Svadba v zahraničí

polotrolo
28. dec 2017

Dobrý deň,
chcel by som sa Vás opýtať na Váš názor, s priateľkou plánujeme svadbu pri mori čo je veľký sen mojej priateľky. Rodičia snúbenice s tým od začiatku súhlasia, lebo videli tie obrady na dovolenke a veľmi sa im páčili a preto sa rozhodli dobrovoľne prispieť na svadbu zaplatením obradu a aj priateľkinho a svojho pobytu. Moji rodičia s týmto nápadom však moc nesúhlasia, pretože budú musieť ísť na "nútenú" dovolenku do destinácie, ktorú nemali v pláne s tým, že musia zaplatiť svoj pobyt, to znamená zaplatiť pobyt pre 3 ľudí (mladší súrodenec). Najskôr boli oboznámení, že pobyt bude v drahom hoteli, kde by stál pobyt 1600 eur, ale potom im bola ponúknutá alternatíva samostatného hotela za 700 eur, pretože naši nie sú navyknutí na tak drahé hotely. V prípade normálnej svadby na Slovensku by samozrejme prispeli na svadbu, ale v tomto prípade si zaplatia iba svoju dovolenku.Zo začiatku to dokonca vyzeralo tak, že by sme sa stretli iba na obrad a potom by si moji rodičia museli zaplatiť jeden deň v hotely s tým, že by sme po obrade išli jesť do 5* reštaurácie hotela medzi ostatných ľudí (čo mne a mojej strane pripadalo trochu divné). V cestovnej kancelárii nám však neskôr ponúkli lepšiu alternatívu, slávnostný obed s menu v hotelovej menšej reštaurácii tiež 5*. Aký je Váš názor na takéto riešenie svadby? Mali by si podľa rodičia Vás platiť pobyt samostatne?

Ďakujem za Vaše názory

terezka1947
28. dec 2017

@polotrolo hm...no...ja som si z vacsej casti platila svadbu sama,skoro uplne celu....cize ja ak by som chcela svadbu v podobnom duchu a rodicia by na nu nemali-bud ju namam taku "honosnu"alebo im ju preplatim ja....aspon z casti

sense
28. dec 2017

Nuz ja by som ju rodicom preplatila, ...my sme mali svadbu sice na svk, a vsetkym cezpolnym sme platili ubytovanie my ako aj celu svadbu

bosoriak
28. dec 2017

@polotrolo zalezi na tom, aki majetni su rodicia. Mimochodom tiez mi nepride fer chciet od nich platit si dovolenku niekde, kam ani nechcu ist. Treba si uvedomit, ze ich staviate do dost neprijemnej pozicie. Ine je ist jednu sobotu na svadbu a ine je stravit tyzden na svadbe. Navyse v inom hoteli,lebo na to nemaju. Ja by som im to bud zaplatila alebo mala svadbu doma.. My sme si vsetko platili sami, ale tak zas my sme mali malu svadbu, mne pride skoda vycapit tolko penazi za nejaku party.

vevesh
28. dec 2017

@polotrolo my sme mali svadbu v zahranici, a ak by mala byt rodina pritomna, hradili by sme to my - a celu svadbu sme hradili my, od rodicov sme nedostali nic (a ani neocakavali nic)

3009
28. dec 2017

@polotrolo ak rodičia ti nechceli nič prispieť na svadbu, tak ich staviaš do role, že majú byť niekde kde nechcú a ešte za to majú platiť. Urobte si malú svadbu tu na Slovensku a po obrade vyrazte vy dvaja do zahraničia a máte po probléme. Nemusíte riešiť aj problémy s obradom v zahraničí a nútiť rodičov ísť niekam kam nechcú. Ber, že je to svadba raz za "život", tak nech sú všetci spokojní.

osky
28. dec 2017

Rodicia nemozu za to ze vy chcete takuto svadbu.
Cize nie su povinni hradit si svoj pobyt.
Mne to pride od vas velmi nefer.
Ked chcem nieco honosne a drahe,v prvom rade na to musim mat.
Bez rodicov a surodencov si svadbu predstavit neviem a na druhej strane-svadba pri mori je krasna/poznam len z filmov/ked je tam vela znamych,pribuznych....pretoze tu svadbu robia najmä oni-atmosferu,zabavu...
Pokial budete len vy dvaja a rodicia...co na tom bude take krasne a zabavne?
Potom mi to pride iba ako drahy obed a obrad niekde daleko od vsetkych,ktori by na tej svadbe za normalnych okolnosti boli....
A osobne by mne chybali nase tradicie,zvyklosti a neskutocna zabava,ktoru mozem zazit jedine s tou nasou partiou...
Ked si zelate svadbu len vy dvaja,slnko,more,plaz,romantika...ok.
vasa vec.
Ale koli tomu nemozete nikoho nutit platit si nieco s cim neratal.takze nahrady su na vas!
Mala som velku svadbu.brala som si cudzinca.vsetkym zahranicnym hostom sme pobyt platili my.oni nemoglivza to ze musia cestovat tak daleko...

staronova
28. dec 2017

Prikryte sa takou perinou na akú máte.....

jeennyv
28. dec 2017

@polotrolo jedna takato tema tu uz je skus pohladat, no v konecnom dosledku sa vacsina zhodneme.. aj pre mna svadba to he rodina, priatelia, zabava a neviem ake mate doma vztahy, ale toto voci RODICOM...to nie su len znami, ze pridu nepridu na svadbu tak co uz...sa mi vobec nepaci..robte svadbu na aku mate...kazdy ma predstavy a sny..ale vybavit si pozicku pomaly, kvoli jednemu dnu..

dhlinkova
28. dec 2017

@polotrolo My sme si hradili celú svadbu sami. Od rodičov sme nechceli ani cent, nakoľko mi to prišlo nefér, aby hradili všetky nami vysnívané "zbytočnosti".
Na svadbe nám síce dali obe strany aj tak, čo mali v pláne, ale to už bolo o inom.

polotrolo
autor
28. dec 2017

Ďakujem Vám za Vaše názory. Problém je v tom, že moja snúbenica to berie trochu inak. Pre ňu je to hlavne o nej, že je to jej deň, ona o tom vždy snívala a preto to tak chce mať, avšak na ostatných ohľad neberie. Vaše príspevky možno pomôžu aspoň trochu zmeniť jej pohľad na túto tému.

lavieenrose
28. dec 2017

@polotrolo aj tebe by to mohlo zmenit pohlad na nu..lebo manzelstvo je o kompromisoch..a v lepsom pripade je ked manzelia tuzia po rovnakych veciach , cieloch hmotnych aj nehmotnych ..taky nemusia robit kompromisi

lula313
28. dec 2017

@polotrolo no ono dnes je už iná doba, mladomanželia si zvyknú platiť svadbu sami.. neviem si predstaviť, že by som svojim rodičom povedala, zaplaťte si “dovolenku” a ešte byvajte v inom hoteli.. keď ste si vy tu svadbu takto vymysleli, mali by ste ju minimálne tvojim rodičom zaplatit a ak na to nemáte, počkajte rok-dva, než si nasporíte, nemôžete ich predsa nútiť a “psychicky” vydierať, aby na vaše výstrelky minuli svoje uspory, ak nie sú Zrovna majetní..
A ešte jedna vec, nie je to jej deň, je to vás deň, preto ak stoji o manželstvo s tebou, mala by spravit všetko preto, aby eliminovala hádky, výčitky vo vasej rodine..

vroni
28. dec 2017

Hm, ja mam iny nazor. Urobila by som si svadbu pri mori a oslavu pre rodinu doma. A rodicia nech si vyberu, ci chcu byt aj pri obrade ci nie. Ze na svadbu rodicia prispeju sa mi zda normalne a ziaden nadstandard (nie aby svadbu platili a prispiet mozno aj inak ako financne), ale platit im ubytovanie, let a neviem co este, to je zase opacny extrem. My sme si tiez platili svadbu sami, ale ubytovanie si hradil kazdy host sam. Zase sme nechceli dary ani “nevytancovavali“ peniaze.

sissy27
28. dec 2017

@polotrolo ak chcete svadbu pri mori a chcete tam mať rodičov či ďalších hostí, tak sa aj patrí, aby ste im to zaplatili. Akože sorry, ale "pozývame vás, zaplaťte si nemalú čiastku" mne osobne príde drzé. Snáď poznáš svojich rodičov, ich ekonomickú situáciu, tak neviem, prečo im to robíš. A nie, nie je to isté ako keby išli zo sobraniec do trnavy vlakom na víkend.

bubulili
28. dec 2017

@polotrolo Ja som dlho snivala o svadbe na Santorini, ale tiez kvoli podobnym "problemom" s rodinou sme to nakoniec nerealizovali. Malicku peknu svadbu sme mali aj tak a ja ako nevesta nelutujem 🙂 Je sice pravda, ze ked je svadba v mieste bydliska, nikdy nie je o vas dvoch, je to skor ceremonia pre rodinu, ale aj tak to byva pekne. Ten pobyt stoji 1600 eur pre 2 osoby ci 1? Ak je to pobyt pre 1 osobu, tak je to naozaj dost. Podla mna mate viacero moznosti na vyber: Bud zaplatis pobyt pre svojich rodicov (co sa patri, kedze ide o financne narocnejsiu dovolenku), ak na to nemas, mozete ist vsetci do lacnejsieho hotela, alebo sprav iba obrad na Slovensku a hned potom odidte sami dvaja na svadobnu cestu, kde si obrad s fotkami zopakujete. V ziadnom pripade by som ludi neseparovala, vsak ste rodina, aby sa oni necitili ako menejcenni.

tanika1608
28. dec 2017

Keď by som si to mala platiť sama a ešte k tomu v destinácii kam nemám záujem ísť tak istotne by tam chýbala druhá svadobná mama a tato tiež.Ako je už písané vyššie nie je to len jej deň ale vás oboch.

janinah
28. dec 2017

Ty vieš,z akej rodiny pochádzaš a nakoľko si rodičia taký výlet môžu dovoliť.Myslím,že veľmi nie a radšej by tie peniaze minuli na niečo užitočnejšie.Druhá vec je,že by zaplatili a nakoniec sa zle tam cítili,zrejme bežne v 5 hiezdičkovom neobedujú.Nezávidím ti,ty v tom manželstve zrejme budeš ťahať za kratší koniec😉

lubkavargova1
28. dec 2017

mne to pripada uz teraz ze "kto z koho"....a onedlho tu mame prispevok od mladuchy ako bude nadavat na svokrovcov atd...
Dakujem Boh ze som stretla chlapa co sa vyjadril ze jemu staci svadba na urade hoci len so svedkami a potom obed s rodnou a hotovo. Tie peniaze vieme vyuzit aj inak

ukulela
28. dec 2017

ak tam chcete rodinu, mali by ste im to zaplatit. oni by vam potom prispeli zrejme podla svojich moznosti tak, ako by prispeli na svadbu doma. dnes si uz mladi platia svadbu sami. nemoze nevesta cakat, ze si vysniva svadbu na maledivach/saint tropez/... a cakat, ze si to pozvani zaplatia. ved ani na normalnej svadbe si pozvani neplatia ubytovanie, ci stravu ... navyse ta alternativa s lacnejsim hotelom a mimo vas mi pride uple od veci, akoze vy chudaci, co si to nechcetezaplatit, tak trcte niekde na ubytovni a my si budeme uzivat 5*. postoj nevesty nezavana dobrym vztahom ku buducim svokrovcom.

eva8
28. dec 2017

nemôžete mať obrad spojený so svadobnou cestou sami dvaja pri mori a hostinu a oslavu so všetkým všudy na Slovensku? Ak ste veriaci s pozvaním kňaza, nech vám požehná.
Alebo obrad na Sk a hneď nato niečo podobné na svadobnej ceste pri mori? Tam by ste mohli napodobniť praktiky z filmov - sľub a pod...
Alebo spoločne sa poskladať rodičom a súrodencovi, svokrovcom na cestu a rovnaký hotel - každý by prispel koľko môže. Možno by nakoniec aj rodičia boli s tou "vynútenou dovolenkou" spokojní a zblížilo by vás to všetkých. Ten horší prípad - rozhádalo a priviedlo o časť úspor...
Svadba je deň oboch nastávajúcich, nielen jedného.

ukulela
28. dec 2017

@polotrolo inac ste pripraveni na vsetky papierovacky? overenie listin, oficialny zaplateny preklad atd ... to je dost nakladov navyse ...

vilma7
28. dec 2017

Ak by ona nevyhnutne chcela a musela mať svadbu za každých okolností pri mori, tak to riešim len o dvoch svedkov a doma potom spravím normálnu svadobnú veselicu...a snúbenici odkáž že to nie je len JEJ DEŇ, ale aj tvoj. Alebo ty sa neženíš?
Hodne zdaru chlape 😉
Ja som sa vydávala dva roky dozadu a hocikedy by som si to zopakovala, bolo radosť vidieť celú rodinu pokope a super sa spolu zabaviť.

jasminet
28. dec 2017

svadbu si spravte sami a rovno svadobnu cestu a doma hostinu s rodicmi...

sense
28. dec 2017

@polotrolo ono je to v poriadku ked pre nu je to jej den ale treba snivat len do vysky financii na konte....a neziadat id rodicov aby si vas resp jej sen platili rodicia...myslim ze ty tiez nie si s tym stotozneni a na rozdiel od nastavajucej kt mysli v tomto len na seba ,ty mas pochybnosti o tom ci je to tak v poriadku

sisina4144
28. dec 2017

@polotrolo Nasa dcera mala svadbu pred rokom v zahranici a bez nas - rodicov, len oni dvaja. Boli sme jednoznacne za. Ja si totiz myslim, ze je to len o vas dvoch a na vasom rozhodnuti. Financne sme prispeli z obidvoch stran. Podla mna je to ovela lepsia investicia spojit obrad s pobytom niekde v exotike., nez nejaka parhodinova veselica s rodinou. Slavnostny obed s rodinou si mozete zorganizovat nasledne doma.

ivka225
28. dec 2017

Takáto svadba môže byť zárodkom problémov medzi rodičmi a vami aj medzi vami navzájom.

bielavila
8. jan 2018

Ked ma to mate robte si svadbu kde chcete, ale krd na to nemate a pytate penisze od rodicov je nefer tahst ich niekam kam nechcu a nesuhlasia... tvoja buduca zena mi pride ako rozmaznane dieta, svadba neni o neveste, ale o oboch manzeloch, rodine, priateloch a zabave, mne pride niekedy az neuveritelne ako sebecky sa niektore deti vedia spravat k rodicom alebo svokrovcom