Trojkráľová večera

euka210
3. jan 2015

Ako som sa vydala do tejto oblasti na uplny vychod, je zvykom 5.1. robit "trojkralovu" veceru, ktora je rovnaka ako na stedry vecer, len nie su darceky. U nas sme nic take nemali a preto mam s tym trochu problem, to "zopakovanie" mi proste nesedi. Manzel to chape, vie sa toho vzdat ci to aspon zredukovat, ale ako uz byvame so svokrovcami to proste nejde. Chcem sa opytat ci niekto nieco podobne riesil. dakujem.

natalym
3. jan 2015

Keď ide len o večeru, pre pokoj v rodine......... Dáku zmenu by som tam asi prepašovala. 😉

bohjelaska
3. jan 2015

My to neriesime, lebo sme obaja z Michaloviec a je nam to prirodzene. Len sme si to uz upravili po svojom. Dôlezite je, ze sa opat zídeme pri stole a je nam dobre ako na Vianoce, ani tie darceky nechybaju. Je to take pokojnejsie. 🙂

ukulela
3. jan 2015

nie je to preto, lebo su pravoslavni? resp. v tej oblasti je vela pravoslavnych, ktori maju posunute vianoce ... ak tam nie su ceremonie s darcekmi a omsami atd by som to tolerovvala - zvyky su zvyky. niektore si do manzelstva prinesies ty, niektore manzel. najma, ked s manzelom nebyvate sami - tam by som respektovala domace zauzivane zvyky.
my napr. jedavame na vianoce rybaciu kremovu polievku - tento rok sme sa na vianoce stretli sestry opat doma - ale nasi chlapi/manzelia su z kapustnicovych rodin. tak sme mali na stole polievku dvojaku. nik ich nenutil jest,co nepoznaju ... a aj opekance boli dvojake, tvarohove a makove, kto ake chcel 🙂

janinah
3. jan 2015

to počujem prvýkrát ..ale pre pokoj v rodine je snáď jedno či urobíš na večeru rybu a šalát alebo kurča s ryžou,nevidím problém...či čo ti vadí?svokrovci s vami pri jednom stole?.....

nikawero12
3. jan 2015

@euka210 o takejto večeri počujem prvý krát, ale celkom by sa mi páčila takáto tradícia. Ved na nej je pekné to, že pri slávnostnom stole sa môže zísť celá rodina...... Koniec koncov sviatok Troch kráľov je ukončením vianočného obdobia, takže prečo by sa nemohol končiť slávnostnou večerou 🙂

frozenelza
3. jan 2015

@nikawero12 ja som si myslela ze Hromnice su ukoncenie Vianocneho obdobia, nie Traja krali...ci???

map0007
3. jan 2015

@euka210 u nás doma sme tiež tak večerali, lebo tak bol zvyk aj u starých rodičov, u svokrovcov tiež večerali ale už iba kapusnicu, rezne a salat.Je to už zauzivana tradícia.Veď to sa stáva len na Vianoce že sa zíde cela rodina a ak tak aj na troch kráľov.Myslím že tam nejde o to čo budete večerať ale o to že je rodina spolu po kope 🙂

verbova
3. jan 2015

aj u nás na dedine sme niekedy robili takú večeru, ale už ju tiež nerobíme, nie sme pravoslávni, ale bola to taká trojkráľová viľija ... , mne by to nevadilo, keby navarila svokra a ešte ma pozvala k stolu ... aspoň zažiješ opakovaný sviatočný večer ...

svetluska82
4. jan 2015

@euka210 ja som saprestahovala z uplneho vychodu na stred a upustila som od toho. Robim slavnostnu veceru cize dake maso hranolky ryzaalebo daco podobne.

euka210
autor
6. jan 2015

@ukulela nie, su greckokatolici
@janinah ono to vobec nie je jedno 🙂 je post, takze ziadne maso nepripada do uvahy 🙂 Varenie aj na Stedru veceru si so svokrou delime, nieco ona a nieco ja, ale aj tak pri malych detoch je s tym roboty
@nikawero12 u rimo koncia Hromnicami, u grekokatolikov uz na silvestra konci vianocne obdobie ako som zistila
pytali sme sa na to dnes nasho farara ked bol posvatit dom, ze je to taka nostalgia, ked sa este slavili Vianoce 5.1. podla stareho julianskeho kalendara, podla ktoreho este idu stale pravoslavni. Niekde to je, niekde to vymizlo.

radoslava25
6. jan 2015

my si takúto večeru opakujeme na Silvestra čiže hneď týždeň po....zatial žijeme u nás , tak sa prispôsobujeme 🙂, ale keď budeme sami tak si vytvoríme vlastné zvyky a tradície kedže aj ja aj manžel sme z iných krajov tak si to nakombinujeme podla seba...

lencika1
6. jan 2015

@euka210 Pravoslavni maju Stedry vecer dnes 6.1 nie 5.1 🙂

travelka
6. jan 2015

@euka210 Ked svokrovci to maju zauzivane nech si to aj robia a vy uz len k stolu a jest 😉 neni na tom nic zle. Pekne to svokre vysvetli, verim, ze aj tie jedla nevies robit ked si z ineho kraja 😉
Ja milujem tuto tradiciu, lebo vianocnu polievku hubovu milujem a aj bobalky 😉 doma to nepraktizujem, kedze nezijeme s rodicmi.

puffu
6. jan 2015

@euka210 my to mame poriesene tak ze 24.12 robime zvyky ake boli u manzela a potom 6.1 robime veceru podla zvykov z nasej rodiny.. povodne sme si chceli urobit nejaky mix zvykov a jedal ale kedze su u nas zvykom 3 polievky tak to by bol zabijak aj na varenie aj na zaludok..kazdopadne ak byvate u svokrovcov tak sa asi treba prisposobovat jeden druhemu, treba respektovat zvyky oboch rodin, casom si mozno vytvorite svoje vlastne tradicie ked budete byvat sami, u svokrovcov by sa ti to asi tazsie zavadzalo..