Svadba v kostole, keď je muž len pokrstený

maminuska33
23. apr 2021

Ahojte.Len sa chcem niečo spitat, lebo ma to zaujíma. Je možné mať svadbu v kostole ak žena má aj prvé sväté prijímanie aj birmovku a muž je len pokrstený? Mate s tým niekto skúsenosti? Ak áno,ako sa to dá vyriešiť?

lucia147852
23. apr 2021

@maminuska33 áno je to možné. Zájdite na faru a hoďte o tom rec

rusalinka
23. apr 2021

Áno, dá sa. Treba ísť za kňazom a ten všetko vysvetlí.

ciusinka
23. apr 2021

Ano da sa, my sme mali svadbu v kostole aj ked exmanzel nebol ani pokrsteny, ja som mala vsetky sviatosti 🙂

e1i
23. apr 2021

@rusalinka prosim ta, len taky dotaz mimo temu. Kto tu meni tie nadpisy? lebo niekedy je to tak chaoticke, ako napr v tomto prípade je nadpis uplne opacný ako píse prispievatelka. a viac ich je nezmyselne zmenenych vo forach.

ivicka0502
23. apr 2021

nie je problém mať svadbu bez sviatostí. U nás manžel nemal nič a musel podpísať papier že mi nebude brániť vo výchove detí v kresťanskom duchu (tak nejak). Kňaz vás určite poučí a poradí.

rusalinka
23. apr 2021

@e1i neviem presne, je tam viacero báb... teraz som to upravila (prvýkrát, nikdy to ja nerobím)... lebo to fakt bolo úplne naopak 😀

maminuska33
autor
23. apr 2021

@ciusinka Ako ste to riešili?

rusalinka
23. apr 2021

@maminuska33 v takých prípadoch, keď jeden nie je ani pokrstený, vybavuje kňaz dišpenz. A v samotnom obrade nepokrstená polovička neprisahá, "len" sľubuje.

1mata
23. apr 2021

@maminuska33 tiez som len pokrstena, da sa 🙂

adriana1980
23. apr 2021

Stačí, keď jeden je verieci. Druhý môže byť napríklad ineho vierovyznania. Nemôžu ho nútiť, prejsť do inej cirkvi skrz sobáš. Nepokrstený neprisahá na kríž a slubuje, že nebude brániť v kresťanskej výchove detí

nafka0483
23. apr 2021

@maminuska33 Manzel mal sviatosti, ja nemam ani krst. Isli sme na faru, povedali sme aka je situacia, knaz nam poziadal o dispenz. Ja som podpisala papier, ze nebudem detom branit vo vychove vo viere a manzel podpisat, ze sa kvoli mne neodkloni od viery.
Pocas obradu sme neuzatvorili sviatostne manzelstvo (kedze ja sviatosti nemam), ale "iba" manzelstvo - to je len rozdiel ked knaz hovori ci povie "sviatostne manzelstvo" alebo "manzelstvo". Manzel mal prisahu na kriz, ja som povedala iba "slubujem".
Obrad bol bez omse (pretoze obrad bol kazdych 30 minut, cize nestihalo sa, aj keby sme chceli a bez prijimania - kedze nam tak odporucili, ze aj tak by mohol mat len manzel, takze v takom pripade prijimanie odporucaju nerobit vobec).

maminuska33
autor
23. apr 2021

@1mata a ako ste to vyriešili?

michellemary
23. apr 2021

@maminuska33 stačí, aby mal všetky sviatosti jeden zo snúbencov. Viac ti povie konkrétne oddávajúci farár pri príprave.

konikkon
23. apr 2021

@maminuska33 ahoj, nemusíš nič riešiť. Obaja ste pokrstení, to je dôležité a to je podmienkou, vy sa normálne môžete brat v kostole. Stačí ísť za farárom a dohodnúť podrobnosti.

ivula0807
23. apr 2021

Urcite je to mozne. My sme mali svadbu v kostole, ja nemam birmovku a moj manzel nie je veriaci. Nebol s tym problem. Treba zajst alebo zatelefonovat na faru a porozpravat sa. 🙂

jaja20
23. apr 2021

Môj muž mal aj prijímanie,ja som bola len pokrstena,tak sme museli zaplatiť biskupovi 100 korún za povolenie a bolo po probléme.

maminuska33
autor
23. apr 2021

@jaja20 v ktorom roku?

jaja20
23. apr 2021

@maminuska33 2002 🙂

evkamotka
25. apr 2021

Obaja ste krestania katolici. Ziadny problem mat plnohodnotny katolícky svadobny obrad a uzavriet sviatostne manželstvo. Nie je to nic specialne. Obaja ste katolici

monika1293
1. feb 2023

Ahoj ženy. Mám na vás otázku ☺️. Ja som slovenka a môj priateľ je Čech. A chceli by sme svadbu v kostole v Čechách. Viete mi poradiť čo mám vybaviť aké doklady? A či mi treba krstný list. Bude to moja prvá svadba no v zahraničí... A mám z toho obavy. Ďakujem za rady.