Svadba v rímskokatolíckom verzus v gréckokatolíckom kostole

zuzifm
1. máj 2018

Ahoj,

s priatelom zaciname planovat svadbu a stale sa rozhodujeme, ci to urobit v rimo alebo greckokat. kostole. Chcem sa opytat, aky je rozdiel medzi tymi dvomi co sa tyka sobasu a nauky? ake mame povinnosti, ako dlho trvaju nauky?

Dakujem za odpoved 🙂

deti95060810
1. máj 2018

hm. ....
rozdiel 3 hodiny
v RK trval sobáš hodinu a GK 3,5 hod.
v evanj. - 20 minút...
😉😀

terezka1947
1. máj 2018

@zuzifm tak hadam si vyberies podla prislusnosti?nie?nie podla dlzky...ci nauky
alebo podla dohody s partnerom

blevka
1. máj 2018

Veď snáď podľa toho, akého ste vierovyznania

zuzifm
autor
1. máj 2018

ja som krstena v rimo alebo birmovku som robila v greko, priatel je greko pokrsteny.. ide o to, ze svadbu v kostole budeme mat len z toho dovodu ze to chce moja mama a babka, keby bolo na nas tak nemame.. preto sa pytam, co z toho je pre nas mensie zlo

terezka1947
1. máj 2018

@zuzifm uprimne?
najmensie zlo,je nemat svadbu v kostole vobec
aspon budte uprimny k sebe....chodim na svadby-spievat a je velmi smutne pozerat na tie nutene a vynutene svadobne tanecky....trapne sa citi farar,trapne a pohrdavo sa tvaria snubenci,no naco je toto dobre????

maryetta
1. máj 2018

Je jedno v ktorom chrame obrad bude.
Zalezi aj ci bude s omsou alebo iba cisto sobas.
Kazdopadne tu ci tu v oboch pripadoch je to zavazne a rovnako platne.
Na ostatnych veciach ako nauky to uz zalezi od knaza ako to pospaja.

Nik nebude na tolko zodpovedny za vas ako vy dvaja. Ak to nechcete tak by som tam nesla ani keby co bolo. Je to o vas ☹ resp o niecom viac ako len mamka babka. Ony svoju prilezitost mali ☹

terezka1947
1. máj 2018

*uprimni*

janinah
2. máj 2018

@deti95060810 sobáš s omšou v grkat určite netrvá 3,5 hod....ale o to nejde,ide o princíp a podstatu....ak hladajú ľahšiu cestu,krátke náuky či krátky sobáš,len nech to majú z krku čím skôr,tak načo to potom robia-sobáš v kostole? treba to brať ako celoživotnú prísahu pred Bohom,nielen akýsi kultúrny akt-obrad v krásnom prostredí chrámu...
Je také nepísané pravidlo /oddávna,zrejme,aby sa rodiny nevadili na tom/ že sobáš býva podla viery nevesty a deti s apotom krstia podla viery otca,podla mňa jednoduché a logické.

kattky
2. máj 2018

My niesme zosobaseny no mame syna. Ked sme ho chceli dat pokrstit v rimo, tak pan farar strasne vymyslal a odsudzoval nas ze ja som evanjelicka a priatel je rimo a ze preco chceme maleho dat polrstit a ze my dvaja sme ako z inej planety a ze aj keby sme sa chceli vziat, tak on nas nezosobasi, lebo keby nas zosobasil, tak ze priatel ma aj tak necha. Zostali sme z teho pristupu zhrozeny

erosmal
3. máj 2018

3,5 hod majú možno pravoslávni, greko majú sobáš 1:20 aj s liturgiou, rimo neviem okolo hodiny?
náuky sú podobné, preberá sa 9 schválených tém, dá sa to zvládnuť v BA a v PO myslím víkendovým kurzom, my sme chodili 5 týždňov(1x do týždňa 2-2,5hod)

asia83
3. máj 2018

@zuzifm Tak podľa mňa podľa vierovyznania. My sme mali svadbu v rímskokatolíckom kostole, obrad trval do 45 minút. No podľa mňa by ste mali byť jednoducho buď rímsko alebo grécko katolíci. Alebo teda aspoň jeden z vás.

betunka39
4. máj 2018

Greko sobas urcite netrva 3 5 hod.Spolu s omsou nejaku hodinku a pol mozno.U rimo priblizne rovnako.Co sa tyka nauky asi zalezi od knaza ku ktoremu budete chodit...a tiez ci ste vy aktivny veriaci .alebo tam idete iba pre oci ako sa vravi...ale spravidla je ako pisali vyssie sobas tam odkial je nevesta.

montemotherone
13. máj 2018

@zuzifm ak budete mať svadbu v kostole kvôli niekomu inému a vy to neprijmete, a je to proti vašej vôli, je to v podstate svätokrádež. Takže sa prikláňam k názorom, že ju tam radšej nemáte mať. To by si mali uvedomiť aj vaši príbuzní, ktorí na tom trvajú. Na prijatie sviatosti sa treba duchovne pripraviť. Nie je to vodičský preukaz, urobím si čiarku a vybavené... 😒

mijo53
13. máj 2018

@deti95060810 dcéra mala sobáš v gecko katolickej cerkvi a sobáš trval približne rovnako ako v rimsko katolickom kostole, Obe boli o niečo dlhšie, lebo boli s omšou, ale určite nie 3,5 hodiny a viem o čom hovorím, lebo druhá dcéra ma v rimsko - katolickom kostole

mijo53
13. máj 2018

@zuzifm po prvé birmovku si nemohla mať podľa mňa v grecko, lebo tam je birmovka zároveň s krstom, ešte som sa nestretla s tým, aby bola samostatná birmovka v cerkvi, v rimo je krst a birmovka ďaleko neskôr, myslím, že v 9 ročníku začinajú prípravy na birmovku a po 2. ak vy nechcete sobáš v kostole, tak rodičia a babky majú hriech, že Vás do toho nútia, minule to kňaz vysvetľoval, že čo je ich do toho

11mirka22
13. máj 2018

@mijo53 áno super čo tu baby popísali. Mať cirkevný sobáš, ak neverím že manželstvo je sviatosť... Súhlasím. Poznám však jeden pár, pokrstený síce ale úplný neznabohovia, a sobáš v kostole,,len nech to dobre vyzerá na videu..... Kňaz ktorý ich sobasil trval na tých povinných deviatich naukach, a mladomanželia boli unesený, že pochopili o čom vlastne manželstvo je, že nielen o honosnej a drahej svadbe. Tak autorke odporúčam, aby absolvovala s partnerom takúto prípravu, keď už sa rozhodla vyhovieť babkam a prisahať pred Bohom.

mijo53
14. máj 2018

@11mirka22 veď tak ma byť, že príprava má byť, nie len, že mama, babka chce a my ani nie

montemotherone
14. máj 2018

@mijo53 súhlasím... Aj keď výnimočne (napr. vo Veľkonočnom období) sa v rim.kat. krstia dospelí a rovno majú prvé sv.prijimanie aj birmovku. Čo ale nie je tento prípad. Tu je to nejaké domotkané 🤔

mijo53
15. máj 2018

@montemotherone dospelí áno, u grecko krst a hneď birmovanie, tam je iný obrad

evkamotka
25. máj 2018

priamo na otazku: mensie zlo je rimskokatolicky sobas bez omse, je to 15min, s fotenim 20 :D

a moralizovat nebudem, aj ked suhlasim s vyssie uvedenym ostatnych.

dva priklady zo zivota:
1. moji rodicia chceli, aby som mala obrad civilny, ja som chcela s manzelom cirkevny. brali sme sa v kostole. a vies co? po obrade mi sama mama povedala ze obrad bol krasny a ze to bolo super a nikdy, nikdy od toho dna nam nase rozhodnutie nevytykali. niekedy je prianie rodiny len velky bubak pred svadbou ale pridu deti, ine starosti atd a na obrad si uz nikto nespomenie. takze povzdubenie aby ste si spravili podla seba

2. kamoska chcela cirkevny, jej snubenec civilny. dohodli sa na civilnom. kamoskina rodina hromzila, vyhrazala ako nepridu na civilny obrad a ako to nepreziju a normalne ze kauza. a vies co? prisli vsetci, zagratulovali sa, zabavili sa a bolo. prisli deticky, ine /zdrav. problemy/ v ramci rodiny a tato mega kauza ako sa kamoska nebrala v kostole a ako to nikto neprezije upadla prachom. povzbudenie aby si si spravila podla seba

3. myslienka zaverom: bud mozes prezit zivot plnenim tuzob druhych, alebo sa na prahu dospelosti rozhodnes, ze sa uz budes rozhodovat tak, aby si bola stastna ty, nie ini.
lebo zistis, ze to nie je len o sobasi v kostole ale zrazu aj o krste, prijimani a birmovke deti, o vychove, o nabozenstve v skole o..... xzy. a uz to nebude len o tebe ale aj o dalsich.

...a cely zivot prezijes tym, aby bola stastna mama, babka a ty stastna nebudes. je prilezitost spravit raznu bodku za tym, co chcu ony a zacat zit svoj zivot a svoje stastie

evkamotka
25. máj 2018

technicka poznamka: nie je mozne, aby si mala rkc krst a gkc birmovku, skontroluj si to u rodicov alebo na fare, kde si bola pokrstena. v gkc je krst s birmovanim jeden obrad a vykonava sa zasadna a vzdy a bez vynimky spolu. v rkc je zvycajne krst ked si babatko a birmovanie v puberte, tam sa to casovo rozdeluje. ale nie je mozne mat takyto mix ako uvadzas

evkamotka
25. máj 2018

este k naukam: neda sa povedat vseobecne. kazda fara ma zvycajne svoj system nauk a veeeelmi sa to lisi, v rkc aj gkc. niekto ani nechce, niekto to organizuje sukromnym stretnutim, niekto naukami cez 1..2...10 stretnuti. absolutne rozne takze to sa budete musiet zariadit podla toho, ako to ma zavedene fara pod ktoru prisluchate

kocica7
29. jún 2019

Zienky,chcela by som sa spytat ,ked sa budeme s priatelom brat,ja som pokrstena v pravoslavnom kostole,prve svete prijmanie mam v grekokatolickom kostole a priatel rimokatolik.

betunka39
30. jún 2019

@kocica7 mali by ste mat sobas v pravoslavnom a potom deti by mali byt krstene po otcovi v GK ak sa nedohodnete inak Vy dvaja medzi sebou.

martina1172020
10. okt 2019

@terezka1947 ahoj😊 zaregistrovala som v tvojej sprave,ze chodis spievat na svadby 🙂 mas nejaku stranku kde si tam mozem vypocut?

terezka1947
10. okt 2019

@martina1172020 nie sme profi skupina....cize chodime iba znamym,do okolia,ci uz po samom,ci spolocne ako zbor.

martina1172020
11. okt 2019

@terezka1947 ... Aha? Jasne 😊 a odkial pochadzate?

terezka1947
11. okt 2019

@martina1172020 sme z okolia Kosic,ale nie v zlom,no ozaj nechodime spievat.cudzim.

dupinka
11. okt 2019

My sme mali gréckokatolícky svadobný obrad. Náuky úplne v pohode, farár keď nám rozprával o rodine, vbehli mi tam deti do miestnosti, trpezlivo ale s rešpektom im vysvetlil, sami sme videli, že vie, o čom rozpráva. Obrad bol cca 1hodina. Má odlišné zvyky - prstene nám dával kňaz ako znak zasnúbenie. A spievali ľudia, bolo to úprimné.