Vianočné pečenie - rady a nápady

marlenka222
5. nov 2017

Ahojte maminy. Pomaly premyslam, co dam na sviatocny stol. Kedze u nas maju vsetci mlsne jazycky, tazko kazdy rok nieco pripravit, aby to bolo aj chutne aj ine oproti minulemu roku. Co peciete vy na vianocn sviatky? Dajte tipy. Pekny den😘

deti95060810
5. nov 2017

ja som povedala každému členovi rodiny, aby si vybral jeden koláč - zákusok, ktorý by chcel na Vianoce....Hneď budem mať 6 druhov.... Keďže som skúsená kuchárka - cukrárka, nemám problém so žiadnymi koláčmi či zákuskami.....
Moja mama vždy otcovi piekla okrem iného šatôčky z lístkového cesta.... Lístkové cesto si robila...Mama zomrela, tak ich otcovi upečiem ja...

henikav
5. nov 2017

Asi ako kazdy rok, klasicke linecke, vanilkove rozteky, uliky, skoricove hniezda, puncove gulky, plnene oriesky

sashenocka007
5. nov 2017

Medovniky, vanilkove rozky, krehke torticky, linecke kolieska, suhajdy, grilaz, zltkove rezy a zo zakuskov medove, sunqvickovy a na silvestra marlenku.

osky
5. nov 2017

No pre normalnych smrtelnikov vanilkove rozteky ,linecke s dzemom -klasika ktora nesmie chybat .
A potom nieco k tomu-Jeze,uliky,parizske rozky,medovniky,Milka rozteky,dlabky,kokosove rezy,domino,kosicky,zerbo rezy,kokosove kolieska,srnci chrbat,puncove,kopkove,gulky,oriesky,suhajdy,kavove zrna,...
Kazdy rok nieco ine..

Pre nas nieco podobne ale v zdravsom prevedeni/celozrnna spaldova muka,med ci javorovy sirup,melasa..../
Ovsenne dukaty,biskupsky chlebik,stedrak,stola,rozne zaviny,medovnicky,medova rolada,toliare,iselske torticky,florentinky,madlenky,medovy kremes.....tiez kazdy rok nieco ine.nie vsetko naraz 😁

renatka100
5. nov 2017

@sashenocka007 prosim mas dobry recept na zltkove rezy? Moja babka ich vzdy piekla ale zial uz nezije a dobry recept mi nezostal…dakujem pekne

fokuska
5. nov 2017

@marlenka222 My nerobime "ine oproti minulemu roku" ;) praveze mame take co kazdy chce kazdy rok.

Mamka vzdy robi:
- vanilkove rozteky
- roladovy keks
- vanilkove kolecka
- grilazky
- bocaccio alebo zensky rozmar
- kysnute zaviny

Babka este:
- florentinky
- orechove rozteky

Ja uz par rokov nebyvam doma, takze:
- medovniky
- nepecena kokosova rolada
- raffaelo gulky
- gastanove gulky
- kysnute kapustniky

Vzdy si vymiename, takze kazdy ma vsetko. Svokra robi tiez vela druhov.

sashenocka007
5. nov 2017

@renatka100 je to recept starej mamy 🙂
Cesto:
28 dkg orechov
28 dkg hery (alebo masla)
28 dkg mletý cukor
Heru (maslo) dobre vymiešame s cukrom a potom pridáme orechy a premiešame.
16 dkg hrubej múky a sneh zo 6-tich bielkov na striedačku primiešavame do maslovej hmoty.
Vymastíme plech a vysypeme múkou pečieme na 160`C.
Koláč je upečený, keď okraje odstávajú od plechu.
Pred dopečením si pomaly a poriadne vymiešame 6 žĺtkov s 30 dkg mletého cukru a vylejeme na horúci koláč.

tatinka
5. nov 2017

ja robievam aj suhajdy, rozhodujem sa na tento rok ci urobim bananovu striesku alebo lavovy kolac , suche pecie vzdy svokra aj moja maminka takze to nerobievam lebo vzdy mame od nich za vedro pernickov, lineckeho peciva, vanilk.rozkov a tak dalej ...cela rodina sme maskrtnici takze kolaciky sa u nas veru uzivia vsetky 🙂

renatka100
5. nov 2017

@sashenocka007 dakujem pekne 🙂))))

lilyianka
5. nov 2017

@marlenka222 medovniky,linecke, kakaove rozteky,suhajdy,rafaelo gulky,marlenka gulky a min.rok som robila take suche makove pecivo a este take kakaove gulicky pecene, do kt.som urobila do stredu dierku a naplnila ich pomarancovym lekvarom..
Inak vzdy kazdy rok sa snazim okrem klasiky este dva tri nove druhy napiect

lilyianka
5. nov 2017

Este som chcela dodat,ze nepouzivam ziadnu heru,ceru,margarin,palmarin ani klasicku muku...vsetko zo spaldovej

kvojtanikova
5. nov 2017

@lilyianka prosim ako robite marlenka gulky? Mozetedat recept? Vdaka

siska53
5. nov 2017

@marlenka222
Ja robievam linecke pecivo, ischelske torticky a opilcoch v kosickoch alebo (a) kokosove pusinky.
Kolace si vymiename.so sestrou,mamou a svokrou,takze mame.i vanilkove rozteky, pernicky,suhajdy, kokosove hviezdicky a bratislavske rozky. Vacsinou mame tuto osvedcenu klasiku.. Nove ani nerobime.

lilyianka
5. nov 2017

@kvojtanikova
1ks kvalitne medove platy
1PL med
1/2 plechovky karamelove (uvarene) salko
100g masla
3 hrste mletych vlasskych orechov
Posekane orechy na obalovanie

Med.platy najemno nasekame alebo postruhame.pridame mlete orechy,med,maslo vymiesane so salkom. Vypracujeme hmotu a odlozime do chladnicky na tak dlho,aby sa potom dali tvarovat gulky. Napokon zo zmesy vytvarujeme gulicky a obalime ich v posekanych orechoch.

kvojtanikova
5. nov 2017

@lilyianka dakujem to vyzera celkom jednoducho urcite vyskusam

sashenocka007
7. nov 2017

@osky mohla by som poprosit recept na milka rozteky? A aj na parizske lebo ich zboznujem ale robila som ich raz podla internetu a veru som sa natrapila odvtedy nic 🙂

@henikav a od vas na puncove gulky priatel zboznuje puncove kolace ale u nas sa nikdy nepiekli ze by som ho prekvapila.

Dakujem

osky
7. nov 2017

@sashenocka007 pohlaam a napisem.ale az cez vikend.

radusiq
7. nov 2017

medovnicky, crinkles, vinove pecivo...kazdy rok sa chystam na parizske rozky ale neviem sa dopracovat k dobremu receptu, zo 2x som skusala a neboli dobre...nerobievam vela druhov, u nas sladke velmi nejde...

zania
7. nov 2017

@henikav dobry,mozem poprosit recept na tie puncove gulky? Milujeme vsetky obmeny puncoveho 😍

henikav
7. nov 2017

@sashenocka007 pozor, puncove gulky nie su puncove kolace 😉 Tie sa robia zo zvyskov, odrezkov, ci piskoty, pomrvi sa a prida sa podla chuti dzem, kandizovane ovocie, kakao, rum, sekane orechy, maslo podla chuti a podla toho co mam po ruke.... potom z tohto vyformujes gulicky, ktore mozes obalit v kokose, alebo mletych orechoch, zas podla chuti. Je to vdacny recept, lebo tam vyuzijes zvysky, odrezky a este u nas aj zmiznu vzdy ako prve 😉
Ale aj klasicke puncove su velmi jednoduche, kludne sa daj na pecenie, aj u nas su najoblubenejsie

katarinabelakova
22. dec 2020

@deti95060810 ahoj nepecene gulky z odrezkov co všetko tam ide? Viem kupovať v cukrarni skvele guľky mnam len neviem z čoho su. Vraveli mi kolegyne ze z odrezkov z piškóty. Poradíte? Ďakujem

deti95060810
22. dec 2020

@katarinabelakova Ahoj.... my to robíme.... Môžeš urobiť alebo z odrezkov alebo moja mama robila aj z detských piškót....
Recept : píškóty, alebo odrezky, 100 g. ml. orechov, kokos, čerešne, košíčky, a sirup ktorý si uvaríš....
sirup - 2 dl vody necháš zovrieť, pridáš 5 lyžíc kryšt. cukru, 2-3 lyžice kakaa, lyžicu masla.... všetko uvaríš na hustejší sirup.... nechaj povrieť 7- 10 min.
Sirupom zaleješ piškóty, popr. odrezky. Pridáš pomleté orechy. Vymiešaš na hustejšiu hmotu. Môžeš pridať aj troška rumu - pre chuť - kvôli deťom nedávam....Dáš odležať na 2 hod.
potom tvaruješ guĺky, dávaš do nich čerešňu - ale nemusí byť, obaľuješ v kokose a dávaš do košíčka....

katarinabelakova
22. dec 2020

@deti95060810 vsade nachadzam ze aj dzem. Takže nemusí ísť?

deti95060810
22. dec 2020

@katarinabelakova nie, my nedávame...

zuzkaluk
22. dec 2020

Tento rok som robila medovníčky, pardubické perníčky, vanilkové rožky, linecké koláčiky, medvedie labky, salkové oriešky, salkové šuhajdy, kokosky, griláš, marlenku, štedrák.

pravdapravd
2. feb 2023

My robievame veľa druhov a z každeho druhu po troche: perničky, orechové labky, mandľovo-vanilkove rožky, fukane kokosove rožky, linecké kolieska s marhulovym džemom, makove srdiečka s malinovym džemom, kokosové ježe, krehké smotanové rožky plnené slivkovym džemom, išelske ovalky, orieškove tortičky so žltkovou polevou, plnené kokosky, orechové uliky, košičky s orechovou plnkou, orechove trubičky so žltkovym kremom, plnené orechy, parižske rožky, žerbo rezy a medove rezy. Na štedry večer pečieme kysnute makove a orechove zaviny, vianočne pečivo začiname jesť až na prvy sviatok vianočny. Na silvestra pečieme opitého izidora a obliž prst.