr ide o to, že žije v 'hriechu', myslím si

annamivo
25. jan 2019

@090255 krstnou mamou môžeš byť aj bez svadby, aj my máme krstnych ktorý sa berú v septembri a náš syn má takmer 3r. Tam je skôr podmienka - krst, prijímanie a birmovka, ale veľa záleží od farára. Náš s tým nemal problém.

koniarova
25. jan 2019

To srandujes? Prečo by si musela byť vydatá? O tomto som teda ešte nepočula.

tinapa
25. jan 2019

@090255 Moja sestra je krstná môjmu dieťaťu a je rozvedená..nik po tom nepátral..či je vydatá, či aká..

bsp39
26. jan 2019

@090255 Fantázia niektorých žien je nekonečná 😅

zulumilo
13. máj 2019

zoberte sa na urade a o rok v kostole. to je bezne.

090255
autor
14. máj 2019

@zulumilo ano ale ked clovek chce byt krstny tak nemoze byt slobodny a mat dieta lebo to v podstate zije v hriechu a myslim ze svadba len na urade by nepresla musi byt v kostole...

lennaa
14. máj 2019

Teoreticky @090255 mas pravdu. Ale niektori farari z toho vedu nerobia. Napriklad kamoska ta je krstna a pritom je rozvedena, ale ma vsetky sviatosti. Je to asi od toho jak si to farar zvazi no.

zulumilo
14. máj 2019

@090255 staci ked mas sviatosti

janka54321
14. máj 2019

@221girl ak si v tej dobe nežila s partnerom pod jednou strechou, tak je to v poriadku, ale ak už dvaja spolu žijú a niesu zobratí, tak vtedy nemôže krstiť, lebo žije v ,,hriechu" podľa cirkevných pravidiel

elementissa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenkakamil123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
prihlassa
20. mar 2022

@090255 troška z iného súdka ja som rozvedená a som krsna mama v kostole vedená ako svedok krstu ,ak ti nebude vadiť ,že na fare budeš vedená len ako svedok krstu